ariadna
19.02.06,16:43
zdravim vas,chcem sa opytat,ci som spravne pochopila,manzel dostal od nemenovanej poistovne potvrdenie ,ze pocas roka do nej zaplatil 17tis.sk na dochodkove poistenie ktore si sam plati.ak som to spravne pochopila,tak napriek tomu,ze na potvrdeni je suma 17tis.,do DP mozem napisat a odratat mu len 12tis. dakujem vopred :)
DanielaSL
19.02.06,15:47
Manžel si môže uplatniť len 12.000,- Chcem však upozorniť , že musí splniť dve podmienky.....doba poistky bude minimálne 10 rokov a nezruší ju skôr ako bude mať 55 rokov. Upozorňujem len kvôli tomu , že včera som mala klienta , ktorý si to chcel v tomto daňovom priznaní tiež uplatniť a keď som ho na túto skutočnosť upozornila , tak mi povedal, že dobre , neuplatní , lebo budúci rok ju chcel už rušiť.
Denda
19.02.06,15:47
zdravim vas,chcem sa opytat,ci som spravne pochopila,manzel dostal od nemenovanej poistovne potvrdenie ,ze pocas roka do nej zaplatil 17tis.sk na dochodkove poistenie ktore si sam plati.ak som to spravne pochopila,tak napriek tomu,ze na potvrdeni je suma 17tis.,do DP mozem napisat a odratat mu len 12tis. dakujem vopred :)
Pochopili ste to správne.
jitma
19.02.06,15:57
áno len 12 000,-Sk
Denda
19.02.06,16:08
Manžel si môže uplatniť len 12.000,- Chcem však upozorniť , že musí splniť dve podmienky.....doba poistky bude minimálne 10 rokov a nezruší ju skôr ako bude mať 55 rokov. Upozorňujem len kvôli tomu , že včera som mala klienta , ktorý si to chcel v tomto daňovom priznaní tiež uplatniť a keď som ho na túto skutočnosť upozornila , tak mi povedal, že dobre , neuplatní , lebo budúci rok ju chcel už rušiť.

Niekedy nie je na škodu povedať aj dokedy majú povinnosť dodaniť. Pre niekoho to môže byť výhodné:)
Tweety
19.02.06,16:32
Niekedy nie je na škodu povedať aj dokedy majú povinnosť dodaniť. Pre niekoho to môže byť výhodné:)
Uvádzam výber zo zákona o dani z príjmov:
§ 11 odst.8
Ak daňovník nedodrží podmienky ustanovené v odsekoch 6 a 7, o sumu zaplatených príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie, platieb účelového sporenia a platieb poistného na životné poistenie, o ktorú si v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach znížil základ dane, je povinný zvýšiť základ dane do troch zdaňovacích období od skončenia zdaňovacieho obdobia, v ktorom došlo k porušeniu ustanovených podmienok; nedodržaním podmienok je aj výplata odstupného z doplnkového dôchodkového sporenia pred dovŕšením 55 rokov života daňovníka a pred uplynutím desiatich rokov od uzavretia účastníckej zmluvy.

(9) Ak životné poistenie zanikne neplatením, výpoveďou, dohodou alebo odstúpením pred uplynutím doby desiatich rokov od začiatku životného poistenia alebo pred kalendárnym rokom, v ktoromdaňovník dovŕši
vek 55 rokov života, daňovník je povinný zvýšiť základ dane o sumu poistného zaplateného na životné poistenie,
o ktorú si znížil základ dane, do konca troch zdaňovacích období od skončenia zdaňovacieho obdobia,
v ktorom došlo k porušeniu ustanovených podmienok. Za nedodržanie podmienok podľa odseku 7 sa nepovažuje vyplatené plnenie z poistenia pre prípad úrazu alebo choroby, ktoré je súčasťou životného poistenia.

