liduska
19.02.06,08:41
Prosím o radu , mám úhradu napr. 910 sk poštov.poukážkou zdravotné poistenie, okrem úhrady v peň.denníku musím ešte pred tým zaúčtovať toto do záväzkov voči zdrav. poisťovni??? / Keď ano na základe čoho./A potom to dať ako úhradu záväzku? Alebo stačí iba uhradenie v peň.denníku? Ďakujem. Účtujem v Alfe.
Zita5
19.02.06,08:53
Prosím o radu , mám úhradu napr. 910 sk poštov.poukážkou zdravotné poistenie, okrem úhrady v peň.denníku musím ešte pred tým zaúčtovať toto do záväzkov voči zdrav. poisťovni??? / Keď ano na základe čoho./A potom to dať ako úhradu záväzku? Alebo stačí iba uhradenie v peň.denníku? Ďakujem. Účtujem v Alfe.

Odvody do sociálnej a zdravotnej poisťovne zapisuješ do evidencie záväzkov a to na základe výpočtu odvodov za príslušný rok z Výpisu daňového priznania , ktoré odovzdávaš na spomenuté inštitúcie .

Pri platbách odvodov , tieto zaúčtuješ v peňažnom denníku výdaj pokladňa oproti platby do fondov , v Alfe si zaklikneš záväzky cez F7 si vyberieš sumu a uhradíš ju aj v záväzkoch .
Ja osobne to praktizujem tak , že každý rok v júli si zapíšem do záväzkov vypočítané odvody do fondov SP a ZP v čiastke za celých 12 mesiacov ,ktoré je SZČO povinná platiť . Pri mesačných úhradách sa mi záväzky znižujú o prevedenú platbu a zaúčtovanú čiastku .

Zákon o účtovníctve § 15 odst.4 -
Kniha o záväzkoch obsahuje najmä údaje o:
a/ veriteľoch
b/ výške záväzku v peňažnom vyjadrení
c/ prijatých preddavkoch
d/ prijatých úveroch
e/ záväzkoch dane z príjmov
f/ záväzkoch nepriamych daní
g/ záväzkoch voči Sociálnej poisťovni a príslušnej zdravotnej poisťovni
serena
21.02.06,07:09
Ja som odvody do zdr. a soc.poist. nedala do zavazkov. Kazdy mesiac ich davam do VOZD - prevadz.rez.
Zita5
21.02.06,07:14
Ja som odvody do zdr. a soc.poist. nedala do zavazkov. Kazdy mesiac ich davam do VOZD - prevadz.rez.

Ale podľa zákona o účtovníctve si povinná ich viesť v záväzkoch .Ty si okrem iného účtovala nesprávne , nemajú sa účtovať do prevádzkovej réžie .:rolleyes: ;)

Správne účtovanie výdaj pokladňa/banka - oproti výdavky ovplyvňujúce ZD - odvody do fondov
renča1
21.02.06,07:14
je povinné vystavovať záv.voči SP,ZP, ale pokiaľ si tak nerobila celý rok tak to už tak nechaj, od 1.1.2006 treba vystavovať záv.voči poisťovňam.
Zita5
21.02.06,07:16
je povinné vystavovať záv.voči SP,ZP, ale pokiaľ si tak nerobila celý rok tak to už tak nechaj, od 1.1.2006 treba vystavovať záv.voči poisťovňam.

Bolo by vhodné aspoň v decembri zapísať záväzok na sumu , ktorú platila 8.januára 2006 .
Zita5
21.02.06,07:22
Ja som odvody do zdr. a soc.poist. nedala do zavazkov. Kazdy mesiac ich davam do VOZD - prevadz.rez.


