zalt
11.08.12,06:43
Dobrý deň!

mala by som otázku ohľadom platenia za komunálne odpady.Som szčo, platím poplatok v mieste trvalého bydliska, ale dnes my došiel platobný výmer aj z miesta podnikania. moja otázka by bola že či musím platiť na oboch miestach poplatok za odpad, aj keď v mieste podnikania neprodukujem odpad a ani nemám nádobu na smeti, vlastne ani nie je kde umiestniť.

Ďakujem
Indeed
11.08.12,04:54
Samozrejme,že musíš platiť na oboch miestach ,

ved tým padom podporuješ miestnu samosprávu, ktorá spätne niečím podporuje aj Teba ako podnikateľa

takže to máš ako investíciu...

inak smetiari su najpotrebnejší zo všetkých služieb... viš čo by sa stalo ak by za 2 týždne nevyvážali smeti ???
verkaz
11.08.12,16:10
Záleží od toho s čím podnikáš. Ak Tvoje podnikanie spadá pod prevádzky, ktoré neprodukujú domový odpad, chod si to vybaviť na príslušné oddelenie poplatkom v tvojom mieste podnikania.
rado555777
01.12.12,16:18
Dobrý deň,

Rád by som sa spýtal ako to je s miestnymi poplatkami za komunálny odpad pre chalupárov a chatárov.
Trvalý pobyt mám v Považskej Bystrici a som vlastníkom rekreačnej chalupy v Hornej Maríkovej. V mieste trvalého pobytu platím smeti vo výške 23,79 Eur pre rok 2012.
V Hornej Maríkovej som zaplatil za odpad smetí 25 Eur za rok 2012. Obyvatelia Hornej Maríkovej platia 8 Eur na osobu.
Chcel by som sa spýtať či som povinný platiť smeti na dvoch miestach?
Na trvalom pobyte sa zdržujem skoro celý rok, na chatu chodievame počas letných mesiacov aj to na soboty a nedele. Preto ma to zaujíma či je to spravodlivé platiť viac za chatu ako na trvalom pobyte.
Na porovnanie, som zisťoval, že v Papradne platia obyvatelia 16 Eur na osobu a chatári 10 Eur na chatu.

Ďakujem za skorú odpoveď.
Stefan2005
01.12.12,16:40
Dobrý deň,

Rád by som sa spýtal ako to je s miestnymi poplatkami za komunálny odpad pre chalupárov a chatárov.
Trvalý pobyt mám v Považskej Bystrici a som vlastníkom rekreačnej chalupy v Hornej Maríkovej. V mieste trvalého pobytu platím smeti vo výške 23,79 Eur pre rok 2012.
V Hornej Maríkovej som zaplatil za odpad smetí 25 Eur za rok 2012. Obyvatelia Hornej Maríkovej platia 8 Eur na osobu.
Chcel by som sa spýtať či som povinný platiť smeti na dvoch miestach?
Na trvalom pobyte sa zdržujem skoro celý rok, na chatu chodievame počas letných mesiacov aj to na soboty a nedele. Preto ma to zaujíma či je to spravodlivé platiť viac za chatu ako na trvalom pobyte.
Na porovnanie, som zisťoval, že v Papradne platia obyvatelia 16 Eur na osobu a chatári 10 Eur na chatu.

Ďakujem za skorú odpoveď.

... v prvom rade by to bolo treba prediskutovať na Obecnomu úrade HM....

z VZN obce:

§35
(1) Poplatok sa platí za komunálne odpady okrem elektroodpadov a biologicky rozložiteľného kuchynského a reštauračného odpadu a drobné stavebné odpady, ktoré vznikajú na území obce.
....
§36
(1) Poplatok platí poplatník, ktorým je:
a) fyzická osoba, ktorá má v obci Horná Mariková trvalý pobyt alebo prechodný pobyt, alebo ktorá je na území obce oprávnená užívať alebo užíva byt, nebytový priestor, pozemnú stavbu alebo jej časť, alebo objekt, ktorý nie je stavbou, alebo záhradu, vinicu, ovocný sad, trvalý trávny porast, na iný účel ako na podnikanie, pozemok v zastavanom území obce okrem lesného pozemku a pozemku, ktorý je evidovaný v katastri nehnuteľností ako vodná plocha (ďalej len „ nehnuteľnosť “),
....
§37
Sadzba poplatku je stanovená vo výške:
- pre poplatníkov podľa čl. 36, odsek 1 písm. b) a c) : 0,0227 € za 1 liter komunálnych odpadov
- pre poplatníkov podľa čl. 36, odsek 1 písm. a ) : 0,0685 € /osoba/deň

