DjBOBOR
19.02.06,09:45
Dobrý deň,
Mám zopár otázok ohladne dph a zivnostníctva.
Kedze nie som platcom dph chcel by som vediet ci mozem v zahraničí nakupovať bez dph na ICO firmy. A co to presne obnaša.
Dakujem
bepo
19.02.06,09:33
Závisí od toho čo máš na mysli pod pojmom zahraničie.
DjBOBOR
19.02.06,09:34
No konkretne mam na mysli Cesku republiku.
bepo
19.02.06,09:40
Tak jedine s dph
DjBOBOR
19.02.06,10:25
A keby som sa stal platcom dph bolo by to potom mozne?
Daska
19.02.06,10:34
Nakupis tovar bez dph, a ten si tu nasledne samozdanis, okamzite si aj dph uplatnis, takze vysledna suma na priznani bude 0,-
DjBOBOR
19.02.06,10:56
Nakupis tovar bez dph, a ten si tu nasledne samozdanis, okamzite si aj dph uplatnis, takze vysledna suma na priznani bude 0,-
Prepacte ale kedze som v tomto zaciatocnik mohli by ste mi to presnejsie vysvetlit?
KEJKA
19.02.06,11:08
Prepacte ale kedze som v tomto zaciatocnik mohli by ste mi to presnejsie vysvetlit?
pomohlo by, keby si konkrétnejšie popísal, čo máš za lubom, lebo všeobecná odpoved ta môže zmiasť, resp. v konečnom dôsledku nemusí byť správna.
Nákup pre další predaj, alebo spotrebu? Spotrebu budes dalej fakturovať ako výsledok svojej činnosti?
alebo je to tvojá réžia?
DjBOBOR
19.02.06,11:21
pomohlo by, keby si konkrétnejšie popísal, čo máš za lubom, lebo všeobecná odpoved ta môže zmiasť, resp. v konečnom dôsledku nemusí byť správna.
Nákup pre další predaj, alebo spotrebu? Spotrebu budes dalej fakturovať ako výsledok svojej činnosti?
alebo je to tvojá réžia?
Nákup pre další predaj. Jednoducho chcem kúpiť tovar v cesku bez dph na ico potom ho doviezt na slovensko a tu predat.
Chcem vediet co presne budem musiet odviest statu ak budem platca dph.
KEJKA
19.02.06,11:31
Nákup pre další predaj. Jednoducho chcem kúpiť tovar v cesku bez dph na ico potom ho doviezt na slovensko a tu predat.
Chcem vediet co presne budem musiet odviest statu ak budem platca dph.
a predávať budeš v SR iným registrovaným DPH-čkarom?
Posudzuješ to rovnako- výhody či nevýhody sa zaregistrovať, akoby si to nakupoval v SR.
Ak ti vychádza lepšie byť platiteľom - očakávaš vysoký obrat, tvoj zákazník chce mať možnosť odpočítať si DPH, tak sa zaregistruješ,
nakúpiš tovar v ČR na svoje ičDPH, teda bez dane. Daňové priznanie - tam uvádzaš z toho nákupu DPH ako povinnosť ale j nárok na odpočítanie, výsledok je nula (ber to ako administratívnu záležitosť).
Podstatné je že eviduješ obst. cenu bez DPH. Pri predaji musíš vedieť cenu predajnú bez DPH a z tejto ceny 19% odvedieš štátu ako svoju daňovú povinnosť. Samozrejme odberateľovi vystavíš faktúru a on ti zaplatí aj ZD aj DPH.
No takto po lopate ti to hádam je jasnejšie. Daj si vyhľadávať - zákon o DPH alebo klikni v odpovedi na vysvietené dph a zo zákona si vyber §§ o daňovej povinnosti.
bepo
19.02.06,11:33
Zjednodušene-ak budeš platiteľ tak v Čechách kúpiš bez dane,tu si dáš k tomu svoju prirážku,pri predaji na to pripočítaš daň vo výške 19% a tú odvedieš na DU
DjBOBOR
19.02.06,11:53
a predávať budeš v SR iným registrovaným DPH-čkarom?
Posudzuješ to rovnako- výhody či nevýhody sa zaregistrovať, akoby si to nakupoval v SR.
Ak ti vychádza lepšie byť platiteľom - očakávaš vysoký obrat, tvoj zákazník chce mať možnosť odpočítať si DPH, tak sa zaregistruješ,
nakúpiš tovar v ČR na svoje ičDPH, teda bez dane. Daňové priznanie - tam uvádzaš z toho nákupu DPH ako povinnosť ale j nárok na odpočítanie, výsledok je nula (ber to ako administratívnu záležitosť).
Podstatné je že eviduješ obst. cenu bez DPH. Pri predaji musíš vedieť cenu predajnú bez DPH a z tejto ceny 19% odvedieš štátu ako svoju daňovú povinnosť. Samozrejme odberateľovi vystavíš faktúru a on ti zaplatí aj ZD aj DPH.
No takto po lopate ti to hádam je jasnejšie. Daj si vyhľadávať - zákon o DPH alebo klikni v odpovedi na vysvietené dph a zo zákona si vyber §§ o daňovej povinnosti.
Planujem predavat normalnym zakaznikom v SR. Takze ak budem mat napriklad tovar kupeny v CR za 20000SK potom odvediem statu v danovom priznani 3800SK ako povinnost aj ako narok takze vlastne neodvediem nic spravne? Tomu s tym odberatelom som nepochopil mohla by si mi to este vysvetlit?
bepo
19.02.06,13:04
V daňovom priznaní pri dovoze tých 3 800 Sk len oznámiš nie odvedieš,budeš mať tovar za 20 000,dáš si k tomu prirážku napr 4 000 Sk a k cene 24 000 pripočítaš daň 19 %= 4 560 Sk,predáš to za 28 560 Sk a štátu odvedieš 4 560 Sk ako daň.
Jana Acsová
19.02.06,13:23
Pri nákupe tovaru z krajín EÚ je však potrebné brať na zreteľ, že daň z celej predajnej ceny sa odvádza pri predaji tovaru v tuzemsku. To znamená, že síce pri obstaraní z ČR nevznikne pri bežnom režime dane v konečnom dôsledku daňová povinnosť, ale daňová povinnosť vznikne pri predaji slovenskému zákazníkovi vo výške 100 % základu dane.

