Pendulum
15.08.12,09:34
Ahojte,

potrebujem poradiť, SZČO - neplatca DPH, vývdavky si uplatňuje paušálne nakúpi od svojho dodávateľa - platcu DPH tovar na faktúru, samozrejme s DPH, daný tovar potom posunie svojmu odberateľovi ale tzv. sprostredkovaním alebo ako to mám nazvať, to znamená, že nevystaví odberateľovi faktúru ale len tú pôvodnú, ktorú dostal od svojho dodávateľa upraví tj. viditeľne preškrtne svoju adresu kde figuruje ako odberateľ a prepíše ju na meno svojho odberateľa, jeho odberateľ takúto faktúru príjme do svojho účtovníctva a zaplatí ju....teraz sa pýtam, pre účely DPH je takto upravený doklad hodnoverný pre odpočet u toho jeho odberateľa? Nemala by daná SZČO tovar normálne prefakturovať pod svojím menom normálne bez DPH?
Mila123
15.08.12,07:41
nemysliteľné opravovať takto doklady.......až sa mi nechce veriť, že sa na také niečo pýtaš.....
tictac7
15.08.12,07:43
toto určite nie je normálny, korektný a zákonný stav. Takýto doklad by som na strane jeho odberateľa ani do účtovníctva nevzala, nieto ešte uplatnila DPH na vstupe a zaplatila.... Inak, nerozumiem jednej veci, keďže SZČO nevystavuje žiadny doklad - nechápem o aké sprostredkovanie sa jedná. Veď z toho nič nemá...
Pendulum
15.08.12,07:58
nemysliteľné opravovať takto doklady.......až sa mi nechce veriť, že sa na také niečo pýtaš.....


to isté si myslím aj ja, ale bohužial dotyčný mi povedal, že to takto robí a že to má od skúsenej účtovníčky, ktorá účtuje azda už od narodenia... a kedže aj ja robím účtovníctvo už dlho a s ničím takým so sa doteraz nestretla, akurát pri oprave účtovného dokladu pričom sa nesprávny údaj čitateľne preškrtne s dátumom a podpisom podľa zákona o účtovníctve radšej som sa rozhodla s tým obrátiť na vás :)
Mila123
15.08.12,08:01
ok, napísala som iba svoj názor....
Pendulum
15.08.12,08:05
toto určite nie je normálny, korektný a zákonný stav. Takýto doklad by som na strane jeho odberateľa ani do účtovníctva nevzala, nieto ešte uplatnila DPH na vstupe a zaplatila.... Inak, nerozumiem jednej veci, keďže SZČO nevystavuje žiadny doklad - nechápem o aké sprostredkovanie sa jedná. Veď z toho nič nemá...

no, nazvala som to sprostredkovanie, lebo iný výraz mi neprišiel, ale on to robí tak preto, lebo pracuje pre toho odberateľa, poskytuje mu služby a občas pre nich nakupuje aj tovar, ktorý je potrebný od iných firiem ale nakupuje to na svoju živnosť lebo pre nového odberateľa je potrebná registrácia, obrat atď a tak to chce urýchliť, preto to potom takto rieši, ja som mu povedala, že to takto nemôže robiť, musí to refakturovať na svojho odberateľa a ak to robí naozaj nezištne /kedže mu jeho odberateľ platí za služby/ tak nech to prefakturuje aspon s tou výškou DPH aby natom nebol ešte aj stratový ale určite tam musí byť riadna FA z jeho strany...akurát, že jemu to ide potom do príjmu a má paušálne výdavky atď atď ....ale takto obchádza aj zákon o dani z príjmu, ja neviem, mám pocit, že je úplne zle
Pendulum
15.08.12,08:08
v pohode, ďakujem
betka
15.08.12,08:09
Nie nemôže odpočítať:

49/(2) Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ s výnimkou podľa odsekov 3 a 7. Platiteľ môže odpočítať daň, ak je daň

a) voči nemu uplatnená iným platiteľom v tuzemsku z tovarov a služieb, ktoré sú alebo majú byť platiteľovi dodané,
b) ním uplatnená z tovarov a služieb, pri ktorých je povinný platiť daň podľa § 69 ods. 2 až 4, 7 a 9 až 12,
Pendulum
15.08.12,08:30
Nie nemôže odpočítať:

49/(2) Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb sedí ako platiteľ s výnimkou podľa odsekov 3 a 7. Platiteľ môže odpočítať daň, ak je daň

a) voči nemu uplatnená iným platiteľom v tuzemsku z tovarov a služieb, ktoré sú alebo majú byť platiteľovi dodané,
sedí, lebo pôvodný dodávateľ je platca v tuzemsku, akurát ten doklad na základe ktorého by sa mal ten odpočet uskutočniť nie je vystavený správne, lebo tam ako odberateľ figujuruje niekto iný, tým pádom sa to nedá, SZCO musí tomu svojmu odberateľovi vyhotoviť riadnu faktúru za daný tovar a kedže nie je platcom bez DPH a aby natom neprerobil tak nech si dá maržu aspoň vo výške tých 20%, toľko moj názor, čo vy nato? Ináč to nevidím...

b) ním uplatnená z tovarov a služieb, pri ktorých je povinný platiť daň podľa § 69 ods. 2 až 4, 7 a 9 až 12