xeniadob
16.08.12,13:38
Dobrý deň.
Strune opíšem moj problém a verím, že dobrá rada je nad zlato.
Pracujem od februára tohto roku v pekárni na dobu určitú do 1.2.2013 len v poobednźch smenách od 13 - 21 hod.
Minulí mesiac som si zahlásila dovolenku od 26.7 štvrtok/ - 10 dní a tu vzniklo nedorozumenie, on si myslel že 26 je v piatok a stým aj počítal že od piatku mám dovolenku. Dokonca aj v dovolenkovom výkaze mám dátum 26 no s ním sa nedá komunikovať, len po každom ziape, je veľmi nepríjemný. Dnes mi oznámil, že od 1.9. mám výpoveď, že mi ju napíše a pošle domov a poslam ma na pracovisko. Neviam čo mám ďalej robiť, pracu veľmi potrebujem a navyše som na čiastočnom invalidnom dochodku.

Zamestnávateľ mi neposkytuje ani stravné listky a ohrádza sa tým, že poskytuje stravu na pracovisku, ale strava sa nahlasuje každé rano a dovážaju ju na obed okplo 11hod. . Okrem tohom žiadna iná strava na večer. Mám právo na stravné lístky? /ak áno tak aj sa
minulé masiace?/
Ďakujem za každú radu
Tweety
16.08.12,17:54
Nestačí dovolenku nahlásiť, dovolenku musí schváliť zamestnávateľ. Na to, aby dal výpoveď, musí mať zákonný dôvod. Nestresuj sa dopredu, možno je to len také bububu. Ak zabezpečil stravovanie na pracovisku, jeho zákonná povinnosť je splnená. Ale to asi neporieši druhú zmenu, tu by mal poskytnúť SL, kedže strava asi na poobednej nebude.
xeniadob
16.08.12,18:39
Veď prave, an sa mi vyhráža na ten jeden deň absenciou a preto sa bojim či to práve nieje ten zákoný dôvod.
Mohli by ste mi.poradiť ci mam na tie stravne listky narok aj za mesiace dozadu?
Tweety
17.08.12,07:07
Veď prave, an sa mi vyhráža na ten jeden deň absenciou a preto sa bojim či to práve nieje ten zákoný dôvod.
Mohli by ste mi.poradiť ci mam na tie stravne listky narok aj za mesiace dozadu?
Samozrejme, že máš.
Indeed
19.08.12,10:10
Za jeden deň absencie sa zo zamestnania nevyhadzuje,

na vypoveď musia byť aj iné dovody.
xeniadob
21.08.12,15:34
Napísal mi hrubé porušenie pracovnej disciplíny za čerpanie dovolenky o jeden deň naviac a dal mi absenciu na ten deň a povedal, že od prvého mi dáva výpoveď a ži mi to príde domov. Do dnes mi neprišlo. Može ni dať aj hodinovú výpoveď? Ja teraz neviem či si mám hľadať nové zamestnanie.
Tweety
21.08.12,16:31
Napísal mi hrubé porušenie pracovnej disciplíny za čerpanie dovolenky o jeden deň naviac a dal mi absenciu na ten deň a povedal, že od prvého mi dáva výpoveď a ži mi to príde domov. Do dnes mi neprišlo. Može ni dať aj hodinovú výpoveď? Ja teraz neviem či si mám hľadať nové zamestnanie.
Hodinovú výpoveď ZP nepozná. Ak zatiaľ neprišla PP trvá aj naďalej.
účtovníčka_prešov
22.08.12,11:48
podpísaný dovolenkový lístok nemáte? pomohol by Vám, že súhlasil s termínmi..
xeniadob
22.08.12,19:49
Ja ho nemám, no pamatám si dátum 26. On tvrdí, od 27.Myslíte že to može dopadnúť zle?
veronikasad
22.08.12,19:54
Ja ho nemám, no pamatám si dátum 26. On tvrdí, od 27.Myslíte že to može dopadnúť zle?
Neboj, všetko dobre dopadne, ak si plníš pracovné povinnosti, jednodňová absencia, aj keby ti ju hneď udelili, nie je dôvodom na výpoveď zo strany zamestnávatela za hrubé porušenie pracovnej disciplíny. Ak by ti ju predsa doručili, povedz im, že napadneš neplatnosť výpovede na súde. Ak to bude aktuálne, ozvi sa na Porade.