... prepočítaj si koľko osôb a koľko dní sa zdržuje počas roka na chate, súčet vynásob to 0,0685€ a zistíš, či si preplatil stanovený poplatok... ak áno, reklamuj u obce, prípadne apeluj na miestnych poslancov....
buchač
01.12.12,16:41
Dobrý deň,

Rád by som sa spýtal ako to je s miestnymi poplatkami za komunálny odpad pre chalupárov a chatárov.
Trvalý pobyt mám v Považskej Bystrici a som vlastníkom rekreačnej chalupy v Hornej Maríkovej. V mieste trvalého pobytu platím smeti vo výške 23,79 Eur pre rok 2012.
V Hornej Maríkovej som zaplatil za odpad smetí 25 Eur za rok 2012. Obyvatelia Hornej Maríkovej platia 8 Eur na osobu.
Chcel by som sa spýtať či som povinný platiť smeti na dvoch miestach?
Na trvalom pobyte sa zdržujem skoro celý rok, na chatu chodievame počas letných mesiacov aj to na soboty a nedele. Preto ma to zaujíma či je to spravodlivé platiť viac za chatu ako na trvalom pobyte.
Na porovnanie, som zisťoval, že v Papradne platia obyvatelia 16 Eur na osobu a chatári 10 Eur na chatu.

Ďakujem za skorú odpoveď.

Si povinný ....

Spravodlivosť je zbytočne hľadať , neporovnávaj ...každá obec má svoje poplatky , nakoľko je to príjem do jej kasy .
Aj keby si tam len jeden deň v roku trávil , aj tak musíš zaplatiť .

Pozri VZN obce Hornej Marikovej ...

http://www.hornamarikova.estranky.sk/clanky/aktuality-a-spravy/navrh-vzn-o-miestnych-daniach-a-poplatkoch-na-r.-2013.html
buchač
01.12.12,16:52
... v prvom rade by to bolo treba prediskutovať na Obecnomu úrade HM....


... prepočítaj si koľko osôb a koľko dní sa zdržuje počas roka na chate, súčet vynásob to 0,0685€ a zistíš, či si preplatil stanovený poplatok... ak áno, reklamuj u obce, prípadne apeluj na miestnych poslancov....

Števo ...ale to nikto nesleduje a ani neusleduje ...;)...si neviem predstaviť , že ako by to bolo .
Podľa tohoto vysvetlenia by prichádzalo v úvahu aj nahlásenie príchodu a odchodu z chalupy niekde na obecnom úrade.

Táto cifra sa automaticky násobí počtom dní v roku a počtom osôb ( minimálnym )...
Keď šmaríš do kalkulačky , tak čísla sedia ...:rolleyes:


Ja tiež cvakám doma a aj na chalupe plnú pálku podľa VZN ...
Kvaka
01.12.12,17:01
My sme sa s obcou dohodli, že platíme za nálepky, ktoré nám pridelia podľa počtu požadovaných vriec, inak plnú sumu platíme v mieste trvalého pobytu. Kuchynský odpad putuje do kompostu a ostatné nosíme vo vrecku domov tam, kde platíme celoročne. Ak máme na chalupe nekompostovateľný odpad, ktorý neberieme domov, naplníme vrece, nalepíme nálepku a dáme pred dom.
vulxy
01.12.12,17:02
Dobrý deň,

