avelka
14.08.12,06:51
Ahojte, prosím o radu:
Dostala som fa kde je v texte napísané:
"Refakturujeme Vám prepravu..."
Dátum dodania: 24.7.2012
Dátum vyhotovenia: 7.8.2012
Kedy môžem uplatniť DPH? Podľa dátumu dodania alebo vyhotovenia??
juzek691
14.08.12,05:09
dodania
Tweety
14.08.12,05:20
Ahojte, prosím o radu:
Dostala som fa kde je v texte napísané:
"Refakturujeme Vám prepravu..."
Dátum dodania: 24.7.2012
Dátum vyhotovenia: 7.8.2012
Kedy môžem uplatniť DPH? Podľa dátumu dodania alebo vyhotovenia??
Najskôr dátumom dodania, ale aj neskôr, najneskôr do konca roka. Konkrétne §51.
ekopo
14.08.12,05:21
nielen k tejto otázke: stačí možno trochu prečítať aj zákon o DPH - v tomto prípade § 49.......
avelka
14.08.12,05:30
Ďakujem, ale ja som čítala a momentálne pred chvíľou som aj telefonovala na call centrum a bolo mi povedané, že
uplatním podľa dátumu vyhotovenia, teda v auguste. Tak ako????
Tweety
14.08.12,05:31
Ďakujem, ale ja som čítala a momentálne pred chvíľou som aj telefonovala na call centrum a bolo mi povedané, že
uplatním podľa dátumu vyhotovenia, teda v auguste. Tak ako????
Zákon je zákon, toho sa treba držať a nie telef. z call centra. Prezrela si si uvedené §?
Stefan2005
14.08.12,05:49
... pani z call-centra pravdepodobne vychádzala v danom prípade asi z ustanovenia § 9 ods.4 a § 19 ods.6 zákona o DPH
Tweety
14.08.12,05:53
... pani z call-centra pravdepodobne vychádzala v danom prípade asi z ustanovenia § 9 ods.4 a § 19 ods.6 zákona o DPH
Súhlasím, môže byť aj táto možnosť, ale môžeme len dohadovať, kedže zadávateľka nedala nič konkrétnejšie.
avelka
14.08.12,07:26
Ale nič konkrétnejšie Vám neviem dať. Je to faktúra za prepravu tovaru tu na Slovensku, z mesta A do mesta B, my sme platci /SK/, oni platci- /SK/, je k tomu pripnutý iba dodací list prevážaného tovaru, žiadna faktúra, na základe ktorej refakturujú.
Čítala som aj paragraf, ktorý ste mi napísali /9 ods.4/, takže podľa toho je to dátum dodania, čiže uplatním v júli.
Ale pani z call centra myslela, par. 16 ods. 6? A oni by to snáď mali vedieť, veď je to daňové riaditeľstvo, na to tam to call centrum majú, nie?
Tweety
14.08.12,07:30
Ale nič konkrétnejšie Vám neviem dať. Je to faktúra za prepravu tovaru tu na Slovensku, z mesta A do mesta B, my sme platci /SK/, oni platci- /SK/, je k tomu pripnutý iba dodací list prevážaného tovaru, žiadna faktúra, na základe ktorej refakturujú.
Čítala som aj paragraf, ktorý ste mi napísali /9 ods.4/, takže podľa toho je to dátum dodania, čiže uplatním v júli.
Ale pani z call centra myslela, par. 16 ods. 6? A oni by to snáď mali vedieť, veď je to daňové riaditeľstvo, na to tam to call centrum majú, nie?Čiže si volala na call centrum na DR- FÚ? Nenapísala si kam, myslela som, že tam, kto fakturoval prepravu. Riaď sa potom podľa jej rád. A kto uskutočnil prepravu? Firma, ktorá vám fakturuje? Ak tá, potom si môžeš uplatniť dátumom dodania na fa. Ak ide naozaj o prefakturáciu, čiže prepravu uskutočnila iná firma, a oni len fakturujú, uplatníš až dátumom vystavenia fa.
avelka
14.08.12,08:54
OK Tweety, takže teraz po tvojej odpovedi som telefonovala na tú firmu, ktorá mi poslala fa a pani mi povedala, že oni refakturujú, čiže prepravu vykonala iná firma. Škoda, že mi k tomu nepripli fa pôvodnú, na základe ktorej refakturujú, tak by mi to bolo jasné. Takže ešte raz, " ak prepravu vykonala firma A a firma B mi to refakturuje, tak DPH uplatním na základe dátumu vystavenia fa - v tomto prípade v auguste". Takto? Tieto prípady mám tak raz za rok a vždy ma to vyvedie z miery, tak radšej overujem a telefonujem......
Tweety
14.08.12,09:17
OK Tweety, takže teraz po tvojej odpovedi som telefonovala na tú firmu, ktorá mi poslala fa a pani mi povedala, že oni refakturujú, čiže prepravu vykonala iná firma. Škoda, že mi k tomu nepripli fa pôvodnú, na základe ktorej refakturujú, tak by mi to bolo jasné. Takže ešte raz, " ak prepravu vykonala firma A a firma B mi to refakturuje, tak DPH uplatním na základe dátumu vystavenia fa - v tomto prípade v auguste". Takto? Tieto prípady mám tak raz za rok a vždy ma to vyvedie z miery, tak radšej overujem a telefonujem......
ÁNo, tak, veď som to tak aj v predch. príspevku uviedla.
avelka
14.08.12,16:17
ďakujem moc
Adiks
15.08.12,20:36
13 príspevkov tu rieši dátum odpočítania, ale nikto ti nepovedal to najdôležitejšie, faktúra je vystavená nesprávne, pretože pri prefakturácii je dátumom dodania dátum vyhotovenia faktúry. Faktúra je teda vyhotovená nesprávne a je potrebné ju vrátiť na prepracovanie. Na faktúre má byť uvedené dátum dodania: 7.8.2012, dátum vyhotovenia: 7.8.2012.
avelka
16.08.12,05:16
diky adiks, ja som vedela, že ma niečo "máta", že mi tam stále niečo nesedí, lebo toto som už riešila asi pred 1,5 rokom, len nejako mi nevyšiel čas ísť si hľadať tie staré faktúry, ešte raz diky
Stefan2005
16.08.12,05:49
....13 príspevkov tu rieši dátum odpočítania, ale nikto ti nepovedal to najdôležitejšie, faktúra je vystavená nesprávne, pretože pri prefakturácii je dátumom dodania dátum vyhotovenia faktúry....

... dobrý postreh; ovšem až v 11. príspevku zadávateľka uviedla to, čo je podstatné pre posúdenie a správne riešenie zadania :)
avelka
16.08.12,15:30
sorry, ale keď napíšem:

""Dostala som fa kde je v texte napísané:
"Refakturujeme Vám prepravu..."
Dátum dodania: 24.7.2012
Dátum vyhotovenia: 7.8.2012 """

tak v tom nie sú žiadne zákernosti, keby tam bolo zahraničie alebo neplatca alebo tak, tak to napíšem, už ste mi veľakrát pomohli, a ešte raz sorry "stefan2005"
Adiks
20.08.12,09:00
... dobrý postreh; ovšem až v 11. príspevku zadávateľka uviedla to, čo je podstatné pre posúdenie a správne riešenie zadania :) Musím ti protirečiť, lebo si myslím, že to podstatné uviedla zadávateľka už vo svojej otázke, z ktorej je úplne zrejmé, že ide o (p)refakturáciu.:)
Stefan2005
20.08.12,11:08
tak ti potom gratulujem; lebo zo zadania vôbec nie je zrejmé, či fakturoval ten, kto vykonal prepravu (napr. refakturoval alikvotnu časť nákladov), či fakturoval tretí subjekt.... Presne k tomuto poznaniu a k týmto záverom došla Tweety vo svojom príspevku #10....
avelka
22.08.12,14:18
Fakt sa nechcem hádať, ale keď mi niekto napíše "refakturujem" a nemám k tomu viac nič, tak čo mám dať "ďalej????" možno sa pýtam ako hlúpa, ale na to sme snáď tu na "ľudskej web stránke" a nie na "citácii zákona"....
Opäť ďakujem Adiks..
Stefan2005
22.08.12,17:46
Fakt sa nechcem hádať, ale keď mi niekto napíše "refakturujem" a nemám k tomu viac nič, tak čo mám dať "ďalej????" možno sa pýtam ako hlúpa, ale na to sme snáď tu na "ľudskej web stránke" a nie na "citácii zákona"....
Opäť ďakujem Adiks..

... ja som bol v doteraz v presvedčení, že pýtajúci sa chce dopracovať k správnemu riešeniu.
A správne riešenie veľakrát závisí aj na slovíčku.
Adiks
23.08.12,08:29
Štefan, nehnevaj sa, ale mlátiš prázdnu slamu a robíš z komára somára. Zopakujem ešte raz a trvám na tom, všetko potrebné na to, aby sme mohli správne odpovedať obsahovala už otázka zadávateľky a nie až príspevok č.10. Otázka zadávateľky bola presná a jasná.