DELI
21.09.04,00:10
Prosím Vás, má niekto skúsenosť s navigačným systémom v automobile, neviem či to môže ísť do nákladov a do DPH (ja osobne si myslím že je to nadštandardná výbava automobilu,) ale mám na to faktúru a neviem čo s tým.
A ako je to s PPD ak mi dodávateľ dá len PPD bez faktúry a ešte je k tomu platca a na bločku nie je rozpísaná DPH a základ?
Beata
20.09.04,22:19
S tým navigačným systémom nemám skúsenosti. Čo sa týka PPD, ak by mal tento všetky náležitosti podľa zákona o DPH, tak by bol platným dokladom, avšak Ty uvádzaš, že tam chýba základ a teda tento PPD nie je dobrý. Ja by som to dala dodávateľovi prerobiť, ináč si nemôžeš odpočítať DPH.
Zuza
21.09.04,11:29
My máme tiež navigačný systém v aute, ale v nákladnom, v zákone píšu ako nadštandard iba pre osobné autá, o nákladných neviem. Dala som to do nákladov, aj keď tiež neviem je to do 30.000,-, tak som to dala ako drobný majetok, lebo to môžem prekladať z auta do auta. Navýšiť tým cenu vozidla asi nemá zmysel. Neviem čo s tým. Ak má niekto nápad, tiež ho privítam.
Paula
21.09.04,14:41
Táto téma už ma naozaj hnevá - ale nie zo strany pýtajúcich sa. Hnevá ma preto, že v nákladnom aute môžem všetko, v osobnom nemôžem nič (čo sa týka príslušenstva) a stále ide o ochranu majetku a života ľudí, ktorí nemôžu za to, či jazdia osobným alebo úžitkovým autom. V zákone povoľujú a zakazujú čosi a končí to "atd". Navigačný systém je možno v tom "atd"...

Už zasa po čase rebelujem.
Yvvetta
19.04.05,12:26
My sme zase zakúpili komplet navigačný systém, teda aj PC a monitory a ďalej ich budeme ponúkať potenciálnym zákazníkom.
Suma je vysoko nad 30 000,00Sk. Neviete mi poradiť do akej odpisovej skupiny by som mala zaradiť tento majetok ?
pyton
19.04.05,20:33
deli a prečo by to nemohlo ísť do nákladov a prečo nie do DPH, vari je to v zákone o DPH uvedené?
Yvvetta
20.04.05,10:53
Nik sa nestretol s navigačným systémom ako ho zaradiť do majetku ?
adato
20.04.05,11:45
My sme navigačný systém zaradili samostatne, lebo sa bude tiež prekladať z auta do auta podľa potreby. Zaradili sme do 1. odpisovej skupiny, KP: 33.2 Meracie, kontrolné, testovacie, navigačné a iné prístroje a zariadenia.
Yvvetta
20.04.05,11:53
Vďaka adato za tip.

Ale my sme vlastne zakúpili všetko aj program, PC a budeme túto službu ponúkať zákazníkom. Nepoužívame to pre naše autá.

Neviem či to mám zaradiť zvlášť. Zvlášť PC, zvlášť program, zvlášť zariadenia, ktoré sa budú dávať do áut zákaznikom.
adato
21.04.05,06:10
Posúdila by som to podľa toho, ako sú jednotlivé časti schopné samostatného fungovania. Ak tie zariadenia, ktoré sú v autách, potrebujú byť trvale v spojení s počítačom a softvérom, ktorý bude asi trvale u Vás, tak by som to nedelila, ale zaradila ako jeden spoločný systém.
Ikan
12.03.07,13:26
Viem,že táto téma tu prebehla ešte v roku 2005 ale predsa. Nemá niekto nové skúsenosti s navigačným systémom jeho hodnota je 27000,- bez dph, zakúpený na faktúru do osobného automobilu, môžem -nemôžem dať do nákladov a uplatniť DPH? Vďaka za každý príspevok.
betka
12.03.07,14:51
Navigačný systém netvorí príslušenstvo automobili, v zákon o DPH, podľa mňa je nárok na odpočítanie DPH. príslušenstvo by som vylúčila, a uplatnila by som nárok na odpočítanie.
Navigačný systém, kt. OC je do 30 000, by som zaúčtovala ako VOZD, do členenia materiál. Viedla by som ho evidenčne, kôli možným opravám v budúcnosti. Do výkazu o MaZ by mi nevstupoval.
misomiso
12.03.07,15:08
Táto téma už ma naozaj hnevá - ale nie zo strany pýtajúcich sa. Hnevá ma preto, že v nákladnom aute môžem všetko, v osobnom nemôžem nič (čo sa týka príslušenstva) a stále ide o ochranu majetku a života ľudí, ktorí nemôžu za to, či jazdia osobným alebo úžitkovým autom. V zákone povoľujú a zakazujú čosi a končí to "atd". Navigačný systém je možno v tom "atd"...

