pavoldubovany
13.08.12,21:40
Pekný deň prajem,
mal by som otázku ktorá sa týka mojej priateľky. Pracuje v jednej firme ako BOZP technik, ale to nie je dôležité čo robí. Pracuje na riadny pracovný pomer. Je zamestnaná ale 6 mesiacov, má po skúšobnej dobe. Doteraz si nikdy nebrala u lekára P-čko (na jeden deň alebo na pár hodín návštevy), vždy si nadrobila tie hodiny, je tak slušný zamestnanec.

Podala výpoveď keďže sa jej rysuje niečo lepšie. Podala ju síce na dohodu, ale ku dňu, ktorý je zároveň stanovený aj podľa zákona ak by sa nedohodli. Teraz, keď si chcela konečne uplatniť jedno P-čko, čo bola pár hodín u lekára tak jej to šéfka odmietla zobrať s tým že si to má nadrobiť. Môže si toto zamestnávateľ dovoliť, keď je zamestnanec vo výpovednej lehote na dohodu??

Hnevá ma to a myslím si že by jej to P-čko mala uznať a nie takto nútiť ju dorobiť hodiny ktoré strávila u lekára. Môžete mi niekto poradiť ??

Ďakujem za odpoveď.
Katy a R
13.08.12,19:59
Zákoník práce platí pre obidve strany.
čo poradiť:confused: - treba si obhájiť svoje práva ..
neviem, čo myslíš .. "výpovedná lehota na dohodu" .. pokiaľ viem, je len výpovedná lehota ;) (pri výpovedi)
terezamaria
13.08.12,20:44
Aj počas výpovednej doby si môže čerpať tzv. péčko / inak § 141 ZP Dôležité osobné prekážky v práci /.
§ 141
Dôležité osobné prekážky v práci


(1) Zamestnávateľ ospravedlní neprítomnosť zamestnanca v práci za čas jeho dočasnej pracovnej neschopnosti pre chorobu alebo úraz, počas materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky (§ 166), karantény, ošetrovania chorého člena rodiny a počas starostlivosti o dieťa mladšie ako desať rokov, ktoré nemôže byť z vážnych dôvodov v starostlivosti detského výchovného zariadenia alebo školy, v ktorých starostlivosti dieťa inak je, alebo ak osoba, ktorá sa inak stará o dieťa, ochorela alebo sa jej nariadila karanténa (karanténne opatrenie), prípadne sa podrobila vyšetreniu alebo ošetreniu v zdravotníckom zariadení, ktoré nebolo možné zabezpečiť mimo pracovného času zamestnanca. Za tento čas nepatrí zamestnancovi náhrada mzdy, ak osobitný predpis neustanovuje inak.

(2) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:

a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení

1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
2. ďalšie pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
3. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na preventívne lekárske prehliadky súvisiace s tehotenstvom, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,

b) narodenie dieťaťa zamestnancovi; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na prevoz matky dieťaťa do zdravotníckeho zariadenia a späť,

c) sprevádzanie

1. rodinného príslušníka do zdravotníckeho zariadenia na vyšetrenie alebo ošetrenie pri náhlom ochorení alebo úraze a na vopred určené vyšetrenie, ošetrenie alebo liečenie; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak bolo sprevádzanie nevyhnutné a uvedené úkony nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
2. zdravotne postihnutého dieťaťa do zariadenia sociálnej starostlivosti alebo špeciálnej školy; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, najviac na desať dní v kalendárnom roku,,,,,,,,,,,,,,atď..........
Chobot
13.08.12,22:14
Pekný deň prajem,
mal by som otázku ktorá sa týka mojej priateľky. Pracuje v jednej firme ako BOZP technik, ale to nie je dôležité čo robí. Pracuje na riadny pracovný pomer. Je zamestnaná ale 6 mesiacov, má po skúšobnej dobe. Doteraz si nikdy nebrala u lekára P-čko (na jeden deň alebo na pár hodín návštevy), vždy si nadrobila tie hodiny, je tak slušný zamestnanec.

Podala výpoveď keďže sa jej rysuje niečo lepšie. Podala ju síce na dohodu, ale ku dňu, ktorý je zároveň stanovený aj podľa zákona ak by sa nedohodli. Teraz, keď si chcela konečne uplatniť jedno P-čko, čo bola pár hodín u lekára tak jej to šéfka odmietla zobrať s tým že si to má nadrobiť. Môže si toto zamestnávateľ dovoliť, keď je zamestnanec vo výpovednej lehote na dohodu??

