JankaV
15.08.12,10:59
Ahoj,
konateľ obstral ojazdené cca 7 rokov staré auto pre sro za 5000 eur. Normálne zaradím do majetku, účtovne odpisovať budem ale daňové odpisy nemôžu byť. Takto si to pamätám. Prosím vás, pamätám si to dobre alebo to pletiem s niečim iným?
Ďakujem
martinez
15.08.12,13:37
Ahoj, kludne mozes zaradit do majetku a odpisovat uctovne aj danovo. Vstupnou cenou je obstaravacia cena 5000 eur, auto zaradis do 1.odpisovej skupiny, t.j. budes ho odpisovat 4 roky v zmysle §27 (rovnomerne) alebo §28 (zrychlene). Ty si to mylis so zivnostou §24,5 pri preadeni z osobneho uzivania do podnikania.
eLVe
12.09.12,07:28
dobry den, mozem mat podobny dotaz?

z niektorych zdrojov som sa dozvedel, ze auto starsie ako 4 roky uz nie je mozne dalej odpisovat. neviem, ci som to zle pochopil, ale ide o tento text:

...10-ročný automobil, (t.j. od nadobudnutia automobilu do jeho preradenia do majetku na podnikanie uplynula doba dlhšia ako 4 roky), takýto automobil nie je možné už daňovo odpisovať. Daňová zostatková hodnota pri jeho preradení do obchodného majetku bude teda nulová."

http://podnikanie.etrend.sk/podnikanie-firemne-financie/zaradenie-starsieho-auta-do-obchodneho-majetku.html

znamena to teda, ze ak ho nie je mozne odpisovat, je mozne zaradit ho priamo do nakladov? to sa mi ale vidi pritiahnute za vlasy a nepravdepodobne.

ide o takyto konkretny pripad: s.r.o., pozicovna aut, kupi kupi vozidlo - konkretne audi a8 vo veku 9 rokov, za cenu 12.000 € od obcana, navyse v taliansku. na co existuje kupno-predajna zmluva podpisana s.r.o. aj predavajucim obcanom - nepodnikajucou fyzickou osobou z talianska. auto sluzi na podnikanie - poziciava sa.

1. ako to zauctovat ak plati vyssie uvedena formulacia o nemoznosti odpisovania auta starsieho ako 4 roky? samozrejme sa vylucuje moznost zaradenia do majetku darom, suma je pomerne vysoka a je v zaujme subjektu znakladovat ju.
2. rozne zdroje uvadzaju pri tomto type nakupu nutnost znaleckeho posudku, v ziadnom zakonnom ustanoveni som to ale nenasiel (dalsie zbytocne naklady...). nakupna cena je pritom obvykla, dokonca nizsia, ako na trhu, povodna cena noveho mohla byt cca 50.000 € +, cize predajna cena sa javi primerana.

vdaka za nazor.