Nepodpisuj žiadnu dohodu o skončení pracovného pomeru.

§ 63
Výpoveď daná zamestnávateľom
Na začiatok (http://www.porada.sk/t199399-zakonnik-prace-od-01-01-2012-do-31-12-2012-a.html#hore)

...
d) zamestnanec

1. nespĺňa predpoklady ustanovené právnymi predpismi na výkon dohodnutej práce,
2. prestal spĺňať požiadavky podľa § 42 ods. 2,
3. nespĺňa bez zavinenia zamestnávateľa požiadavky na riadny výkon dohodnutej práce určené osobitným predpisom alebo zamestnávateľom vo vnútornom predpise alebo
4. neuspokojivo plní pracovné úlohy a zamestnávateľ ho v posledných dvoch mesiacoch písomne vyzval na odstránenie nedostatkov a zamestnanec ich v primeranom čase neodstránil,

e) sú u zamestnanca dôvody, pre ktoré by s ním zamestnávateľ mohol okamžite skončiť pracovný pomer, alebo pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny; pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny možno dať zamestnancovi výpoveď, ak bol v posledných šiestich mesiacoch v súvislosti s porušením pracovnej disciplíny písomne upozornený na možnosť výpovede.

(2) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď, ak nejde o výpoveď pre neuspokojivé plnenie pracovných úloh, pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny alebo z dôvodu, pre ktorý možno okamžite skončiť pracovný pomer, iba vtedy, ak

a) zamestnávateľ nemá zamestnanca ďalej zamestnávať, a to ani na kratší pracovný čas v mieste, ktoré bolo dohodnuté ako miesto výkonu práce,
b) zamestnanec nie je ochotný prejsť na inú pre neho vhodnú prácu, ktorú mu zamestnávateľ ponúkol v mieste, ktoré bolo dohodnuté ako miesto výkonu práce alebo sa podrobiť predchádzajúcej príprave na túto inú prácu.

(3) V kolektívnej zmluve možno dohodnúť podmienky realizácie povinnosti zamestnávateľa podľa odseku 2 alebo vylúčenie plnenia tejto povinnosti.

(4) Pre porušenie pracovnej disciplíny alebo z dôvodu, pre ktorý možno okamžite skončiť pracovný pomer, môže dať zamestnávateľ zamestnancovi výpoveď iba v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa o dôvode výpovede dozvedel, a pre porušenie pracovnej disciplíny v cudzine aj do dvoch mesiacov po jeho návrate z cudziny, najneskôr vždy do jedného roka odo dňa, keď dôvod výpovede vznikol.

(5) Ak sa v priebehu lehoty dvoch mesiacov uvedenej v odseku 4 konanie zamestnanca, v ktorom možno vidieť porušenie pracovnej disciplíny, stane predmetom konania iného orgánu, možno dať výpoveď ešte do dvoch mesiacov odo dňa, keď sa zamestnávateľ dozvedel o výsledku tohto konania.

(6) Ak zamestnávateľ chce dať zamestnancovi výpoveď pre porušenie pracovnej disciplíny, je povinný oboznámiť zamestnanca s dôvodom výpovede a umožniť mu vyjadriť sa k nemu.
ewita888
22.08.12,20:03
Je problém ísť za mzdárkou a pozrieť si ten dovolenkový lístok?

