xpetruskax
09.08.12,19:24
Ahojte,

prosím Vás o radu: je možné, aby zamestnávateľ strhol obedovú prestávku, ak som zamestnaná na dohodu a odrobila som viac ako 4hodiny/deň bez toho, aby som šla na obed? Ďakujem veľmi pekne za všetky Vaše odpovede.
ada159
09.08.12,18:02
Ak si zamestnaná na dohodu, nemáš nárok na prestávku na obed. Tieto povinnosti vyplývajú z prác. Pomeru. Pokial ste sa v dohode nedohodli inak
KEJKA
09.08.12,18:36
Ahojte,

prosím Vás o radu: je možné, aby zamestnávateľ strhol obedovú prestávku, ak som zamestnaná na dohodu a odrobila som viac ako 4hodiny/deň bez toho, aby som šla na obed? Ďakujem veľmi pekne za všetky Vaše odpovede.ak máš v dohode uvedené, že ti bude poskytovať stravu, resp. stravný lístok a aj ti ho na základe odpracovanej doby poskytne, tak ti odčíta obedňajšiu prestávku, to je logické.
veronikasad
09.08.12,18:37
Ahojte,

prosím Vás o radu: je možné, aby zamestnávateľ strhol obedovú prestávku, ak som zamestnaná na dohodu a odrobila som viac ako 4hodiny/deň bez toho, aby som šla na obed? Ďakujem veľmi pekne za všetky Vaše odpovede.
Kolko hodín trvá pracovná smena a o výkon akej práce ide ? Aký typ dohody máš uzatvorený ?
veronikasad
09.08.12,18:41
ak máš v dohode uvedené, že ti bude poskytovať stravu, resp. stravný lístok a aj ti ho na základe odpracovanej doby poskytne, tak ti odčíta obedňajšiu prestávku, to je logické.
Poskytnutie SL nad rámec zákona nijako nesúvisí s § 91 Zákonníka práce


§ 91
Prestávky v práci
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-01-2012-a.html#hore)

(1) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako šesť hodín, prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút. Mladistvému zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako štyri a 1/2 hodiny, je zamestnávateľ povinný poskytnúť prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút. Ak ide o práce, ktoré sa nemôžu prerušiť, musí sa zamestnancovi aj bez prerušenia prevádzky alebo práce zabezpečiť primeraný čas na odpočinok a jedenie.

------
Naopak, ak ide o dohodára, ktorý pracuje v prevádzke, kde je výkon práce počas obedňajšej prestávky prerušený, bez ohľadu na to, že stravný lístok nedostane, táto doba sa mu nezapočítava do odpracovaného času.
xpetruskax
09.08.12,19:04
Kolko hodín trvá pracovná smena a o výkon akej práce ide ? Aký typ dohody máš uzatvorený ?


Je to dohoda o vykonani prace,dohodnuty cas bol 4-6h v praci a takisto aj z domu,ale nie denne. Ide o vykon prace financneho kontrolora. Ohladom stravneho nepadla ani zmienka,tak som bola v tom,ze prestavky mi odratat nemozu. Vdaka.
veronikasad
09.08.12,19:06
Je to dohoda o vykonani prace,dohodnuty cas bol 4-6h v praci a takisto aj z domu,ale nie denne. Ide o vykon prace financneho kontrolora. Ohladom stravneho nepadla ani zmienka,tak som bola v tom,ze prestavky mi odratat nemozu. Vdaka.
Doplnila som predch.príspevok. Prestávku na obed by ti odpočítať mohli, aby si skutočne na obed počas výkonu práce (aj na dohodu) chodil, aj keď ti zamestnávatel neprispel na stravovanie.
xpetruskax
09.08.12,19:06
V dohode to nemam,bola som v tom,ze ak pracujem na dohodu a nemam narok na gastrace po 4h odpracovanych,tak nemaju narok ani na to,aby mi ten cas strhli.
veronikasad
09.08.12,19:07
V dohode to nemam,bola som v tom,ze ak pracujem na dohodu a nemam narok na gastrace po 4h odpracovanych,tak nemaju narok ani na to,aby mi ten cas strhli.
chodíš na obed počas výkonu práce ? Nárok na gastrolístky s tým nesúvisí.
xpetruskax
09.08.12,19:07
Dakujem,tak som si to aj myslela,vdaka veronikasad.
xpetruskax
09.08.12,19:08
Nie,nechodim.
veronikasad
09.08.12,19:09
Nie,nechodim.
Nosíš si obed z domu a obeduješ v práci ?
xpetruskax
09.08.12,19:12
Nosíš si obed z domu a obeduješ v práci ?

Nie,nenosim,neobedujem,celu dobu,co som tam pracujem. Ak by sa dalo napisat nejakymi mudrymi vetami zo zakona,tak to zajjtra ukazem nasim mudrym personalistkam,ze nemali narok strhnut mi tento cas. Dakujem.
veronikasad
09.08.12,19:15
Nie,nenosim,neobedujem,celu dobu,co som tam pracujem. Ak by sa dalo napisat nejakymi mudrymi vetami zo zakona,tak to zajjtra ukazem nasim mudrym personalistkam,ze nemali narok strhnut mi tento cas. Dakujem.
Hladala som v ZP (zatial sa mi nepodarilo najsť), ktorá časť ZP sa vzťahuje na dohodárov. Ak nájdem - priložím.

Pokial ale naozaj celý pracovný čas venuješ výkonu práce, zamestnávatel nemá právo ti ho krátiť o prestávku na obed (ale nie z dôvodu, že ti neprispieva na stravovanie).
Ak by išlo o prevádzku s obedňajšou prestávkou - tá sa týka všetkých zamestnancov, aj dohodárov
veronikasad
09.08.12,19:19
Nie,nenosim,neobedujem,celu dobu,co som tam pracujem. Ak by sa dalo napisat nejakymi mudrymi vetami zo zakona,tak to zajjtra ukazem nasim mudrym personalistkam,ze nemali narok strhnut mi tento cas. Dakujem.
Skús sa ešte spýtať vašich personalistiek na základe ktorého § ZP ti prestávku na obed strhávajú ...