sklenkova
18.02.06,22:11
a ako je to u SZČO ked je aj zamestnanec,čo zaplatil u zamestnávatela je v poriadku,ale zisk mal 0 (stratu) tak mu vratia co zaplatil na ZP?
abel
18.02.06,21:30
a ako je to u SZČO ked je aj zamestnanec,čo zaplatil u zamestnávatela je v poriadku,ale zisk mal 0 (stratu) tak mu vratia co zaplatil na ZP?
Sklenkova, mám rada tvoje otázky, lebo vždy ma maximálne nútia rozmýšľať, čo tým chcel básnik povedať :)
Áno, ak mal z podnikania zisk 0.- alebo stratu a zo závislej činnosti mu zrazili nejakú daň, ktorá sa mu teraz pri podávaní DP javí ako preplatok, tak mu ju Daňový úrad vráti. Každý náš smrteľník má nárok, aby mu suma 87.936.- Sk nebola zdanená. ( Teraz obchádzam dôchodcov, lebo tí chúďatá musia byť nesmrteľní, keď dokážu z tých dôchodkov prežiť).
sklenkova
18.02.06,22:03
ospravedlňujem sa ak ťa vytáčam svojimi hlúpimy otázkami,ale zdá sa mi nelogické ked niekto mi určí podla roku 2004 platbu na ZP a potom mi ju vráti,nezáleží na tom či som bola zamestnanec.Totiž len SZČO platí 966,-celý rok, na konci roka zistí (podla DP)že zisk má tebárs 50000, takže mu preplatok vrátia.Ale samozrejme naďalej platí 966,- min. odvod.
možno moc nad tým špekulujem,lebo to môj druh je na tom tak dobre.Ja budem doplácať vyše 6500,- nehnevaj sa
abel
18.02.06,22:10
Kika, vôbec ma nevytáčaš, to ja sa ospravedlňujem, keď si ma tak pochopila. Len ja po prečítaní otázky hneď nemôžem zistiť, na čo sa vlastne pýtaš. A teraz som zistila, že som ťa vlastne nepochopila, lebo tu sme v téme o ročnom zúčtovaní dane a ty si sa zrejme pýtala na zdravotné poistenie, takže ja som hovorila o vrátení dane, na zdravotné vôbec nie som vo svojej koži, tam ti neporadím.
O akých hlúpych otázkach píšeš? Pýtaj sa radšej 10krát, kým ti to nebude jasné, keby to otravovalo jedného, vždy sa nájde niekto druhý, kto poradí, ak vie. V tom je Porada jedinečná. Každá otázka sa zdá ťažká, keď na ňu nevieme odpoveď.
Muška
18.02.06,22:26
Iba ak jediný Tvoj príjem je z podnikania musíš platiť 966,- Sk /a nič Ti nevrátia aj keby si bola v strate - je to min.poistné/, ale ak podnikáš popri zamestnaní, tak sa na to prihliada.
Tzn., že ak si v roku 2005 bola zamestnaná a z podnikania máš zisk 0,- a v roku 2005 si platila preddavky na ZP z podnikania, tak Ti ich vrátia.
Jana Motyčková
19.02.06,08:59
Ak si SZČO popri zamestnaní a vymeriavací základ zo zamestnania bol aspoň 78000 Sk a z podnikania si mala stratu, zaplatené preddavky na ZP Ti vrátia. Zároveň po 1.7.2006 budú Tvoje preddavky na ZP nulové (ak budeš stále zamestnaná).

Ak si len SZČO a nie si zamestnaná, Tvoj VZ je minimálne za rok 2005 78000 Sk bez ohľadu na to, či si mala zisk alebo stratu. Preddavky si musela platiť (aj budeš musieť platiť) minimálne v minimálnej výške a v prípade straty bude v ročnom zúčtovaní poistného nulové vyrovanie oprorti preddavkom.
Aďa D
19.02.06,17:06
0d 1. 2. 2005 som bola SZČO popri zamestnaní. Keď som živnosť nahlasovala do zdravotnej poisťovne tiež som rátala s tým, že budem platiť preddavky 966 Sk. Mne však pracovníčka zdravotnej poisťovne povedala , že keď mám aj trvalý pracovný pomer tak nemusím platiť mesačne nič, pokiaľ ako SZČO nemám veľké príjmy. Celý rok mi potom vrtalo v hlave či to neskůr nebudem musieť doplatiť. Teraz som živnosť bola zrušiť a nemám tam žiaden nedoplatok.