scibuff
13.08.12,22:16
Dobry den. Chcel by som si zaregistrovat novu zivnost. Pozeral som na strankach zivnostenskeho uradu ze uz sa da vsetko potrebne urobit priamo u nich, t.j. netreba zvlast vypis z registra trestov a pod.

Stiahol som si formular ziadosti zo stranky ministerstva vnutra: http://www.minv.sk/?vzory-tlaciv-pre-fo&subor=21267 a nie som si isty co vyplnit v niektorych ciastiach:

1.) Co ma ist do koloniek "dodatok obchodného mena" a "identifikačné číslo (IČO, ak bolo pridelené)" (to druhe ma byt asi prazdne lebo ICO nemam)

2.) Ako miesto podnikania mam adresu svojho trvaleho bydliska. Je aj napriek tomu potrebny suhlas majitela? To by bolo trosku zdlhave pretoze sa majitelia akurat menili a jeden so spolumajitelov zije dlhodobu mimo SR (predpokladam ze nestaci suhlas jedneho spolumajitela ale vsetkych?)

3.) "Oznámenie obchodného mena zdravotnej poisťovne" - momentalne nie som poisteny nikde. Pred dvoma tyzdnami som sa po 12 rokoch vratil zo zahranicia a poistne som na Slovensku neplatil. Potrebujem sa ist najskor zaregistrovat napr do VSZP? Netreba mat na to zivnostensky list. Alebo sa mam najskor zaregistrovat normalne (napr ako nezamestany) a potom nahlasit zmenu.

4.) Ako predmet podnikania mam "vyvoj webovych aplikacii" ale neviem vobec ci to ma spadat pod nejaku katerogiu a tak.

5.) Je potrebna mat nejakeho "zodpovedneho zastupcu"?

V casti na registraciu danovnika je potrebne vyplnit cisla uctov. Potrebujem mat nejaky specialny ucet na podnikanie (netreba na to zivnostensky list?). Momentalne mam iba ucet v UK a vascina mojich zarobkov bude platena anglickymi firmami ktore preferuju posielat platby na ucet do UK. Akym sposobom to mam potom preposielat na slovensky ucet (ak to vobec je potrebne). Kde by som si mohol nastudovat ako je najlepsie postupovat v takychto pripadoch (platby na zahranicny ucet) co sa tyka dani a odvodov.

Dakujem

Tomas
VieraM
13.08.12,21:10
V prvom rade sa zaregistruj v zdravotnej poisťovni ako osoba. Povinnosť platiť poistné má u nás každá osoba, buď sama alebo prostredníctvom zamestnávatela či štátu. Riskuješ že ak pojdeš k lekárovi nemáš nárok na ošetrenie.
Potom zájdi na miestne príslušný živnostenský úrad kde ti všetko poradia a vybavia.
Economic
14.08.12,04:57
Mám tomu rozumieť tak, že nejakú živnosť máš už otvorenú keď píšeš zaregistrovať novú živnosť ? Alebo máš prerušenú živnosť ? Alebo si ešte nikdy o vydanie oprávnenia nežiadal ?
1. Dodatok obchodného mena je napríklad ? Jožko MRKVIČKA - ZÁHRADA ten dovetok záhrada je dodatok obchodného menia. Môže byť, nemusí. U FO je to vždy povinne meno priezvisko, dodatok môže byť, ale nemusí, záleží na tvojom rozhodnutí.
2. Nie nie je potrebný
3. Určite sa prihlás na dobrovoľné poistenie ako nezamestnaný, než sa rozhodneš čo ďalej...
4. Môže sa jednať o voľný predmet : počítačové služby
5. Na počítačové služby nepotrebuješ zodpovednú osobu
6. Nemusíš mať na začiatok špeciálny účet, ale po úspešnom rozbehnutí živnosti doporučujem, aby si nemiešal súkromné výdavky s podnikateľskými, je to určite potom tak lepšie.
Nemusíš peniaze posielať na SK. Je dôležité ich priznať a zdaniť.
7. Ak máš už dobre toto rozbehnuté, možno skôr uvažuj o založení sro ako o živnosti.
8. Určite rieš ekonomické veci so svojou účtovníčkou, ak ju nemáš, určite si nájdi. Je lepšie a lacnejšie zaplatiť účtovníka ako pokuty.