kuky969
16.08.12,09:08
Dobry den
necakam na moj problem relevantny pravny nazor, len taky snad vlastny sukromny nazor pripadne vyplyvajuci z podobnej skusennosti..

Pred 13 rokmi doslo k takejto veci.

Matka zomrela a par dni pred smrtou (max tyzden)prepisala byt cely na v podstate celkom neznameho cloveka s tym ,ze predpokladam na zaklade jeho natlaku vydedila syna . Matka bola dlhodobo psychicky chora a tesne pred smrtou evidentne uz nebola schopna realne zmyslat,ale nebola zrusena jej sposobilost na pravne ukony (alebo tak niejak sa to odborne povie).Matka zila s danou osobou v tomto byte.
Zaroven pri dedicskom konani syn podpisal dotycnej osobe doklad ze si nebude na byt robit ziadne pravne naroky (dostal za to myslim 70 000 Sk)
Nemate niekto niejaku podobnu skusenost ,je mozne dnes este nieco robit v tejto situacii a dozadovat sa sudnou cestou napravy. ???

Vdaka za nazory .
veronikasad
16.08.12,07:10
Akým spôsobom bol byt "prepísaný"? Kúpna zmluva, darovacia zmluva ?
kuky969
16.08.12,07:15
Ahoj Veronika Toto presne neviem ale myslim ze v tom case to bolo dokonca len prevodom clenskych a uzivacich prav na bytovom druzstve ...ten byt nebol v osobnom vlastnictve
veronikasad
16.08.12,07:18
Ahoj Veronika Toto presne neviem ale myslim ze v tom case to bolo dokonca len prevodom clenskych a uzivacich prav na bytovom druzstve ...ten byt nebol v osobnom vlastnictve
Či sa s tým dá ešte niečo robiť sa informuj na BD - ak však už medzitým byt bol odkúpený - asi nie... Ale právnici na porade možno budú mať iný názor ...
arizona
16.08.12,12:37
Dobry den
necakam na moj problem relevantny pravny nazor, len taky snad vlastny sukromny nazor pripadne vyplyvajuci z podobnej skusennosti..

Pred 13 rokmi doslo k takejto veci.

Matka zomrela a par dni pred smrtou (max tyzden)prepisala byt cely na v podstate celkom neznameho cloveka s tym ,ze predpokladam na zaklade jeho natlaku vydedila syna . Matka bola dlhodobo psychicky chora a tesne pred smrtou evidentne uz nebola schopna realne zmyslat,ale nebola zrusena jej sposobilost na pravne ukony (alebo tak niejak sa to odborne povie).Matka zila s danou osobou v tomto byte.
Zaroven pri dedicskom konani syn podpisal dotycnej osobe doklad ze si nebude na byt robit ziadne pravne naroky (dostal za to myslim 70 000 Sk)
Nemate niekto niejaku podobnu skusenost ,je mozne dnes este nieco robit v tejto situacii a dozadovat sa sudnou cestou napravy. ???

Vdaka za nazory .
Neviem, aky nazor chces pocut...

Matka,ako pises bola dost chora a hoci ako pises sa nedokazala o seba postarat byvala s uplne cudzim clovekom v byte.
Kde bol jej syn,preco sa o matku nepostaral, preco ju nechal na starost cudziemu cloveku??? :confused:

Tiez mi je divne, ze hoci matka byt "prepisala na tohoto cloveka", tak tento clovek este vyplatil 70 tis. SK za byt,ktory uz bol vlastne napisany na neho.

