Ivetauct
15.08.12,09:04
Prosím o radu. Môže matka a dcéra medzi sebou uzatvoriť nájomnú zmluvu? Vlastníčkou domu je matka a dcéra chce požiadať o príspevok na bývanie nakoľko dostáva dávky v hmotnej núdzi.
Ivetauct
17.08.12,05:20
Nevie mi nikto poradiť? Môžem medzi nimi napísať nájomnú zmluvu? Matku registrovať na daňový úrad, že prenajíma? A vtedy dcéra má nájomnú zmluvu na ÚPSVaR a dostala by príspevok na bývanie. Nie sú tam nejaké iné podmienky???? Môže sa tak nájomná zmluva urobiť aj keď používajú spoločné wc, kúpeľňu? Dom majú veľký :-)
Letko
17.08.12,05:26
Nebude potom mama platiť z prenájmu daň?
Xanti
17.08.12,05:40
Prosím o radu. Môže matka a dcéra medzi sebou uzatvoriť nájomnú zmluvu? Vlastníčkou domu je matka a dcéra chce požiadať o príspevok na bývanie nakoľko dostáva dávky v hmotnej núdzi.
Neriešila by som to cestou prenájmu. Matka môže dcére darovať podiel na dome napr. 10%, tým pádom dcéra bude vlastníčkou nehnuteľnosti a bude mať nárok na príspevok na bývanie. Akurát bude treba čakať za vkladom do katastra, lebo na UPSVaR treba doniesť list vlastníctva.
Ivetauct
17.08.12,10:28
Matka nechce dom zatiaľ deliť (ani %). Má viac detí. S nájomnou zmluvou súhlasí. Daň z prenájmu - to by bola malá suma. Len chcem vedieť, či nie je v nejakom zákone ...... či sa môže prenajímať časť domu so spoločným WC.
Xanti
17.08.12,11:47
Príspevok na bývanie patrí občanovi a fyzickým osobám, ktoré sa s občanom v hmotnej núdzi spoločne posudzujú, na úhradu nákladov spojených s bývaním, ak splnili podmienky nároku na dávku.

Podmienky vzniku nároku:
· vlastníctvo bytu alebo rodinného domu,
· nájom bytu alebo rodinného domu, celý dom alebo byt
· nájom obytnej miestnosti v zariadení určenom na trvalé bývanie, toto sú zrejme ubytovne, nájomné byty, domy
. právo doživotného úžívania v byte alebo rodinnom dome, nech skúsi matka dať dcére právo doživotného bývania v dome, je to vecné bremeno zavkladované na katastry,
· uhrádzanie nákladov spojených s bývaním za predchádzajúcich 6 po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov alebo preukázanie uznania dlhu a dohody o splátkach,
· podmienky nároku sa prehodnocujú raz za šesť po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov,
· nárok zaniká, ak úrad zistí, že občan v hmotnej núdzi nespláca uznaný dlh, ktorý predstavuje nedoplatky spojené s bývaním.


Neviem či prejde len nájomná zmluva na izbu alebo časť domu ak nie je stavebne oddelená, treba sa opýtať na UP, lebo každý UP má vlastné výklady toho čo považujú za správne.
Ingrid Ondruskova
01.09.12,13:51
My máme v rodine podobný problém:
moja sestra žije s rodičmi a s priateľom v rodinnom dome, ten priateľ je rozvedený a jeho
ex požiadala súd o zvýšenie výživného na dieťa, súdne konanie je o týždeň a on by chcel
predložiť nájomnú zmluvu medzi ním a akože svokrom, viacmenej by sa jednalo o to, že
prispieva na chod domácnosti-elektrina, plyn, vodné....podľa mňa v takomto prípade sa asi
nebude musieť registrovať môj otec na DÚ....neviem....