Gabika1
19.02.06,10:16
Dobrý deň, dnes mám trošku viac otázok tak dúfam, že sa najde niekto ochotný a trpezlivý, kto mi pomôže.
1. v prípade ak dám zamestnancovi výpoveď pre nadbytočnosť a rušenie pracovného miesta - musím mu dať dvojmesačnú výpovednú dobu a potom aj odstupné dvojmesačné? V prípade ak by mi podpísal, že netrvá na dvojmesačnej výpovednej lehote tak mu stačí výplatiť iba dvojmesačné odstupné?
2. Keď mám so zamestnancom podpísanú dohodu o dočanom pridelení zamestnanca - ide pracovať do CZ- v akej výške mu mám platiť stravné? Podľa nášho zákona je to 600 CZK na deň - to mu mám platiť 30 dní v mesiaci x600 CZK? A keď tam ide na rok? Veď on tam bude dostávať plat, CZ zamestnávateľ mu poskytne obedy tak prečo mu mám ja poskytovať stravné ako keby bol vyslaný na pracovnú cestu.
3. chcem prijať nového zamestnanca na dobu určitú - koľkokrát môžem so zamestnancom uzavrieť zmluvu na dobu určitú za sebou? U nás sa totiž jedná o sezónne práce.

Veľmi pekne Vás prosím o pomoc s mojimi problémami. Vopred veľmi krásne ďakujem.
abel
19.02.06,10:25
Dobrý deň, dnes mám trošku viac otázok tak dúfam, že sa najde niekto ochotný a trpezlivý, kto mi pomôže.
1. v prípade ak dám zamestnancovi výpoveď pre nadbytočnosť a rušenie pracovného miesta - musím mu dať dvojmesačnú výpovednú dobu a potom aj odstupné dvojmesačné? V prípade ak by mi podpísal, že netrvá na dvojmesačnej výpovednej lehote tak mu stačí výplatiť iba dvojmesačné odstupné?
2. Keď mám so zamestnancom podpísanú dohodu o dočanom pridelení zamestnanca - ide pracovať do CZ- v akej výške mu mám platiť stravné? Podľa nášho zákona je to 600 CZK na deň - to mu mám platiť 30 dní v mesiaci x600 CZK? A keď tam ide na rok? Veď on tam bude dostávať plat, CZ zamestnávateľ mu poskytne obedy tak prečo mu mám ja poskytovať stravné ako keby bol vyslaný na pracovnú cestu.
3. chcem prijať nového zamestnanca na dobu určitú - koľkokrát môžem so zamestnancom uzavrieť zmluvu na dobu určitú za sebou? U nás sa totiž jedná o sezónne práce.

Veľmi pekne Vás prosím o pomoc s mojimi problémami. Vopred veľmi krásne ďakujem.
Gabika, k tvojej otázke č.1) Ak zamestnanec súhlasí so skončením prac. zmluvy pred uplynutím výpovednej doby, dáš mu len odstupné a hotovo. Ak by ale nesúhlasil a trval by na výpovednej dobe (2 alebo 3 mesačnej), zamestnávateľ mu už odstupné vyplatiť nemusí ( ale môže). § 76 ods. 2 ZP

K otázke č. 3) Ak máte menej ako 20 zamestnancov, môžeš dohodnúť určitú dobu aj viackrát. To isté platí aj vtedy, keď sú to sezónne práce. - § 48 ods. 3 písm. b a ods. 5 písm. f ZP.
http://www.porada.sk/t16148-zakonnik-prace.html
Zolo
19.02.06,11:13
K otázke č.1
Má organizácia kolektívnu zmluvu? ak áno, platí to, čo je v nej schválené.
Ak nie, platí § 76 ZP, podľa ktorého /ods.(1)/ zamestnávateľ môže poskytnúť odstupné - bez určenia ďalších podmienok.
Podľa ods.(2) patrí odstupné, ak zamestnanec suhlasí so skončením pracovného pomeru pred začatím plynutia výpovednej doby, a to najmenej dvojnásobok ak pracoval u zamestnávateľa menej ako 5 rokov, alebo trojnásobok platu, ak pracoval najmenej 5 rokov (t.j. 5 rokv a viac).
Z toho vyplýva - preložené do slovenčiny - že ak bude zamestnanec pracovať celú dvojmesačnú výpovednú dobu, tak nemusí dostať žiadne odstupné (za predpokladu, že neexistuje kolektívna zmluva).

