Marci2305
15.08.12,13:17
Pekný deň prajem.
Zaujímalo by ma či má žena právo na materské dávky, ak so zamestnávateľom ukončí pracovný pomer počas tehotenstva a dá sa vypísať na PN z dôvodu rizikového tehotenstva v ochrannej lehote? Alebo je lepšie dať sa vypísať na PN ešte počas trvania prac. pomeru? Samozrejme za predpokladu, že by PN trvala do pôrodu. Ďakujem vopred za odpovede.
Katy a R
15.08.12,11:25
Pekný deň prajem.
Zaujímalo by ma či má žena právo na materské dávky, ak so zamestnávateľom ukončí pracovný pomer počas tehotenstva a dá sa vypísať na PN z dôvodu rizikového tehotenstva v ochrannej lehote? Alebo je lepšie dať sa vypísať na PN ešte počas trvania prac. pomeru? Samozrejme za predpokladu, že by PN trvala do pôrodu. Ďakujem vopred za odpovede.
pre tehotné platí OL 8 mesiacov .. či už pre nárok na nemocenské, alebo pre nárok na materské.
.. ale to určite vieš - si mzdárka;)
Marci2305
16.08.12,09:03
Áno, to viem len rozmýšľam nad tým, že či je výhodnejšie podpísať dohodu o ukončení prac. pomeru /krorý by som musela podpísať aj tak/ alebo je výhodnejšie sa dať vypísať na PN už skôr bez ukončenia zmluvy.
veronikasad
16.08.12,09:10
Áno, to viem len rozmýšľam nad tým, že či je výhodnejšie podpísať dohodu o ukončení prac. pomeru /krorý by som musela podpísať aj tak/ alebo je výhodnejšie sa dať vypísať na PN už skôr bez ukončenia zmluvy.
Pracovný pomer skončí dohodnutým dňom bez ohľadu na to, či si PN alebo nie. Ak máš rizikové tehotenstvo a PN-ka bude trvať až do nástupu na MD, daj si PN-ku vypísať pred skončením prac.pomeru. Odpadne ti registrácia na UP, len nezabudni do zdr.poisťovne odniesť kopiu PN-ky a keď budeš mať vyplatené nemocenské, Potvrdenie zo SP o výplate nem.dávok. Platitelom zdr.poistenia je štát.

Ak o skončenie prac.pomeru žiadaš sama, nezabudni, že počas poberania rodičovského príspevku nebudeš poistená v nezamestnanosti a po skončení RD ti nevznikne nárok na dávku v nezamestnanosti (PvN trvá počas RD len ak trvá prac.pomer).
Katy a R
16.08.12,10:46
.. ja by som sa dal vypísť na DPN - ak teda je dôvod.. nekončila by som PP