szisza
16.08.12,08:43
Ahojte, prosím Vás, máme pracovníčku, ktorá včera prišla, že od 02.08.2012 ide do dôchodku. Bude naďalej pracovať ako dôchodca-aj pracuje odvtedy. Neprišla to povedať trošku neskoro? Mám to nejakým spôsobom oznámiť SP a ZP, že bude pracovať ďalej? Nejakú zmenu spraviť alebo odhlásiť a prihlásiť?
Ďakujem
veronikasad
16.08.12,06:47
Ide o starobný, alebo predčasný starobný dôchodca ? Zmenu nahlasuješ až keď budeš mať rozhodnutie o priznaní dôchodku zo SP.

Nežiadala od vás vystavenie ELDP pred odchodom do dôchodku ?
szisza
16.08.12,06:54
Ide o starobný dôchodok. Až dnes jej budem robiť ELDP. Ide do starobného dôchodku 02.08.2012 podľa narodenia som pozerala, dátum sedí. Tak som jej na 01.08.2012 spravila ešte výplatu, aby sa to na ELDP dostalo. Spravila som dobre?
Od 02.08.2012 som si ju dala že pracuje ďalej ako dôchodca, aj keď ešte doklad o tom nemám....je to O.K.? A ak budem mať rozhodnutie ako to nahlásim ZP a SP? Trochu veľa otázok, ale odišla mzdová účtovníčka a momentálne to zostalo na nás. Pekne ďakujem za odpovede!
veronikasad
16.08.12,06:59
Ide o starobný dôchodok. Až dnes jej budem robiť ELDP. Ide do starobného dôchodku 02.08.2012 podľa narodenia som pozerala, dátum sedí. Tak som jej na 01.08.2012 spravila ešte výplatu, aby sa to na ELDP dostalo. Spravila som dobre?
Od 02.08.2012 som si ju dala že pracuje ďalej ako dôchodca, aj keď ešte doklad o tom nemám....je to O.K.? A ak budem mať rozhodnutie ako to nahlásim ZP a SP? Trochu veľa otázok, ale odišla mzdová účtovníčka a momentálne to zostalo na nás. Pekne ďakujem za odpovede!
Príjem za rok 2012 jej už neovplyvní výšku dôchodku.
Čo sa týka mzdovej evidencie, v roku 2012 ešte bude mať celý rok nárok na NČZD, zmenu do ZP a SP budeš nahlasovať až keď budeš mať rozhodnutie o priznaní SD. Aj odvody budeš dovtedy platiť v plnej výške. Zo SP si potom vyžiadaš preplatok na predpísanom tlačive (nebudeš robiť opravné výkazy).
szisza
16.08.12,07:10
...kde sa prosím o toto všetko presne dočítam?
veronikasad
16.08.12,07:11
...kde sa prosím o toto všetko presne dočítam?
Čo konkrétne ?
kn-alka
16.08.12,07:21
na www.socpoist.sk
szisza
16.08.12,07:37
všetko o pracujúcom starobnom dôchodcovi....
to znamená, že ju momentálne mám ešte viesť v evidencii ako keby ani neodišla do dôchodku? Zmenu do ZP a SP nahlásim až keď budem mať rozhodnutie o priznaní SD na akom tlačive?. Na NZČD má nárok mesačne alebo vyučtujeme až pri ročnom zučtovaní? Ďakujem
veronikasad
16.08.12,07:43
všetko o pracujúcom starobnom dôchodcovi....
to znamená, že ju momentálne mám ešte viesť v evidencii ako keby ani neodišla do dôchodku? Zmenu do ZP a SP nahlásim až keď budem mať rozhodnutie o priznaní SD na akom tlačive?. Na NZČD má nárok mesačne alebo vyučtujeme až pri ročnom zučtovaní? Ďakujem
Problematika je riešená v zákone o dani z príjmov, Zákone o sociálnom poistení a v zákone o zdr.poistení.
- NČZD - do konca roka 2012 bude mať nárok na mesačnú NČZD, lebo poberatelom SD nebola k 1.1.2012

- zdr.poistenie - oznamovaciu povinnosť by si mal splniť v prvom rade poistenec - ak dostane výmer zo SP, pošli ju osobne s kopiou do prísl. ZP. Sadzba ZP u SD sa nemení.

- SP - star.dôchodca neplatí Poistenie v nezamestnanosti a inv.poistenie. Vrátenie preplatku (po obdržaní rozhodnutia SP) požiadaš na tomto tlačive

http://www.socpoist.sk/ext_dok-ziadost_o-vratenie-poistneho--5-_vp/51441c
szisza
16.08.12,07:45
veľmi veľmi pekne ďakujem za pomoc...
szisza
16.08.12,07:50
to je správne, že ELDP som vyhotovila k 01.08.2012? Mala by byť v dôchodku od 02.08.2012.
Tina855
08.11.12,06:19
aj ja Vás poprosím o radu, mne doniesol dnes zamestnanec papier z SP, (až ked som sa ho ja spýtala či nemá byť už náhodou na dôchodku) rozhodnutie že od 4.4. mu priznávajú starobný dôchodok a od 24.7. mu súčasne odnímajú invalidný dôchodok. Jemu to poslali cca 6.6. 2012 (to je dátum na rozhodnutí), mne to prišlo dnes. Môžete mi poradiť, čo kde mám presne oznámiť. Aké odvody mu budem platiť, a čo s tými vystavenými mzdami spätne? My sme ho doteraz mali ako invalida na kratší prac. čas (6 hod./denne) no,keďže rozhodnutie mi priniesol až dnes, tak mzda za 10/2012 je už v poriadku, tam som odvody nastavila ako treba, ZP sa platí v plnej výške, Invalidné neplatí, a poistenie v nezamestnanosti tiež nie. Bože len tie mesiace naspäť, veď to je pol roka :( :( :(