Rád by som sa spýtal ako to je s miestnymi poplatkami za komunálny odpad pre chalupárov a chatárov.
Trvalý pobyt mám v Považskej Bystrici a som vlastníkom rekreačnej chalupy v Hornej Maríkovej. V mieste trvalého pobytu platím smeti vo výške 23,79 Eur pre rok 2012.
V Hornej Maríkovej som zaplatil za odpad smetí 25 Eur za rok 2012. Obyvatelia Hornej Maríkovej platia 8 Eur na osobu.
Chcel by som sa spýtať či som povinný platiť smeti na dvoch miestach?
Na trvalom pobyte sa zdržujem skoro celý rok, na chatu chodievame počas letných mesiacov aj to na soboty a nedele. Preto ma to zaujíma či je to spravodlivé platiť viac za chatu ako na trvalom pobyte.
Na porovnanie, som zisťoval, že v Papradne platia obyvatelia 16 Eur na osobu a chatári 10 Eur na chatu.

Ďakujem za skorú odpoveď.
ja som toto riesil tiez ....chodim na chalupu iba na vykendy aj to len ked je pekne pocasie ,v zime vobec iba sa poobzerat a roky som platil jak blbec, ani popelnicu nemam ,co som mal odpad som vozil prec v aute pri odchode....tak som sa so starostom dohovoril na polovicke ale velmo sa mu to nepacilo....nieco mi vysvetloval ze to on nemoze mi znizit lebo nejaky zakon mu to neumoznuje ale som sa nedal .....skus sa tiez dohovorit ...mozno polavia:)
buchač
01.12.12,17:10
ja som toto riesil tiez ....chodim na chalupu iba na vykendy aj to len ked je pekne pocasie ,v zime vobec iba sa poobzerat a roky som platil jak blbec, ani popelnicu nemam ,co som mal odpad som vozil prec v aute pri odchode....tak som sa so starostom dohovoril na polovicke ale velmo sa mu to nepacilo....nieco mi vysvetloval ze to on nemoze mi znizit lebo nejaky zakon mu to neumoznuje ale som sa nedal .....skus sa tiez dohovorit ...mozno polavia:)

PIATA ČASŤ
NAKLADANIE S ODPADMI

§ 39
Nakladanie s komunálnymi odpadmi a s drobnými stavebnými odpadmi

(1) Zložka komunálnych odpadov je ich časť, ktorú možno mechanicky oddeliť a zaradiť ako samostatný druh odpadu.

(2) Za nakladanie s komunálnymi odpadmi, ktoré vznikli na území obce, a s drobnými stavebnými odpadmi, ktoré vznikli na území obce, zodpovedá obec.

(3) Obec je okrem povinností podľa § 19 ods. 1 a 2 povinná zavedením vhodného systému zberu odpadov

http://www.zakonypreludi.sk/zz/2001-223
misoft
01.12.12,21:00
Dám do pozornosti aj toto:

§39
(4) Obec upraví podrobnosti o nakladaní s komunálnymi odpadmi a s drobnými stavebnými odpadmi a elektroodpadmi z domácností všeobecne záväzným nariadením, v ktorom ustanoví najmä podrobnosti o spôsobe zberu a prepravy komunálnych odpadov, o spôsobe separovaného zberu jednotlivých zložiek komunálnych odpadov, o spôsobe nakladania s drobnými stavebnými odpadmi a elektroodpadmi z domácností, ako aj miesta určené na ukladanie týchto odpadov a na zneškodňovanie odpadov.
(10) Množstvový zber je zber komunálnych odpadov a drobných stavebných odpadov, pri ktorom ich pôvodca platí poplatok ustanovený podľa osobitného zákona49) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2001-223#f5803574) vo výške, ktorá je priamo úmerná množstvu týchto odpadov vyprodukovaných pôvodcom za daný čas.


Zákon o miestnych poplatkoch a daniach 582/2004

§ 77


(1) Poplatok sa platí za komunálne odpady okrem elektroodpadov 26a)a drobné stavebné odpady, ktoré vznikajú na území obce.