Už zasa po čase rebelujem.

Nechcem sa hadat, ale pozerat som zakon o DPH, tam je taxativne vymenovane vsetko prispusenstvo, z ktoreho sa neda odratat DPH (napr. klimatizacia, radio, a navigacia tam nie je. Prapacte, teraz sa mi to nechce znova hladat, aby som citoval konkretny odsek, ale podla mojho nazoru ako som to studoval si z navigacie pokojne mozete uplatnit DPH.
Jana Acsová
12.03.07,15:15
Prosím Vás, má niekto skúsenosť s navigačným systémom v automobile, neviem či to môže ísť do nákladov a do DPH ...
Zo zákona o DPH:
Príslušenstvom osobného automobilu sa na účely tohto zákona rozumie elektrické ovládanie okien, centrálne uzamykanie dverí, klimatizačný systém, autorádio, autorádio s prehrávačom (MC/CD), prehrávač (MC/CD), reproduktory, anténa, poplašné a zabezpečovacie zariadenie, vzduchový vankúš (airbag), strešné okno, protiblokovacie zariadenie.

Z uvedeného vyplýva, že navigačný systém nie je podľa môjho názoru príslušenstvom v zmysle zákona a je možné z neho uplatniť odpočítanie dane aj v prípade automobilu kategórie M1.
Jana Acsová
12.03.07,15:18
Nechcem sa hadat...
Kukikuk na dátum príspevku. Všetko je už vyriešené:)
Jana Acsová
12.03.07,15:19
Navigačný systém netvorí príslušenstvo automobili, v zákon o DPH, podľa mňa je nárok na odpočítanie DPH. Dá sa vymontovať a dať do iného automobilu, t.j. príslušenstvo by som vylúčila, a uplatnila by som nárok na odpočítanie.Čo je to príslušenstvo? Nie to, čo môžem vymontovať, ale to, čo je vlastníkom určené k užívaniu s hlavnou vecou. A čo sa týka DPH, tak zákon taxatívne vymenúva, čo sa zaň považuje ... ale len pre účely zákona o dani z pridanej hodnoty a len pre účely odpočítania dane.
betka
12.03.07,17:03
Čo je to príslušenstvo? Nie to, čo môžem vymontovať, ale to, čo je vlastníkom určené k užívaniu s hlavnou vecou. A čo sa týka DPH, tak zákon taxatívne vymenúva, čo sa zaň považuje ... ale len pre účely zákona o dani z pridanej hodnoty a len pre účely odpočítania dane.

Janka viem a chápem, pojem príslušenstvo. Len som to nesprávne uložila do vety. Skok z jedného do druhého, a zase šup do prvého.... Treba si prečítať, čo napíšem, polepším sa. A opravím
betka
12.03.07,17:09
ešte k tomu navigačnému systému. Neviem, či bola úvaha správna, ale ako obhajoba nároku na odpočítanie DPH z navigačného systému: ak si kúpim autoatlas, mám nárok na odpočítanie DPH, prečo by nemal byť nárok na odpočítanie DPH z NS.. Sú to "takmer totožné" veci, ibaže navigácia to vyrieši za mňa, ušetrí mi čas, nervy s porovnaním hľadania v autoatlase ..:D :D :D :D
Jana Acsová
13.03.07,06:20
Rovnako sa na to pozerám, teda ak máme na mysli rovnaký navigačný systém: chápem to ako pomôcku pre vodiča na orientáciu a nie ako súčasť motorového vozidla. Vozidlo nepôjde ani rýchlejšie, ani bezpečnejšie ... iba vodič nezablúdi.
betka
29.03.07,16:50
Čo je to príslušenstvo? Nie to, čo môžem vymontovať, ale to, čo je vlastníkom určené k užívaniu s hlavnou vecou. A čo sa týka DPH, tak zákon taxatívne vymenúva, čo sa zaň považuje ... ale len pre účely zákona o dani z pridanej hodnoty a len pre účely odpočítania dane.

O príslušenstve nehovorí len zákon o DPH.

Od suboru hnuteľných vecí je potrebné rozlišovať príslušenstvo majetku, kt sú veci ktoré tvoria s hlavnou vecou jeden majetkový celok a sú súčasťou jeho ocenenia a evidencie.
Príslušenstvo je vymedzené v par.121 Obč.zákonníka, sú to veci, kt. patria vlastníkovi hlavnej veci a sú s ním určené na to, aby sa s hlavnou vecou trvalo užívali. Podmienka užívania s hlavnou vecou nie je splnená, ak sa príslušná vec používa aj s inými vecami. Príslušenstvom je vybavenie automobilu doplnkovou výbavou (klíma, strešné okno....) Príslušenstvom nie je GPS.