(10) Ak daňovník, ktorý si uplatňoval zníženie základu dane podľa odseku 1 písm. c), d) alebo e), zomrie,
táto skutočnosť sa nepovažuje za nedodržanie podmienok ustanovených v odsekoch 6 a 7. V tomto prípade sa
základ dane nezvyšuje.
Denda
19.02.06,16:49
Tweety mne neodpovedajte, ja odpoveď poznám, preto som tam uviedla aj aspekt daňových výhod a nevýhod.

Možno by ste mohli rozviesť tento aspekt. Ten som bližšie nerozviedla.
Tweety
20.02.06,07:36
Tweety mne neodpovedajte, ja odpoveď poznám, preto som tam uviedla aj aspekt daňových výhod a nevýhod.

Možno by ste mohli rozviesť tento aspekt. Ten som bližšie nerozviedla.
Viem, že to nebola Vaša otázka na túto tému, nemala som v úmysle odpovedať Vám, len som chcela pripojiť príspevok. Ten citát už neviem zmazať.:mee:
ariadna
26.02.06,17:43
dakujem za radu
gandy
26.02.06,18:10
Mám tiež životné poistenie na 10rokov,ale nie je tam uvedené,že výber až v 55.roku.Myslíte,že si to môžem odpočítať?Alebo treba doložiť k DP aj kopiu zmluvy alebo potvrdenie z poisťovne?
STRELEC
26.02.06,18:27
Mám tiež životné poistenie na 10rokov,ale nie je tam uvedené,že výber až v 55.roku.Myslíte,že si to môžem odpočítať?Alebo treba doložiť k DP aj kopiu zmluvy alebo potvrdenie z poisťovne?
Bolo by potrebné priložiť potvrdenie poisťovne.
Nad prípadným daňovým dopadom z titulu zrušenia poistenia by som sa až tak netrápil. Bral by som to ako bezúročnú pôžičku so splátkami na tri roky.
elPi
28.02.06,08:29
Potvrdenie od poisťovne sa k DP neprikladá. Nie je povinnou prílohou.
Potvrdenie treba mať doma odložené pre prípad kontroly.
Za uplatnenie odpočítateľnej položky zodpovedá daňovník. V prípade nejasností odporúčam kontaktovať priamo poisťovňu a preveriť si či uvedený "produkt" zodpovedá podmienkam § 11, aj keď je to na potvrdení uvedené.
heluška
11.03.06,09:44
Ja sa chcem popýtať, tak ma napadlo, keď si uplatňujem výdavky percentom z príjmov 60 %, tiež si môžem uplatniť životku? Ďakujem
Lubica3
11.03.06,10:15
Áno, aj pri uplatňovaní výdavkov týmto spôsobom si môžete uplatniť životku, ak spĺňa podmienky.
Steven111
11.03.06,10:34
Ja sa chcem popýtať, tak ma napadlo, keď si uplatňujem výdavky percentom z príjmov 60 %, tiež si môžem uplatniť životku? Ďakujem
Ano, určite môžeš...:cool:
heluška
11.03.06,19:11
Vďaka za odpoveď.
Slovenka
04.09.06,12:24
Prosím poradiť:
V júli 2006 zomrel daňovník a do 3 mesiacov po smrti budem za neho
robiť daňové priznanie. Daňovník v januári 2006 zaplatil životné
poistenie, ktoré spĺňa podmienky na uplatnenie nezdaniteľnej
časti. Zaplatené poistné bolo viac ako 12000 Sk.
Môžem za rok 2006 uplatniť nezdaniteľnú čiastku 12000 Sk ?
Chobot
04.09.06,12:51
Prosím poradiť:
V júli 2006 zomrel daňovník a do 3 mesiacov po smrti budem za neho
robiť daňové priznanie. Daňovník v januári 2006 zaplatil životné
poistenie, ktoré spĺňa podmienky na uplatnenie nezdaniteľnej
časti. Zaplatené poistné bolo viac ako 12000 Sk.
Môžem za rok 2006 uplatniť nezdaniteľnú čiastku 12000 Sk ?

