wegamizi
09.08.12,12:49
Dobry den,

nie som uctovnicka, preto by som potrebovala vasu radu. Mam 11 rokov auto vo firme s.r.o., ktore som chcela predat, nakolko uz viac-menej nie je vo firme vyuzite. Rozhodla som sa ho predat tak, ze ho budem rozoberat na nahradne diely a rozpredavat. Ako sa predaj auta zauctuje co sa tyka DPH? Pri predaji auta by som musela adekvatnu cast DPH odviezt, ako to budem robit v tomto pripade?
dakujem
Kačena I.
09.08.12,10:57
a o aké auto ide? Osobné alebo nákladné?
Nandrolon
09.08.12,11:06
neviem aká je momentálna situácia, ale cca pred 2-mi rokmi si si ako súkromná osoba nemohla rozpredať svoje vlastné auto na náhradné diely, pretože na inšpektoráte ti ho vyradili z evidencie iba na základe papiera o zošrotovaní /dalo by sa možno dohodnúť a ísť touto cestou/ alebo na základe predaja.
Viem že keď bolo šrotovné a nestíhali šrotovať, tak stačilo čestné prehlásenie, ale aká je situácia teraz to netuším...
tictac7
09.08.12,11:14
neviem aká je momentálna situácia, ale cca pred 2-mi rokmi si si ako súkromná osoba nemohla rozpredať svoje vlastné auto na náhradné diely, pretože na inšpektoráte ti ho vyradili z evidencie iba na základe papiera o zošrotovaní /dalo by sa možno dohodnúť a ísť touto cestou/ alebo na základe predaja.
Viem že keď bolo šrotovné a nestíhali šrotovať, tak stačilo čestné prehlásenie, ale aká je situácia teraz to netuším...

...tak, tak čestné prehlásenie nestačí...
Nandrolon
09.08.12,11:22
Je to takzvaná "šrotovná mafia"...
Vy ste im povinní zo zákona odovzdať svoj vlastný majetok /jednému dokonca pindali že berú iba kompletné autá a nie bez kolies/.
Oni Vám zaplatia nejaký smiešny poplatok, ktorý im následne PREPLATÍ ŠTÁT, auto sa rozoberie a všetko do šrobka čo sa hodí sa predáva za nehorázne ceny na auto-vrakoviskách.
Človek v tomto prípade nemôže slobodne rozhodovať o svojom vlastnom nadobudnutom majetku.
Kačena I.
09.08.12,11:34
takže najjednoduchší je predaj. Ak je to N-kové, tak s DPH a ak M1, tak je tam možnosť podľa §85i zákona 222/2004 bez DPH.
Nandrolon
09.08.12,12:38
Kačena I.:
Napíš prosím čo môže robiť so zakúpeným autom následný kupec?? Ak ho kúpi, prepíše ho na seba a čo ďalej, na čo mu bude zrejme nepojazdný šrot? ako ho on rozpredá na diely ???
Kačena I.
09.08.12,12:45
v zadaní bola otázka, čo s DPH. Tak som odpovedala. A nie je tam, že je to nepojazdný šrot. A myslím, že ideme mimo otázky.
wegamizi
09.08.12,13:14
Auto je pojazdne, N1. Rozhodla som sa preto rozpredat na ND, lebo za auto ako take dostanem smiesne peniaze. Takto by som aky.taky centik zarobila.
Takze neda sa? Jednoduchsie je to predat trebars za 100€?
wegamizi
09.08.12,13:17
Ano, dakujem, takze musim predat. Ok. Nie je to vobec srot, nove pred 11 rokmi stalo 2.000.000 Sk.
Nandrolon
09.08.12,13:21
- o predaji nikto nepochybuje že je to vždy najjednoduhšie riešenie pre firmu, ale treba aj čítať medzi riadkami keď zadávateľka píše že si ho chce rozpredať, tak to asi nebude zánovná dodávka, ale starý šrot s ktorým by už asi neprešla ďalšiu STK a EK a z toho dôvodu ho nikto nekúpi...

otázku som si prečítal ešte raz a čo s DPH?? No čo by malo byť???
DPH z predaja pokiaľ viem tak sa v tomto prípade N1 bude odvádzať štátu, to je to najmenej. Problém je taký, že na náhradné diely ho nemôžeš rozpredať, nakoľko ho nemáš na základe čoho odhlásiť z dopravného inšpektorátu.
Zadávateľka síce položila jednoduchú otázku, na ktorú vie odpovedať hádam každý, ale problém je niekde inde.
Ak by sa takto rozpredávala nejaká plniaca alebo baliaca linka, no tak z každého čiastkového predaja šróbika, pásu a podobne odvedieť DPH na výstupe...
Nandrolon
09.08.12,13:21
Ak je to auto úplne vyžité, tak 100 eur ešte môže byť aj priveľa.....
wegamizi
09.08.12,13:29
Nandrolon - " o predaji nikto nepochybuje že je to vždy najjednoduhšie riešenie pre firmu, ale treba aj čítať medzi riadkami keď zadávateľka píše že si ho chce rozpredať, tak to asi nebude zánovná dodávka, ale starý šrot s ktorým by už asi neprešla ďalšiu STK a EK a z toho dôvodu ho nikto nekúpi."........

Nerozhodla som sa preto, ze je to srot, ale ze za to auto nedostanem pri predaji vcelku tolko, kolko mozem dostat za nahradne diely. Nuz co, snazim sa vytazit z toho co najviac, nie je to snad hanba, ci? Len som nevedela, co s DPH, ako to vyskoci v uctovnictve. Na spracovanie papierov si platim uctovnicku firmu, ale som sa len chcela s vami poradit, ake su moznosti, ktore by mne najviac vyhovovali a az potom konat. Doveruj, ale overuj :-)));)
wegamizi
09.08.12,13:32
ma hodnotu tak cca 5-6.000,00€
Nandrolon
09.08.12,13:46
O.K. tak je to vybavené, a na otázku čo s DPH sú iba 3 odpovede, to by už mohol vedieť každý....
1. pri kúpe sa "uplatňuje"
2. pri predaji sa "odvádza"
3. nie som platca, takže je zahrnutá v nadobúdacej alebo predajnej cene...
kacena26
11.02.13,13:36
Potrebovala by som poradiť ohladne predaja vyradených nákladných autommobilov M3 a N2, ktoré sú ešte v majetku firmy. obe autá boli kúpené na základe kúpno predajnej zmluvy bez dph. teraz ich chce firma predať na náhradné diely FO. neviem či mám vystaviť faktúru za predaj s dph, alebo môže byť kúpno predajná zmluva bez dph. je v takomto prípade povinnosť odviest DPH ???
Tweety
11.02.13,13:45
Potrebovala by som poradiť ohladne predaja vyradených nákladných autommobilov M3 a N2, ktoré sú ešte v majetku firmy. obe autá boli kúpené na základe kúpno predajnej zmluvy bez dph. teraz ich chce firma predať na náhradné diely FO. neviem či mám vystaviť faktúru za predaj s dph, alebo môže byť kúpno predajná zmluva bez dph. je v takomto prípade povinnosť odviest DPH ???
AK ste platiteľom dph, predávate s dph.