AdaG
15.08.12,15:20
4-bytový dom chce založiť SVB. Doteraz nemal žiadneho správcu, elektriku v spoloč. priestoroch platil jeden majiteľ bytu zo svojho elektromeru, UK a vodu má každý vlastné. Ako založiť SVB - mám na mysli § 4 a 5 zákona o SVB?
verkaz
15.08.12,19:38
Zvolajte si schôdzu, zvoľte si predsedu a odsúhlaste si zmluvu o spoločenstve, ktorú dáte zaregistrovať na OV odd. registrácie spoločenstiev VB a NP. Je treba doložiť LV, zápisnicu zo schôdze s prezenčnou listinou.
sito
15.08.12,20:33
4-bytový dom chce založiť SVB. Doteraz nemal žiadneho správcu, elektriku v spoloč. priestoroch platil jeden majiteľ bytu zo svojho elektromeru, UK a vodu má každý vlastné. Ako založiť SVB - mám na mysli § 4 a 5 zákona o SVB?

A kto bol, je doteraz vlastníkom bytov, domu? Správcom boli všetci, ak sa dohodli na tom, čo si napísala.

§ 4

Nadobúdanie vlastníctva

(1) Vlastníctvo bytu alebo nebytového priestoru v dome sa nadobúda

a) na základe zmluvy o prevode vlastníctva bytu alebo nebytového priestoru v dome s vlastníkom domu alebo s právnickou osobou, ktorá má právo hospodárenia k domu, s vlastníkom bytu alebo nebytového priestoru,

Ak je vlastníkom bytov niekto iný. môžu tie štyri byty, nájomníci požiadať o prevod bytov do osobného vlastníctva.

§ 5

Zmluva o prevode vlastníctva bytu a nebytového priestoru v dome.

V zmluve musí byť všetko jasne definované v súlade s odsekmi v § 5.

§ 7c, odsek 1, 2, 6

(1) Orgánmi spoločenstva sú

a) predseda,
b) rada,
c) zhromaždenie,
d) iný orgán, ak tak ustanoví zmluva o spoločenstve.

(2) Predseda je štatutárny orgán, ktorý riadi činnosť spoločenstva a koná v jeho mene. Predsedu volí zhromaždenie nadpolovičnou väčšinou všetkých hlasov vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome na tri roky. Za predsedu môže byť zvolená len fyzická osoba, ktorá je spôsobilá na právne úkony a je bezúhonná. Predseda rozhoduje o všetkých záležitostiach spoločenstva, ak nie sú týmto zákonom, zmluvou o spoločenstve alebo stanovami zverené inému orgánu spoločenstva. Predseda navrhuje po prerokovaní v rade zhromaždeniu na schválenie

6) Rada má najmenej troch členov. Členom rady môže byť len vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome. Členom rady nemôže byť predseda. Funkčné obdobie rady je tri roky. Na platné rozhodnutie rady je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny jej členov. Členovia rady sú oprávnení nahliadať do všetkých dokladov a záznamov týkajúcich sa činnosti spoločenstva a kontrolujú, či spoločenstvo vykonáva činnosť v súlade s týmto zákonom, zmluvou o spoločenstve alebo stanovami spoločenstva.

Čo s toho vyplýva. Všetci musia byť aktívni, a orgány! Jeden predseda a traja členovia rady, vlastníkov.

V podstate by nemal byť problém sa dohodnúť, ale ... ľudia, vieš ...
karol159
16.08.12,05:01
Mozno len na doplnenie, kedze ste doteraz nemali zabezpecenu spravu podla zakona, tak k registracii SVB bude musiet novy predseda (po zvoleni na ustanovujucom zhromazdeni) podpisat cestne prehlasenie, v ktorom vyhlasi, ze sucastne nemate ziadnu inu formu spravy... Aspon tak to bolo pozadovane od nas (boli sme v podobne situacii) a potom registracia SVB presla...
AdaG
17.08.12,16:05
Zaujímala ma presne tá správa domu. Dozvedela som sa, že treba nájsť pôvodného vlastníka bytovky - napr. bývalé JRD, Mestský úrad a podobne a od nich žiadať potvrdenie, že domu nevykonávajú správu. To treba doložiť k registrácii SVB. Tak mi to povedala pani, ktorá registruje SVB. Tak snáď tým pomôžeme aj ostatným....
AdaG
17.08.12,16:07
predstav si, že existujú domy, kde nemajú správu žiadnu. Slovensko je krajinou zázrakov...
sito
19.08.12,07:19
4-bytový dom chce založiť SVB. Doteraz nemal žiadneho správcu, elektriku v spoloč. priestoroch platil jeden majiteľ bytu zo svojho elektromeru, UK a vodu má každý vlastné. Ako založiť SVB - mám na mysli § 4 a 5 zákona o SVB?

