alenkaja
10.08.12,19:48
Dobrý večer,
vie mi niekto poradiť, či na dodatku ku kúpnej zmluve na vklad do katastra nehnuteľností je potrebné overovať podpisy účastníkov zmluvy? Podpisy na zmluve boli overené notárom.
Ďakujem.
Stanislav 1975
10.08.12,17:58
Dobrý večer,
vie mi niekto poradiť, či na dodatku ku kúpnej zmluve na vklad do katastra nehnuteľností je potrebné overovať podpisy účastníkov zmluvy? Podpisy na zmluve boli overené notárom.
Ďakujem.
áno, je treba overiť podpisy...
mmajko
20.01.13,10:50
Skúsenosti pri overovaní podpisov na kúpnu zmluvu na vklad do katastra mi hovoria, že niekde na úrade zapíšu aj rodné číslo, niekde nie. V katastri je problém, ak chýba, no pečiatka úradu ho nevyžaduje.Na základe akého zákona je alebo nie je vyžadované RČ okrem overenia podľa občianskeho preukazu? Je nevyhnutné?
avalik
20.01.13,11:06
Skúsenosti pri overovaní podpisov na kúpnu zmluvu na vklad do katastra mi hovoria, že niekde na úrade zapíšu aj rodné číslo, niekde nie. V katastri je problém, ak chýba, no pečiatka úradu ho nevyžaduje.Na základe akého zákona je alebo nie je vyžadované RČ okrem overenia podľa občianskeho preukazu? Je nevyhnutné?

599/2001 Z. z. (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2001-599) - Zákon o osvedčovaní listín a podpisov na listinách okresnými úradmi a obcami

§7
(3) Osvedčovacia doložka osvedčenia pravosti podpisu na listine obsahuje

a) meno a priezvisko fyzickej osoby, ktorej podpis bol osvedčený,
b) rodné číslo fyzickej osoby, ktorej podpis bol osvedčený,
c) adresu trvalého pobytu fyzickej osoby, ktorej podpis bol osvedčený,
d) údaj, že podpis na listine urobila alebo uznala za svoj vlastný fyzická osoba, ktorej podpis bol osvedčený,
e) poradové číslo, pod ktorým je osvedčenie zapísané v osvedčovacej knihe,
f) údaj, akým spôsobom bola preukázaná totožnosť fyzickej osoby, ktorej podpis bol osvedčený (druh a číslo preukazu totožnosti, adresa pobytu12) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2001-599#f5880093) v čase osvedčovania),
g) miesto a dátum osvedčenia, a ak je to potrebné, aj hodinu, kedy bola listina predložená. (4) Rodné číslo sa nevyžaduje, ak ide o cudzinca, ktorý ho nemá zapísané v doklade, ktorým preukazuje svoju totožnosť.



323/1992 Zb. (http://www.zakonypreludi.sk/zz/1992-323) - Notársky poriadok

§58
(2) Osvedčenie pravosti podpisu sa vyznačí na listine vo forme osvedčovacej doložky, ktorá obsahuje

a) poradové číslo knihy osvedčenia pravosti podpisov (osvedčovacia kniha),
b) meno, priezvisko, trvalé bydlisko, prípadne miesto pobytu účastníka, jeho rodné číslo, dátum narodenia,
c) údaj, ako bola zistená totožnosť účastníka najmä druh a číslo platného dokladu totožnosti účastníka,
d) konštatovanie, že účastník listinu vlastnoručne podpísal pred notárom alebo že uznal podpis na listine za svoj vlastný,
e) miesto a deň osvedčenia,

f) podpis notára a odtlačok úradnej pečiatky.
buchač
20.01.13,11:08
Skúsenosti pri overovaní podpisov na kúpnu zmluvu na vklad do katastra mi hovoria, že niekde na úrade zapíšu aj rodné číslo, niekde nie. V katastri je problém, ak chýba, no pečiatka úradu ho nevyžaduje.Na základe akého zákona je alebo nie je vyžadované RČ okrem overenia podľa občianskeho preukazu? Je nevyhnutné?
Zákon 599/2001 Z. z. o osvedčovaní listín a podpisov na listinách okresnými úradmi a obcami