K otázke č.3
PP na dobu určitú rieši § 48 ZP. Predlžovať a opätovne dohodnúť PP na dobu určitú je možné do 3 rokov, (ale sú tam ešte nejaké výnimky). Pokiaľ ide o opätovné dohodnutie PP, toto sa ráta, ak je "pauza" menšia, ako 6 mesiacov.
Z toho podľa môjho názoru vyplýva, že napr. na 4 - 5 mesačnú sezónnu prácu môžem zamestnávať toho istého zamestnanca donekonečna opakovane každý rok.

(druhú otázku som vynechal - s týmto problémom sa nestretávam, určite niekto túto medzeru vyplní, kto s tým má skúsenosti)
Zolo
19.02.06,11:36
Abel "sorry"
nechcel som mojou odpoveďou konkurovať, keď som to začal písať, ešte tam žiadna reakcia nebola...
Gabika1
19.02.06,12:47
Ďakujem veľmi krásne za odpovede. Veľmi Ste mi pomohli. Nenašiel by sa ešte niekto kto by odpovedal aj na moju druhú otázku? Prosííííím
abel
19.02.06,16:12
Abel "sorry"
nechcel som mojou odpoveďou konkurovať, keď som to začal písať, ešte tam žiadna reakcia nebola...
Viac hláv, viac rozumu. Čím viac odpovedí, tým lepší výber a orientácia. Tu nie je žiadna konkurencia, lebo všetci máme jeden cieľ - pomôcť, ak vieme. :D
ondrejvla
19.02.06,17:11
K zákonu 283/2002 v znení neskorších predpisov :
§ 4

(1) Zamestnancovi vyslanému na pracovnú cestu patrí

a) náhrada preukázaných cestovných výdavkov,
b) náhrada preukázaných výdavkov za ubytovanie,
c) stravné,
d) náhrada preukázaných potrebných vedľajších výdavkov,
e) náhrada preukázaných cestovných výdavkov za cesty na návštevu jeho rodiny do miesta pobytu 3) alebo medzi zamestnávateľom a zamestnancom vopred dohodnutého miesta pobytu rodiny na území Slovenskej republiky, ak podľa určených podmienok pracovná cesta trvá viac ako sedem po sebe nasledujúcich kalendárnych dní, a to každý týždeň, ak nie je v kolektívnej zmluve, prípadne v pracovnej zmluve alebo v inej písomnej dohode so zamestnancom dohodnutá táto náhrada za dlhší čas, najdlhšie však za jeden mesiac.

(2) Preukazovanie výdavkov podľa odseku 1 sa nevzťahuje na prípady, ak zamestnávateľ uzná výdavky zamestnancovi iným spôsobom ustanoveným týmto zákonom.
§ 5
Stravné

(1) Zamestnancovi patrí stravné za každý kalendárny deň pracovnej cesty za podmienok ustanovených týmto zákonom. Suma stravného je ustanovená v závislosti od času trvania pracovnej cesty v kalendárnom dni, pričom čas trvania pracovnej cesty je rozdelený na časové pásma

a) 5 až 12 hodín,
b) nad 12 hodín až 18 hodín,
c) nad 18 hodín.

(2) Sumu stravného pre časové pásma podľa odseku 1 ustanoví opatrenie, ktoré vydá Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky (ďalej len "ministerstvo"); opatrenie sa vyhlási uverejnením jeho úplného znenia.6)

(3) Ak zamestnávateľ vyslaním na pracovnú cestu, ktorá trvá menej ako 5 hodín, neumožní zamestnancovi stravovať sa zvyčajným spôsobom, môže mu poskytnúť stravné až do sumy stravného ustanovenej pre časové pásmo 5 až 12 hodín.