Po 13. rokoch syn rozmysla, co by sa dalo este urobit? Zda sa mu to malo? Kvoli comu chce po takom dlhom case ist na sud? Alebo co vlastne chce...? :confused::eek:
kuky969
16.08.12,15:28
Ja chcem pocut nazor .....je jedno aky ....nechce ani nikomu oponovat,ani to tu preberat z moralneho hladiska ....aj tvoj(a) odpoved je nazor ,vdaka a urcite na moralne otazky odpovedat nebudem ....to by sme zachvilu sklzli niekde celkom inde co vobec nie je mojim cielom a nebol to dovod preco som sem tento prispevok napisal.
Katy a R
16.08.12,15:59
Ja chcem pocut nazor .....je jedno aky ....nechce ani nikomu oponovat,ani to tu preberat z moralneho hladiska ....aj tvoj(a) odpoved je nazor ,vdaka a urcite na moralne otazky odpovedat nebudem ....to by sme zachvilu sklzli niekde celkom inde co vobec nie je mojim cielom a nebol to dovod preco som sem tento prispevok napisal.
podľa toho, čo si napísal, nejde o žiadne vydedenie .. ja typujem (málo info) - že to bola dohoda pri dedičskom konaní - prevod členského podielu.:confused:
.. a ak žila s danou osobou v byte - tak asi ani cudzí nebol ..;):confused:
kuky969
16.08.12,16:30
Vdaka za nazor...urcite to nebola dohoda pri dedicskom konani ..ten byt uz v tom case mal relativne vysoku trhovu hodnotu okolo 500000 Sk.
buchač
16.08.12,16:43
Dobry den
necakam na moj problem relevantny pravny nazor, len taky snad vlastny sukromny nazor pripadne vyplyvajuci z podobnej skusennosti..

Pred 13 rokmi doslo k takejto veci.

Matka zomrela a par dni pred smrtou (max tyzden)prepisala byt cely na v podstate celkom neznameho cloveka s tym ,ze predpokladam na zaklade jeho natlaku vydedila syna . Matka bola dlhodobo psychicky chora a tesne pred smrtou evidentne uz nebola schopna realne zmyslat,ale nebola zrusena jej sposobilost na pravne ukony (alebo tak niejak sa to odborne povie).Matka zila s danou osobou v tomto byte.
Zaroven pri dedicskom konani syn podpisal dotycnej osobe doklad ze si nebude na byt robit ziadne pravne naroky (dostal za to myslim 70 000 Sk)
...a TY si kto ???....ten druhý ( alebo koľko je vás súrodencov ..??? )
Nemate niekto niejaku podobnu skusenost ,
...neblázni ......ja si svoje strážim .....:rolleyes:
je mozne dnes este nieco robit v tejto situacii a dozadovat sa sudnou cestou napravy. ???
NIE ...premlčacia doba sú 3 roky ....nakoľko sa jedná o dar ...
Takže o vrátenie daru - bytu by aj tak musela podať žalobu matka...§ 630

Vdaka za nazory .
...neďakuj ...nechcel by si ten môj počuť .....ej , veru nie .....:cool:
arizona
16.08.12,18:48
Ja chcem pocut nazor .....je jedno aky ....nechce ani nikomu oponovat,ani to tu preberat z moralneho hladiska ....aj tvoj(a) odpoved je nazor ,vdaka a urcite na moralne otazky odpovedat nebudem ....to by sme zachvilu sklzli niekde celkom inde co vobec nie je mojim cielom a nebol to dovod preco som sem tento prispevok napisal.
Ok, chapem, ze nechces rozoberat moralne hladisko...ale ono to vsetko spolu suvisi, hmmm

Mozes este vysvetlit to "vydedenie" v nazve ? Ak matka niekomu darovala, ci predala byt, tak ten byt uz nespada do dedicstva po zomrelej.
Mas v tom trochu "gulas" ...;)
Katy a R
16.08.12,19:29
Vdaka za nazor...urcite to nebola dohoda pri dedicskom konani ..ten byt uz v tom case mal relativne vysoku trhovu hodnotu okolo 500000 Sk.

citujem .. "Zaroven pri dedicskom konani syn podpisal dotycnej osobe doklad ze si nebude na byt robit ziadne pravne naroky (dostal za to myslim 70 000 Sk)"
ak niečo takéto podpisoval pri dedičskom konaní ... tak to dohoda veru môže byť - a je to uvedené aj v osvedčení o dedičstve..
Pri dedičskom konaní sa uzatvárajú dohody - kde sa účastníci dohodnú, komu čo ostane.