zdenkaxyz
10.08.12,07:43
priatelova sestra ma na svojej tretine RD dvoch exekutorov na LV. priatel by chcel predist dalsim problemom s exekutormy a zobral by si sestrinu zadlzenu tretinu. da sa to? darovacou alebo kupno-predajnou zmluvou? prijal by jej tretinu aj so zavazkami na LV. Ďakujem za radu.
JAJA11
10.08.12,05:52
priatelova sestra ma na svojej tretine RD dvoch exekutorov na LV. priatel by chcel predist dalsim problemom s exekutormy a zobral by si sestrinu zadlzenu tretinu. da sa to? darovacou alebo kupno-predajnou zmluvou? prijal by jej tretinu aj so zavazkami na LV. Ďakujem za radu.

darovať by to asi nešlo, skôr odkúpiť.... asi by bolo dobré spojiť sa s exekútormi a zistiť si situáciu za akých podmienok by bolo možné túto časť odkúpiť... Ale predpokladám, že sestra nedostane ani korunu, všetky peniaze zhltnú exekútori .... Myslím, že by nebolo dobré prepisovať na seba aj sestrine záväzky... pokiaľ nebudú uhradené ich výška neustále rastie, takže tie treba čo najskôr vyrovnať... :o
zdenkaxyz
10.08.12,06:04
vo vzduchu už visí ďalší exekútor a čím viac ich bude, tým to bude horšie. Priatel chce splatiť tých, čo sú na LV a je lepšie platiť dvoch exekútorov, ako troch.
Xanti
10.08.12,06:26
vo vzduchu už visí ďalší exekútor a čím viac ich bude, tým to bude horšie. Priatel chce splatiť tých, čo sú na LV a je lepšie platiť dvoch exekútorov, ako troch.A ak má dom teda tretina domu hodnotu 10 000 eur a exekútori chcú 20 000 eur aj za takú cenu chce to priateľ splatiť?
JAJA11
10.08.12,06:28
vo vzduchu už visí ďalší exekútor a čím viac ich bude, tým to bude horšie. Priatel chce splatiť tých, čo sú na LV a je lepšie platiť dvoch exekútorov, ako troch.

takže treba čo najrýchlejšie konať, aby ste sa zbavili bremena... ale nemyslím, že by ste museli zaplatiť všetkých exekútorov, vy budete musieť urobiť úhradu do výšky ceny založeného podielu.... ale čím skôr bude ten dlh zrovnaný, tým to bude mať sestra ľahšie, nebudú pribúdať úroky.... :o
JAJA11
10.08.12,06:32
A ak má dom teda tretina domu hodnotu 10 000 eur a exekútori chcú 20 000 eur aj za takú cenu chce to priateľ splatiť?

exekútor nemôže žiadať vyššiu sumu ako je hodnota majetku, takže brat vyplatí len hodnotu majetku.... exekútori budú musieť hľadať iné veci, z ktorých si doplatia rozdiel....
Xanti
10.08.12,06:34
exekútor nemôže žiadať vyššiu sumu ako je hodnota majetku, takže brat vyplatí len hodnotu majetku.... exekútori budú musieť hľadať iné veci, z ktorých si doplatia rozdiel....Ja som reagovala na to darovanie, ak niekto mi daruje nehnuteľnosť zaťaženú exekúciou tak tá je potom moja, každopádne prv treba poriešiť exekúcie a potom prepis majetku.

A ak exekúcie sú vyššie ako hodnota domu, prečo by mal exekútor spustiť cenu a povoliť prepis. Vtedy je lepšie ho požiadať o urobenie dražby, aby sa vydražila nehnuteľnosť za trhovú cenu ( nižšiu ako exekúcie napr.) a LV bude čisté.
zdenkaxyz
10.08.12,06:48
to určite nie. Lenže dopracovať sa k vyčísleniu je problém, lebo bratovi nechce exe nič povedať. Sestra sa velmi k činu nemá...
zdenkaxyz
10.08.12,06:51
Jeden exekútor sa platí, strhávajú jej to z platu. Druhý exekútor to som si neni istá, či sa platí. Najlpšie by bolo to výčíslenie získať, kolko to celé činí.
JAJA11
10.08.12,06:53
hej ja som to zle pochopila... s tou dražbou súhlasím, len neviem, či sa podarí predať tretina domu.... skôr je priechodná oficiálna cena nehnuteľnosti, vystavená znalcom
danushka
10.08.12,07:09
Sestra môže dať plnú moc bratovi na konanie s exekútorom. Samozrejme, že exekútor sa nebude baviť s treťou osobou bez plnej moci, porušoval by zákon o ochrane osobných údajov.
Ak je hrozba ďaľších exekúcií, už aj ďaľší exekútori na seba upozornili, s tým súvisí aj zákaz nakladať s majetkom, hoci sa ďaľšia ex. plomba na LV neocitla.
Nech teda poverí sestra plnou mocou toho, kto má o odkup jej podielu a ten nech dotiahne exekútorov do konca. Pri takomto zápise tiarch na LV súhlasím s názorom Xanti. Už to pravdepodobne nepostačí na vyplatenie všetkých dlžôb, tak nech to vyrieši dražba a aspoň sčasti sa niečo oddĺži a exekútori sa nejako vzájomne dohodnú.
V dražbe nie je veľký záujem o podiely, ale o celú nehnuteľnosť, takže v tomto prípade by to nemalo byť nerealizovateľné, ale treba najmä s exe komunikovať a dospieť k nejakej dohode.
danushka
10.08.12,07:29
A ešte by som dporučila nie darom, ale kúpou zmluvou vysporiadať tento podiel. Dá sa to presne špecifikovať po vykonzultovaní s exekútormi a výške istín s odmenou pre exe, presnom vyčíslení. Taktiež v danom momente prepisu preveriť na súde, či voči dlžníkovi už neprebiehajú ďaľšie exekúcie. Po úhrade dlžôb vydajú exekútori kvitanciu pre kataster a LV sa očistí. To za predpokladu, že daná nehnuteľnosť nebude riešená dražbou. Tam by už dražobka sama vydala kvitanciu a exekútori by dostali svoje od dražobky.
zdenkaxyz
10.08.12,07:33
dakujem za rady :-) budem ich potrebovať