(4) Ak zamestnanec, ktorému častá zmena pracoviska vyplýva z osobitnej povahy povolania, vykoná počas

a) kalendárneho dňa viac pracovných ciest, z ktorých každá trvá menej ako 5 hodín, pričom celkový súčet trvania týchto pracovných ciest je 5 hodín a viac, patrí zamestnancovi stravné za celkový čas trvania týchto pracovných ciest,
b) dvoch kalendárnych dní pracovnú cestu, ktorá trvá v každom kalendárnom dni menej ako 5 hodín a ktorá celkovo trvá najmenej 5 hodín, patrí zamestnancovi stravné v sume ustanovenej pre časové pásmo 5 až 12 hodín.

(5) So zamestnancom, ktorému častá zmena pracoviska vyplýva z osobitnej povahy povolania, možno v pracovnej zmluve alebo v dohode o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru dohodnúť odchylne od tohto zákona podmienky na poskytovanie stravného, ako aj nižšie sumy stravného, najviac však o 25 % z ustanovenej sumy stravného; suma stravného sa zaokrúhli na celé koruny nahor.

(6) Ak má zamestnanec na pracovnej ceste preukázane zabezpečené bezplatné stravovanie v celom rozsahu, zamestnávateľ mu stravné neposkytuje. Ak má zamestnanec na pracovnej ceste preukázane zabezpečené bezplatné stravovanie čiastočne, zamestnávateľ stravné určené podľa odsekov 1, 2 alebo 5 kráti o 25 % za bezplatne poskytnuté raňajky, o 40 % za bezplatne poskytnutý obed a o 35 % za bezplatne poskytnutú večeru z ustanovenej sumy stravného pre časové pásmo nad 18 hodín alebo z najvyššej dohodnutej sumy stravného podľa odseku 5; miera krátenia stravného vyjadrená v menovitej hodnote sa zaokrúhli na celé koruny nahor.

(7) Ak je pri pracovnej ceste v účtovnom doklade preukázané poskytnutie raňajok, zamestnávateľ poskytuje zamestnancovi stravné určené podľa odsekov 1, 2, 5 alebo 6 znížené o

a) preukázanú sumu za raňajky alebo
b) 25 %, ak preukázaná suma výdavku za poskytnuté raňajky je vyššia ako 25 % zo stravného určeného podľa odsekov 1, 2, 5 alebo 6 alebo ak suma výdavku za poskytnuté raňajky nie je vyčíslená.