Takže, ešte raz. Bytový dom so štyrmi bytmi, priestormi na bývanie je nehnuteľnosť, ktorej je niekto vlastníkom, organizácia. Tí čo v ňom, bytoch bývajú sú nájomníci.

Podľa § 4 Zákona 182/1993 mohli, môžu požiadať vlastníka nehnuteľnosti o prevod bytu do osobného vlastníctva. Ak, tak bývalý vlastník je povinný spísať zmluvu o prevode bytu do osobného vlastníctva.

Na základe § 5 je povinný v zmluve uviesť, ktorý priestor, bytový, byt nadobudol krotý vlastník do osobného vlastníctva. Akú má podlahovú plochu byt a plochu príslušenstva bytu. Podľa súčtu tých plôch a pomeru k súčtu všetkých plôch bytov a plôch príslušenstiev v dome má každý byt určený vlastnícky podiel na spoločných častiach, zariadeniach a pozemku patriacemu k domu.

Správa domu vlastníkmi bytov a nebytových priestorov v dome

§ 6

(1) Na správu domu sa zriaďuje spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome (ďalej len "spoločenstvo"), ak vlastníci bytov a nebytových priestorov neuzavrú zmluvu o výkone správy s inou právnickou osobou alebo fyzickou osobou (ďalej len "správca"), najmä s bytovým družstvom.

Ak bývalý vlastník previedol všetky byty, prípadne len jeden, už je jeho povinnosťou upozorniť vlastníkov, že je treba sa dohodnúť na podmienkach správy spoločných častí, zariadení, pozemku domu.

Nie je pravda, že dom nemal správu, mal! Samosprávu. Ale nie správu domu v súlade so Zákonom 182/1993.


http://www.porada.sk/image.php?u=309&dateline=1265890476


AdaG (http://www.porada.sk/member.php?u=309)

1 Day Ago #19041 predstav si, že existujú domy, kde nemajú správu žiadnu. Slovensko je krajinou zázrakov...

Slovensko je už krajinou neobmedzených možnosti. Už som napísal, že majú, starajú sa o spoločnú elektrinu. Kúrenie môže mať každý byt samostatné, sporák, petreky ... prípadne iné. Ale vodu? Ak od dodávateľa, odberné miesto až v byte? Neviem, asi nie.

Ale ako vždy na Porade, jednoduchá otázka, jednoduchá odpoveď nestačí. Vždy je to trocha inak. Asi sa už nevedia dohodnúť na nejakej inej veci, asi FO a oprave spoločných časti, zariadení, pozemku. Prípadne iných vecí týkajúcich sa domu. Ak len jeden, tak tí ostatní ho môžu donútiť, aby aj on musel. Ale ak dvaja, nekonečné dohadovanie ich čaká a rozhodnutie súdu, ak sa nerozhodnú oni, tak aby všetci boli spokojní.


Zaujímala ma presne tá správa domu. Dozvedela som sa, že treba nájsť pôvodného vlastníka bytovky - napr. bývalé JRD, Mestský úrad a podobne a od nich žiadať potvrdenie, že domu nevykonávajú správu. To treba doložiť k registrácii SVB. Tak mi to povedala pani, ktorá registruje SVB. Tak snáď tým pomôžeme aj ostatným....

A sú vôbec tí čo chcú založiť SVB vlastníci bytov??? Ak sú, tak v zmluve majú pôvodného vlastníka domu, ktorý už vlastne ani nemusí existovať. Tej pani by mohlo stačiť potom to čestné prehlásenie, tak ako uviedol karol 159. Ak nie, tak SVB nikdy nezaložia, byrokracia.

Prevod bytov do osobného vlastníctva prevádza aj vyššiu zodpovednosť na vlastníkov bytov, hlavne tých štátnych, ale zároveň dáva aj možnosť exekútorom siahnuť vlastníkom na ich byty, ich majetok. No čo? Krajina neobmedzených možnosti ...

Západná kultúra na Východe ...

Peknú nedeľu prajem. :);)
Indeed
19.08.12,10:13
Samozrejme,že existuje také bytové domy, su to prevažne 4bytové a všetci,čo tam byvajú su si rodina
AdaG
14.09.12,14:02
Mesto ako predchádzajúci vlastník vydalo potvrdenie, že dom nespravuje, spoločenstvo je úspešne založené a zapísané v registri.