(2) Ak ďalej nie je ustanovené inak, poplatok platí poplatník, ktorým je

a) fyzická osoba, ktorá má v obci trvalý pobyt 27) alebo prechodný pobyt 28) alebo ktorá je na území obce oprávnená užívať alebo užíva byt, nebytový priestor, pozemnú stavbu 29) alebo jej časť, alebo objekt, ktorý nie je stavbou, alebo záhradu, 30) vinicu, 31) ovocný sad, 32) trvalý trávny porast 33) na iný účel ako na podnikanie, pozemok v zastavanom území obce okrem lesného pozemku 34) a pozemku, ktorý je evidovaný v katastri nehnuteľností ako vodná plocha 35) (ďalej len "nehnuteľnosť"),
b) právnická osoba, ktorá je oprávnená užívať alebo užíva nehnuteľnosť nachádzajúcu sa na území obce na iný účel ako na podnikanie,
c) podnikateľ, ktorý je oprávnený užívať alebo užíva nehnuteľnosť nachádzajúcu sa na území obce na účel podnikania.

(3) Ak má osoba podľa odseku 2 písm. a) v obci súčasne trvalý pobyt a prechodný pobyt, poplatok platí iba z dôvodu trvalého pobytu. Ak má osoba podľa odseku 2 písm. a) v obci trvalý pobyt alebo prechodný pobyt a súčasne je oprávnená užívať alebo užíva nehnuteľnosť na iný účel ako na podnikanie, poplatok platí iba z dôvodu trvalého pobytu alebo prechodného pobytu. Ak má osoba podľa odseku 2 písm. a) v obci trvalý pobyt alebo prechodný pobyt a súčasne je podľa odseku 2 písm. c) fyzickou osobou oprávnenou na podnikanie a miestom podnikania je miesto jej trvalého pobytu alebo prechodného pobytu a v tomto mieste nemá zriadenú prevádzkareň, poplatok platí iba raz z dôvodu trvalého pobytu alebo prechodného pobytu. To neplatí, ak sa na poplatníka vzťahuje množstvový zber v príslušnej časti obce.

§ 79
Určenie poplatku


(1) Ak je v obci zavedený množstvový zber, obec určí poplatok ako súčin frekvencie odvozov, sadzby a objemu zbernej nádoby, ktorú poplatník užíva v súlade so zavedeným systémom zberu komunálnych odpadov a drobných stavebných odpadov.

(2) Ak v obci nie je zavedený množstvový zber, obec určí poplatok na zdaňovacie obdobie neurčí inak, ako

a) súčin sadzby poplatku a počtu kalendárnych dní v zdaňovacom období, počas ktorých má alebo bude mať poplatník podľa § 77 ods. 2 písm. a) v obci trvalý pobyt alebo prechodný pobyt alebo počas ktorých nehnuteľnosť užíva alebo je oprávnený ju užívať, alebo
b) súčin sadzby poplatku, počtu kalendárnych dní v zdaňovacom období a ukazovateľa dennej produkcie komunálnych odpadov, ak ide o poplatníka podľa § 77 ods. 2 písm. b) alebo písm. c).



