MajaJ71
13.08.12,17:10
Dobrý deň. Prosím Vás veľmi pekne o radu pre manžela.
Prišiel mu papier z okresného súdu Výzva a predvolanie na súd. týka sa to nezaplatenia poistného v zdravotnej poisťovni Perspektíva za obdobie 9/r.1996 a 10/rok 1996. Vraj ako samoplatca bol povinný v tomto období zaplatiť poisťovni poistné vo výške 24,56 eur. Samozrejme plus ďalšie poplatky za úrok a ešte niečo tam bolo. Návrh podala advokátska kancelária ZH Kredit s. r. o. ktorá túto pohľadávku odkúpila v roku 2007.
Manžel v tom období nebol samoplatcom, bol riadnym zamestnancom. Tak sa domnievam, že platiť zdravotné odvody mala za neho firma, u ktorej bol zamestnaný.
Nikdy pred tým, mu neprišlo žiadne upozornenie a ani výzva na vyrovnanie poistného v poisťovni Perspektíva.
zarazilo ma hlavne toto:

Rozsudok:
Odporca je povinný do 3 dní od právoplatnosti rozsudku zaplatiť navrhovateľovi na bankový účet čslo 063 219 9177/0 vedený v Slovenskej sporiteľni, a.s. dlžné poistné vo výške 24,56 eur a poplatok z omeškania 0,2% denne zo sumy 24,56 eur odo dňa 9.11.1996 do zaplatenia.

Prečo prišlo takéto rozhodnutie až teraz, po 16 rokoch.


Prosím Vás, mohli by ste mi poradiť ako máme ďalej postupovať?
Veľmi pekne ďakujem za radu. s pozdravom Maja
Anik
13.08.12,16:11
MajaJ71
myslím, že manželovi prišiel platobný rozkaz a ty ak máš dôkazy môžte podať odpor voči tomuto platobnému rozkazu na Okresný súd a doložiť ho listinnými dôkazmi


Zápočtový list - vydaný dňa -predpokladám , že už tam nepracuje
Potvrdenie o zdravotnom poistení vystavené podnikom v ktorom pracoval
nepamätám presne, ale je asi za to aj nejaký poplatok
MajaJ71
13.08.12,16:24
ano, prišiel mu platobný rozkaz. Bohužiaľ zápočtový list nemá. Má len dokument "Pracovnú zmluvu", kde je uvedený nástup do zamestnania. Zápočtový list po ukončení pracovnej zmluvy nedostal a nemohol sa s firmou skontaktovať a dopracovať sa k tomuto zápočtu. Nenašla som ani dokument o ukončení pracovného pomeru. Manžel odtiaľ prestupoval do iného zamestnania. Firma v ktorej pracoval už pravdepodobne nie je, ale asi má svojho nástupcu. Jedná sa o strážnu firmu. Skúsim im napísať, snáď mi odpíšu. Veľmi pekne ĎAKUJEM za radu. s pozdravom Maja
veronikasad
13.08.12,16:32
ano, prišiel mu platobný rozkaz. Bohužiaľ zápočtový list nemá. Má len dokument "Pracovnú zmluvu", kde je uvedený nástup do zamestnania. Zápočtový list po ukončení pracovnej zmluvy nedostal a nemohol sa s firmou skontaktovať a dopracovať sa k tomuto zápočtu. Nenašla som ani dokument o ukončení pracovného pomeru. Manžel odtiaľ prestupoval do iného zamestnania. Firma v ktorej pracoval už pravdepodobne nie je, ale asi má svojho nástupcu. Jedná sa o strážnu firmu. Skúsim im napísať, snáď mi odpíšu. Veľmi pekne ĎAKUJEM za radu. s pozdravom Maja
Pošli manžela na register do sociálnej poisťovne, kde mu vytlačia priebeh poistenia. Z toho zistíš, či bol manžel prihlásený v sociálnej poisťovni v období za ktoré od neho ZP požaduje nedoplatok.
Ak ho zamestnávatel neprihlásil do SP, je veľmi pravdepodobné, že nebol prihlásený ani na zdr.poistenie.
globalpartner
13.08.12,17:02
Dobrý deň. Prosím Vás veľmi pekne o radu pre manžela.
Prišiel mu papier z okresného súdu Výzva a predvolanie na súd. týka sa to nezaplatenia poistného v zdravotnej poisťovni Perspektíva za obdobie 9/r.1996 a 10/rok 1996. Vraj ako samoplatca bol povinný v tomto období zaplatiť poisťovni poistné vo výške 24,56 eur. Samozrejme plus ďalšie poplatky za úrok a ešte niečo tam bolo. Návrh podala advokátska kancelária ZH Kredit s. r. o. ktorá túto pohľadávku odkúpila v roku 2007.
Manžel v tom období nebol samoplatcom, bol riadnym zamestnancom. Tak sa domnievam, že platiť zdravotné odvody mala za neho firma, u ktorej bol zamestnaný.
Nikdy pred tým, mu neprišlo žiadne upozornenie a ani výzva na vyrovnanie poistného v poisťovni Perspektíva.
zarazilo ma hlavne toto:

Rozsudok:
Odporca je povinný do 3 dní od právoplatnosti rozsudku zaplatiť navrhovateľovi na bankový účet čslo 063 219 9177/0 vedený v Slovenskej sporiteľni, a.s. dlžné poistné vo výške 24,56 eur a poplatok z omeškania 0,2% denne zo sumy 24,56 eur odo dňa 9.11.1996 do zaplatenia.

Prečo prišlo takéto rozhodnutie až teraz, po 16 rokoch.


Prosím Vás, mohli by ste mi poradiť ako máme ďalej postupovať?
Veľmi pekne ďakujem za radu. s pozdravom Maja
Vyzerá to tak a je možné, že manžel bol v období 9,10/96 SZČO a v r.95 podal dáňové priznanie a nepodal registráciu k odvodom do ZP. To by odôvodňovalo tú dobu 16 rokov, lebo ak si nesplnil oznamovaciu povinnosť nieje tam premlčiaca doba.

Ak toto absolútne môžete vylúčiť a manžel bol len zamestnancom, okrem rád ktoré ste dostali ,v odpore proti platobnému rozkazu namietajte premlčanie (ak aj bol povinný platiť registroval sa v ZP a omylom nezaplatil dva mesiace vtedy po piatich rokoch je táto pohľadávka na poistnom premlčaná zo zákona)
Pozor na podanie odporu máte 15 dní od doručenia
veronikasad
13.08.12,17:06
Vyzerá to tak a je možné, že manžel bol v období 9,10/96 SZČO a v r.95 podal dáňové priznanie a nepodal registráciu k odvodom do ZP. To by odôvodňovalo tú dobu 16 rokov, lebo ak si nesplnil oznamovaciu povinnosť nieje tam premlčiaca doba.

Ak toto absolútne môžete vylúčiť a manžel bol len zamestnancom, okrem rád ktoré ste dostali ,v odpore proti platobnému rozkazu namietajte premlčanie (ak aj bol povinný platiť registroval sa v ZP a omylom nezaplatil dva mesiace vtedy po piatich rokoch je táto pohľadávka na poistnom premlčaná zo zákona)
Pozor na podanie odporu máte 15 dní od doručenia
Premlčanie platí aj v prípade, ak sa zistí, že síce má v ruke pracovnú zmluvu, ale zamestnávatel ho na zdr.poistenie neprihlásil ?
globalpartner
13.08.12,17:11
Premlčanie platí aj v prípade, ak sa zistí, že síce má v ruke pracovnú zmluvu, ale zamestnávatel ho na zdr.poistenie neprihlásil ?

To je povinnosť zamestnávateľa a nemôžu od neho vymáhať peniaze .Nie je to premlčané voči zámestnávateľovi (platiteľovi poistného)pre nesplnenie povinnosti registrácie, ale nie voči nemu jeho nemôžu žalovať za to
veronikasad
13.08.12,17:16
To je povinnosť zamestnávateľa a nemôžu od neho vymáhať peniaze .Nie je to premlčané voči zámestnávateľovi (platiteľovi poistného)pre nesplnenie povinnosti registrácie, ale nie voči nemu jeho nemôžu žalovať za to
Ak firma zanikla, pre ZP je jednoduchšie vymáhať nedoplatok od poistenca a uplatniť nesplnenie oznamovacej povinnosti, ako "naháňať" už neexistujúceho zamestnávatela.

Ak nemá okrem pracovnej zmluvy žiadne iné doklady (zápočtový list, doklad o ukončení prac.pomeru) dôkazy na strane poistenca budú o to ťažšie. Ale vždy stojí za pokus odvolať sa voči rozhodnutiu ZP.
Možno situáciu pomôže vyriešiť výpis priebehu poistenia zo SP.
globalpartner
13.08.12,17:28
Ak firma zanikla, pre ZP je jednoduchšie vymáhať nedoplatok od poistenca a uplatniť nesplnenie oznamovacej povinnosti, ako "naháňať" už neexistujúceho zamestnávatela.