Na to mnohí platitelia prídu až pri podaní daňového priznania keď im vznikne vysoká daňová povinnosť.

Pri kúpe a predaji v tuzemsku medzi platiteľmi z matematického hľadiska vzniká povinnosť odviesť daň z obchodnej marže, čo je rozdiel oproti predaju tovaru nadobudnutého z EÚ.

Logika výpočtu daňovej povinnosti sa teda prejaví spomínaným vplyvom. Abstrahujem od ostatných súvislostí spojených s odpočítaním dane z tovarov a služieb nakupovaných v tuzemsku, inkasa dane od odberateľov, ako aj ostatných skutočností. Svoju poznámku uvádzam iba kvôli názornosti.
DjBOBOR
19.02.06,13:36
Pri nákupe tovaru z krajín EÚ je však potrebné brať na zreteľ, že daň z celej predajnej ceny sa odvádza pri predaji tovaru v tuzemsku. To znamená, že síce pri obstaraní z ČR nevznikne pri bežnom režime dane v konečnom dôsledku daňová povinnosť, ale daňová povinnosť vznikne pri predaji slovenskému zákazníkovi vo výške 100 % základu dane.

Na to mnohí platitelia prídu až pri podaní daňového priznania keď im vznikne vysoká daňová povinnosť.

Pri kúpe a predaji v tuzemsku medzi platiteľmi z matematického hľadiska vzniká povinnosť odviesť daň z obchodnej marže, čo je rozdiel oproti predaju tovaru nadobudnutého z EÚ.