Teda ak niekde platím plnú sadzbu a na druhom mieste sa zdržiava len pár dní, nemôže obec žiadať opäť plnú sadzbu, i keby to mala vo VZN - toto VZN by bolo v rozpore s vyššie uvedeným zákonom. A toto VZN by sa malo napadnúť ako nezákonné.
mosajko
21.04.13,10:28
Dobry den, riesim problem s poplatkom za KO na starom dedinskom dome. Prosim Vas, ked dolozim tuto cast zakona, ktoru ste tu Misko uviedol, obec bude nadalej trvat na zaplateni poplatku, a ja ho nezaplatim, moze ma obec postihovat?
Dom je v lese ,pol hod peso, jediny dom, ziadna elektirka, ziadna cesta, ziadny kontajner, na dom od jesene oktober do jari marec-april nechodim, v lete cca 3-4 dni v mesiaci a musim zaplatit plnu platbu 16 Eur na osobu. Na dome nemam ani trvaly ani prechodny pobyt.
Poradite, co mam este dolozit?Vlastnicky sme dve, obidve dokladovat???Dan platime. Uz som z toho tak otravena, ze mi prepacte za stylizaciu. dakujem.
LydaLyda
21.04.13,11:35
1. každá obec (mesto) má schválené svoje vlastné "VZN o nakladaní s komunálnymi odpadmi (KO) a s drobnými stavebnými odpadmi, vrátane odpadov z obalov na území obce" - tam sú určené všetky podmienky. Jednou z podmienok je, k a ž d o r o č n e oznamovať zmeny ohľadne KO,
napr. študent, ktorý býva v inom meste na internáte, občan, ktorý sa dlhodobo zdržiava (študuje... v zahraničí, alebo ktorý pracuje mimo trvalého pobytu, je ubytovaný niekde na ubytovni, takže nedochádza domov každý deň, alebo pracuje napr. na turnusy v SR....alebo pracuje v zahraničí ... Takýto občan p o ž i a d a písomne v mieste trvalého pobytu napr. do konca januára príslušného kalendárneho roku, alebo februára .... podľa toho, aký termín je v tom konkrétnom Vašom VZN uvedené, že sa v mieste trvalého pobytu zdrží napr. študent, ktorý chodí domov 1x za 2 týždne na SO a NE + prázdniny, vypočíta si tieto dni čo BUDE a čo NEBUDE v mieste trvalého pobytu. 26 sobôt a 26 nediel + prázdniny 31 dní júl a 31 dní august = bude doma = 114 bude doma a 365- 114 = 251 dní bude mimo trvalý pobyt. Za dni, ktoré nebude v mieste trvalého pobytu počas kalendárneho roku (251 dní) = vydokladuje napr. potvrdením o návšteve školy, alebo pracovnou zmluvou, kde je uvedené, že pracuje napr. v Bratislave (potvrdenie môže vydať aj jeho zamestnávateľ). Ak študuje alebo pracuje v zahraničí, predloží taktiež doklad, kde je uvedené, že je zamestnaný v zahraničí. Je potrebné tento doklad preložiť do slovenčiny (preložiť si to môže aj sám, a to len tú konkrétnu časť, kde je miesto práce. Nemusí to byť preložené úradne. Ak vznikne nové zamestnanie napr. v zahraničí v priebehu roku, alebo študent od septembra nastúpi do 1. ročníka na SŠ, alebo VŠ, tak sa dá po vydokladovaní požiadať o vrátenie časti dane za KO. Ak o úľavu alebo oslobodenie požiadate neskoro, t.j. až po termíne, ako je uvedené v VZN, tak sa môže stať, že zaplatíte celú daň za KO na dvoch miestach, aj tam kde máte trvalý pobyt a aj tam, kde máte ten domček.

2. Ak máte tento domček mimo Vášho trvalého pobytu, tak v mieste, kde sa tento domček nachádza, oznámte obecnému úradu (MsÚ) písomne v termíne na to určenom (každoročne!!!! ), že sa tam zdržíte napr. za máj až september - napr. 5 mesiacov * 4 dní = 20 dní. Tak by Vám mali vyrubiť formou ROZHODNUTIA daň za KO len za týchto 20 dní !!! V tom písomnom oznámení aj uveďte, že doložíte doklad, že si v mieste svojho trvalého pobytu hradíte daň za KO za celý kalednárny rok. Takéto potvrdenie si vyžiadajte v mieste trvalého pobytu, kde za KO platíte a pošlite ho tam na úrad, kde máte ten domček.

3. Daň za KO je určená na kalendárne dni, pre rok 2013 je to teda 365 dní. Ak by Váš
- pobyt v domčeku bol napriklad celé 2 alebo až 4, alebo až 6 mesiacov, tak máte možnosť si o tieto dní cca
6 mes.*30 dní = 180 dní požiadať oslobodenie v mieste trvalého pobytu
- trvalý pobyt = 185 dní. Spolu je to 365 dní. Dá sa to vybaviť aj poštou, formou písomnej korešpondencie, že na každý
z týchto úradov oznámite presne, koľko dní sa kde zdržíte a rozdiel vydokladujete, takže budete mať oslobodenie na
časť roka v každej obci, ale spolu to aj tak bude rok = 365 dní. (Ale nebude to 2 * 365 dní !!!)
mosajko
21.04.13,14:05
Dakujem pani Lydka za info. Osobne som bola v januari na MsU a povedala pracovnicka, ze je novy zakon a ze to musim zaplatit cele. To je komuniakcia na uradoch s obycajnymi ludmi. Som zvedava, ako sa to skonci, lebo takych obcanov, ako som ja, je v obci viacej, Dakujem.
rado555777
05.03.14,18:09
Dnes som našiel članok takýto: http://spravy.pravda.sk/domace/clanok/174088-zahradkari-a-chatari-zaplatia-na-daniach-najviac/