§ 7

(3) Osvedčovacia doložka osvedčenia pravosti podpisu na listine obsahuje

a) meno a priezvisko fyzickej osoby, ktorej podpis bol osvedčený,

b) rodné číslo fyzickej osoby, ktorej podpis bol osvedčený,

c) adresu trvalého pobytu fyzickej osoby, ktorej podpis bol osvedčený,

d) údaj, že podpis na listine urobila alebo uznala za svoj vlastný fyzická osoba, ktorej podpis bol osvedčený,

e) poradové číslo, pod ktorým je osvedčenie zapísané v osvedčovacej knihe,

f) údaj, akým spôsobom bola preukázaná totožnosť fyzickej osoby, ktorej podpis bol osvedčený(druh a číslo preukazu totožnosti, adresa pobytu12) v čase osvedčovania),
g) miesto a dátum osvedčenia, a ak je to potrebné, aj hodinu, kedy bola listina predložená.

http://www.zakonypreludi.sk/zz/2001-599
buchač
20.01.13,11:10
...hehehe....niekto bol rýchlejší ... :-)
avalik
20.01.13,11:12
buchy, raz ja raz ty :)
mmajko
20.01.13,16:05
Ešte dám jednu skúsenosť.
Ak chcete ušetriť a podáte oznámenie o zamýšľanom vklade elektronicky môžu vzniknúť nasledovné otázky, ktoré som ja nikde nenašiel vyriešené:
-pokiaľ si číslo nezapíšete nie je možné ho vyhľadať /alebo sa to dá?/
-niekedy vás systém nepustí do niektorých sekcií
-môj najväčší problém bol, že zmluvy mám s jednotlivými účastníkmi /podielnikmi/odkúpenia jednej parcely separátne a kataster mi nechcel uznať podanie, kde som pod jedným číslom vysporiadal všetko a nakoniec mi vyšlo scelenie parcely 1/1. No nenašiel som nič čomu by to odporovalo. Zaplatiť som samozrejme hodlal za každý úkon.
Zo strany katastra vidím iba snahu, aby nemusela byť priznaná zlava.
doktor23
21.01.13,08:01
Ešte dám jednu skúsenosť.
Ak chcete ušetriť a podáte oznámenie o zamýšľanom vklade elektronicky môžu vzniknúť nasledovné otázky, ktoré som ja nikde nenašiel vyriešené:
-pokiaľ si číslo nezapíšete nie je možné ho vyhľadať /alebo sa to dá?/
-niekedy vás systém nepustí do niektorých sekcií
-môj najväčší problém bol, že zmluvy mám s jednotlivými účastníkmi /podielnikmi/odkúpenia jednej parcely separátne a kataster mi nechcel uznať podanie, kde som pod jedným číslom vysporiadal všetko a nakoniec mi vyšlo scelenie parcely 1/1. No nenašiel som nič čomu by to odporovalo. Zaplatiť som samozrejme hodlal za každý úkon.
Zo strany katastra vidím iba snahu, aby nemusela byť priznaná zlava.


podľa môjho názoru by ku každej zmluve malo byť zvlášť oznámenie.
Mária27
24.01.13,21:15
Ešte dám jednu skúsenosť.
Ak chcete ušetriť a podáte oznámenie o zamýšľanom vklade elektronicky môžu vzniknúť nasledovné otázky, ktoré som ja nikde nenašiel vyriešené:
-pokiaľ si číslo nezapíšete nie je možné ho vyhľadať /alebo sa to dá?/
-niekedy vás systém nepustí do niektorých sekcií
-môj najväčší problém bol, že zmluvy mám s jednotlivými účastníkmi /podielnikmi/odkúpenia jednej parcely separátne a kataster mi nechcel uznať podanie, kde som pod jedným číslom vysporiadal všetko a nakoniec mi vyšlo scelenie parcely 1/1. No nenašiel som nič čomu by to odporovalo. Zaplatiť som samozrejme hodlal za každý úkon.
Zo strany katastra vidím iba snahu, aby nemusela byť priznaná zlava.

Katastrálna vyhláška 461/2009
§ 26
(2) Rozhodovanie o každom návrhu na vklad je samostatným konaním onávrhu na vklad. Prílohou k návrhu na vklad môže byť len jedna zmluvná listina podľa §8 ods. 1 písm. c) zákona, obsahom ktorej môže byť viac právnych úkonov.