Hnevá ma to a myslím si že by jej to P-čko mala uznať a nie takto nútiť ju dorobiť hodiny ktoré strávila u lekára. Môžete mi niekto poradiť ??

Ďakujem za odpoveď.

Buď končí dohodou, alebo na základe výpovede, kedy jej beží výpovedná doba. Ale aj počas výpovednej doby má nárok na uplatnenie návštevy lekára. Zamestnávateľ to nemôže neuznať.
Ingrid Ondruskova
14.08.12,05:19
podľa mňa urobila chybu už na začiatku, keď sa správala v práci "slušne"... majitel alebo
šéf si veľmi lahko zvykne na tento druh slušnosti, sama som to zažila, u mňa bolo už aj
tak, že napr. celý rok som nevyužila P-čko a keď som išla s bolavým zubom zubárovi
pani majiteľka si to bola osobne u zubára skontrolovať!!! fuj, keď si na to spomeniem,
je mi z nej na grc....a zo všetkých podobných expertov...
bubkoch
14.08.12,05:23
Podala výpoveď keďže sa jej rysuje niečo lepšie. Podala ju síce na dohodu, ale ku dňu, ktorý je zároveň stanovený aj podľa zákona ak by sa nedohodli. Ďakujem za odpoveď.

to je sice pekne ze den, kedy chce skoncit PP je totozny s dnom kedy by jej inak skoncila vypovendna doba, ale to je irelevantne ... pokial poziadala o rozviazanie PP dohodou, tak pokial s tym zamestnavatel nebude suhlasit, PP bude trvat dalej ... a ziadna vypovedna doba jej nebeží !
pavoldubovany
20.08.12,18:13
Ahojte,
prosím mám VEĽKÝ PROBLÉM s priateľkou a jej zamestnávateľom.
Priateľka sa ústne dohodla s šéfkou na výpovednej dobe, dorobila si všetko ako má do dňa kedy mala nastúpiť na dovolenku. Priateľka si zabudla ale vypísať papier - dovolenkový, keďže šéfka s tým ústne súhlasila. V štvrtok som bol pri lúčení, odovzdávaní si dokumentov. Dnes sa jaj šéfka ohlásila, že by potrebovala spraviť na zajtra nejakú prácu. Keďže s priateľkou vybavujeme konečne veci okolo svadby, tak slušne odmietla. Nato jej šéfka poslala e-mail že nemá podpísanú dovolenku !!

Čo môžeme robiť ?
Aké má priateľka práva a čo môžeme s takýmto hnusným postojom zamestnávateľa spraviť ?? Doteraz, keď priateľka robila čo bolo treba bola najlepší zamestnanec, teraz keď je už na dovolenke a nemá kto za nu spraviť spomínanú prácu tak sa takto hnusne ohlásila a doslova sa vyhráža.
ivka70
21.08.12,07:59
Ahojte,
prosím mám VEĽKÝ PROBLÉM s priateľkou a jej zamestnávateľom.
Priateľka sa ústne dohodla s šéfkou na výpovednej dobe, dorobila si všetko ako má do dňa kedy mala nastúpiť na dovolenku. Priateľka si zabudla ale vypísať papier - dovolenkový, keďže šéfka s tým ústne súhlasila. V štvrtok som bol pri lúčení, odovzdávaní si dokumentov. Dnes sa jaj šéfka ohlásila, že by potrebovala spraviť na zajtra nejakú prácu. Keďže s priateľkou vybavujeme konečne veci okolo svadby, tak slušne odmietla. Nato jej šéfka poslala e-mail že nemá podpísanú dovolenku !!

Čo môžeme robiť ?
Aké má priateľka práva a čo môžeme s takýmto hnusným postojom zamestnávateľa spraviť ?? Doteraz, keď priateľka robila čo bolo treba bola najlepší zamestnanec, teraz keď je už na dovolenke a nemá kto za nu spraviť spomínanú prácu tak sa takto hnusne ohlásila a doslova sa vyhráža.


Nemoze robit nic, mala mat dovolenku podpisanu.
Zamestnavatel musi s cerpanim dovolenky suhlasit, kedze ona nevie preukazat suhlas zamestnavatela s dovolenkou, absenciou by riskovala dost vela.

Moze sa poucit do buducnosti a vsetko si davat podpisovat, aj v ramci slusnych vztahov.
Zmluvy a podpisy nie su na casy, kedy je vsetko v poriadku, ale na casy, kedy maj uobe strany rozlicne nazory ...