alfi19
14.08.12,20:09
Dobrý deň, potrebujem poradiť a pevne verím že sa niekto nájde.

1)Predávame RD, sme piati spoluvlastníci z toho jeden je nesvojprávny. Kúpnu zmluvu podpisuje opatrovník, ktorý s tým samozrejme súhlasí, len nastáva otázka či, ju máme podpísať a overiť podpisy u notára všetci piati aj s opatrovníkom a potom ju predložiť opatrovníckemu súdu na schválenie, alebo najprv súd musí schváliť - neviem však čo, či nejakú žiadosť opatrovníka bez kúpnej zmluvy a keď súd vyhovie, potom budeme podpisovať zmluvu... Prikláňam s k tej prvej možnosti, len opatrovník sa bojí, či on môže podpísať zmluvu vopred bez súhlasu súdu, skrátka aby to bolo právne doložené.
2) Čo je na tom pravdy, že keď sa predáva k domu aj pozemok, je treba výmer jednotlivého pozemku vydeliť 5 (počet spoluvlastníkov) a napísať do KZ výmeru na každého spoluvlastníka zvlášť.
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
mattto
14.08.12,18:53
1. opatrovník predloží súdu na schválenie návrh kúpnej zmluvy (nepodpísaný)

2. podieloví spoluvlastníci majú tzv. ideálny podiel (podiel na každom jednom centimetri štvorcovom), do zmluvy sa píšu iba podiely na celkovej výmere
alfi19
15.08.12,04:11
Ďakujem za odpoveď, čo sa týka bodu 2, keď máme 3 parcely, zastavaná plocha, trvalé trávnaté porasty, záhrady mám tomu rozumieť celkovú plochu všetkých troch spolu, alebo každú zvlášť. Trebárs trvalé trávnaté porasty o výmere 251 m2 = 2510000 cm2, na každého pripadá 502000 cm2. Do zmluvy sa píšu cm2? ďakujem
mattto
15.08.12,06:03
Ďakujem za odpoveď, čo sa týka bodu 2, keď máme 3 parcely, zastavaná plocha, trvalé trávnaté porasty, záhrady mám tomu rozumieť celkovú plochu všetkých troch spolu, alebo každú zvlášť. Trebárs trvalé trávnaté porasty o výmere 251 m2 = 2510000 cm2, na každého pripadá 502000 cm2. Do zmluvy sa píšu cm2? ďakujem

nieee :) zle sme sa rozumeli, žiadne cm sa neprepočítavajú, ani sa nedelia počtom spoluvlastníkov a nepíšu sa do zmluvy. Predmetom zmluvy budú jednotlivé podiely na celkovej výmere pozemku - parcely (predávajúci X predáva svoj spoluvlastnícky podiel vo výške 1/5, parc. č. o výmere X m, trvalé trávnaté porasty, zapísaný na LV č...., zapísaný v Katastri nehnuteľností SR, vedenom Katastrálnym úradom X, Správou katastra X, pre katastrálne územie X, obec X, okres X)
alfi19
15.08.12,10:21
Ja som laik a praktik a už som to začal prepočítavať na cm2. Takže do zmluvy sa píše len to čo je na LV. Každý je spoluvlasník na všetko 1/5. A ešte jedna otázka, tiež som to asi dobre nepochopil. Na kúpnej zmluve musí figurovať 6 podpisov, Opatrovník predloží na súd nepodpísanú zmluvu úplne čistú bez overenia podpisov u notára od nás predávajúcich a kupujúceho, alebo sa zmluva ( resp. 10. originálov) overí a podpíše u notára bez podpisu opatrovníka a potom po schválení súdu opatrovník (dopodpíše) zmluvy u notára??? Sú to detaily, ale pre mňa podstatné. Dík za odpoveď.
mattto
15.08.12,10:58
áno, do zmluvy sa píše iba to, čo je na LV - to je predmetom kúpy

