janon
11.08.12,15:49
Zdravím, mal by som na Vás otázku ake je dnes najvýhodnejšie postavenie konateľa v S.r.o co sa tyka odvodov...

Čo je lepšie ? byť zamesnanec sro, konatel s nepravidelnou odmenou alebo ... ?

Za Vaše odpovede vopred Ďakujem...
Ice dive
11.08.12,14:56
Zdravím, mal by som na Vás otázku ake je dnes najvýhodnejšie postavenie konateľa v S.r.o co sa tyka odvodov...

Čo je lepšie ? byť zamesnanec sro, konatel s nepravidelnou odmenou alebo ... ?

Za Vaše odpovede vopred Ďakujem...

najvýhodnejšie postavenie je konateľ, bez príjmu, bez odmeny a nebyť v sro zamestnaný... vtedy sa neplatia žiadne odvody... len treba mať na pamäti, že keď sa neplatia žiadne odvody, nemôžeš nič od štátu očakávať... resp. spraviť si zmluvu o výkone funkcie konateľa s nejakou symbolickou odmenou, a z tejto platiť odvody napr. 50 € mesačne... alebo mať niekde inde pracovný pomer...
mattto
11.08.12,15:07
najvýhodnejšie postavenie je konateľ, bez príjmu, bez odmeny a nebyť v sro zamestnaný... vtedy sa neplatia žiadne odvody... len treba mať na pamäti, že keď sa neplatia žiadne odvody, nemôžeš nič od štátu očakávať... resp. spraviť si zmluvu o výkone funkcie konateľa s nejakou symbolickou odmenou, a z tejto platiť odvody napr. 50 € mesačne... alebo mať niekde inde pracovný pomer...

pokiaľ viem, zdravotné a sociálne odvody sa už platia aj z podielov zo ziskov, alebo sa o tom uvažuje, či?
janon
11.08.12,15:13
a ako je to s odvodmi ak by som poberal odmenu nepravidelne napr. 1 krat za 3 mesiace (v zakladatelskej zmluve by som mal ze konatel pobera odmenu 1 krat za 3 mesiace napr. 300 euro...) nebol by problem s nejakou kontrolou? ze z coho zijem ak mam prijem len raz za 3 mesiace ?
Economic
12.08.12,11:14
Myslím, že pri nepravidelnej odmene sa vypočítava nejaká priemerná mesačná suma odvodov a táto platí mesačne. Poradia ti presnejšie na sociálke.
Problém by sa nemal mať, však to vieš zdokladovať tie odmeny.

Ja ešte takto napíšem. neviem, či máš zdravotné alebo sociálne poistenie vykryté z pracovného pomeru. Ak áno.... nemusíš sa zamestnať.
Ak máš vo svojej firme slušný príjem na tržbách a nepracuješ nikde, je vhodné aby si si skresal eventuálny zisk sám seba jednoducho zamestnať. Mzdu si môžeš dať takú, aká tebe vyhovuje a hlavne ako píšem podľa tržieb.
Keď ti na konci roka vyjde vysoký zisk, potom je už neskoro toto riešiť.
janon
12.08.12,13:48
No vlastne problém je v tom, že ja nevytvorím prvý mesiac taký zisk aby som sa mohol zamestnať a platiť odvody.. preto ma zaujíma najlepší spôsob...
Economic
12.08.12,14:09
No vlastne problém je v tom, že ja nevytvorím prvý mesiac taký zisk aby som sa mohol zamestnať a platiť odvody.. preto ma zaujíma najlepší spôsob...


Ja nekážem zamestnávať sa v eseročke hneď prvý mesiac. Podľa okolností.
Zuzi10
13.08.12,20:14
Chcela by som sa spytat, momentalne som na RD a stala som sa konatelom s.r.o. Stale som ale zamestnana len na rodicovskej dovolenke. Ak som spravne pochopila tak nemusim si platit ziadne odvody (ani nikde na uradoch nahlasovat ze som konatel?)? Ked mi skonci rodicovska a normalne by som nastupila do povodneho zamestnania ako zamestnanec a stale by som bola konatelom v sro, musim si nieco platit navysse alebo to niekde nahlasovat?
KEJKA
14.08.12,03:53
ty nemusíš nič nahlasovať, vlastne ani sro nič nemusí. /to si sa stala konateľom počas RD? Iba konateľom, nie spoločníkom? Ani to by na veci nič nemenilo.
Economic
14.08.12,04:29
Chcela by som sa spytat, momentalne som na RD a stala som sa konatelom s.r.o. Stale som ale zamestnana len na rodicovskej dovolenke. Ak som spravne pochopila tak nemusim si platit ziadne odvody (ani nikde na uradoch nahlasovat ze som konatel?)? Ked mi skonci rodicovska a normalne by som nastupila do povodneho zamestnania ako zamestnanec a stale by som bola konatelom v sro, musim si nieco platit navysse alebo to niekde nahlasovat?

Ako konateľka, ktorá nepoberá žiadnu odmenu za svoju činnosť nemusíš sa nikde nahlasovať. Po ukončení RD sa môžeš vrátiť do pôvodného zamestnania a ak stále budeš konateľka, nič ti z toho nevyplýva, pokiaľ ti ako konateľke spoločnosť nevypláca žiadnu odmenu.
astensova
19.11.12,11:17
Ja by som sa chcela spýtať ako je to ak dvaja zahraničný konatelia a aj spoločníci majú založenú s.r.o na Slovensku či majú platiť odvody do ZP a SP. s.r.o. funguje 10 mesiacov. Nevyplácaj si žiadne odmeny nič. Ďakujem
Economic
19.11.12,11:25
Ak si nevyplácajú žiadne odmeny (teda ani pravidelnú ani nepravidelnú odmenu) nemusia platiť nič. Predpokladám, že povolenie na pobyt tu nemajú zrejme, však ?
astensova
19.11.12,11:31
Povolenie na prechodný pobyt majú a práve že riešime predĺženie pobytu len som nevedela ako to je s odvodmi pri Ukrajincoch. Takže nemusia?
astensova
19.11.12,11:32
A ešte musia mať spísanú nejakú smernicu ohľadom toho?
Economic
19.11.12,11:52
Povolenie na prechodný pobyt majú a práve že riešime predĺženie pobytu len som nevedela ako to je s odvodmi pri Ukrajincoch. Takže nemusia?


Tak tu môžu naraziť na dosť veľký problém. Tu sa vychádza podľa požiadaviek Cudzineckej polície, a neviem presne ako je to so SP, ale zdravotné si musia platiť. Však oni musia vedieť preukázať z čoho tu žijú... Viem, že tam je treba práve mať vykrytý dosť vysoký príjem (k tomu aj prislúchajúce odvody) Kontaktuj cudzinekcú políciu, radi ti to vysvetlia, čo všetko im treba zdokladovať...
Economic
19.11.12,11:52
A ešte musia mať spísanú nejakú smernicu ohľadom toho?

Ohľadom tohto Smernica netreba.
astensova
19.11.12,13:08
Ďakujem