Ešte by som Ti poradila , v rámci uzávierkových operácii preúčtuj na konci roka odovody do fondov nasledovne :
prevádzkovú réžiu odmínusuj
platby do fondov plusom

To z takého dôvodu , lebo Výkaz o príjmoch a výdavkoch , ktorý zostavujeme k 31.12.2005 Ti kolonka platby do fondov zostane prázdna a vlastne bude poukazovať na neplatenie fondov .
Oprav si to v rámci Tvojho osobného záujmu a i v rámci Zákona o účtovníctve , aby bolo správne ,prehľadné,pravdivé a pod.;)
serena
21.02.06,07:54
Som sa pomylila: dala som do fondov. Ospravedlnujem sa. Ale co sa tyka zakazkov: volala som do Ziliny (poradca) a ten pravnik mi povedal, ze to netreba dat do zavazkov. Tak teraz naozaj neviem.
Zita5
21.02.06,07:57
Som sa pomylila: dala som do fondov. Ospravedlnujem sa. Ale co sa tyka zakazkov: volala som do Ziliny (poradca) a ten pravnik mi povedal, ze to netreba dat do zavazkov. Tak teraz naozaj neviem.


Jednoduchá odpoveď :

v príspevku č. 2 som citovala zákon o účtovníctve . Je jedine na Tebe , či budeš viesť evidenciu podľa vyššie menovaného zákona o účtovníctve , alebo skreslenej informácie , ktorú Ti poskytol nejaký právnik alebo kto . Ja len toľko .;)
renča1
21.02.06,08:03
Som sa pomylila: dala som do fondov. Ospravedlnujem sa. Ale co sa tyka zakazkov: volala som do Ziliny (poradca) a ten pravnik mi povedal, ze to netreba dat do zavazkov. Tak teraz naozaj neviem.

na poradcov by som sa zo Za nespoliehala, mám snimi zlé skúsenosti, odkáž ich na paragraf.
Zákon o účtovníctve § 15 odst.4 -
Kniha o záväzkoch obsahuje najmä údaje o:
a/ veriteľoch
b/ výške záväzku v peňažnom vyjadrení
c/ prijatých preddavkoch
d/ prijatých úveroch
e/ záväzkoch dane z príjmov
f/ záväzkoch nepriamych daní
g/ záväzkoch voči Sociálnej poisťovni a príslušnej zdravotnej poisťovni
serena
21.02.06,08:09
Jednoduchá odpoveď :

v príspevku č. 2 som citovala zákon o účtovníctve . Je jedine na Tebe , či budeš viesť evidenciu podľa vyššie menovaného zákona o účtovníctve , alebo skreslenej informácie , ktorú Ti poskytol nejaký právnik alebo kto . Ja len toľko .;)


Rok 2005 este mozem opravit. Do knihy zav. mam dat jednou sumou za cely rok a potom mesacne to znizit?
Do soc. poist. bol zvyseny (uz neviem presne v ktorom mesiaci), o ten rozdiel mam v danom mesiaci zvysit ten zavazok?
Zita5
21.02.06,08:17
Rok 2005 este mozem opravit. Do knihy zav. mam dat jednou sumou za cely rok a potom mesacne to znizit?

Môžeš.
Do soc. poist. bol zvyseny (uz neviem presne v ktorom mesiaci), o ten rozdiel mam v danom mesiaci zvysit ten zavazok?[/quote]
Môžeš


Odpoveď červená .;)
serena
21.02.06,08:35
Dakujem Zita5 ! :o
Este taka otazka: za rok 2004 mozem dostat pokutu za to, ze som tie odvody nedala do zavazkov? Alebo to nie je az taka velka chyba???
Co uz!? Clovek sa uci z vlastnych chyb - len aby som nemusela za to platit.:rolleyes:
Zita5
21.02.06,08:51
Dakujem Zita5 ! :o
Este taka otazka: za rok 2004 mozem dostat pokutu za to, ze som tie odvody nedala do zavazkov? Alebo to nie je az taka velka chyba???
Co uz!? Clovek sa uci z vlastnych chyb - len aby som nemusela za to platit.:rolleyes:


Neboj sa serena , za to pokutu nedostaneš , veď si si tým neskrátila daň , môžeš byť napomenutá , ale zasa treba si byť vedomý toho , že nie každý daniar rovnako zmýšľa. "Ale " ak dáš slušné zdôvodnenie , tak to prejde . A možno rok 2004 ani neprejde kontrolou . Nikdy nevieme čo nás čaká v budúcnosti .

