Vierocka8
09.08.12,19:16
Prosim Vas o radu. Vydala som sa a byvam s manzelom v jeho rodicovskom dome. Este pred nasou svadbou zomrel mazelovi otec a teraz sa chysta dedicske konanie, na ktorom chce prepisat svokra cely dom na manzela. Surodencom sa bude zrejme vyplacat. Moje trapenie ale znie: moze dat prepisat dom aj na mna-ako na jeho manzelku? Ci moze len na syna? Svokra tvrdi, ze sa neda nam obom-ako manzelom- a ja sa bojim, ci je to pravda, alebo to jednoducho spravit nechce. Dakujem krasne za odpovede.
Tweety
09.08.12,17:20
Manžel bude dedičom zo zákona, rovnako aj jeho súrodenci a svokra. Samozrejme ak nie je závet, ktorý by dedenie upravoval inak. Svokra môže svoju časť dedičstva darovať synovi, ďalším deťom, ale môže aj tebe, ako neveste. Ale podotýkam ty nie si dedičkou.
mattto
09.08.12,17:31
treba rozlišovať dva právne úkony:

1. v rámci dedičského konania sa dedičia vyporiadajú medzi sebou tak, že dedičstvo nadobudne jeden z nich a ostatných vyplatí (ty nie si dedičkou, preto nemôžeš nadobudnúť vlastníctvo), dedičstvo nepatrí do BSM, manžel bude výlučným vlastníkom

2. svokra daruje svoju časť nehnuteľnosti synovi - iba jemu, môže darovať iba tebe a môže darovať Vám obom
Vierocka8
09.08.12,17:56
Dakujem pekne za odpovede. Cize moze na tom dedicskom konani dat svokra dom nam obom-manzelom? Alebo sa tieto veci riesia az po dedicskom konani darovacou zmluvou? Nejde mi o majetky, ale o to, ci ma v tomto dome vobec svokra chce, ked tvrdi, ze sa to neda... :(
Tweety
09.08.12,17:56
Dakujem pekne za odpovede. Cize moze na tom dedicskom konani dat svokra dom nam obom-manzelom? Alebo sa tieto veci riesia az po dedicskom konani darovacou zmluvou? Nejde mi o majetky, ale o to, ci ma v tomto dome vobec svokra chce, ked tvrdi, ze sa to neda... :(
Všetko sa dá, len chcieť treba. Kedže ty nie si dedičom, na dedičské konanie nebudeš ani prizvaná. Darovať môže až potom, ak ten majetok nadobudne.