vali
19.02.06,09:29
Po kolkych rokoch mozno skartovat dosle a vysle faktury v s.r.o.? Podla zakona o regisrature je 10 rokov a podla uctovneho zakona 5 rokov.
renča1
20.02.06,09:04
platiteľ je povinný uchovávať kopie faktúr, ktoré vyhotovil alebo ktoré boli vyhotovené v jeho mene zákazníkom alebo inou osobou , originály všetkých prijatých faktúr a faktúr podľa § 71 ods.9 a §72 ods.3 zákon o dph po dobu desiatich rokov nasledujúcich po roku, ktorého sa týkajú.
Majka
04.04.06,10:14
akym sposobom sa skratuju doklady? je potrebne si urobit nejaky zoznam ake doklady som mala,ten zoznam uchovavat a doklady skartovat /klasicky skartovackou vo firme alebo zapalit na chalupe-znicit/
Tweety
04.04.06,10:18
akym sposobom sa skratuju doklady? je potrebne si urobit nejaky zoznam ake doklady som mala,ten zoznam uchovavat a doklady skartovat /klasicky skartovackou vo firme alebo zapalit na chalupe-znicit/
Malo by sa postupovať podľa Registratúrneho poriadku.:cool:
SilviaS
04.04.06,10:21
Aj ja súhlasím s Tweety musíte postupovať tak ako to máte udané
v registratúrnom poríadku.
Silvia:) :) :)
Majka
04.04.06,10:33
registr.poriadok mame idem mrknut...dik
Tweety
04.04.06,10:35
registr.poriadok mame idem mrknut...dik
ALe poriadne mrkaj!:p
Majka
04.04.06,10:47
no nic mudre som sa nedocitala....
mame asi 29stran reg.poriadku kt. nam vypracovala firma....

a pri vyradeni tam je ...
(03) Vyraďovanie spisov, ktorým uplynuli predpísané lehoty, sa pripravuje v registratúrnom stredisku.

(04) Vyraďovanie spisov sa uskutočňuje v súlade s registratúrnym plánom platným v čase vzniku spisu.
Tweety
04.04.06,10:48
no nic mudre som sa nedocitala....
mame asi 29stran reg.poriadku kt. nam vypracovala firma....

a pri vyradeni tam je ...
(03) Vyraďovanie spisov, ktorým uplynuli predpísané lehoty, sa pripravuje v registratúrnom stredisku.

(04) Vyraďovanie spisov sa uskutočňuje v súlade s registratúrnym plánom platným v čase vzniku spisu.
A ništ konkrétne?
Majka
04.04.06,10:50
A ništ konkrétne?
nie...


Čl. 23

Lehota uloženia

(01) Lehotu uloženia spisov stanovuje registratúrny plán organizácie.

(02) Lehota uloženia je počet rokov, počas ktorých organizácia potrebuje registratúrny záznam pre svoju činnosť. Určuje, po koľkých rokoch od svojho uzatvorenia sa spis stane predmetom vyraďovania. Vyjadruje ju arabská číslica. Lehota začína plynúť 1. januára roku nasledujúcom po roku, v ktorom bol spis uzatvorený. Do jej uplynutia musí zostať spis uložený v registratúrnom stredisku v pôvodnom registratúrnom usporiadaní.
__________________________________________________ ______________________________________

[1]2 § 19 ods. 1 zákona NR SR č. 395/2002 Z. z.

(03) Lehota uloženia sa môže v odôvodnených prípadoch a po prerokovaní s archívom predĺžiť. Lehota uloženia sa nesmie skrátiť.
Majka
04.04.06,10:51
nic tam nie je ci to mam odniest niekam legalne skartovat alebo to nahadzat na hrbu na zahrade.... :D
Tweety
04.04.06,10:53
nic tam nie je ci to mam odniest niekam legalne skartovat alebo to nahadzat na hrbu na zahrade.... :D
ALe píše sa tam o lehotách, tak kde sa podeli?:rolleyes:
Majka
04.04.06,11:00
je tam aj reg.plan s lehotami ale je toho moc, su tam znaky hodnoty a lehoty ulozenia... ale nikde specifikovane co potom....
:D
Tweety
04.04.06,11:01
je tam aj reg.plan s lehotami ale je toho moc, su tam znaky hodnoty a lehoty ulozenia... ale nikde specifikovane co potom....
:D Ak z toho sa nevieš potrebného dopátrať, tak by som sa riadila klasicky, zákonom o účt.
Majka
04.04.06,11:12
Ak z toho sa nevieš potrebného dopátrať, tak by som sa riadila klasicky, zákonom o účt.

este som nikdy nevyradovala ziadne dokumenty ani faktury nic i ked mi tu stoja 10-12r....
uzivatel2
05.04.06,06:25
Ešte pozri v registratúrnom pláne či nemáte povinnosť oznámiť vyraďovanie dokumentov štátnemu archívu - príslušnej pobočke
Dana K.
08.02.07,10:56
Rada by som znova otvorila túto tému, nakoľko mám podobný problém a nejako sa tu nedošlo ku konečnému riešeniu.
V archíve máme účtovné doklady ešte od roku 1993 a nakoľko potrebujeme miesto, tak by som rada tie najstaršie zlikvidovala.
V registratúrnom poriadku máme určené lehoty na archiváciu, ďalej je tam, že pri vyraďovaní treba dokumenty roztriediť na tie s trvalou archívnou hodnotou a tie, ktoré sa môžu vyradiť natrvalo.
Máte niekto skúsenosti s týmto vyraďovaním natrvalo? Staršia kolegyňa mi vravela, že voľakedy sa robili vyraďovacie komisie, spísal sa záznam o vyradení a tak sa mohli dokumenty zlikvidovať. Ako je to teraz? Ak nemáme skartovačku, máme ich potrhať spáliť alebo čo?
Ďakujem za každú radu:)