V tomto roku už pokračuj správne a bude to v poriadku .;) :)
serena
22.02.06,11:15
Este nieco: na konci r.2005 budem mat v zav.2288.- + 910 .- Sk. R.2006 zacnem "cistou" knihou zav.? Asi nie, lebo ked dam 12 krat a 12 krat aj zaplatim, tak na konci roka mi tam nezostane ten decembrovy, co uhr. v januari v dalsom roku.Tak podla toho ,treba ten dec.zav.dat do jan. v novom roku. Nerozmyslam dobre?
Zita5
22.02.06,11:46
Este nieco: na konci r.2005 budem mat v zav.2288.- + 910 .- Sk. R.2006 zacnem "cistou" knihou zav.? Asi nie, lebo ked dam 12 krat a 12 krat aj zaplatim, tak na konci roka mi tam nezostane ten decembrovy, co uhr. v januari v dalsom roku.Tak podla toho ,treba ten dec.zav.dat do jan. v novom roku. Nerozmyslam dobre?

serena nezačínaš s čistou záväzkovou evidenciou . Zostatky sa prenášajú do roku 2006.Čiže záväzky , ktoré nemáš uhradené eviduješ aj v prechode do nového roku .
serena
22.02.06,12:02
Ano, mas pravdu. Ako som mohla na to zabudnut!?:p
serena
22.02.06,12:09
Dalsia otazka:
V r.2004 mi zostala v knihe pohl. jedna faktura. Tuto fakt. zapisem ako prvu aj v r. 2005. Na tuto fakt. som vystavila dobropis (r.2005), a vystavila aj novu fakturu (opr.som sumu), ktoru aj zaplatili. Teraz v knihe pohl. mam zapisat, ze je dobropisovana a zapisat cislo dobropisu?
Zita5
22.02.06,12:15
Dalsia otazka:
V r.2004 mi zostala v knihe pohl. jedna faktura. Tuto fakt. zapisem ako prvu aj v r. 2005. Na tuto fakt. som vystavila dobropis (r.2005), a vystavila aj novu fakturu (opr.som sumu), ktoru aj zaplatili. Teraz v knihe pohl. mam zapisat, ze je dobropisovana a zapisat cislo dobropisu?

V knihe pohľadávok zapisuješ v poznámkach aj číslo dobropisu , aby si vedela čo sa tou pohľadávkou dialo . Pri úhrade pohľadávok zapisuješ doklad ,ktorým bola úhrada realizovaná / číslo BV alebo PD/ , dátum a čiastku . Ak robíš dobropis , tak zapíšeš ktorej fa sa to týka .


Ty robíš ručne evidenciu záväzkov a pohľadávok , nemáš SW ?
serena
22.02.06,12:25
V knihe pohľadávok zapisuješ v poznámkach aj číslo dobropisu , aby si vedela čo sa tou pohľadávkou dialo . Pri úhrade pohľadávok zapisuješ doklad ,ktorým bola úhrada realizovaná / číslo BV alebo PD/ , dátum a čiastku . Ak robíš dobropis , tak zapíšeš ktorej fa sa to týka .


Ty robíš ručne evidenciu záväzkov a pohľadávok , nemáš SW ?


Robim rucne. Ale uz som zacala robit tabulky ( PD,KZaP,..) v Exceli, aby som si ulahcila robotu na konci roka (nerobim to mesacne, ale naraz cely rok).
Bezonmama
22.02.06,17:10
Prosím o radu, som živnostník, robím prvý rok JÚ, odvody do poisťovní, ktoré
platím, neviem, či to je napr. v decem. za dece. alebo v januári za jan.,
neviem ako si mám dať teraz pri daňovom priznaní jednu platbu do záväzkov,
alebo je Ok. DIKI.
Zita5
22.02.06,17:14
[quote=Bezonmama]Prosím o radu, som živnostník, robím prvý rok JÚ, odvody do poisťovní, ktoré
platím, neviem, či to je napr. v decem. za dece. alebo v januári za jan.,
neviem ako si mám dať teraz pri daňovom priznaní jednu platbu do záväzkov,
alebo je Ok. DIKI.[/quo

