15Stefani15
14.08.12,05:54
Prajem pekný deň, už mesiac sa tu pýtam ako mám postupovať pri účtovaní dph, mám predajňu mäsa, ktoré dovážam z Poľska, od júla som platcom dph a pri účtovaní mám riadny zmätok, čítam tu o samozdanení, ale vôbec tomu nechápem, prosím o odpoveď je to súrne, ďakujem
účtovníčka_prešov
14.08.12,10:44
Zdravím, keďže ste platca DPH malo by sa Vaše aj Poľského dodávateľa IČ DPH nachádzať na faktúre. Nakupujete bez dane ale pri účtovaní Vám vstupuje vypočítaná daň na vstupe aj výstupe. V programe treba zadať správny kód tovaru pri účtovaní položky: je to § 11 Nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu - podľa zákona DPH-
janna70
10.01.13,17:55
Taktiež som otvorila prevádzku mäsnej a dovážam z Poľska.Od januára som platcom DPH:
Ako je to s DPH keď poliaci ju majú 5% a my 20%:..musím o tych 20% okrem svojho rabatu ,ktorý je zhruba 15%...navýšiť ešte cenu?
Nie som ekonomka...mám obavu,že budem mať na DPH veľké nedoplatky.
Je tu niekto ,kto už v tom vie chodiť?
Prosííím...:)




janna70
Tweety
10.01.13,18:27
Ak je aj dodáv. platiteľom v svojej krajine, budeš nakupovať bez dph a tu na Slovensku urobíš samozdanenie. 20% na vstupe aj výstupe. Takže vlastne dph budeš platiť len z ďalšieho predaja, samozrejme ak budeš mať aj iné nákupy, služby v tuzemsku s dph, túto si zas odpočítaš.
účtovníčka_prešov
11.01.13,08:56
Tweety má pravdu, ak budete kupovať od platcu bude to bez DPH. Ku vašej nákupnej cene si pripočítate svoju maržu, ku ktorej pri predaji ešte pripočítate našu daň 20%.
janna70
11.01.13,18:14
Ďakujem pekne za odpovede.Ale nepotešili ma.... :) .....ak ku cene mäsa ,ktoré nakupujem pridám maržu a 20%...bude u nás nepredajné.
Sme v meste tri poľské predajne ...dvaja poliaci a ja ....a nakupujeme zhruba v tých istých cenách.Nechápem ako môžu poliaci u nás udržať taku nízku cenu .
Oslovila som dodávateľa...teda ich dodávateľa a tak viem,že navýšenie ich cien u nás nie je vyššie ako 20% ceny....a sú platcami DPH .
Ak nedám navýšenie o celých 20%....môžem to v účtovníctve nejako vykompenzovať inými nákladmi?Ďakujem...:)
Tweety
11.01.13,18:32
Ďakujem pekne za odpovede.Ale nepotešili ma.... :) .....ak ku cene mäsa ,ktoré nakupujem pridám maržu a 20%...bude u nás nepredajné.
Sme v meste tri poľské predajne ...dvaja poliaci a ja ....a nakupujeme zhruba v tých istých cenách.Nechápem ako môžu poliaci u nás udržať taku nízku cenu .
Oslovila som dodávateľa...teda ich dodávateľa a tak viem,že navýšenie ich cien u nás nie je vyššie ako 20% ceny....a sú platcami DPH .
Ak nedám navýšenie o celých 20%....môžem to v účtovníctve nejako vykompenzovať inými nákladmi?Ďakujem...:)Vlastná daňová povinnosť je rozdiel medzi daňou z vašich dodaní, t.j. tú, ktorú musíte platiť DÚ a daňou z prijatých dodaní, tú, ktorú si odpočítate na vstupe. Takže určite budú aj iné náklady na podnikanie, kde sa bude dať uplatniť odpočet dph.
účtovníčka_prešov
28.01.13,07:19
V Poľsku je daň z mäsa 5 %. Pokiaľ Poliak fakturuje Poliakovi majú túto sadzbu. Ale nemám naštudované ako je to s daňou keď miestom dodania je SK.
DušanČ
28.01.13,07:59
Asi Vám mäsiarom to treba podať polopatisticky. Dodavky z Poľska nie sú dovoz. To je po prvé. Dovoz je len nákup tovaru z krajin mimi EÚ. Dodávky z krajín EÚ sa nakupujú bez dane, pričom pri účtovaní treba urobiť to spomenuté samozdanenie. Účtuje sa aj daň na vstupe aj daň na výstupe, teda saldo dane je 0. Čiže v žiadnom prípade táto daň nenavyšuje vstupnú cenu tovaru.
Samozrejme je tu podmienka, že máš faktúru dodávateľa so všetkými náležitosťami, hlavne IČ k DPH dodávateľa aj odberateľa.
Daň platíš len z predaja na na území SR a máš právo si ju ponížiť o daň za iné nákupy od dodávateľov v SR. Rozdiel v sadzbe dane v Poľsku a na Slovensku na daňovú povinnosť nemá žiadny vplyv.
neostar
28.02.13,12:28
Dobry den, som živnostník, nie som platca DPH. Chcem kupit tovar z Anglicka a nasledne tovar predat cez zlavovy portal na Slovensku pre konecným zákazníkom. Musím sa zaregistrovať na Daňovom úrade pre pridelenie IČ DPH? Alebo stačí ak Dodávateľ započíta na tovar 20% DPH (tolko je aj v Anglicku)? Dakujem.
účtovníčka_prešov
07.03.13,08:43
§ 7 DPH:

(1) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, alebo právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred nadobudnutím tovaru, ktorým celková hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov dosiahne v kalendárnom roku 13 941,45 eura.

(2) Žiadosť o registráciu pre daň môže podať osoba podľa odseku 1 aj v prípade, ak hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov nedosiahla v kalendárnom roku 13 941,45 eura.

ak sa stanete platcom a budete kupovať tiež od platcu z Anglicka, na faktúrach je potrebné uvádzať IČ DPH, faktúry budú bez DPH len v daňovom priznaní sa bude daň uvádzať na vstupe aj výstupe.