Benko
16.08.12,08:20
Dobrý deň,
riešim problém asi samostatne hospodáriaceho roľníka.
Občan bez IČA DIČA a akejkoľvek inej registrácie robil posledné dva mesiace - strojom kosil seno a robil z neho balíky a potom ich zvážal podľa požiadavky družstva. Jasne, že zmluva žiadna, dohodli sa na 2500 €, lenže teraz družstvo pýta faktúru, čo je jasné.

Teraz nad tým rozmýšľam, že ak nie je registrovaný ako samostatný roľník, tak je len občan a faktúru by nemal vydať, jedine na zmluvu vyplatiť a prijať.
Alebo sa musí zaregistrovať ako roľník na miestnom obecnom úrade? Potom by bol ako každý iný živnostník so všetkými právami a povinnostiami.
Prosím má niekto skúsenosť ako to vyriešiť?
Braňo
16.08.12,06:29
Keďže túto činnosť vykonával na základe nejakej objednávky (aj ústnej) - mala tam byť nejaká zmluva - predpokladám asi dohoda o PČ. Skúste ju uzavrieť aspoň teraz a vyplatiť cez dohodu o PČ, keďže fakturácia neprichádza do úvahy.
Mila123
16.08.12,06:33
fakturácia nepripadá do úvahy....
ale zmluva o dielo hádam áno....
ten dotyčný (roľník) by to zdaňoval podľa § 8 ods. 1 pís. a. s 25% paušálnymi výdavkami...
weby
16.08.12,06:36
Rozhodne neodporucam registraciu na zivnostnika. Je to nakladna zalezitost kvoli 2500€. Radsej dajte vediet nejakemu znamemu, nech vam to prefakturuje cez firmu, ale rozhodne najlepsia moznost je dohoda o pracovnej cinnosti. Treba to vyuzit co najskor, lebo coskoro sa zacne platit do soc. poistovne aj zo zmluv brigadnikov. Odporucam ale zmenit datum na zaciatok zmluvy za sucastny a nerobit to spatne. Viem ze zamestnavatel je vas povinny nahlasit min. jeden den dopredu na zdravotnu a socialnu. Najrychlejsie sa to da obist zmluvou o dielo, ale to by ste si nejake dielo museli do uctovnictva vymysliet ;)
Benko
16.08.12,06:50
Ďakujem pekne, prečítal som aj zákon 105 a nie je to také jednoduché. Idem mu dať návrh, alebo nech si urobí zmluvu o dielo alebo inú nepomenovanú §51 ako jednorázovú službu. Ak by chcel ísť cez Dohodu, on si to nevie dojednať s družstvom a ja do toho nechcem vstupovať. Zmluvy mu pripravím a nech sa on dohodne tak ako sa dohodol na robote.
Ešte raz srdečná vďaka.
Benko
16.08.12,06:52
Na druhej strane som pozeral, že ako registrovaný súkromne hospodáriaci roľník by mal nárok na nejaké dotácie.
a_je_to
16.08.12,07:13
fakturácia nepripadá do úvahy....
ale zmluva o dielo hádam áno....
ten dotyčný (roľník) by to zdaňoval podľa § 8 ods. 1 pís. a. s 25% paušálnymi výdavkami...

Prikláňam sa k tomuto návrhu. Treba s družstvom spísať obyčajnú kúpnu zmluvu podľa § 588 obč. zákonníka. V nej uviesť druh plnenia množstvo, cenu, dátum dodania a dátum vyplatenia za plnenie. Aj to, že podpísaná zmluva plní účel faktúry a dokladom o vyplatení zmluvnej sumy je podpídaný výdavkový doklad, alebo prevod na účet predávajúceho. Žiadnu činnosť okrem dodania neopisovať.
Samozrejme, že okrem 25% paušálnych výdavkov tam bude ešte aj oslobodenie sumy 500 EUR, podľa § 9, ods. 1, písm. g. Ale uz ostatného už musí platiť daň.
Z opísaného nie je celkom jasné, či kosil vlastné lúky, alebo družstevné, ale vyzerá to akoby vlastné. Registrácia na SHR by mu založila povinnosť platiť odvody ... atď.
Mila123
16.08.12,09:49
alebo ma teraz napadla ....(myšlienka)
ak by to bola KPZ, kúpno-predajná zmluva, kde od "roľníka" kúpite seno v požadovanom objeme? aj to by bolo riešenie......
weby
16.08.12,09:59
Som presvedceny, ze ano. Kupna zmluva alebo nepomenovana zmluva, ako spominal Benko vyssie (nepomenovanú §51 ako jednorázovú službu) bude asi najlepsie riesenie. Podstatne je to obhajit v uctovnictve, a aby to davalo zmysel. Len aby to nerobil opakovane, inak sa bude jednat zo zakona o neopravnene podnikanie.
Benko
17.08.12,07:46
Vážení kolegovia, radosť s vami spolupracovať. Dal som mu aj návrh aj zmluvu. Ďakujem všetkým.
Opakovane to nerobí, pri tej chudobe na Slovensku, ak sa objaví možnosť zárobku, každý normálny po nej skočí a nerieši nič iné. To som mu uznal, možno to bude jeho jediný solídny príjem tento rok.
Prajem pekný deň.