8.decembra platíš za november, 8.januára platíš za december atď.Stačí?;)
V DP končíš s platbou 8.decembra za 11/2005 , pokiaľ si si nezaplatil aj december.
apsgroup
22.02.06,17:18
Zivnostnik platil v roku 2005 odvody do ZP prislúchajúce k roku 2005 a súčasne platil aj nedoplatky za predchádzajúce obdobie podla splátkového kalendara ZP. Ide o normálne poistné, nie penále. Ide mu to do danových výdavkov, ked to bolo zaplatené v roku 2005 ? Ide o JU.
Zita5
22.02.06,17:29
Zivnostnik platil v roku 2005 odvody do ZP prislúchajúce k roku 2005 a súčasne platil aj nedoplatky za predchádzajúce obdobie podla splátkového kalendara ZP. Ide o normálne poistné, nie penále. Ide mu to do danových výdavkov, ked to bolo zaplatené v roku 2005 ? Ide o JU.

V JÚ sa výdavkom stáva zaplatením , to znamená , že keď nejde o penále , ale normálny doplatok poistného , vzťahuje sa na rok 2005.
Zita5
22.02.06,19:13
Už som sa pýtala, len neviem, kde to teraz je. Vediem JU ked som zaplatila
poistné v decembri za november, takže v januári zaplatím za december,
pri daňovom priznaní vo výkaze o stavu záväzkov a majetku mám zapísať
nezaplatenú sumu za december ako záväzok voči poisťovni, prosím poradte

http://www.porada.sk/showthread.php?t=19915

Áno budeš mať zápis v záväzkoch k 31.12.2005 - tento zostatok nevysporiadaných záväzkov budeš vykazovať vo
Výkaze o majetku a záväzkoch .
Bezonmama
22.02.06,19:57
Mám takúto otázku, týka sa to záväzkov voči poisťovni, ked som zaplatila
poistné za december až v januári, pri podaní daňového priznania za rok 2005
je potrebné dať do výkazu o stave majetku a záväzkov sumu nezaplatenú
za mesiac december ako záväzok, som začiatočník, nie je mi to jasné, prosím poradiť.
renča1
23.02.06,04:08
Mám takúto otázku, týka sa to záväzkov voči poisťovni, ked som zaplatila
poistné za december až v januári, pri podaní daňového priznania za rok 2005
je potrebné dať do výkazu o stave majetku a záväzkov sumu nezaplatenú
za mesiac december ako záväzok, som začiatočník, nie je mi to jasné, prosím poradiť.

Áno treba závazok ktorý nie je uhradený do 31.12.2005 evidovať v knihe závazkov , táto kniha neuhr.faktúr vstupuje aj do výkazu majetku a závazkov.:) Týka sa to dokonca aj vypočítanej daň.povinnosti za zdaňov.obdobie za r.2005. To znamená, ak ti víde platiť na konci roka daň z príjmu FO z daňového priznania za r.2005 si povinná zaevidovať si závazok voči DÚ a evidovať ho k 31.12. vo výkaze majetku a závazkov.
SERVIS
23.02.06,05:24
Prosím Vás, ak živnostík nevedie účto, iba uplatní paušál., vedie len peňažný denník, má odovdať na DÚ s daň.priznaním aj výkazy o majetku a záv. a o príjmoch a výdavkoch, alebo nemusí? Ďakujem.
Manual
23.02.06,06:44
Prosím Vás, ak živnostík nevedie účto, iba uplatní paušál., vedie len peňažný denník, má odovdať na DÚ s daň.priznaním aj výkazy o majetku a záv. a o príjmoch a výdavkoch, alebo nemusí? Ďakujem.
Upravím: uplatňuje si výdavky %, nie paušálne, neprikladá k DP výkazy lebo ich nemá z čoho spočítať.:)
Zita5
23.02.06,06:49
Prosím o radu, nie som v tom doma. Ked mám zaplatené poistné voči poisť.
v roku 2005 iba do novembra a za december zaplatím až v januári, pri daňovom priznaní v tlačive o stave majetku a záväzkoch je potrebné uviesť
v záväzkoch sumu nezaplateného poistného za december 2005 ale nie je to potrebné diki


Bezonmama:confused: prosím Ťa vymaž tie Tvoje duplicitné otázky , máš ich neúrekom.Isto je to nevedomky , ale pokús sa .
Bezonmama
23.02.06,14:02
ako mám vykázať vrátenie daňového bonusu uvediem príklad
daňový bonus 15 000
daň 2005 11 000
vrátenie daň.b. 4 000
mám to vykazovať pri podaní DP do výkazu závazkov a majetku a kde
a ako vôbec to neviem, prosim poradte.
Katarina
23.02.06,17:27
ako mám vykázať vrátenie daňového bonusu uvediem príklad
daňový bonus 15 000
daň 2005 11 000
vrátenie daň.b. 4 000
mám to vykazovať pri podaní DP do výkazu závazkov a majetku a kde
a ako vôbec to neviem, prosim poradte.