To hrubé porušenie prac. disciplíny ti už doručil? Ak áno, reaguj tiež listom, že sa ospravedlňuješ, ale došlo k omylu a nie úmyselne si čerpala deň dovolenky naviac, ale si si pomýlila dátumy.. toto by ti mohlo pomôcť pri prípadnej výpovedi, resp. okamžitom skončen prac. pomeru..
michaela25
30.11.12,13:49
Dobrý deň,


Opišem svoj, lepšie povedané synov problém:

Syn dostal výpoveď k 30.11.2012 pre závažne porušenie pracovnej disciplíny.

Za závažné porušenie je však považovaná návšteva lekára. Keďže mu ju nechcel zamestnávateľ uznať, pričom má aj správy od lekára, že v ten deň tam bol, tak si nahlásil dovolenku.
Bežná prax v jeho práci je že neexistuje isť k lekárom ale nedalo sa inak, bolo to dôležité vyšetrenie, bol kvôli tomu aj na MRI a EEG. Zamestnávateľ ani nepodpisuje dovolenkové lístky, až potom keď ma čas hromadne, no bohužiaľ v tomto prípade tvrdí, že si môj syn 31.10. 2012 svojvoľne čerpal dovolenku, o tom mu dal aj list okolo 15.11., len nedovolil synovi naň pripísať, že bol v ten deň u lekára a neuznali mu to , tak preto si čerpal dovolenku. Tento list, pretože syn ho bez práva vyjadriť sa k nemu nepodpísal, následné zaslali na adresu, kde síce bývame, ale neexistuje (neskolaudovaná stavba a ulica nemá ešte ani názov – oficiálna pošta nám chodí na trvalé bydlisko)ani ju syn v práci nehlásil je v úplne inej obci. Keďže list nebol do vlastných rúk, prevzala ho moja mama na úplne inej ulici (poštárka vie, že tam môže nosiť našu poštu, kde ja však vždy uvediem jej ulicu). Prosím je možné za závažne porušenie pracovnej disciplíny považovať návštevu lekára a následne dostať za to aj výpoveď ? Najmä ak za to nemal ani absenciu, tú dovolenku ma riadne zaplatenú vo výplatnej páske za 10/2012. Čo s tým teraz? Je toto vôbec možné?

Ďakujem.

Michaela
Tweety
01.12.12,07:06
Dobrý deň,


Opišem svoj, lepšie povedané synov problém:

Syn dostal výpoveď k 30.11.2012 pre závažne porušenie pracovnej disciplíny.

Za závažné porušenie je však považovaná návšteva lekára. Keďže mu ju nechcel zamestnávateľ uznať, pričom má aj správy od lekára, že v ten deň tam bol, tak si nahlásil dovolenku.
Bežná prax v jeho práci je že neexistuje isť k lekárom ale nedalo sa inak, bolo to dôležité vyšetrenie, bol kvôli tomu aj na MRI a EEG. Zamestnávateľ ani nepodpisuje dovolenkové lístky, až potom keď ma čas hromadne, no bohužiaľ v tomto prípade tvrdí, že si môj syn 31.10. 2012 svojvoľne čerpal dovolenku, o tom mu dal aj list okolo 15.11., len nedovolil synovi naň pripísať, že bol v ten deň u lekára a neuznali mu to , tak preto si čerpal dovolenku. Tento list, pretože syn ho bez práva vyjadriť sa k nemu nepodpísal, následné zaslali na adresu, kde síce bývame, ale neexistuje (neskolaudovaná stavba a ulica nemá ešte ani názov – oficiálna pošta nám chodí na trvalé bydlisko)ani ju syn v práci nehlásil je v úplne inej obci. Keďže list nebol do vlastných rúk, prevzala ho moja mama na úplne inej ulici (poštárka vie, že tam môže nosiť našu poštu, kde ja však vždy uvediem jej ulicu). Prosím je možné za závažne porušenie pracovnej disciplíny považovať návštevu lekára a následne dostať za to aj výpoveď ? Najmä ak za to nemal ani absenciu, tú dovolenku ma riadne zaplatenú vo výplatnej páske za 10/2012. Čo s tým teraz? Je toto vôbec možné?

