jued
19.02.06,16:07
Chcela by som sa Vás opýtať, mám jeden problém:
SZČO dáva do prenájmu nehnuteľnosť , ktorú má zahrnutú v obchodnom majetku, uplatňuje si na ňu skutočné výdavky. Pri vypĺňaní daňového priznania príjem za tento prenájom cca vo výške 100000,-Sk budem dávať do riadku 9 tabuľky č.1.
Okrem tohto dáva do prenájmu aj nehnuteľnosti, ktoré s podnikaním nemajú nič spoločné, napr. vo výške 50000,-Sk. Jedná sa mi o to, môže si z tohto prenájmu uplatniť paušálne výdavky vo výške 25% ? Ako to potom zohľadním v daňovom priznaní, dám tiež do riadku 9 a paušálne výdavky len zo sumy 50000 t.j. 12500,-Sk. Má nárok keď je SZČO z prenájmu 50000,-Sk odpočítať 5 násobok životného minima, ktorý sa nezdaňuje? Ak viete poraďte mi prosím Vás, lebo vôbec neviem čo s tým mám robiť. Vopred Vám ďakujem.
Johanka
19.02.06,15:50
Asi máš pred sebou staré DP, pretože v novom jeden riadok pribudol a príjmy z prenájmu sa uvádzajú na riadku 10.
Príjmy z prenájmu nehnuteľnosti, ktorá je v obchodnom majetku SZČO, sú súčasťou príjmov zo živnosti (prípadne iných činností podľa §6 ods.1 a 2 ) , tieto príjmy neuvádzaš na riadku 10. Tu uvedieš príjmy z prenájmu nehnuteľnosti, ktorá nie je obch.majetkom a prenajíma ju ako FO - občan. Z týchto príjmov môže uplatniť výdavky percentom z príjmu ( 25 %).
abel
19.02.06,17:16
V prvej časti je to tak ako píše Johanka - prenájom nehnuteľnosti, ktorá je v majetku firmy, je príjem podľa §6, r. 2 DP. Prenájom nehnuteľnosti ktorá nie je v majetku firmy sa uvedie v r. 10 DP. Uvádzaš tam len rozdiel medzi dosiahnutým príjmom a 5-násobkom ŽM za podmienky ako je to vysvetlené hneď pod tabuľkou. Ak by to bola nehnuteľnosť v spoluvlastníctve s manželkou a dohodnete sa dávať si príjem na polovicu, zdaňujete každý len 25000 - 22900 = 2100.- Sk, k tomu primerane krátené výdavky.
jued
20.02.06,09:42
Ďakujem Vám za Vaše odpovede.
Fany
24.02.06,13:25
Ak má SZČO príjmy z podnikania a aj ako FO-občan príjmy z prenájmu nehnuteľnosti, aké výkazy o MaZ a PaV vystavuje. Iba za podnikanie, alebo tam zahŕňa aj údaje z prenájmu?
Vďaka.
renča1
24.02.06,17:29
Ak má SZČO príjmy z podnikania a aj ako FO-občan príjmy z prenájmu nehnuteľnosti, aké výkazy o MaZ a PaV vystavuje. Iba za podnikanie, alebo tam zahŕňa aj údaje z prenájmu?
Vďaka.

SZČO , ktorá má príjmy aj z prenájmu, nie na živnosť, tak tieto príjmy nezahrňuje do výkazu o majetku a závazkov a do príjmoch a výdavkoch, pretože sa netýkajú živnosti. Do výkazov bude uvádzať iba príjmy a výdavky , ako SZČO.
Viera
06.03.06,13:03
V mojom prípade živnostník prenajíma nehnuteľnosť, ktorá je v obchodnom majetku, vedie podvojné účtovníctvo a je plátca DPH.
1. Podľa vyššie popísaného postupu, teda príjem z prenájmu na živnosti zaradím
do DP podľa § 6 riadok 2 a uplatním skutočné výdavky podľa PÚ.
2. Ďalej má v osobnom vlastníctve budovu ( mimo živnosti ), ktorú tiež dáva do prenájmu a chce si uplatniť výdavky vo výške 25 %. - teda po odpočítaní oslobodenej časti to dá do riadku 10.

Ale nie mi je jasná jedna vec - a to vzťah medzi priznaním dane z príjmu a priznaním DPH za rovnaké obdobie.
Tým, že je plátca DPH, musí uviesť príjem z prenájmu budovy v osobnom vlastníctve aj v priznaní DPH ako oslobodenú činnosť bez nároku na odpočet ?
renča1
07.03.06,05:11
je plátca DPH.
2. Ďalej má v osobnom vlastníctve budovu ( mimo živnosti ), ktorú tiež dáva do prenájmu a chce si uplatniť výdavky vo výške 25 %. - teda po odpočítaní oslobodenej časti to dá do riadku 10.

Ale nie mi je jasná jedna vec - a to vzťah medzi priznaním dane z príjmu a priznaním DPH za rovnaké obdobie.
Tým, že je plátca DPH, musí uviesť príjem z prenájmu budovy v osobnom vlastníctve aj v priznaní DPH ako oslobodenú činnosť bez nároku na odpočet ?

Naozaj ti doporučujem, aby si si prečítala tento link, súvisí s tvojou otázkou, okrem toho nemáš nárok uplatniť si 25% výdavkov pretože si platca dph. V priloženou linku sa dozvieš prečo::eek:
http://www.porada.sk/t20836-vdavky-v-par-6.html
Viera
07.03.06,07:24
Dík za zorientovanie, Renča.