Logika výpočtu daňovej povinnosti sa teda prejaví spomínaným vplyvom. Abstrahujem od ostatných súvislostí spojených s odpočítaním dane z tovarov a služieb nakupovaných v tuzemsku, inkasa dane od odberateľov, ako aj ostatných skutočností. Svoju poznámku uvádzam iba kvôli názornosti.
Mohol by si mi to prosimta vysvetlit normalnou recou? Lebo vobec som tomu nepochopil.
Jana Acsová
19.02.06,13:51
Mohol by si mi to prosimta vysvetlit normalnou recou? Lebo vobec som tomu nepochopil. Aj tu to bolo vysvetlené:

V daňovom priznaní pri dovoze tých 3 800 Sk len oznámiš nie odvedieš,budeš mať tovar za 20 000,dáš si k tomu prirážku napr 4 000 Sk a k cene 24 000 pripočítaš daň 19 %= 4 560 Sk,predáš to za 28 560 Sk a štátu odvedieš 4 560 Sk ako daň.
Nákup z ČR: 20000,00 Sk (po prepočte) daň 3800,00 na vstupe aj výstupe, čiže v konečnom dôsledku nevznikne z tejto operácie daňová povinnosť.

Predaj v SR toho istého tovaru za 24000,00 Sk daň 4560,00, spolu 28560,00 Sk vznikne daňová povinnosť.

Keby ste nemali iné transakcie, odvediete z tohto predaja daň 4560,00.

Nákup v SR: 20000,00 ZD 3800,00 DPH spolu: 23800,00 Sk
Predaj v SR: 24000,00 ZD 4560,00 DPH spolu: 28560,00 Sk
Vlastná daňová povinnosť: 4560-3800=760,00 Sk

Keby ste nemali iné transakcie, odvediete z tohto predaja daň 760,00 Sk.

Toto je vplyv na daňové priznanie a výšku vašej daňovej povinnosti.

Z príkladu je však vidieť, že daň, ktorú si môžete odpočítať slovenskému platiteľovi zaplatíte pri nákupe.

Ibaže konečný efekt pri podaní daňového priznania je iný.
viktoria
21.02.06,06:13
Dobrý deň,
Mám zopár otázok ohladne dph a zivnostníctva.
Kedze nie som platcom dph chcel by som vediet ci mozem v zahraničí nakupovať bez dph na ICO firmy. A co to presne obnaša.
Dakujem

Reagujem na pôvodnú otázku:

Iná možnosť nakupovať bez DPH v inom členskom štáte, ak nie ste platiteľom DPH je, že sa zaregistrujete ako registrovaná osoba na DPH, to znamená že nakúpite tovar v inom členskom štáte bez DPH, ale podate daňové priznanie na DPH na slovensku a zaplatíte DPH. V takom príde nemáte nárok na odpočet. Takýto postup má zmysel vtedy ak nakupujete tovar v štáte, kde sadzba DPH je väčšia ako 19%.
Velettka
22.02.06,09:20
Mám jeden problémik ....
Sme platcami DPH.
Kúpili sme nejaký materiál od Belgickej firmy, ktorá neviem či je či nie je platcom DPH ( ako to zistím?). Suma faktúry je jednou sumou v EUR. Ako mám postupovať pri DPH? Vyrátam si ja DPH v korunách a odpočítam, prípadne ako mám postupovať?

ĎAKUJEM ....
ALBO
22.02.06,10:31
Mám jeden problémik ....
Sme platcami DPH.
Kúpili sme nejaký materiál od Belgickej firmy, ktorá neviem či je či nie je platcom DPH ( ako to zistím?). Suma faktúry je jednou sumou v EUR. Ako mám postupovať pri DPH? Vyrátam si ja DPH v korunách a odpočítam, prípadne ako mám postupovať?

ĎAKUJEM ....

Najprv si zistite, či je platiteľ dane. Ak nemá na FA uvedené IČ musíte žiadať prepracovanie dokladu ak je platiteľ. Tá Fa by sa mohla podobať na mašu podľa § 72. Mal by tam aj dopísať informáciu , že prečo to oslobodil , odvolávku na ich zákon alebo 6. smernicu.
Keď vám pošle IČ, môžete si ho overiť na stránkach DRSR.
No a keď je teda platiteľ tak to samozdaníte, vypočítate DPH výstup (kurz podľa § 20) , DPH vstup, vstup uvediete v DP podľa § 49 a 51, výstup podľa § 20.
Ak nie je platiteľ tak to zdanil on u seba.