IvetaH
14.08.12,18:47
Zdravím,
vyplňujem formulár žiadosť o registráciu plátca DPH - dobrovoľný plátca. Mám aj tú prílohu a neviem, čím dokážem, že je ekonomicky činný. Klient má nejakú nehnuteľnosť, chce ju vložiť do podnikania s tým, aby sa prebudovala na zariadenie slúžiace na regeneráciu a rekondíciu alebo športové centrum.
To je budúcnosť, teraz si len vyberá firmu, ktorá mu urobí návrhy pre rozhodnutie. Tak nemôže k žiadosti o registrácii predložiť žiadne zmluvy ani prepočty, ale plátca DPH potrebuje byť, lebo všetky služby zatiaľ čo má sú s DPH. Ak sa spätne bude registrovať, až keď bude mať zmluvy, tak je jasné, že o DPH zo služieb príde.
Prosím vás, ako napísať tú prílohu, aby bol registrovaný aj napriek tomu, že žiadne zmluvy nemá.
Ďakujem
KEJKA
14.08.12,17:04
v žiadosti nejde o to dokazovať, že chce DPH odpočítať, ale o to, že svoje vstupe, kde si odpočíta DPH, použije na také plnenia, z ktorých bude DPH odvádzať. Z podnikateľského zámeru sa mi javí, že v budúcnosti bude mať dodania oslobodené od DPH, takže aj tak mu nárok na odpočet nevzniká. /samozrejme nie je to isté, môže v budúcnosti fakturovať služby a zaťažovať ju DPHčkou, ale nie je to isté./ S týmto nepochodí.
Ak bude nehnuteľnosť rekonštruovať, tak v budúcnosti, ked napr. už bude mať konkrétnych klientov - firmy, ktorým bude fakturovať služby centra s DPH a podarí sa mu registrovať sa za platiteľa, tak si z tej rekonštrukcie DPHčku odpočíta.
IvetaH
15.08.12,04:46
Kejka ďakujem za odpoveď. Vieš, ja nechcem dokazovať v žiadosti jeho nárok na odpočet, kliet chce byť od začiatku činnosti plátca DPH, je logické a normálne, že si chce DPH uplatniť zo služieb od samého začiatku. Na DU mi povedala, že musí doložiť, že je ekonomicky činný, chce objednávky, faktúry a zmluvy. No lenže má len zmluvu na návrh projektu, všetko ostatné bude až keď si vyberie.
Na výstupe bude všetko s DPH.
KEJKA
15.08.12,05:18
kedže existuje možnosť odpočítania DPH aj spätne, ako som písala z rekonštrukcie budovy nárok bude mať. Takže príde len o DPH zo služieb a tam je tiež možnosť výberu dodávateľa - neplatiteľa DPH.
Dokazovaniu sa nevyhneš - ešte v minulom roku sa to ako-tak dalo obísť, na Porade sú o tom mnohé príspevky, aj moje.
Ale teraz to dokazovanie uzákonili, takže musíš zohnať aspoň rámcové zmluvy, prípadne ten podnikateľský nápad popísať s dôrazom, že odberateľom budú veľké firmy a budúca činnosť bude zaťažená DPHčkou.