Iveta Szabova
15.08.12,13:51
Dobrý deň.Chcela by som Vás veľmi pekne poprosiť o radu.Som matka maloletej dcéry a bývam v prenajatom byte kde sa vyskytli ploštice.Mám zmluvu na dobu určitú ale ja sa sťahujem kvoli tomu,že dieťa mám silno alergické a v žiadnom prípade nemienim ostať v tomto byte.Majiteľ mi odmieta ukončiť okamžite nájomnú zmluvu a vyhráža sa mi súdom.Ale pri podpise zmluvy mi zatajil,že sa ploštice v predmetnom objekte nachádzajú.Ja som sa pýtala susedov a povedali,že tie ploštice sú tu dlho.Ako mám postupovať?Nemôžem si dovoliť,aby mi nevrátil kauciu,ktorú som zložila,lebo nebudem mať na zaplatenie nájomného inde.Povedal,že on bude trvať na tom,že nájomná zmluva je platná,mala som dnes zaplatiť nájomné,ale ja odmietam bývať v tomto byte.Veď žiadny normálny človek nebude čakať,kým sa ploštice rozmnožia do všetkých vecí.Byt nie je vhodný na bývanie keďže je tu ten problém s tou háveďou.Prosím Vás pekne poradte mi keď môžete ako mám postupovať.Veľmi pekne Vám ďakujem
S pozdravom Szabova Iveta
Chobot
15.08.12,12:49
Dobrý deň.Chcela by som Vás veľmi pekne poprosiť o radu.Som matka maloletej dcéry a bývam v prenajatom byte kde sa vyskytli ploštice.Mám zmluvu na dobu určitú ale ja sa sťahujem kvoli tomu,že dieťa mám silno alergické a v žiadnom prípade nemienim ostať v tomto byte.Majiteľ mi odmieta ukončiť okamžite nájomnú zmluvu a vyhráža sa mi súdom.Ale pri podpise zmluvy mi zatajil,že sa ploštice v predmetnom objekte nachádzajú.Ja som sa pýtala susedov a povedali,že tie ploštice sú tu dlho.Ako mám postupovať?Nemôžem si dovoliť,aby mi nevrátil kauciu,ktorú som zložila,lebo nebudem mať na zaplatenie nájomného inde.Povedal,že on bude trvať na tom,že nájomná zmluva je platná,mala som dnes zaplatiť nájomné,ale ja odmietam bývať v tomto byte.Veď žiadny normálny človek nebude čakať,kým sa ploštice rozmnožia do všetkých vecí.Byt nie je vhodný na bývanie keďže je tu ten problém s tou háveďou.Prosím Vás pekne poradte mi keď môžete ako mám postupovať.Veľmi pekne Vám ďakujem
S pozdravom Szabova Iveta

Obávam sa, že to nebude tak jednoduché, ako si to predstavuješ. Pokiaľ v zmluve nemáš jednoznačne uvedené ako jednu z dôvodov okamžitej výpovede ploštice v byte, tak nemôžeš len tak od zmluvy odstúpiť. To, že sú tam nejaké zvieratká neznamená, že nájomná zmluva je neplatná. Všetko záleží na tom, ako je naformulovaná nájomná zmluva a aké podmienky na okamžitú výpoveď ste si dohodli. Ak by tam bolo aspoň ustanovenie, že byt musí byť hygienicky nezávadný, tak je aká taká šanca to obhájiť pred prípadným súdom.
genius007
15.08.12,18:08
Obávam sa, že to nebude tak jednoduché, ako si to predstavuješ. Pokiaľ v zmluve nemáš jednoznačne uvedené ako jednu z dôvodov okamžitej výpovede ploštice v byte, tak nemôžeš len tak od zmluvy odstúpiť. To, že sú tam nejaké zvieratká neznamená, že nájomná zmluva je neplatná. Všetko záleží na tom, ako je naformulovaná nájomná zmluva a aké podmienky na okamžitú výpoveď ste si dohodli. Ak by tam bolo aspoň ustanovenie, že byt musí byť hygienicky nezávadný, tak je aká taká šanca to obhájiť pred prípadným súdom.

Dovolím si nesúhlasiť s názorom "chobota".
Prenajímateľ nehnuteľnosti je povinný prenechať prenajatú vec nájomcovi v stave spôsobilom na dohodnuté užívanie, alebo aj sa spôsob užívania nedohodol obvyklé užívanie a v tomto stave je na svoje náklady udržiavať. (toľko §664 zák. 40/1964 Občiansky zákonník) preložené do normálnej reči - byt v ktorom si v podnájme musí byť užívaniaschopný. Ak nie je, je prenajímateľ povinný odstrániť nedostatky. Preto máš právo žiadať majiteľa aby ploštice odstránil na vlastné náklady. Ideálne písomne ho vyzvať na odstránenie.
Ak to nebude akceptovať potom máš k dispozícii §679 Občianskeho zákoníka
citujem:

(1) Nájomca je oprávnený odstúpiť od zmluvy kedykoľvek, ak bola prenajatá vec odovzdaná v stave nespôsobilom na dohodnuté alebo obvyklé užívanie alebo ak sa stane neskôr - bez toho, aby nájomca porušil svoju povinnosť - nespôsobilou na dohodnuté alebo obvyklé užívanie, ak sa stane neupotrebiteľnou alebo ak sa mu odníme taká časť veci, že by sa tým zmaril účel zmluvy.

(2) Ak sú miestnosti, ktoré boli prenajaté na obývanie alebo na to, aby sa v nich zdržiavali ľudia, zdraviu závadné, má nájomca toto právo aj vtedy, ak o tom vedel pri uzavretí zmluvy. Práva odstúpiť od zmluvy sa nemožno vopred vzdať.

Podotýkam, že Občiansky zákoník je právna norma nadradená akejkoľvek zmluve. Preto zmluva nemôže ísť nad rámec zákona.
Ak máš ešte nejaké doplňujúce otázky napíš. Rád odpoviem.