Nevidím dôvod, prečo by si nemohla uplatniť 12.000 sk, ak tá životná poistka spĺňala zákonom dané podmienky.
Slovenka
05.09.06,05:52
Nevidím dôvod, prečo by si nemohla uplatniť 12.000 sk, ak tá životná poistka spĺňala zákonom dané podmienky.

Zapochybovala som preto, lebo poistenie zaniklo smrťou a dedičovi
bude vyplatené poistné plnenie, t. j. dedič pri daňovom priznaní
už vie, že výplata poistného plnenia bude pred uplynutím 10 rokov
od začiatku poistenia.
Môžem teda uplatniť nezdaniteľnú časť do výšky zaplateného poistného,
max. do 12.000 Sk ?
Chobot
05.09.06,07:12
Zapochybovala som preto, lebo poistenie zaniklo smrťou a dedičovi
bude vyplatené poistné plnenie, t. j. dedič pri daňovom priznaní
už vie, že výplata poistného plnenia bude pred uplynutím 10 rokov
od začiatku poistenia.
Môžem teda uplatniť nezdaniteľnú časť do výšky zaplateného poistného,
max. do 12.000 Sk ?

Nemusíš pochybovať, lebo podmienky zákona boli splnené a nedošlo k porušeniu týchto podmienok zrušením zmluvy, pretože v §11 ods. 9 sa hovorí:

"(9) Ak životné poistenie zanikne neplatením, výpoveďou, dohodou alebo odstúpením pred uplynutím doby desiatich rokov od začiatku životného poistenia alebo pred kalendárnym rokom, v ktorom daňovník dovŕši vek 55 rokov života, daňovník je povinný zvýšiť základ dane o sumu poistného zaplateného na životné poistenie, o ktorú si znížil základ dane, do konca troch zdaňovacích období od skončenia zdaňovacieho obdobia, v ktorom došlo k porušeniu ustanovených podmienok. Za nedodržanie podmienok podľa odseku 7 sa nepovažuje vyplatené plnenie z poistenia pre prípad úrazu alebo choroby, ktoré je súčasťou životného poistenia."

Keďže poistka zanikla inak, než zvýrazneným textom (zanikla poistnou udalosťou - smrťou poistníka), nedošlo k porušeniu ustanovených podmienok a nárok na odpočet pretrváva.

Ešte pre upresnenie odcitujem odst. 7 toho istého paragrafu:

(7) Na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 1 písm. e) musia byť splnené tieto podmienky:

a) dohodnutá poistná doba je najmenej desať rokov, pričom výplata poistného plnenia pre prípad dožitia sa konca poistnej doby je dohodnutá v poistnej zmluve najskôr pre rok, v ktorom daňovník dovŕši 55 rokov života, alebo..."

Podmienkou na uplatnenie je, aby výplata pre prípad dožitia sa konca poistnej doby bola vo veku 55 rokov, nie ak nastane smrť.

To by človek nesmel zomrieť pred 55. rokom, aby mu náhodou daňový úrad nedodanil všetky úľavy, ktoré by takto čerpal v predošlých rokoch? Však to nedáva ani logiku.:D
Slovenka
06.09.06,06:01
To by človek nesmel zomrieť pred 55. rokom, aby mu náhodou daňový úrad nedodanil všetky úľavy, ktoré by takto čerpal v predošlých rokoch? Však to nedáva ani logiku.

Ďakujem za radu.
To mi je jasné, že v prípade úmrtia netreba v súlade s § 11 ods. 10
dodaniť za minulé roky uplatnenú nezdaniteľnú položku.
Mala som len obavy uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane v čase,
keď je jasné, že poistná zmluva na životné poistenie zanikla
smrťou a poistné plnenie bude vyplatené skôr ako 10 rokov
od uzavretia zmluvy.

Ešte raz ďakujem za radu. Nezdaniteľnú časť základu dane za rok
2006 v daňovom priznaní za zomretého daňovníka teda uplatním.