Na môj telefonický dopyt na Poradcu s.r.o., bolo vysvetlené, že na daňový bonus má každý nárok ako občan a nie ako podnikateľ FO. Z tohto dôvodu sa neuvádza vo výkaze medzi pohľadávkami a nemal by sa ani vracať na podnikateľský účet.
ini
24.02.06,08:27
Zita, neviem, ci som ta dobre pochopila, ty ked zadavas jednou sumou vysku zavazku, davas to od jula do konca juna dalsieho roka? Viem, ze odvody sa pocitaju platia na zaklade novej DP od 1.7., ale nemalo by to byt len za kalendarny rok a k 31.12.2005 by mi zostalo len neuhradene za december? Ja som to cez zavazky nerobila a na kontrole z DU mi to nikto nevytkol, ale tento rok to tak chcem urobit. Len neviem, ci staci tie zavazky zaevidovat v sume za rok 2005, alebo az do juna. Dik za odpoved.
Zita5
24.02.06,08:46
Zita, neviem, ci som ta dobre pochopila, ty ked zadavas jednou sumou vysku zavazku, davas to od jula do konca juna dalsieho roka? Viem, ze odvody sa pocitaju platia na zaklade novej DP od 1.7., ale nemalo by to byt len za kalendarny rok a k 31.12.2005 by mi zostalo len neuhradene za december? Ja som to cez zavazky nerobila a na kontrole z DU mi to nikto nevytkol, ale tento rok to tak chcem urobit. Len neviem, ci staci tie zavazky zaevidovat v sume za rok 2005, alebo az do juna. Dik za odpoved.

Ja ich zadávam od 1.júla 2005 do 30.6.2006
serena
24.02.06,16:43
Ja ich zadávam od 1.júla 2005 do 30.6.2006

