Lubomir1
10.08.12,00:09
Za minulý rok 2011 by som mal mať v ročnom zúčtovaní VšZP preplatok, ktorý by mi mali vrátiť. Ku koncu roka som skončil s podnikaním.

Nedávnom som znovu obnovil/začal podnikanie. Preplatok si mám dať poslať na súkromný účet, alebo na terajší podnikateľský?

A ak na terajší podnikateľský účet, bude to ako príjem oslobodený od dane, alebo sa zdaní?
veronikasad
10.08.12,05:11
preplatok si daj poslať na podnikatelský účet. Ak bol zdanený (Preplatok z RZZP), ide o príjem neovpl.základ dane.

Môže isť aj o poistné zaplatené bez právneho dôvodou, ktoré ti ale nevrátia pri RZZP, ale musíš oň požiadať samostatným listom. Vtedy ho účtuješ ako storno výdavku, v členení poistné.
Zita5
10.08.12,05:28
preplatok si daj poslať na podnikatelský účet. Ak bol zdanený (Preplatok z RZZP), ide o príjem neovpl.základ dane.

Môže isť aj o poistné zaplatené bez právneho dôvodou, ktoré ti ale nevrátia pri RZZP, ale musíš oň požiadať samostatným listom. Vtedy ho účtuješ ako storno výdavku, v členení poistné.

Veronika ja len k hrubo vyznačenému:
Ak bolo uhradené poistné bez právneho dôvodu (t.j.dobrovoľne viac) tak mám za to, že to malo byť zohľadnené v účtovníctve cez uzávierkové operácie a následne aj v DP FO v roku 2011,ak sa to týka obdobia od 1.1.2011 do 31.12.2011.Platí v prípade, že by tieto dobrovoľné platby uplatňoval vo výdavkoch OVZD a teda účtovne a daňovo by neboli vysporiadané.

V roku 2012 by nemal v JU zohľadňovať neoprávnene uplatnené výdavky v roku 2011.
veronikasad
10.08.12,05:41
Veronika ja len k hrubo vyznačenému:
Ak bolo uhradené poistné bez právneho dôvodu (t.j.dobrovoľne viac) tak mám za to, že to malo byť zohľadnené v účtovníctve cez uzávierkové operácie a následne aj v DP FO v roku 2011,ak sa to týka obdobia od 1.1.2011 do 31.12.2011.Platí v prípade, že by tieto dobrovoľné platby uplatňoval vo výdavkoch OVZD a teda účtovne a daňovo by neboli vysporiadané.

V roku 2012 by nemal v JU zohľadňovať neoprávnene uplatnené výdavky v roku 2011.
Zitka, súhlasím, ale nie vždy sa tak stane. Mala som na mysli napr. preddavky zaplatené počas PN-ky. Najmä pri krátkodobej PN-ke a trvalom príkaze platia živnostníci za celý mesiac. A nie vždy sa účtovníčka o PN-ke dozvie.
Lubomir1
10.08.12,07:16
Zitka, súhlasím, ale nie vždy sa tak stane. Mala som na mysli napr. preddavky zaplatené počas PN-ky. Najmä pri krátkodobej PN-ke a trvalom príkaze platia živnostníci za celý mesiac. A nie vždy sa účtovníčka o PN-ke dozvie.

Bol to tento prípad. Maródil som (zlomená noha) a mal som trvalý príkaz na platby. Niekto mi vtedy povedal, že v ročnom zúčtovaní sa to odráta a vrátia preplatok. Ku koncu roka som ale ukončil podnikanie, a celé odvedené poistné som si odrátal ako výdavok (paušálne výdavky).

A nedávno som si znovu urobil živnostenský (bol som na úrade práce a nepodarilo sa mi nájsť prácu), a vo VšZP mi povedali, že mi asi vrátia nejaký preplatok za minulý rok. Vtedajší účet je ale už neplatný. Tak teraz neviem, kde si nechať poslať peniaze.

Asi si dám poslať ten preplatok na podnikateľský účet ako zdaniteľný príjem.

Avšak už mi pred časom tuším poslali na súkromný účet aj preplatok zo Soc. poisťovne (bol som vtedy na úrade práce). Musím pozrieť bankový výpis. A neviem, čo s tým.
osh
13.11.12,11:06
Mne prišlo oznámenie pre SZČO z VšZP o výsledku rz - preplatok. V tej istej výške,ako je preplatok / bez zdanenia/mi táto suma nabehla na účet.
Ako to správne naúčtovať v JÚ
Lubomir1
13.11.12,11:23
Pokiaľ si pamätám, tak z toho preplatku si VšZP strhla (odviedla) daň. Malo by to na tom oznámení byť.
Takže, podľa mňa, by to mal byť príjem "Príjmy neovplyvňujúce základ dane".