noga3
14.08.12,12:03
Zdravím,

na úvod : som študent vysokej školy, a tak som si cez leto chcel privyrobiť v jednej firme s elektronikou - Dat.rt Moja mzda bola stanovená na 2 € / hodina. Ihneď po prvom mesiaci mi prišla výplatná páska. Hrubá mzda bola 160 €, strhnutá bola mesačná preddavková daň = 30,40 €. Pracovať plánujem ešte 2 mesiace, takže bohvieaký príjem to teda nebude.

Chcem sa teda spýtať, mám nárok na vrátenie preddavkových daní ? za 3 mesiace niečo cez 90 €. Kedy, ako, akou formou mám o vrátenie požiadať ? A ak má niekto skúsenosť, tak koľko bude úradom trvať, kým mi ich vrátia ?


Poprosil by som o detailnejšie opísanie, nakoľko som úplný amatér v tomto smere:(
tictac7
14.08.12,10:11
Zdravím,

na úvod : som študent vysokej školy, a tak som si cez leto chcel privyrobiť v jednej firme s elektronikou - Dat.rt Moja mzda bola stanovená na 2 € / hodina. Ihneď po prvom mesiaci mi prišla výplatná páska. Hrubá mzda bola 160 €, strhnutá bola mesačná preddavková daň = 30,40 €. Pracovať plánujem ešte 2 mesiace, takže bohvieaký príjem to teda nebude.

Chcem sa teda spýtať, mám nárok na vrátenie preddavkových daní ? za 3 mesiace niečo cez 90 €. Kedy, ako, akou formou mám o vrátenie požiadať ? A ak má niekto skúsenosť, tak koľko bude úradom trvať, kým mi ich vrátia ?


Poprosil by som o detailnejšie opísanie, nakoľko som úplný amatér v tomto smere:(

...máš 2 možnosti:

1. v období od 1.1. do 15.2.2013 opäť navštíviš Tvojho terajšieho zamestnávateľa (alebo mu to pošleš poštou) a vyplníš žiadosť o vykonanie RZD za rok 2013 (k tomu priložíš aj iné potvrdenia o príjme, ak si mal aj iné príjmy v roku 2012). Preplatok Ti bude vrátený vo výplatnom termíne, keď zamestnávateľ toto bude hromadne robiť aj ostatným zamestnancom, ale najneskôr vo výplatnom termíne za marec 2013, teda do 30.4.2013

2. po skončení Tvojej dohody (po poslednom výplatnom termíne) si od zamestnávateľa vypýtaš potvrdenie o príjme a zrazených preddavkoch.... V období od 1.1.2013 do 31.3.2013 si podáš na miestne príslušný DÚ daňové priznanie FO typ A. Preplatok Ti bude vrátený do 10.5.2013.
kn-alka
14.08.12,10:14
Nárok na vrátenie dane máš po skončení kalendárneho roka formou podania daňového priznania na daňový úrad, keďže podľa tvojho napísaného príspevku to vyzerá tak, že v decembri už nebudeš zamestnaný / dohodár.

Po ukončení prac.pomeru / dohody ti zamestnávateľ vystaví potvrdenie o zdaniteľnej mzde.
Do 31.03.2012 vyplníš na základe tohto potvrdenie daňové priznanie typu A a podáš na daňový úrad.
Preplatok dane ti potom vrátia do cca 10.mája (+-pár dní)

Toľkoto v skratke.
veronikasad
14.08.12,11:30
Zdravím,

na úvod : som študent vysokej školy, a tak som si cez leto chcel privyrobiť v jednej firme s elektronikou - Dat.rt Moja mzda bola stanovená na 2 € / hodina. Ihneď po prvom mesiaci mi prišla výplatná páska. Hrubá mzda bola 160 €, strhnutá bola mesačná preddavková daň = 30,40 €. Pracovať plánujem ešte 2 mesiace, takže bohvieaký príjem to teda nebude.

Chcem sa teda spýtať, mám nárok na vrátenie preddavkových daní ? za 3 mesiace niečo cez 90 €. Kedy, ako, akou formou mám o vrátenie požiadať ? A ak má niekto skúsenosť, tak koľko bude úradom trvať, kým mi ich vrátia ?


Poprosil by som o detailnejšie opísanie, nakoľko som úplný amatér v tomto smere:(
Podpíš u zamestnávatela Vyhlásenie k zdaňovaniu príjmov (ak ho nemáš podpísané v inej firme) a na vrátenie dane za zvyšné dva mesiace nemusíš čakať do mája budúceho roku.

Postup pri podaní DP alebo podania žiadosti o vykonanie RZD máš v predch.príspevkoch.
Ľubica2
14.08.12,11:33
Máš ešte jednu možnosť :
Keďže ešte dva mesiace budeš pracovať, tak vypíš vyhlásenie na zdanenie príjmov na mzdovom oddelení zamestnávateľa a uplatni si nezdaniteľnú časť základu dane. Za predchádzajúci mesiac (resp. ak budeš mať vyšší príjem aj tieto ďalšie mesiace, ale to už budeš mať všetko na potvrdení, ktoré Ti vydá zamestnávateľ) si poriešiš ako bolo vyššie uvedené, ale ďalšie dva mesiace Ti zamestnávateľ uplatní nezdaniteľnú časť základu dane a budeš mať vyšší príjem skôr.