sajbanovazuzana
14.08.12,16:11
Dobrý deň, z DÚ mi prišla výzva na predloženie správy o akceptácii podania súhrnného výkazu DPH elektronickou formou za IV. kvartál 2011 (fyzicky mali tlačivo u seba ale chýbalo v systéme), a tak som zistila, že podanie neprešlo (SV som podávala po prvý raz a tak som bohužiaľ nevedela, že je potrebné sledovať doručenie v Schránke správ na drsr.sk). Zatiaľ mi bolo odporučené po uložení pokuty požiadať o jej odpustenie. Ak máte niekto podobnú skúsenosť, ako ste zdôvodnili žiadosť a aký bol výsledok odvolania?
betka
15.08.12,06:16
§ 154
Správne delikty


(1) Správneho deliktu sa dopustí ten, kto

j) nesplní niektorú z povinností nepeňažnej povahy podľa tohto zákona alebo podľa osobitných predpisov, 1) pričom nejde o správny delikt podľa písmen a) až i).

155/(1) Správca dane uloží pokutu

e) od 60 eur do 3 000 eur za správny delikt podľa § 154 ods. 1 písm. d) a j); ak je správcom dane obec, uloží pokutu najviac do výšky vyrubenej dane alebo poplatku, nie menej ako 5 eur, najviac však do 1 500 eur,

(14) Pokutu podľa odseku 1 písm. e) možno za správny delikt podľa § 154 ods. 1 písm. j) uložiť v rovnakej výške aj opakovane, ak jej uloženie neviedlo k náprave a pokiaľ protiprávny stav trvá.

Záver: Správca dane musí uložiť pokutu min. 60€. Ak by sa porušovalo opakovane, potom už len môže.
Počkať, kým Vám neuložia pokutu. V závislosti od jej výšky sa môžete odvolať na 157/1

§ 157
Úľava zo sankcie alebo odpustenie sankcie

(1) Ministerstvo, ak ide o sumy vyššie ako sumy podľa odsekov 3 a 4 a ak nerozhoduje obec podľa odseku 5, na žiadosť daňového subjektu
a) odpustí sankciu, ak daňový subjekt preukáže, že by jej zaplatením bola vážne ohrozená výživa daňového subjektu alebo osôb odkázaných na jeho výživu,
b) môže povoliť úľavu zo sankcie alebo odpustiť sankciu, ak daňový subjekt, ktorým je
1. právnická osoba, preukáže, že by jej zaplatenie viedlo k ukončeniu jeho činnosti a výnos z jeho likvidácie by bol pravdepodobne nižší než vyrubená sankcia,
2. fyzická osoba - podnikateľ preukáže, že by jej zaplatenie viedlo k ukončeniu jeho činnosti,
c) môže povoliť úľavu zo sankcie alebo odpustiť sankciu, ktorá mu bola uložená alebo vyrubená z dôvodu, že daňový subjekt nesprávne vykázal daňovú povinnosť, alebo nesplnil povinnosť v lehote ustanovenej podľa tohto zákona alebo osobitných predpisov1) z dôvodu nesprávneho uplatňovania právneho predpisu.

(4) Daňový úrad a colný úrad na žiadosť daňového subjektu odpustí sankciu z dôvodov uvedených v odseku 1 písm. a) alebo môže povoliť úľavu zo sankcie alebo odpustiť sankciu z dôvodov uvedených v odseku 1 písm. b) a c), ak výška uloženej sankcie v jednotlivom prípade nepresiahne, ak ide o
a) fyzickú osobu, sumu 33 200 eur,
b) právnickú osobu, sumu 332 000 eur.


(6) Žiadosť o povolenie úľavy zo sankcie alebo odpustenie sankcie sa predkladá správcovi dane. Správca dane je povinný túto žiadosť postúpiť príslušnému orgánu, ak nie je príslušný o nej rozhodnúť. Odpustiť sankciu alebo povoliť úľavu zo sankcie možno podľa odseku 1 a odsekov 3 až 5 len v súlade s osobitným predpisom.40) O povolení úľavy zo sankcie alebo o odpustení sankcie sa vydáva rozhodnutie, proti ktorému nemožno podať odvolanie. O nevyhovení žiadosti daňového subjektu o povolenie úľavy zo sankcie alebo o odpustenie sankcie sa zašle daňovému subjektu písomné oznámenie.
Mila123
15.08.12,06:42
písala som cca pred rokom , ako náš správca dane nám odpustil cca 50% sankcie.....
sajbanovazuzana
15.08.12,08:45
Čo sa týka výšky pokuty, je to v zmysle § 35 ods. 6 druhej vety zákona o správe daní 331,93 eura...
JankaO
15.08.12,08:51
Čo sa týka výšky pokuty, je to v zmysle § 35 ods. 6 druhej vety zákona o správe daní 331,93 eura...
Tento predpis už neplatí, platí to, čo napísala betka! (Od 1.1.2012 máme nový zákon - Daňový poriadok)
srska
15.08.12,09:15
Tento predpis už neplatí, platí to, čo napísala betka! (Od 1.1.2012 máme nový zákon - Daňový poriadok)teoreticky môže byť výška pokuty podľa 563/2009 § 154 ods. 1 písm. j od 60 - 3000 evri. prakticky od 60 - 331,93 ak sa uloží pokuta v 2012 za oneskorené podanie sv do 31.12.2011
sajbanovazuzana
15.08.12,14:14
ďakujem za upozornenie, že v platnosti je už nový zákon a teda DÚ by nemal byť povinný striktne sa držať spomínaných tristo eur...ale majú to tam asi dosť hlboko zafixované, pretože ma viacero zamestnancov DÚ informovalo o tejto sume..
srska
15.08.12,14:15
ďakujem za upozornenie, že v platnosti je už nový zákon a teda DÚ by nemal byť povinný striktne sa držať spomínaných tristo eur...ale majú to tam asi dosť hlboko zafixované, pretože ma viacero zamestnancov DÚ informovalo o tejto sume..platí príspevok #6