mikat
11.08.12,13:34
Prosím o radu....otec je podnikateľ - živnostník. Má zdravotné problémy, doktorka ho vypísala na PN teraz je to druhý mesiac. Poberá nemocenské dávky. Vo firme teraz pomáham ja - jeho dcéra. Vypisujem faktúry v jeho mene. Môže otec vystavovať faktúry a byť zároveň na PN a poberať dávky? Vlastne má príjem zo SZČ a aj dávky od štátu. Je to v poriadku? Ďakujem pekne za všetky odpovede.:confused:
veronikasad
11.08.12,12:15
O akú činnosť ide ? Otec je povinný počas PN-ky dodržiavať liečebný režim.

Ty si študentka, alebo inak dôchodkovo poistená ? Vypisuješ len faktúry, alebo vykonávaš činnosť za neho ?
mikat
11.08.12,13:10
Ja som na materskej. Vypisujem faktúry a urobím čo vo firme treba...môže ma nejako splnomocniť, aby som vykonávala za neho činnosti vo firme? Alebo dá sa to aj nejako inak vyriešiť?
mikat
11.08.12,13:10
Ešte doplním...ide o výrobu a predaj rakiev....sklad má plný, takže vlastne teraz ide len o predaj. Dodržiava liečebný režim...preto túto prácu vykonávam za neho ja...
Pepa
11.08.12,14:03
Prosím o radu....otec je podnikateľ - živnostník. Má zdravotné problémy, doktorka ho vypísala na PN teraz je to druhý mesiac. Poberá nemocenské dávky. Vo firme teraz pomáham ja - jeho dcéra. Vypisujem faktúry v jeho mene. Môže otec vystavovať faktúry a byť zároveň na PN a poberať dávky? Vlastne má príjem zo SZČ a aj dávky od štátu. Je to v poriadku? Ďakujem pekne za všetky odpovede.:confused:
Môže.
veronikasad
11.08.12,15:53
Ja som na materskej. Vypisujem faktúry a urobím čo vo firme treba...môže ma nejako splnomocniť, aby som vykonávala za neho činnosti vo firme? Alebo dá sa to aj nejako inak vyriešiť?
Nemusí ťa splnomocňovať, počas materskej aj rod.dovolenky si dôchodkovo poistená, nepôjde o nelegálnu prácu. Môžeš vypomáhať otcovi.
mikat
11.08.12,20:13
Ďakujem veľmi pekne za odpovede....ešte by som sa chcela opýtať, či mi viete podariť niektorý zákon alebo niečo, čo by som si mohla prečítať ohľadom tejto situácie - podnikateľ a PN. Ďakujem...
veronikasad
11.08.12,20:19
Ďakujem veľmi pekne za odpovede....ešte by som sa chcela opýtať, či mi viete podariť niektorý zákon alebo niečo, čo by som si mohla prečítať ohľadom tejto situácie - podnikateľ a PN. Ďakujem...
http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2012-a.html#31

