Oľga Turzová
11.08.12,15:34
Dobrý deň. Chcela by som sa spýtať za priateľa. Podniká ako Szčo v oblasti keramika ( úžitková hrnčeky, taniere atď) podniká na základe ŽL. Počuli sme o možnosti podnikať v tejto oblasti bez ŽL ako umelec. Viete mi poradiť kde by som sa dozvedela viac info. Ďakujem
martinaj
11.08.12,15:56
Slobodným povolaním je aj povolanie výtvarného umelca, ten by teda nemusel podnikať na základe vydaného ŽL, príjmy zo slobodného povolania však patria podľa zákona dani z príjmov medzi príjmy z podnikania a príjmy z inej samostatne zárobkovej činnosti. Preto sa aj umelec prihlasuje na DÚ kvôli prideleniu DIČ. Podľa zákona o zdravotnom poistení sa výtvarný umelec berie ako SZČO, teda je povinný prihlásiť sa do zdravotnej poisťovne. Okruh osôb, ktoré sa na účely sociálneho poistenia považujú za samostatne zárobkovo činné osoby, sa novelou zákona o sociálnom poistení rozšíril od začiatku roka 2012 - každý, kto má pridelené DIČ, má postavenie SZČO. Umelci budú platiť z aktívnych príjmov odvody do SP od júla 2013. Rozdiel medzi podnikaním vo výtvarnej oblasti ako živnostník alebo ten, kto vykonáva slobodné povolanie teda nebude žiaden.
Oľga Turzová
14.08.12,07:39
Dobrý den. Chcela by som ešte vedieť či je povinná reg. pokladna, alebo stačí len PPD. Na akom základe sa uskutočnuje predaj výrobkov. Ďakujem je