Ale DP spravis za rok 2005. Tak ako mozes do zav. zapisat odvody za rok 2006?
Marína
05.03.06,07:47
Ale DP spravis za rok 2005. Tak ako mozes do zav. zapisat odvody za rok 2006?
Veď Ty môžeš mať záväzky aj napr. na r. 2011, ak máš napr. uzavretú takúto zmluvu. Je jedno či ide o záväzok z obchodného vzťahu, alebo so ZP a SP.
Uvediem príklad.
Zdravotné poistenie
Ak má SZČO napr. odvodovú povinnosť z minim. vymer. základu, tak ZA mám za obdobie 1.7.-31.12. z dôvodu, že viem, že k 1.1. nasledujúceho roka sa bude meniť. V účtovníctve ZA neviem navýšiť a tak ho dávam ako ďalší od 1.1.-30.6.
Od 1.7. do 31.12. dám ďalší ZA z vymer.základu daňového priznania z predchádzajúceho obdobia.
Sociálne poistenie
Ak má SZČO napr. odvodovú povinnosť z minim. vymer. základu, tak ZA mám za obdobie 1.7.-30.9. z dôvodu, že viem, že k 1.10. sa odvodová povinnosť bude meniť z dôvodu zvýšenia minimálnej mzdy. V účtovníctve ZA neviem navýšiť a tak ho dávam ako ďalší od 1.10. do 30.6. nasledujúceho obdobia. Od 1.7. do 30.9. dám ďalší ZA z vymer. základu daňového priznania z predchádzajúceho obdobia.
Adra
10.03.06,07:13
Zdravím, potrebovala by som poradiť:
- výmer zo ZP pre rok 2005 / 2006 bol 455,- Sk / mes.
- po doručení dokladu zo SP o inval. sa tento výmer upravil na 228,- Sk / mes.
Od 1. 1. 2006 je to už 242,- Sk / mes.
Ako si to mám upraviť v knihe záväzkov?
Ďakujem
Manual
10.03.06,09:40
Zdravím, potrebovala by som poradiť:
- výmer zo ZP pre rok 2005 / 2006 bol 455,- Sk / mes.
- po doručení dokladu zo SP o inval. sa tento výmer upravil na 228,- Sk / mes.
Od 1. 1. 2006 je to už 242,- Sk / mes.
Ako si to mám upraviť v knihe záväzkov?
Ďakujem
Jednoducho si každý mesiac nahráš do KZ tú správnu hodnotu, ktorú máš podloženú nejakým dokladom a je to vybavené. A takýto záväzok uhradíš. Aspoň tak to chápem ja z tvojej otázky.:)
matokoli
11.03.06,20:15
Zdravím, potrebovala by som poradiť:
- výmer zo ZP pre rok 2005 / 2006 bol 455,- Sk / mes.
- po doručení dokladu zo SP o inval. sa tento výmer upravil na 228,- Sk / mes.
Od 1. 1. 2006 je to už 242,- Sk / mes.
Ako si to mám upraviť v knihe záväzkov?
Ďakujem
Ja tomu rozumiem tak, že v KZ potrebuješ opraviť ZA na inú sumu. Závisí od toho ako pracuje ten-ktorý softvér. Ak ti umožňuje opravu ZA, tak len oprav. Ak nie, zruš ZA a v poznámke uveď z akého dôvodu ho rušíš a zadaj nový.
dadika
11.03.06,20:35
...tak ma napadlo v PÚ záväzky voči ZP, SP idú cez Interný doklad.
V JÚ - to ide do evidencie záväzkov, kde mám faktúry, alebo sú tu aj ID? /Alfa/
Zita5
11.03.06,20:36
...tak ma napadlo v PÚ záväzky voči ZP, SP idú cez Interný doklad.
V JÚ - to ide do evidencie záväzkov, kde mám faktúry, alebo sú tu aj ID? /Alfa/

Len do evidencie záväzkov .
dadika
11.03.06,20:38
:-) ufff, som si vydýchla....už asi blbnem....nech je už apríl :-)

JÚ nie je moc moje hobby, ja radšej PÚ :-)
.....vďaka Zituš....
Zita5
11.03.06,20:39
O.K.........................;) :rolleyes:
Bezonmama
18.04.06,16:19
Od l.l.2006 si môže živnostník objednať stravné lístky,
ked som si objednala stravné lístky až v marci 2006, ale objednala som si
ich ako mi firma ponúkla podľa pracovných dní za celý I. kv. 2006, myslela
som si, že tieto lístky môžem si odpisovať už od januára 2006, dozvedela som
sa, že keďže som si ich objednala až v marci, môžem si tých 55 % začať
odpisovať až v marci, je to pravda, prosím, poraďte mi.
Tweety
18.04.06,16:21
Od l.l.2006 si môže živnostník objednať stravné lístky,
ked som si objednala stravné lístky až v marci 2006, ale objednala som si
ich ako mi firma ponúkla podľa pracovných dní za celý I. kv. 2006, myslela
som si, že tieto lístky môžem si odpisovať už od januára 2006, dozvedela som
sa, že keďže som si ich objednala až v marci, môžem si tých 55 % začať
odpisovať až v marci, je to pravda, prosím, poraďte mi.
Nie, nie je to pravda. Máš nárok na stravenku za každý odpracovaný deň, dlhší ako 4 hodiny, tak ako zamestnanec podľa ZP. :cool:
Tweety
18.04.06,16:27
Od l.l.2006 si môže živnostník objednať stravné lístky,
ked som si objednala stravné lístky až v marci 2006, ale objednala som si
ich ako mi firma ponúkla podľa pracovných dní za celý I. kv. 2006, myslela
som si, že tieto lístky môžem si odpisovať už od januára 2006, dozvedela som
sa, že keďže som si ich objednala až v marci, môžem si tých 55 % začať
odpisovať až v marci, je to pravda, prosím, poraďte mi.
Dozvedela, dozvedela, od akého zveda? Neinformovaného?:cool: