denisa123
14.08.12,07:56
Čo sa myslí pod pojmom obrat v JU pri účtovaní záložne. Napr. od zákazníka je výdaj z pokladne pri prebratí veci do záložne 100.- EUR. Pri vyzdvihnutí založenej veci zo záložne zákazník zaplatí 125.- EUR. Zisk pre záložňu je 25.- EUR. Na dennej finančnej uzávierke z registračnej pokladne je ako obrat uvedená suma 25.- EUR - teda zisk. Čo sa berie ako obrat pre registráciu pre DPH - zisk, alebo suma, ktorú zaplatí zákazník pri vyzdvihnutí založeného tovaru?

Ďakujem
tictac7
14.08.12,06:06
Čo sa myslí pod pojmom obrat v JU pri účtovaní záložne. Napr. od zákazníka je výdaj z pokladne pri prebratí veci do záložne 100.- EUR. Pri vyzdvihnutí založenej veci zo záložne zákazník zaplatí 125.- EUR. Zisk pre záložňu je 25.- EUR. Na dennej finančnej uzávierke z registračnej pokladne je ako obrat uvedená suma 25.- EUR - teda zisk. Čo sa berie ako obrat pre registráciu pre DPH - zisk, alebo suma, ktorú zaplatí zákazník pri vyzdvihnutí založeného tovaru?

Ďakujem

mimotemy...toto hrubo vyznačeným mi akosi nesedí.... Ako potom účtuješ? Predsa dnes som vydala 100, tak zaúčtujem výdavok 100, o týždeň zinkasujem 125, tak zaúčtujem príjem 125 nie 25....
tictac7
14.08.12,06:07
denisa123
14.08.12,06:16
Ona keďže má nielen záložňu ale aj výrobu šperkov, musí mať registračnú pokladňu. Záložňu účtujem podľa jej špeciálneho programu pre záložne (takže jeden deň výdavok 100 eur a potom príjem 125.- EUR presne ako hovoríš), ale musí to prehnať ešte aj cez registračnú pokladňu. A do obratu v registračnej pokladni to dáva do obratu len tých 25.- EUR
denisa123
14.08.12,06:32
Ona keďže má nielen záložňu ale aj výrobu šperkov, musí mať registračnú pokladňu. Záložňu účtujem podľa jej špeciálneho programu pre záložne (takže jeden deň výdavok 100 eur a potom príjem 125.- EUR presne ako hovoríš), ale musí to prehnať ešte aj cez registračnú pokladňu. A do obratu v registračnej pokladni to dáva do obratu len tých 25.- EUR
tictac7
14.08.12,06:34
Ona keďže má nielen záložňu ale aj výrobu šperkov, musí mať registračnú pokladňu. Záložňu účtujem podľa jej špeciálneho programu pre záložne (takže jeden deň výdavok 100 eur a potom príjem 125.- EUR presne ako hovoríš), ale musí to prehnať ešte aj cez registračnú pokladňu. A do obratu v registračnej pokladni to dáva do obratu len tých 25.- EUR

...nooo, lenže potom, v deň keď o zákazníka príjme 125, tak má v kase prebytok 100 - takže to nie je dobre. Čo bude robiť, keď jej príde kontrola? Pokuty sú aj za centové rozdiely.....
a_je_to
14.08.12,06:48
Čo sa myslí pod pojmom obrat v JU pri účtovaní záložne. Napr. od zákazníka je výdaj z pokladne pri prebratí veci do záložne 100.- EUR. Pri vyzdvihnutí založenej veci zo záložne zákazník zaplatí 125.- EUR. Zisk pre záložňu je 25.- EUR. Na dennej finančnej uzávierke z registračnej pokladne je ako obrat uvedená suma 25.- EUR - teda zisk. Čo sa berie ako obrat pre registráciu pre DPH - zisk, alebo suma, ktorú zaplatí zákazník pri vyzdvihnutí založeného tovaru?
Ďakujem

Obrat je tých 25 Eur. Je to záložný poplatok, niečo medzi úrokom a finančnou službou. Lebo tých 100 je vlastne záložná pôžička, ktorú klient vráti navýšenú o ten poplatok. Do obratu pre DPH sa berie iba obrat z predaja tovaru, ktorý po nevrátení pôžičky v lehote prepadol v prospech záložne, aj iné nezáložné činnosti. Úrok do toho nejde a príjem vrátenej pôžičky už vôbec nie. Úrok je oslobodený podľa § 39, ods. 1, písm. a ZoDPH ... čítaj aj § 4, ods. 9 ZoDPH.
Dakedy dávno som to rozbiehal ako účtovník pre klienta, aj registroval na DPH. Hneď po prvom priznaní sme mali do týždňa kontrolu na DPH. Dopadla bez chyby. Dodnes mám k tomu aj vlastný softvér, ktorý to všetko počítal na čisto, dalo sa pri tom vyšantiť. Lebo z ERP sa to nedalo vytiahnuť ako čistá suma.
alojka18
09.11.12,15:11
dobry,chcem sa opytat a_je_to ci mam este ten program a ci je to pre zalozne.Diky
alojka18
09.11.12,15:12
ci ma...)))