Ak nemá okrem pracovnej zmluvy žiadne iné doklady (zápočtový list, doklad o ukončení prac.pomeru) dôkazy na strane poistenca budú o to ťažšie. Ale vždy stojí za pokus odvolať sa voči rozhodnutiu ZP.
Možno situáciu pomôže vyriešiť výpis priebehu poistenia zo SP.

Možno pomôže, ale podľa mňa stačí pracovná zmluva.
Ale aj tak ako zamestnanec nie je právne legitímovany vo veci -nemôže byť žalovaným . Platiteľom poistného bol zamestnávvateľ a všetky povinnosti voči ZP mal zamestnávateľ, to , že už neexistuje je len ďalší dôvod na zastavenie konania zo strany súdu.
MajaJ71
13.08.12,17:41
zisťovala som a pátrala a zistila som, že síce daná firmaG-5 zanikla , ale mala nástupnícku firmu. A manžel určite nebol SZČO.
Inak ľudia veľmi pekne vám všetkým ďakujem za rady a za pomoc. Závidím vám vaše vedomosti a som strašne šťastná, že sú ľudia, ktorý ešte poradia.
Neviem si ani predstaviť koľko to má byť presne peňazí, lebo je tam len uvedená suma 24,56 eura plus 0,2 percenta z omeškania za každý deň od roku 1996, plus ešte nejaký poplatok okolo 25 eur a plus asi 60 eur za toho kto to za nich vybavuje či čo. Som z toho zúfalá. :mee:
mirka134
13.08.12,17:49
zisťovala som a pátrala a zistila som, že síce daná firmaG-5 zanikla , ale mala nástupnícku firmu. A manžel určite nebol SZČO.
Inak ľudia veľmi pekne vám všetkým ďakujem za rady a za pomoc. Závidím vám vaše vedomosti a som strašne šťastná, že sú ľudia, ktorý ešte poradia.
Neviem si ani predstaviť koľko to má byť presne peňazí, lebo je tam len uvedená suma 24,56 eura plus 0,2 percenta z omeškania za každý deň od roku 1996, plus ešte nejaký poplatok okolo 25 eur a plus asi 60 eur za toho kto to za nich vybavuje či čo. Som z toho zúfalá. :mee:


určite sa odvolaj aj ja som mala skusenosti a ked sme poslali list o premlčaní a určite sme im to posielali aj doporučene viac sa neozvali
držím palce
globalpartner
13.08.12,17:57
zisťovala som a pátrala a zistila som, že síce daná firmaG-5 zanikla , ale mala nástupnícku firmu. A manžel určite nebol SZČO.
Inak ľudia veľmi pekne vám všetkým ďakujem za rady a za pomoc. Závidím vám vaše vedomosti a som strašne šťastná, že sú ľudia, ktorý ešte poradia.
Neviem si ani predstaviť koľko to má byť presne peňazí, lebo je tam len uvedená suma 24,56 eura plus 0,2 percenta z omeškania za každý deň od roku 1996, plus ešte nejaký poplatok okolo 25 eur a plus asi 60 eur za toho kto to za nich vybavuje či čo. Som z toho zúfalá. :mee:

Dobrý ,
no je to pekná pálka mne len na úrokoch vyšlo k dnešnému dňu 229 EUR.

Zúfalstvo zahoďte za hlavu a bojujte a ak manžel nebol SZČO máte veľkú šancu uspieť na súde,
len nezmeškajte lehotu na podanie odporu proti platobnému rozkazu (15 dní od doručenia platobného rozkazu)
Ak Vám to nemá kto napísať pošlite mi všetky papiere ktoré k tomu máte a odpor na súd Vám napíšem . Musíte však počítať s tým , že súd Vás vyzve na zaplatenie súdneho poplatku za odpor t.j 6 % z hodnoty sporu -vychádza to na tých 24 EUR. Tieto peniaze však Vám budú vrátene po ukončení sporu v prípade vyhratého sporu.