Ďakujem.

Michaela
Zamestnávateľ postupoval v rozpore so ZP. Návšteva lekára je prekážkou v práci podľa §141 ZP. Ak aj tú výpoveď zamestnáv. zasllal, (alebo okamžité skončenie PP) je neplatná, takéto dokumenty sa zaslielajú do vlastných rúk.
stormcatcher
03.12.12,09:15
Ahojte,
keď sa podáva žiadosť o rozviazanie pracovného pomeru dohodou, treba uviesť aj dôvod?
Ďakujem
veronikasad
03.12.12,09:18
Ahojte,
keď sa podáva žiadosť o rozviazanie pracovného pomeru dohodou, treba uviesť aj dôvod?
Ďakujem
Kto navrhuje skončenie prac.pomeru dohodou ? Ak zamestnávateľ a skončenie je z org.dôvodov, dôvod treba uviesť kvoli nároku na odstupné. Inak sa dôvod uvádza len na žiadosť zamestnanca.
stormcatcher
03.12.12,09:23
Kto navrhuje skončenie prac.pomeru dohodou ? Ak zamestnávateľ a skončenie je z org.dôvodov, dôvod treba uviesť kvoli nároku na odstupné. Inak sa dôvod uvádza len na žiadosť zamestnanca.

Navrhuje zamestnankyňa, jednoducho tam chce skončiť. Dôvody má, ale tie by neboli vhodné spomínať. Chcela by odísť k 31.12.12. Preto sa chce so zam. dohodnúť
Tweety
03.12.12,09:24
Navrhuje zamestnankyňa, jednoducho tam chce skončiť. Dôvody má, ale tie by neboli vhodné spomínať. Chcela by odísť k 31.12.12. Preto sa chce so zam. dohodnúť
NO, ak už teraz, ostáva jedine skončenie PP dohodou podľa §60 ZP. Výpoveď je aj s VD.
veronikasad
03.12.12,09:25
Navrhuje zamestnankyňa, jednoducho tam chce skončiť. Dôvody má, ale tie by neboli vhodné spomínať. Chcela by odísť k 31.12.12. Preto sa chce so zam. dohodnúť
Nemusí uviesť dôvod skončenia prac.pomeru. Dohoda však nadobudne platnosť až vtedy, ak s ňou bude súhlasiť zamestnávateľ. žiadny dôvod nezaručuje povinnosť zamestnávateľa ukončiť prac.pomer dohodou - výnimkou je výpoveď zamestnávateľa podľa § 63 odst. 1 písm. a a b) ak zamestnanec požiada o skončenie prac.pomeru dohodou pred začiatkom plynutia výpovednej doby. To ale asi nie je prípad tvojej zamestnankyne.
stormcatcher
03.12.12,09:30
Nemusí uviesť dôvod skončenia prac.pomeru. Dohoda však nadobudne platnosť až vtedy, ak s ňou bude súhlasiť zamestnávateľ. žiadny dôvod nezaručuje povinnosť zamestnávateľa ukončiť prac.pomer dohodou - výnimkou je výpoveď zamestnávateľa podľa § 63 odst. 1 písm. a a b) ak zamestnanec požiada o skončenie prac.pomeru dohodou pred začiatkom plynutia výpovednej doby. To ale asi nie je prípad tvojej zamestnankyne.
Ide o predavačku, zamestnávateľ už zauča inú. Myslím si, že by nemal robiť problémy. Len som chcel vedieť, či niečo treba uviesť ako dôvod.
veronikasad
03.12.12,09:36
Ide o predavačku, zamestnávateľ už zauča inú. Myslím si, že by nemal robiť problémy. Len som chcel vedieť, či niečo treba uviesť ako dôvod.
Nie, nemusí uvádzať dôvod. Stačí v texte napísať "Žiadam o skončenie prac.pomeru dohodou ku dňu ....... v zmysle § 60 Zákonníka práce."
stormcatcher
03.12.12,09:41
Ďakujem.