Tak že či vôbec ma význam sa brániť. Akurat nechámem prečo tvrdia tvrdi zakon ,že platime za odpad ,ktorý akože vyprodukujeme odpad . Ja nerozumiem bud to je za odpad alebo zdroj prijimu obce.
babka - ježibabka
17.03.14,08:14
Zrejme sa jedná výlučne o zdroj príjmu obce. Tiež som dnes reklamovala (telefonicky) vyúčtovanie poplatku v plnej výške za syna, ktorý pracuje v zahraničí a podľa VZN obce (vydaných v nov. min. roka) pre tento rok má nárok na zľavu. Keby že nechodím na internet a neprečítam si to, tak potvore aj uverím, že sa to už dávno zmenilo. Keď príde druhá pracovníčka má mi zavolať. Pritom doklady mi zobrali bez pripomienok. Keby to neplatilo, tak by sa ohradili hneď pri donesení dokladov.
mosajko
30.04.14,06:31
Dobry den Misko,/misoft/ prosim Vas, Vas prispevok mi minuly rok pomohol / viz zakon/ ohladom odpustenia platby za KO na starom dome v lese. Pocula som , ze toho roku vysiel novy zakon, neviete mi prosim poradit, ci je to pravda? Dakujem Vam, velmi ste mi pomohol, s pozdravom mosajko
Terezia13
30.04.14,07:44
všetko tu napísané je správne.......
ale záleží na VZN mesta/obce, aké dáva/nedáva úľavy za to, že sa poplatník nezdržiava celoročne v mieste svojho bydliska, to všetko upravuje každé mesto/obec v časti oslobodenie - úľava od poplatku
aj to je správne, že sa platí v mieste podnikania,
že sa netvorí odpad sa nezohľadňuje (to by totiž asi vyhlásila minimálne polovica poplatníkov a čierne skládky by asi rástli ako huby)
právnické osoby by mali podľa nového vzorca platiť nasledovne: (ak VZN neurčuje inak
poplatok za odpad = frekvencia odvozov v danom meste/obci t. z. každý týždeň - 52 týžd., alebo každý druhý týždeň - 26 týžd. to znamená:

52 týžd. x sadzba z VZN x objem odpadovej nádoby napr. 110 l

ak je odvoz odpadu zabezpečovaný svojpomocne, je potrebné predložiť zmluvu s tým, komu sa odpad odváža, kto ho likviduje, skládkuje teda firma, ktorá má na toto oprávnenie
misoft
30.04.14,14:03
Platí to, čo bolo napísané, novelizovali sa len § 12 (sadzba dane zo stavieb) ods. 2, § 16 (sadzba dane z bytov) ods. 2, § 17 (oslobodenie od dane a zníženie dane) ods. 1 písm. f), a to sa väčšinou týka nehnuteľností.... http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-582
mosajko
30.04.14,18:18
Velmi pekne Vam dakujem.....
mmonkey
14.05.14,15:34
zaujimalo by ma ako je to v prípade, že na území obce XY vlastníte len nejaký kus lesa alebo lúky.... takže sa tam nezdržiavate ani jeden den v roku a neprodukujete ziadny odpad a v obci nemáte a ani ste nikdy nemali trvalý ani prechodný pobyt.. a obec vám aj tak vyrúbi popatok za odvoz smetí, ktorý sa v podstate nevykonáva. Je možné sa na to nejako odvolať?
dakujem za odpoved :-)
Katy a R
14.05.14,15:38
ale veď to tu máš uvedené - treba to riešiť v obci XY ... možno vybavíš, že nebudeš nič platiť, keď si to patrične zdôvodníš - ale doporučujem na začiatku roka