bobinečka
09.08.12,22:07
Neviem správne nazvať to, čo sa chcem spýtať, preto to radšej opíšem. Pekne vás prosím o radu. Čítala som si v radách, ktoré boli v tejto téme uvedené, ale nič podobné som nenašla.
Chcem Vás veľmi pekne požiadať o radu. Môj manžel pracuje ako živnostník v oblasti stavebníctva. Má parťáka, ktorý tiež pracuje na živnosť. Majú ešte troch pomocníkov. Manžel s parťákom po vykonaní objednávateľom zadanej práce vypracujú v exceli rozpis toho, čo urobili a vyčíslia sumu za vykonanú službu - čo im odberateľ svojim podpisom odsúhlasí. Túto sumu vyfakturuje celú buď manžel alebo parťak. Keď odberateľ pošle peniaze za vystavenú faktúru jednému z nich...napr. manžel vystaví FA na sumu 2000 eur, odberateľ ju zaplatí, a keď prídu peniaze tak polovicu (1000 eur) pošle na účet parťákovi. Obaja (aj manžel aj parťák) majú zriadený aj účet podnikateľský aj súkromný. Na FA uvádzajú č. účtu podnikateľské a oni si potom medzi sebou podiel posielajú na účet súkromný. Manžel ma neustále presviedča, že takto je to správne, lebo manžel ten príjem zdaní a keďže pracovali na zadanej objednávke od odberateľa spolu tak mu dá polovicu z FA (čo je jeho podiel - to je logické), ale polovica, ktorá príde parťákovi na súkromný účet už z pohľadu daňového úradu nemôže byť vnímaná tak, že by sa mala zdaniť (....lebo ju predsa zdanil môj manžel). Ja si však myslím, že takto to nie je správne. Že by mal môj manžel aj parťák vystaviť FA odberateľovi na 1000 eur. Navyše fungujú takým spôsobom, že cca prvý polrok vystavuje FA môj manžel a potom druhý polrok vystavuje FA parťák, takže oficialne sme pol roka bez príjmu. Nemám z toho dobrý pocit a hlavne to neviem nijako vysvetliť - len sa mi vidí, že toto nie je celkom košér. A ešte mám jednu otázku. Pomocníci,ktorí pracujú s manželom jazdia našim autom, keď sú na inej stavbe a nie raz sa stalo, že si kupovali benzín do auta a platili svojou kartou cez terminál a manžel im dal potom peniaze (preplatil im blok). Doteraz nám to účtovníčka dávala do jednoduchého účtovníctva normálne a nedávno povedala, že sa to do účtovníctva nemôže dávať, lebo to je zaplatené z iného účtu - nie z manželovho podnikateľského. Veľmi ma to trápi. Ak môžete, poraďte mi prosím niekto, či to je skutočne dobre ako to manžel robí. Ak to nie je dobre napíšte mi prosím nejaké konkrétne argumenty, aby som to vedela manželovi vysvetliť - príp., čo môže za nesprávne postupovanie nasledovať. Za pochopenie veľmi pekne ďakujem
veronikasad
10.08.12,05:17
Tento postup nie je správny. Manžel nech posiela "parťákovi" jeho podiel len na podnikatelský účet na základe ním vystavenej faktúry, ktorá mu zníži základ dane. Lebo okrem vysokej dane bude prekvapený aj výškou odvodov.
Rovnako by mal postupovať aj parťák, ak dáva podiel tvojmu manželovi. V tom prípade faktúru vystaví tvoj manžel.

Čo sa týka PHM, nemali by byť platené platobnou kartou iného majitela. Môžete to vyriešiť trvalou zálohou (ak sa na tých pomocníkov spolahnúť), z ktorej zaplatia PHM na ČS a následne im ich manžel preplatí. Na konci roka zálohu vrátia.
bobinečka
10.08.12,10:02
Tomuto ja rozumiem. Ale nijako neviem manželovi vyargumentovať, prečo to nesmie byť tak ako to robia. Navyše, ak by to bolo takto ako ste mi napísali - tak polovicu peňazí za jednu prácu by v skutočnosti zdaňovali 2 krát(zdaní ju manžel a následne, keď ju prefakturuje parťákovi tak polku zdaní aj parťák). Určite by bolo lepšie aby si priamo fakturáciu k odberateľovi rozdeľovali na pol.Ale skutočne neviem argumentovať - čo sa môže stať ak to takto budú robiť? resp. nejaký zákon, ktorý toto priamo cituje.
Dáša_
10.08.12,11:50
Tomuto ja rozumiem. Ale nijako neviem manželovi vyargumentovať, prečo to nesmie byť tak ako to robia. Navyše, ak by to bolo takto ako ste mi napísali - tak polovicu peňazí za jednu prácu by v skutočnosti zdaňovali 2 krát(zdaní ju manžel a následne, keď ju prefakturuje parťákovi tak polku zdaní aj parťák). Určite by bolo lepšie aby si priamo fakturáciu k odberateľovi rozdeľovali na pol.Ale skutočne neviem argumentovať - čo sa môže stať ak to takto budú robiť? resp. nejaký zákon, ktorý toto priamo cituje.

chcela som napísať, že nezdaní 2x, lebo bude mať dodavateľskú faktúru od toho svojho parťáka. ale teraz mi napadlo, že asi má paušálne výdavky %. V tom prípade to ale treba trošku inak prepočítať, asi nie úplne na polovicu. Alebo jednu zákazku jeden, druhú druhý
Katy a R
10.08.12,12:05
bobinečka .. je už na nich, keď sa tak dohodli .. že polroka jede a polroka druhý ... tak je to síce nepraktické, ani správne to celkom nie je - ale dá sa:confused: (oficiálne pol roka robí jeden a pol roka druhý)
A čo sa týka podnikateľského a osobného účtu ... pokiaľ je to zdaniteľný príjem - je úplne jedno, či príjde na podnikateľský, alebo osobný účet. Do DP ísť musí.
Súhlasím s Dáškou, že lepšie a praktickejšie by bolo striedavo .. platbu za každú druhú zákazku by prijímal manžel.
Katy a R
10.08.12,16:49
.. samozrejme, zdaňuje sa iba raz !!
Antea
13.08.12,13:19
chcela som napísať, že nezdaní 2x, lebo bude mať dodavateľskú faktúru od toho svojho parťáka. ale teraz mi napadlo, že asi má paušálne výdavky %. V tom prípade to ale treba trošku inak prepočítať, asi nie úplne na polovicu. Alebo jednu zákazku jeden, druhú druhý
Asi nerobí paušál, keď píše že účtovníčka dáva bloky do JÚ, takže asi predsa len tak ako píše veronikasad, je to najčistejšie a najspravodlivejšie k obidvom.Tiež som mala takého čo mal troch partnerov, peniaze na jeho účet, oni mu vystavili faktúru on zaplatil, tým ostatným som ja nerobila.