Podobnú záležitosť so vybavoval z Dôverou pravda tam bol ešte len výkaz nedoplatkov, ktorý nakoniec zrušili aj keď som nemal po 15 rokoch doklady za všetky mesiace
globalpartner
13.08.12,18:00
nemätte zadavateľku v jej štádiu už odvolanie nepomôže musí podať odpor, a odvolanie až prípadne proti rozhodnutiu súdu
globalpartner
13.08.12,18:02
Ak nepodá odpor platobný rozkaz nadobudne právoplatnosť ako rozsudok
Anik
13.08.12,18:22
globalpartner má pravdu, keď je vydaný platobný rozkaz určite nepomôže list o premlčaní hoc aj s doporučením. To že sa doteraz neozvali neznamená, že je to v poriadku.
Treba ten odpor podať do 15 dní. Moja osobná skúsenosť bola, že sme ten odpor podávali za známeho niekedy v máji 2011 a výsledok kladný sme sa dozvedeli pred 2 mesiacmi.
gabi29
14.08.12,04:20
Zdravim prosim vas o radu co sa tyka zdravotneho poistenia. Momentalne som na neplatenej rodicovskej dovolenke a staram sa o malolete dieta. No teraz nastupujem na PN a mala od septembra do skolky. Od novembra nastupujem na dalsiu RD Ako to je s tym obdobim od septembra do novembra ked uz bude mala v skolke teda nebudem splnat podmienku ze sa staram o malolete dieta no budem na PN??? Musim si ZP zaplatit sama alebo co mam vlastne urobit???
Dakujem za pomoc
KEJKA
14.08.12,04:37
zisťovala som a pátrala a zistila som, že síce daná firmaG-5 zanikla , ale mala nástupnícku firmu. A manžel určite nebol SZČO. nemusel byť SZČO, ale mohol byť za určitých okolností samoplatca...........ešte si riadne ujasnite, či napr. nepoberal neplatené voľno, nemal nejakú absenciu..... proste či bol skutočne celý čas v riadnom PP, bez výpadkov.
KEJKA
14.08.12,04:38
a PN - z toho ti vznikajú nejaké dávky? Počas PN sa nemocenské neplatí, aj keby si si platila niečo dobrovoľne, tak počas PN nemusíš.
Zdravim prosim vas o radu co sa tyka zdravotneho poistenia. Momentalne som na neplatenej rodicovskej dovolenke a staram sa o malolete dieta. No teraz nastupujem na PN a mala od septembra do skolky. Od novembra nastupujem na dalsiu RD Ako to je s tym obdobim od septembra do novembra ked uz bude mala v skolke teda nebudem splnat podmienku ze sa staram o malolete dieta no budem na PN??? Musim si ZP zaplatit sama alebo co mam vlastne urobit???
Dakujem za pomoc
MajaJ71
14.08.12,12:47
Podľa výpisu zo soc poisťovne v roku 2003 vydaného za účelom zistenia zápočtu odpracovaných rokov bol v tých mesiacoch riadne zamestnaný.
Jedna milá pani od nás z personálneho, ktorá je veľmi zlatá a šikovná, mi napísala pre neho odvolanie, ukázala mi ktoré doklady mám k tomu priložiť, dala mi to všetko dohromady a manžel sa už len podpíše a odnesie to na podatelňu. Dúfam, že to dobre dopadne. Má sa aj dostaviť na súd v septembri. Tak potom sa to asi konečne dorieši. Veľmi pekne vám ďakujem za rady, dúfam že pomôžu aj iným a dám vedieť ak bude niečo nové a ako to celé dopadlo. Ešte raz všetkým veľká vďaka.
Majka stresmenka
veronikasad
14.08.12,12:57
Zdravim prosim vas o radu co sa tyka zdravotneho poistenia. Momentalne som na neplatenej rodicovskej dovolenke a staram sa o malolete dieta. No teraz nastupujem na PN a mala od septembra do skolky. Od novembra nastupujem na dalsiu RD Ako to je s tym obdobim od septembra do novembra ked uz bude mala v skolke teda nebudem splnat podmienku ze sa staram o malolete dieta no budem na PN??? Musim si ZP zaplatit sama alebo co mam vlastne urobit???
Dakujem za pomoc
Tvoj pracovný pomer trvá ? Kolko rokov má dieťa ?
veronikasad
14.08.12,12:59
]Podľa výpisu zo soc poisťovne v roku 2003 vydaného za účelom zistenia zápočtu odpracovaných rokov bol v tých mesiacoch riadne zamestnaný. [/B]
Jedna milá pani od nás z personálneho, ktorá je veľmi zlatá a šikovná, mi napísala pre neho odvolanie, ukázala mi ktoré doklady mám k tomu priložiť, dala mi to všetko dohromady a manžel sa už len podpíše a odnesie to na podatelňu. Dúfam, že to dobre dopadne. Má sa aj dostaviť na súd v septembri. Tak potom sa to asi konečne dorieši. Veľmi pekne vám ďakujem za rady, dúfam že pomôžu aj iným a dám vedieť ak bude niečo nové a ako to celé dopadlo. Ešte raz všetkým veľká vďaka.
Majka stresmenka
Z toho výpisu vidíš aj platitela poistného, alebo len dobu poistenia ?