Myslím, že podľa §5, odst. 6 a 7 rieši tvoj problém v prípade, že zamestnanec má poskytnutú stravu v určitý čas dňa.
Inak postupuješ podľa zákona o cestovných náhradách. Zamestanec má nárok na stravné pri zahr.prac.ceste, taktiež vo firmách, kde sú zamestanci mimo územia republiky i viac mesiacov, námorníci, umelci, stavbári, resp. všetci, ktorých zamestnávateľ vyslal na takúto pracovnú cestu.
Gabika1
19.02.06,18:01
Ja neviem, tento zákon som čítala, je to všetko pekné ale keď sa na to pozriem reálne. Zamestnanec ide pracovať do CZ - tam dostane od CZ zamestnávateľa riadnu mzdu. /Zarobí lepšie ako na Slovensku/ Ja keď pracujem dostávam mzdu a stravné lístky /na obed/ z ktorých si zaplatím 45%. Nie je to trošku divné, keď zamestnanec pracujúci v CZ odmeňovaný dobrou mzdou si nebude platiť stravné ale ešte bude dostávať približne 30 dní x 600 CZ = 18.000,- na stravnom? Ja neviem, či to už ja nechápem ale je mi to divné.
STRELEC
19.02.06,18:12
Ja neviem, tento zákon som čítala, je to všetko pekné ale keď sa na to pozriem reálne. Zamestnanec ide pracovať do CZ - tam dostane od CZ zamestnávateľa riadnu mzdu. /Zarobí lepšie ako na Slovensku/ Ja keď pracujem dostávam mzdu a stravné lístky /na obed/ z ktorých si zaplatím 45%. Nie je to trošku divné, keď zamestnanec pracujúci v CZ odmeňovaný dobrou mzdou si nebude platiť stravné ale ešte bude dostávať približne 30 dní x 600 CZ = 18.000,- na stravnom? Ja neviem, či to už ja nechápem ale je mi to divné.
Pre poberanie / nepoberanie stravného je dôležité miesto výkonu práce dohodnuté v pracovnej zmluve. Som z Prešova, uzatvorím s prešovskou firmou prac. zmluvu na výkon prác v Blave. Je to vec dohody a zo zákona nemám nárok na stravné počas výkonu práce v Blave. Uzatvoril som zmluvu, že pracovať budem v Blave.
Gabika1
19.02.06,18:17
Ja mám so zamestnancom uzatvorenú prac. zmluvu. Keďže ho idem dočasne prideliť k inému zamestnávateľovi uzatovrila som s ním dohodu o dočasnom pridelení zamestnanca - kde je uvedené miesto výkonu práce v CZ. Tak ako potom postupujem v tomto prípade? Platím mu to stravné alebo nie?
STRELEC
19.02.06,18:28
Ja mám so zamestnancom uzatvorenú prac. zmluvu. Keďže ho idem dočasne prideliť k inému zamestnávateľovi uzatovrila som s ním dohodu o dočasnom pridelení zamestnanca - kde je uvedené miesto výkonu práce v CZ. Tak ako potom postupujem v tomto prípade? Platím mu to stravné alebo nie?
Zo zamestnancom by som podpísal dodatok k pracovnej zmluve, kde o.i. by som sa dohodol, že bude dočasne pridelený k inému zamestnávateľovi do ČR
- so zmenou miesta výkonu práce
alebo
- bez zmeny miesta výkonu práce pôvodne dohodnutého v pracovnej zmluve. Tu by sa jednalo aj o vyslanie na pracovnú cestu - s nárokami ako pri vyslaní.
Pozrel by som si na Porade cez vyhľadávanie - dočasné pridelenie zamestnanca.
STRELEC
19.02.06,18:36
http://www.porada.sk/showthread.php?t=3346&highlight=do%E8asn%E9+pridelenie
Skús pozrieť aj tento link. Vidím, že problémom sa už zaoberáš dávnejšie.
Gabika1
19.02.06,19:19
Mna už z tohto asi porazí!!!!! Pozerala som aj ostatné témy a podľa toho som zistila - ak myslím správne nasledovné: Ak napíšem na dohodu o dočasnom pridelení zamestnanca, že miesto výkonu práce bude v CZ - tak mu nemusím poskytovať stravné? On nebude vyslaný na prac. cestu, bude tam pracovať asi tak rok vkuse. Prosím zľutujte sa už niekto nado mnou a vysvetlite mi to DAKUJÉÉÉM.
cepeva
20.02.06,07:18
Gabika,

chcela by som reagovat k Tvojmu prispevku c.8 (nejde mi rychla odpoved s citaciou).
Ak docasne pridelujes zamestnanca k uzivatelskemu zamestnavatelovi, tak si myslim, ze mzdu by si mu mala platit ty, nie uzivatelsky zamestnavatel. Ty pises, ze mzdu mu budu platit v Cechach. Je to tak v §58 Zakonnika prace. Mozno sa to zmluvne da zmenit, ale s tym skusenost uz nemam.

Zmena miesta vykonu prace - pokial je tato zmena na miesto v zahranici, takisto to riesi zakon o cestovnych nahradach. Urcite mu uz potom neprislucha stravne tak ako, ked ide na pracovnu cestu, ale su tam zas ine specifika.

Mna by zaujimalo, ci mu okrem mzdy budu v Cechach platit aj odvody do SP? Ak nie, tak by si mu mala vybavit v Socialnej poistovni formular E101 - hovori o tom, ze odvody su platene na Slovensku. (Neviem, ci je potrebny aj v Cechach? - len ma to s vyslanim do inej krajiny napadlo)