opatrovník predloží súdu na schválenie návrh zmluvy - nepodpísaný, po schválení súdom sa podpíše všetkými zúčastnenými (nemožno sa odkloniť od podmienok v zmluve, preto nech ten návrh je správny, aby po schválení súdom už nič netrebalo meniť). Nemalo by zmysel, keby 4 predávajúci podpísali zmluvu - predali svoje podiely, súd by úkon opatrovníkovi neschválil a kupujúci by mal iba štvorpätinový podiel.
doktor23
16.08.12,06:49
podľa môjho názoru je vhodnejšie podpísať zmluvu všetkými účastníkmi a jedno vyhotovenia zaslať na súd so žiadosťou o schvalenie právneho úkonu zákonného zástupcu. Peniaze nevyplácať, podmieniť vyplatenie právoplatným rozsudkom súdu, resp. zavkladovaním alebo zložiť do notárskej úschovy.
Ak sa zašle na súd návrh kúpnej zmluvy, čo bude schvaľovať súd? Tento návrh by som zasielal na súd, ak by som žiadal ustanoviť kolízneho opatrovníka, t.j. ak by niektorí zo spoluvlastníkov, ktorí sú zároveň aj predávajúci, bol zákonným zástupcom nesvojprávneho predávajúceho ....
alfi19
18.08.12,04:13
No teraz neviem, máte na mysli podpísať zmluvu a aj ju overiť u notára? A potom ju poslať na schválenie? A ešte jedna otázka. Kto má byť napísaný v KZ na prvej strane pod kolonkou predávajúci: kompletné údaje o nesvojprávnej osobe spolu s údajmi o opatrovníkovi, alebo len samostatne opatrovník bez nesv, osoby(spoluvlastníka) A na konci zmluvy, kde sú podpisy kto bude uvedený? Ďakujem
doktor23
22.08.12,11:34
áno, podpísať zmluvy a osvedčiť podpisy u notára .... predávajúci je nesvojprávny - všetky údaj - zastúený zákonným zástupcom ...... všetky údaje, na základe Uznesenia .....
na konci dajte len predávajúci a púodpíše sa zákonný zástupca
aandreaa999
05.02.13,13:17
prosim vas , mame podobny problem, ideme kupovat dom a jeden z vlastnikov je nesvojpravny, dava sa na sud aj znalecky posudok nehnutelnosti?? alebo len kupna zmluva

dakujem
doktor23
06.02.13,09:18
súd bude potrebovať aj znalecký posudok, aby súd posúdil, že je to v prospech nesvojprávneho. Odporúčam to celé zrealizovať u notára alebo advokáta
aandreaa999
06.02.13,09:43
dakujem za odpoved, a moze sud namietat ze cena za ktoru to chcu predat je nizka?pretoze podla znaleckeho posudku je hodnota dost vysoka 93000 €..ale predava nam to rodina tak sme sa dohodli na cene 50000, tak ci by s tym sud mohol robit problemy ze to neschvali
doktor23
06.02.13,09:53
môže namietať .... obligatórne je na pojednávaní aj prokurátor .....
aandreaa999
06.02.13,10:01
aha a to moze znamenat ze nam budu musiet zdvihnut cenu? ako sa to da potom riesit?aby sme to kupili za tu cenu na akej sme sa dohodli.je tam 11 vlastnikov vsetci suhlasia s tou cenou a teraz kvoli jednej budeme mat s tym problemy
aandreaa999
25.02.13,15:09
prosim vas vie mi niekto poradit aky je postup ak kupujem nehnutelnost cez hypotekarny uver , 1 vlastnik je nesvojpravny, mame kupnu zmluvu, znalecky posudok ale co robit ak potrebujeme podpisat aj zaloznu zmluvu opatrovnikom? aby sa to podalo na sud naraz, da sa to vobec?zaloznu zmluvu banka vypracuje az po schvaleni uveru a potom bude cakat banka kym sa to vybavi na sude?cca 3 mesiace..prosim poradte