Na pobočke SP vedia manželovi vystaviť doklad, z ktorého vidí aj priebeh poistenia, t.zn. odkedy-dokedy bol zamestnaný u jednotlivých zamestnávatelov.
MajaJ71
29.09.12,14:47
Dobrý deň.
Sľúbila som vám, že dám vedieť, ako to dopadlo. Vo štvrtok bol súd. Manžel predložil doklad od firmy v ktorej pracoval, že v tej dobe bol u nich zamestnaný. Priniesol aj potvrdenie od sociálnej poisťovne, kde bolo vypísané kde v tej dobe pracoval a že firma za neho odvádzala do sociálnej poisťovne platby. / tým je podľa mňa jasné, že firma mala za neho odvádzať aj zdravotné poistenie/. Súd rozhodol tak, že manžel je povinný zaplatiť dlžnú sumu za dva mesiace / 24 eur/ a od ostatných poplatkov je oslobodený, nakoľko firma, ktorá ho žalovala, sa na súd ani neunúvala. Dôvod prečo to má uhradiť on je, že je to jeho zdravotné poistenie a je si zaň zodpovedný. Dostal možnosť sa odvolať, ale naťahovačky za 24 eur mu nestoja za to, aj keď si myslím, že je to nespravodlivé. Napísala som firme, ktorá je nástupníckou firmou firmy v ktorej vtedy pracoval, či by sa dalo poslať nejaké potvrdenie o tom, že bol vtedy odvedený poplatok do zdravotnej poisťovne a do ktorej. Som zvedavá či mi odpíšu, či sa to bude dať zistiť. Bola by som rada ak by sa to dalo. Uvidím ako to dopadne a potom sa už podla toho zariadime.
Preto vás všetkých prosím, skontrolujte si všetci, či zamestnáveľ, ale aj bývalí zamestnávatelia odvádzali za vás poplatok do zdravotnej poisťovne. Aby ste po rokoch nezostali nemilo prekvapený.
S pozdravom Maja
Andyke
29.09.12,15:03
V tej dobe platil zákon 274/1996 Z.z.
Odvod poistného
§ 16

(1) Za zamestnanca a za zamestnávateľa vypočítava a odvádza poistné zamestnávateľ. Zamestnávateľ vykoná zrážku poistného, ktoré je povinný platiť zamestnanec, z vymeriavacieho základu zamestnanca.
- -

Tento argument nestačil súdu?
MajaJ71
30.09.12,10:42
Nie, nestačil. Týmto sa manžel hradil. Pani sudkyňa mu povedala, že si je za zdravotné poistenie sám. Poprosila som firmu,v ktorej vtedy pracoval, či by sa dalo poslať potvrdenie o platení poistného. Ak by ho poslali, tak napíšeme odvolanie. Mám sto chutí podať na pani sudkyňu z trnavského súdu podať sťažnosť .
MajaJ71
30.09.12,10:44
Malo tam byť že si je za zdravotné poistenie zodpovedný sám, ale pomýlila som sa.Strašne ma totiž štve, že obyčajný človek si nepomôže. A vadiť a naťahovať sa po súdoch, radšej zaplatí .
veronikasad
30.09.12,10:44
Nie, nestačil. Týmto sa manžel hradil. Pani sudkyňa mu povedala, že si je za zdravotné poistenie sám. Poprosila som firmu,v ktorej vtedy pracoval, či by sa dalo poslať potvrdenie o platení poistného. Ak by ho poslali, tak napíšeme odvolanie. Mám sto chutí podať na pani sudkyňu z trnavského súdu podať sťažnosť .
Zdravotná poisťovňa evidovala nedoplatok voči zamestnávatelovi, alebo tvoj manžel nebol v ZP vôbec prihlásený ?
MajaJ71
30.09.12,15:37
On bol vtedy zamestnaný a zamestnávateľ mal povinnosť ho nahlásiť a platiť za neho odvody. A vyzerá to že asi neplatil. Ale sociálne odvody boli odvedené. Ale žaloba prišla na manžela.