martuľa
10.08.12,10:37
zdravím,
sme stavebná firma a pri realizácii sme si objednali u subdodávateľa materiál a práce, ktoré ale sme vzápätí museli reklamovať pre nekvalitu. Keďže nás čas a termíny tlačili, opravili sme to na vlastné náklady a skutočnú výšku sme si uplatnili ako reklamáciu u neho,. Reklamáciu sme si u neho uplatnili ešte v marci, no doteraz sa k nej nijakým spôsobom nevyjadril. Pre istotu sme si nechali ako zadné dvierka časť jeho faktúry ( nášho záväzku voči nemu ) neuhradenú. Keďže na reklamáciu nereaguje,nemáme žiadne stanovisko, chcem sa spýtať ako postupovať ďalej. Môžme si takto uplatniť zápočet?
vďaka
martuľa
10.08.12,11:22
Môže sa takto kompenzovať?
poradite niekto?
JUDr. Pavol Kollár
23.08.12,08:20
Uzatvorili ste zrejme zmluvu o dielo v ústnej forme, podľa § 536 Obchodného zákonníka. Ak ste práce reklamovali po tom, ako ste ich prevzali, tak ste mali postupovať s odvolaním na § 564 Obchodného zákonníka, podľa § 436 až 441 Obchodného zákonníka. Ako to píšete, mali ste zrejme od zmluvy odstúpiť a a v takomto prípade ste mali subdodávateľovi vyúčtovať náhradu spôsobenej škody. Môžete si uplatniť aj jednostranné započítanie vzájomných pohľadávok spôsobilých na započítanie v súlade s § 358 a nasl. Obchodného zákonníka.
martuľa
06.09.12,08:45
ďakujem,
náklady sme mu vyúčtovali, no do dnešného dňa sa nijako nevyjadril. Takže už ho nemusíme kontaktovať písomne, alebo ústne. iba uplatniť si jednostranný zápočet vzájomných pohľadávok?
martuľa
06.09.12,08:48
Ďakujem za odpoveď.
Mária27
06.09.12,11:48
Pošlite im zápočet, uvidíte ako zareagujú.
miska31
19.09.12,08:13
Dobrý deň. Ako zaúčtujem reklamáciu? Dostali sme totiž fa za tovar, po kontrole sme zistili že štyri položky z fa chýbajú. Vystavili mi teda reklamáciu, a chýbajúce položky už nedodajú. Môžem tú pôvodnú fa zaúčtovať 131,343/ 321. A reklamáciu si len pripnem ku tej fa a zaúčtujem ju -131,-343/-315. (Nemám totiž dobropis).Dodávateľ sa vyjadril, že mu máme o tú sumu reklamácie zaplatiť menej. môžem si potom Bú zaúčtovať: MD 321celá suma, 315 - suma reklamácie/ D 221? ďakujem pekne za odpoveď, mätie ma totiž že nemám dobropis ani vzájomný zápočet. fa aj reklamácia sú v mesiaci august. je potrebné tú sumu reklamácie vyznačiť na riadku 28 v daňovom priznaní?
miska31
19.09.12,11:21
Pomôže mi niekto prosím?
účtovníčka_prešov
19.09.12,13:27
dodávateľ musí prerobiť faktúru alebo vystaviť dobropis..
miska31
20.09.12,04:34
dobropis mi nemôže vystaviť, ak bolo dodané nesprávne mnžostvo tovaru
Adiks
20.09.12,05:15
Akože nemôže? Dobropis je jednou z dvoch možností, druhou možnosťou je, aby dodávateľ dodal chýbajúci tovar.
Adiks
20.09.12,05:35
Túto situáciu zhodou okolností opisuje septembrové číslo časopisu Dane a účtovníctvo v praxi takto:
Reklamácia nedodaného vyfakturovaného tovaru:
1) Dodávateľská faktúra za dodávku tovaru:

Celková suma faktúry: D 321
Cena dodaného množstva tovaru: MD 131
DPH celkom za fakturované množstvo: MD 343
2) Reklamácia za nedodaný tovar:

Celková cena nedodaného tovaru s DPH: MD 315 alebo 321 (reklamácia voči dodávateľovi pred zaplatením faktúry sa účtuje ako zníženie záväzku na MD strane účtu 321 a reklamácia po úhrade faktúry ako pohľadávka na MD strane účtu 315).
DPH k nedodanému množstvu: MD -343

3) Vysporiadanie reklamácie:

3a) Vystavením dobropisu za nedodaný tovar: MD 321/D 315 účtovný zápočet pohľadávky so záväzkom pri účtovaní reklamácie na účte 315 (pri účtovaní na účte 321 je už reklamácia vysporiadaná).

3b) Dodaním chýbajúceho tovaru vrátane faktúry:
Celková suma faktúry: D315,321
Cena tovaru: MD 131
DPH: MD 343
promont maja
20.09.12,09:25
Dobrý deň. Ako zaúčtujem reklamáciu? Dostali sme totiž fa za tovar, po kontrole sme zistili že štyri položky z fa chýbajú. Vystavili mi teda reklamáciu, a chýbajúce položky už nedodajú. Môžem tú pôvodnú fa zaúčtovať 131,343/ 321. A reklamáciu si len pripnem ku tej fa a zaúčtujem ju -131,-343/-315. (Nemám totiž dobropis).Dodávateľ sa vyjadril, že mu máme o tú sumu reklamácie zaplatiť menej. môžem si potom Bú zaúčtovať: MD 321celá suma, 315 - suma reklamácie/ D 221? ďakujem pekne za odpoveď, mätie ma totiž že nemám dobropis ani vzájomný zápočet. fa aj reklamácia sú v mesiaci august. je potrebné tú sumu reklamácie vyznačiť na riadku 28 v daňovom priznaní?

... má doklad " reklamácia" náležitosti faktúry? ... mám na mysli ustanovenie § 71 Zákona o DPH ... ak má, tak by som túto " reklamáciu" riešila ako opravu faktúry ( dobropis ..) ..

... ešte podotýkam, že ak nemáte dodané množstvo, ktoré je vo faktúre uvedené ... a účtujete o nákladoch ( účet 504, 131) v plnej výške uvedenej vo faktúre = nemáte dodržanú zásadu pravdivosti ( § 7, ods. 1 zákona o účtovníctve) ...

§ 7 Zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve
(1) Účtovná jednotka je povinná účtovať tak, aby účtovná závierka poskytovala verný a pravdivý obraz o skutočnostiach, ktoré sú predmetom účtovníctva, a o finančnej situácii účtovnej jednotky.
miska31
21.09.12,07:09
Reklamácia náležitosti faktúry má. Môžem to teda spraviť tak, že tú pôvodnú fa zaúčtujem 131,343/321 a reklamáciu rovnakým spôsobom ale mínusovým znamienkom? (fa ešte nebola uhradená). Sumu DPH na reklamácii uvediem v DP na riadku 28? Ďakujem.
promont maja
21.09.12,12:15
Reklamácia náležitosti faktúry má. Môžem to teda spraviť tak, že tú pôvodnú fa zaúčtujem 131,343/321 a reklamáciu rovnakým spôsobom ale mínusovým znamienkom? (fa ešte nebola uhradená). Sumu DPH na reklamácii uvediem v DP na riadku 28? Ďakujem.

.. pravdepodobne si to takto aj druhá strana vysporiada ... len predsa, ešte raz, na margo tohto problému podotknem, že je dôležité aj to, aby ste účtovali o pravdivých skutočnostiach = ak z reklamácie vyplýva, že táto reklamácia sa týka tovaru, ktorý nebol vôbec dodaný = nemôžte ho ani prijať na sklad = nie účet 131 ...