ohľadom nárokov na nemocenské popozeraj aj na stránke www.socpoist.sk
mikat
29.08.12,11:15
Prosím Vás, keby ste mi ešte vedeli niekto poradiť....týka sa to mojej predošlej otázky. Otec je PN, je podnikateľ - živnostník. Ja ako jeho dcéra vystavujem faktúry na jeho meno. Teda otec má príjem. Musí si platiť odvody. Hneď ako mu prišlo vyrozumenie zo SP, tak som trvalý príkaz na odvody do SP aj ZP zrušila. Malo by to byť v poriadku, keď je na PN. Ale neviem, či je to v poriadku aj vtedy, keď má príjem zo ZČ. Ďakujem za odpoveď. Katarína
Tweety
29.08.12,12:50
Prosím Vás, keby ste mi ešte vedeli niekto poradiť....týka sa to mojej predošlej otázky. Otec je PN, je podnikateľ - živnostník. Ja ako jeho dcéra vystavujem faktúry na jeho meno. Teda otec má príjem. Musí si platiť odvody. Hneď ako mu prišlo vyrozumenie zo SP, tak som trvalý príkaz na odvody do SP aj ZP zrušila. Malo by to byť v poriadku, keď je na PN. Ale neviem, či je to v poriadku aj vtedy, keď má príjem zo ZČ. Ďakujem za odpoveď. Katarína
ÁNo, je to OK.
Katy a R
29.08.12,12:56
ÁNo, je to OK.
predsalen doplním, že v ZP to nebude v poriadku ... pretože tam treba doložiť, že je na PNke (treba vyžiadať v SP potvrdenie o poberaní nemocenskej dávky, alebo teraz akceptujú aj Rozhodnutie, čo posiela SP domov). Inak tam bude figurovať ako neplatič !!!
Tweety
29.08.12,13:00
predsalen doplním, že v ZP to nebude v poriadku ... pretože tam treba doložiť, že je na PNke (treba vyžiadať v SP potvrdenie o poberaní nemocenskej dávky, alebo teraz akceptujú aj Rozhodnutie, čo posiela SP domov). Inak tam bude figurovať ako neplatič !!!
To áno, samozrejme. Otázku som pochopila skôr ako takú samotnú, či nebude problémom, ak má počas PN príjem, kedže vystavuje faktúry.
Z.E.Ú.S.
31.08.12,07:30
ja sa chcem spýtať na podobnú ale trochu odlišnú situáciu, môže živnostník byť na PN a vystavovať za to obdobie faktúry ak by mal zamestnancov ? lebo bez zamestnancov by asi nemal aj ked práve v tejto téme je riešená situácia kedy by to nemal byť problém lebo sa len dopredáva čo bolo vyrobené či nakúpené... a ak sa vyznate v tejto situácii tak ešte jedna otázka v tejto súvislosti: ak by tomuto živnostnikovi bol schávelý invalidný dôchodok môže dalej vykonvať podnik. činnosť (kde bude kvôli zdrav. stavu obmedzovaný) a zároveň podnikať ?
tictac7
31.08.12,07:32
ja sa chcem spýtať na podobnú ale trochu odlišnú situáciu, môže živnostník byť na PN a vystavovať za to obdobie faktúry ak by mal zamestnancov ? lebo bez zamestnancov by asi nemal aj ked práve v tejto téme je riešená situácia kedy by to nemal byť problém lebo sa len dopredáva čo bolo vyrobené či nakúpené... a ak sa vyznate v tejto situácii tak ešte jedna otázka v tejto súvislosti: ak by tomuto živnostnikovi bol schávelý invalidný dôchodok môže dalej vykonvať podnik. činnosť (kde bude kvôli zdrav. stavu obmedzovaný) a zároveň podnikať ?

na obe otázky - odpoveď - áno
mikat
03.09.12,10:43
Dakujem za odpovede. Samozrejme, do zdravotnej poistovne som hned zaniesla doklad zo SP - vyrozumenie o poberani nemocenskeho, tam to maju zaevidovane. Je to naozaj od Vas pekne, ze nam - "neznalcom" - poradite. Dakujem este raz...Pekny den.
neostar
17.09.12,10:25
Dobrý den, som živnostník, tvorím a administrujem webové stránky. Mám zopár odberateľov, ktorím vystavujem faktúry aj mesačne. Čaká ma menší op. zákrok, po ktorom budem práceneschopný asi 2 mesiacov. Do sociálnej poistovne platím minimálne odvody. Chcem sa spýtať akú sumu dostaňem ak budem na PN, a či môžem vystavovať naďalej faktúry. Ďakujem.
Mila123
17.09.12,10:27
PN je cca 180 € mesačne....

fa môžeš vystavovať v pohode, nesleduje sa to......
Gaba30
09.03.13,20:39
Dobrý večer

Môže si podnikateľ uplatniť odpisy na auto, ak bol PN 4 meisace a nemal za toto obdobie príjmy? Alebo ich má uplatniť čiastočne?
Ďakujem