orson
09.08.12,17:09
Momentálne podnikám na živnosť a platím z nej nie minimálne odvody do ZP a SP pri uplatnení 40% paušálnych nákladov. Mám takú ideu, že popri živnosti by som si založil paralelne aj SRO s podobnými predmetmi činnosti. Príjmi by som delil podľa potreby medzi SRO a ŽIVNOSŤ. Pri ŽIVNOSTI by som aj naďalej uplatňoval 40% náklady a reálne náklady by som uplatňoval v rámci SRO kde sa ani paušálne náklady uplatniť nedajú.
Ako by sa v takomto prípade vypočítali moje celkové odvody do ZP a SP?
Buď by sa zrátali moje čiastkové základy dane zo ŽIVNOSTI a SRO a z tejto jednej sumy by sa vyrátali odvody do ZP a SP, alebo sa to spojiť nedá a zo ŽIVNOSTI by som platil jedny odvody a nezávisle na tom by sa pristupovalo k odvodom z SRO kde by som bol konateľ a spoločník a mal či už pravidelné, alebo nepravidelné príjmy?
Za odpoveď ďakujem.
tictac7
09.08.12,15:17
Momentálne podnikám na živnosť a platím z nej nie minimálne odvody do ZP a SP pri uplatnení 40% paušálnych nákladov. Mám takú ideu, že popri živnosti by som si založil paralelne aj SRO s podobnými predmetmi činnosti. Príjmi by som delil podľa potreby medzi SRO a ŽIVNOSŤ. Pri ŽIVNOSTI by som aj naďalej uplatňoval 40% náklady a reálne náklady by som uplatňoval v rámci SRO kde sa ani paušálne náklady uplatniť nedajú.
Ako by sa v takomto prípade vypočítali moje celkové odvody do ZP a SP?
Buď by sa zrátali moje čiastkové základy dane zo ŽIVNOSTI a SRO a z tejto jednej sumy by sa vyrátali odvody do ZP a SP, alebo sa to spojiť nedá a zo ŽIVNOSTI by som platil jedny odvody a nezávisle na tom by sa pristupovalo k odvodom z SRO kde by som bol konateľ a spoločník a mal či už pravidelné, alebo nepravidelné príjmy?
Za odpoveď ďakujem.

zo živnosti budeš platiť tak, ako platíš z s.r.o..... - ak sa v nej aj zamestnáš, tak mesačne z HM, ak budeš konateľ s mandátnou zmluvou s nepravidelným príjmom, tak podľa týchto príjmov, ak nebudeš poberať žiadnu odmenu, len podiel na zisku - len odvody do ZP....
ada159
09.08.12,16:17
Samozrejme z vyplateneho príjmu. Pokial s.r.o. Nedosiahne zisk a nebudes poberat podiel zo zisku, resp t. Žiaden prijem, plattis len odvody zo zivnosti.
kubkokubko
10.08.12,23:07
Mozem mat jednu otazocku? A vo vyssie spominanom pripade ak by bol niekto v s.r.o. ako konatel v pracovnom pomere a zaroven by mal aj zivnost, tak plati odvody z hrubej mzdy v s.r.o., to mi je jasne a musi zaroven platit aj vsetky odvody ako zivnostnik? Jeden znamy, ktory bol pri zivnosti aj normalne zamestnany ako bezny zamestnanec v nejakej firme, mi tvrdil, ze ak je zamestnany, tak odvody ako zivnostnik platit nemusi. Takze si to bude musiet spatne doplatit? Dakujem za ujasnenie
kn-alka
11.08.12,04:53
Ak za minulý rok zo živnosti dosiahol príjmy vyššie ako cca 4.078,68, tak musí od 01.07.2012 platiť odvody do SP. Ak mu vyšiel kladný základ dane, tak musí doplatiť zdrav.poi. do ZP.
kubkokubko
11.08.12,11:10
Takze mam pravdu ja, ked si myslim ze zo zivnosti sa plati podla dosiahnutych prijmov (prvy rok zivnosti sa odvody do SP neplatia, len ZP a podla prijmov sa potom upravuje k 1.1. odvod do ZP a od 1.7 zo splatnostou v auguste sa upravuju podla vysky prijmov odvody do SP) A odvody zo zamestnania s tym vobec nesuvisia, tie platia bez odhladu na to ci je zamestnanec zivnostnik alebo nie. A odvody sa platia bez ohladu na to ci je zivnostnik aj zamestnany alebo nie. Dobre si to vysvetlujem? Dakujem
veronikasad
11.08.12,11:20
Takze mam pravdu ja, ked si myslim ze zo zivnosti sa plati podla dosiahnutych prijmov (prvy rok zivnosti sa odvody do SP neplatia, len ZP a podla prijmov sa potom upravuje k 1.1. odvod do ZP a od 1.7 zo splatnostou v auguste sa upravuju podla vysky prijmov odvody do SP) A odvody zo zamestnania s tym vobec nesuvisia, tie platia bez odhladu na to ci je zamestnanec zivnostnik alebo nie. A odvody sa platia bez ohladu na to ci je zivnostnik aj zamestnany alebo nie. Dobre si to vysvetlujem? Dakujem
Dobre si to vysvetluješ len ťa trošku doplním - pri súbehu zamestnania a podnikania preddavky na zdr.poistenie nemusíš platiť z minima (neupravujú sa na minimum, ak sú nižšie), v prvom a druhom roku podnikania si môžeš dokonca určiť nulové, ale počítať s nedoplatkom na základe RZZP.