Vadi
12.08.12,07:07
Zdravím všetkých poraďákov! Ja som SZČO už vyše dvadsať rokov. Za posledných 12 rokov som využíval paušálne vymoženosti. Najprv paušálnu daň a posledných cca 10 rokov paušálne výdavky. Nie som platca DPH. Zdá sa, že mi teraz už okresaná výška paušálnych výdavkov nebude vyhovovať tak uvažujem o kúpe auta do firmy. Lenže ja si ešte na tento rok uplatním paušálne výdavky a tu by nemalo zmysel začínať odpisovanie auta. Chcem sa vás spýtať, že ako by sa dalo to auto kúpiť ešte v tomto roku, ale začať ho odpisovať až od budúceho, keď si už budem viesť jednoduché účtovníctvo. Či je to vôbec možné, alebo budem musieť počkať až do začiatku budúceho roku?
Za radu vám vopred ďakujem.
KEJKA
12.08.12,07:21
ak si chceš odpísať počas 4 rokov celú hodnotu auta, tak musíš počkať minimálne do 1.1.2013.
Ak auto kúpiš v tomot roku, a odpisovať ho budeš chcieť až od r. 2013, tak prídeš o možnosť uplatniť odpisy pripadajúce na rok 2012. Keddže sa však systém daňového odpisovania zmenil / z ročného na mesačné/, tak čím neskôr kúpiš v r. 2012, tým menšia čiastka to bude, ktorú si už neuplatníš.
Vadi
12.08.12,17:04
Kejka ďakujem za promptnú odpoveď. V podstate aj ja som si toto myslel, ale v kútiku duše som si fandil, že je predsa len akási možnosť odkladu začatia odpisov. :rolleyes: