upratovačka
16.08.12,16:39
Dobry deň, vie niekto poradit ako znížiť pokuty za nepodanie qvartalnej Dph, oneskorenej platby?
Samozrejme okamžite blokovanie účtu, katastrofa, na danovom mi povedali že nemame 2.kvartalne podane danove priznanie , spravca dane tvrdí že ma ohlasoval , pošta neprebrana/problem zo schrankou. Jednoducho dve pokuty vo vyske 1620.- aj drobne. Ako sa da poziadat alebo co robit aby sme nemuseli platit v takej vyske_? Dá sa tato suma znižit_?
veronikasad
16.08.12,16:00
Dôvod, prečo nebolo podané DP DPH ?
upratovačka
16.08.12,19:08
Neviem, učtovnik posiela mailom mal som asi dost prace, zabudol som, viem neospravlditelne, len keby mi mi chodila posta ako ma , lebo pani na danovom hovorila ze ma viac krat vyzývala len posta do schranky neprisla, po vyzve by som danove predsa doplnil, sak pokuta je 1620€, to clovek len tak nema, ked clovek sa musi len nahanat.
Zita5
16.08.12,19:44
Výzva niekoľkokrát neprišla,pošta zlyháva..... účtovník posiela emailom ........zabudol som ...2 štvrťroky ...ale neprišlo na DU ......je to dosť neuveriteľné, naraz toľko toľko momentov a prešľapov.Mne je dosť divné, že Vám neprekážalo v prípade daňovej povinnosti, že ste nič neuhradili .......tie pokuty sú opodstatnené a myslím, že s tým nič nespravíte .
betka
17.08.12,07:43
Daňový poriadok

§ 30
Všeobecné ustanovenia


(1) Správca dane doručuje písomnosť elektronickými prostriedkami. Ak je to účelné a možné, písomnosti doručujú zamestnanci správcu dane.

(2) Ak písomnosť nie je možné doručiť spôsobom podľa odseku 1, správca dane doručuje písomnosť prostredníctvom
a) poskytovateľa poštových služieb,
b) iného orgánu, ak to ustanovuje osobitný predpis, 28)
c) verejnej vyhlášky.

(3) Ak má adresát zástupcu s plnomocenstvom na účely správy daní, doručuje sa písomnosť len tomuto zástupcovi. Ak má však adresát osobne pri správe daní niečo vykonať, doručuje sa písomnosť jemu aj jeho zástupcovi.

(4) Ak adresát bezdôvodne odmietne prijať písomnosť, je táto doručená dňom, keď bolo prijatie odmietnuté; o tom musí doručovateľ adresáta poučiť.

(5) Ak nejde o doručovanie elektronickými prostriedkami, doručuje sa písomnosť na adresu na území členského štátu, ktorú daňový subjekt oznámil správcovi dane; inak sa doručuje písomnosť fyzickej osobe na adresu trvalého pobytu a právnickej osobe na adresu sídla (ďalej len "miesto doručenia"); ustanovenie § 9 ods. 11 tým nie je dotknuté.

§ 31
Doručovanie do vlastných rúk


(1) Do vlastných rúk sa doručujú písomnosti,
a) o ktorých tak výslovne ustanovuje tento zákon,
b) ak je deň doručenia rozhodujúci pre začiatok plynutia lehoty, ktorej nesplnenie by pre adresáta mohlo byť spojené s právnou ujmou,
c) ak tak určí správca dane.

(2) Ak nebola fyzická osoba, ktorej má byť písomnosť doručená do vlastných rúk, zastihnutá v mieste doručenia, upovedomí ju doručovateľ vhodným spôsobom, že písomnosť príde doručiť znovu v určený deň a hodinu. Ak bude nový pokus o doručenie bezvýsledný, uloží doručovateľ písomnosť na pošte a fyzickú osobu o tom vhodným spôsobom vyrozumie. Ak si nevyzdvihne fyzická osoba písomnosť do 15 dní od jej uloženia, považuje sa posledný deň tejto lehoty za deň doručenia, aj keď sa fyzická osoba o uložení nedozvedela.

(3) Písomnosti, ktoré sú určené do vlastných rúk právnickej osobe, je oprávnená prijímať osoba, ktorá je oprávnená konať v mene právnickej osoby, alebo osoba, ktorá je ňou poverená na prijímanie takýchto písomností. Ak nebola v mieste doručenia osoba oprávnená prijímať písomnosti zastihnutá, upovedomí ju doručovateľ vhodným spôsobom, že písomnosť príde doručiť znovu v určený deň a hodinu. Ak bude nový pokus o doručenie bezvýsledný, uloží doručovateľ písomnosť na pošte a právnickú osobu o tom vhodným spôsobom vyrozumie. Ak si nevyzdvihne právnická osoba písomnosť do 15 dní od jej uloženia, považuje sa posledný deň tejto lehoty za deň doručenia, i keď sa právnická osoba o uložení nedozvedela.

(4) Ak ide o také miesto doručenia, na ktoré nemožno doručiť písomnosť určenú do vlastných rúk, považuje sa písomnosť za doručenú v deň jej vrátenia správcovi dane, a to aj vtedy, ak sa adresát, ktorému mala byť písomnosť doručená, o tom nedozvie.

26/(8) Na výzvu správcu dane je poštový podnik27) (ďalej len "pošta") povinný oznamovať totožnosť osôb, ktoré majú prenajaté poštové priehradky, a údaje o počte tam došlých zásielok a o ich odosielateľoch, úhrn súm dochádzajúcich daňovému subjektu poštou alebo do jeho poštovej priehradky, totožnosť prijímateľa zásielok poste restante a iné údaje potrebné pre správu daní alebo umožniť správcovi dane tieto údaje získať na pošte a správnosť údajov oznámených poštou na mieste preveriť.

Záver: Bude veľmi obtiažne dokázať, že Vám doručovateľ poštových služieb nedal do schránky oznámenie, že ste nebol zastihnuteľný.

Tiež je veľmi podstatné, čo ste uviedli u správcu, kde majú doručovať písomnosti, ak máte inú adresu doručovania, ako tam, kde sa zdržiavate, a nedali ste oznamovaciu povinnosť, právo na Vašej strane nebude. Ak ste dali oznamovaciu povinnosť správcovi, kam má doručovať, ale doručuje inam, potom ste v práve.
srska
17.08.12,07:49
Daňový poriadok



(2) Ak nebola fyzická osoba, ktorej má byť písomnosť doručená do vlastných rúk, zastihnutá v mieste doručenia, upovedomí ju doručovateľ vhodným spôsobom, že písomnosť príde doručiť znovu v určený deň a hodinu. Ak bude nový pokus o doručenie bezvýsledný, uloží doručovateľ písomnosť na pošte a fyzickú osobu o tom vhodným spôsobom vyrozumie. Ak si nevyzdvihne fyzická osoba písomnosť do 15 dní od jej uloženia, považuje sa posledný deň tejto lehoty za deň doručenia, aj keď sa fyzická osoba o uložení nedozvedela.


Záver: Bude veľmi obtiažne dokázať, že Vám doručovateľ poštových služieb nedal do schránky oznámenie, že ste nebol zastihnuteľný.

Tiež je veľmi podstatné, čo ste uviedli u správcu, kde majú doručovať písomnosti, ak máte inú adresu doručovania, ako tam, kde sa zdržiavate, a nedali ste oznamovaciu povinnosť, právo na Vašej strane nebude. Ak ste dali oznamovaciu povinnosť správcovi, kam má doručovať, ale doručuje inam, potom ste v práve.31/2 je jasné
MarcelkaT
17.08.12,08:15
My sme správcovi uviedli poštovú adresu /osobne sme tam boli/ kde má posielať písomnosti a aj tak posiela inde.
Na šťastie nám ju z tej druhej adresy doručia,hoci aj trošku s meškaním ale doručia.
upratovačka
18.08.12,19:50
Boli sme za exekutorom on nam povedal ak sa neda doručit ,využivaju fiktivnu doručenku ktora znamena ze sme postu prebrali aj ked sme ju neprebrali. To znamena ze Sudit sa s poštou co nie je mozne a medzitym riesit ex. a danovy. Ale aj tak by sme chceli vediet ci sa da poziadat o znizenie pokút, samozrejme o stornovanie by sme neuspeli ale aspon ponižit, vsak na slovenske sk je to 100 000.-. a my sme urcite na stvrt ročnom dph tolko nezarobili . Okrem toho by som chcel vediet ako stat pomaha podnikateom v takychto situaciach ak za podnikatelsku činnost clovek natlaci do statu plno penazi
avalik
18.08.12,20:01
Boli sme za exekutorom on nam povedal ak sa neda doručit ,využivaju fiktivnu doručenku ktora znamena ze sme postu prebrali aj ked sme ju neprebrali. To znamena ze Sudit sa s poštou co nie je mozne a medzitym riesit ex. a danovy. Ale aj tak by sme chceli vediet ci sa da poziadat o znizenie pokút, samozrejme o stornovanie by sme neuspeli ale aspon ponižit, vsak na slovenske sk je to 100 000.-. a my sme urcite na stvrt ročnom dph tolko nezarobili . Okrem toho by som chcel vediet ako stat pomaha podnikateom v takychto situaciach ak za podnikatelsku činnost clovek natlaci do statu plno penazi

nechapem o co ti ide, si platca dph tak si mas sledovat ci mas podane DP a zaplatenu DPH, tak isto ma byt v tvojom zaujme zabezpecit si odoberanie posty - stat urcil pravidla, tak ich dodrzuj ... tak ako vacsina podnikatelov - ak nedodrzis, dostanes pokutu - pravidla su jasne
srska
18.08.12,20:21
ak to váš správca postúpil na exekučné odd. dú a bol vám doručený daňový exekučný príkaz + daňová exekúcia sa má vykonať prikázaním pohľadávky z účtu vedeného v banke - je ťažké to zmeniť.
treba skúsiť aspoň 563/2009 § 95 - odloženie daňovej exekúcie
evuš
03.09.12,10:08
..oživím tému :
PO podala v riadnom čase DP DPH /výchadzala daňová povinnosť/, ktorú si odpočítala od nadmerného odpočtu za predchádzajúci mesiac...po 20 DÚ preplatok vrátil, na druhý deň sa však zistilo, že nebola pripočítaná jedna fa /vyúčtovanie prijatej zálohy/, podalo sa dodatočné DP - rozdiel v ten deň bol uhradený na DÚ - prišla následne pokuta... Má význam podávať odvolenie ? Daňový subjekt na chybu prišiel sám, ešte pred podaním DP za ďalší mesiac .... Vďaka !
Tweety
03.09.12,10:10
..oživím tému :
PO podala v riadnom čase DP DPH /výchadzala daňová povinnosť/, ktorú si odpočítala od nadmerného odpočtu za predchádzajúci mesiac...po 20 DÚ preplatok vrátil, na druhý deň sa však zistilo, že nebola pripočítaná jedna fa /vyúčtovanie prijatej zálohy/, podalo sa dodatočné DP - rozdiel v ten deň bol uhradený na DÚ - prišla následne pokuta... Má význam podávať odvolenie ? Daňový subjekt na chybu prišiel sám, ešte pred podaním DP za ďalší mesiac .... Vďaka ! To nebola pokuta, ale určite penále za neskorú úhradu( od dátumu riadneho DP)
evuš
03.09.12,10:14
To nebola pokuta, ale určite penále za neskorú úhradu( od dátumu riadneho DP)

..bolo to rozhodnutie o uložení pokuty, rovnajúcej sa 5% z rozdielu medzi sumou uvedenou v dodatočnom DP a v normálnom DP /za správny delikt/ ... takže nič, len platiť ???
Tweety
03.09.12,10:14
..bolo to rozhodnutie o uložení pokuty, rovnajúcej sa 5% z rozdielu medzi sumou uvedenou v dodatočnom DP a v normálnom DP /za správny delikt/ ... takže nič, len platiť ???
Tu nič nenarobíš,. Treba to zaplatiť.
evuš
03.09.12,10:19
Tu nič nenarobíš,. Treba to zaplatiť.

...nebol však okradnutý štát, chyba sa opravila, daňovník prišiel nato sám, zaplatil to čo mal... :mee:
To vážne sa neoplatí to odvolanie ??? V rozhodnutí je možné do 15 dní od doručenia sa odvolať ?!
Tweety
03.09.12,10:21
...nebol však okradnutý štát, chyba sa opravila, daňovník prišiel nato sám, zaplatil to čo mal... :mee:
To vážne sa neoplatí to odvolanie ??? V rozhodnutí je možné do 15 dní od doručenia sa odvolať ?!
Tak potom podaťjte, chyba sa opravila, ale štát dostal peniažky za túto jednu faktúru neskôr ako mal, teda neskôr ako toho 25.
evuš
03.09.12,10:24
Tak potom podaťjte, chyba sa opravila, ale štát dostal peniažky za túto jednu faktúru neskôr ako mal, teda neskôr ako toho 25.

..skúsime, no i tak asi veľká nádej nie je... :cool:
evuš
03.09.12,10:25
Tweety, ĎAKUJEM !
Luba
03.09.12,10:46
...nebol však okradnutý štát, chyba sa opravila, daňovník prišiel nato sám, zaplatil to čo mal... :mee:
To vážne sa neoplatí to odvolanie ??? V rozhodnutí je možné do 15 dní od doručenia sa odvolať ?!

Keby na to neprišiel daňovník sám, ale až DÚ, bola by pokuta raz toľká, tj nie iba 5% z danej sumy, ale 10%.
marjankaj
03.09.12,11:02
...nebol však okradnutý štát, chyba sa opravila, daňovník prišiel nato sám, zaplatil to čo mal... :mee:
To vážne sa neoplatí to odvolanie ??? V rozhodnutí je možné do 15 dní od doručenia sa odvolať ?!
A proti čomu?
§154 ods.(1i)
§155 ods.(1g) a ods.(4)

Daňový poriadok.
evuš
03.09.12,11:20
§ 154 ods. 1i
kn-alka
03.09.12,11:28
... ale proti čomu sa chceš odvolávať? Dopustili ste sa podľa § 154 ods. 1 i správneho deliktu ? ÁNO, tak aké odvolanie? Daňový úrad nepochybil.
evuš
03.09.12,11:31
... ale proti čomu sa chceš odvolávať? Dopustili ste sa podľa § 154 ods. 1 i správneho deliktu ? ÁNO, tak aké odvolanie? Daňový úrad nepochybil.

..je to dosť €, firma je v mínuse.., a odpustenie pokuty sa nedá ???
marjankaj
03.09.12,11:44
..je to dosť €, firma je v mínuse.., a odpustenie pokuty sa nedá ???
§157
kn-alka
03.09.12,11:45
O odpustenie pokuty nemáte šancu, DÚ neodpúšťa, skúste požiadať o zníženie pokuty. Podľa § v liste si nájdi, aká je minimálna pokuta za váš "prešlap" a skúste žiadať túto najnižšiu sadzbu. Pokiaľ sa dobre pamätám, ide tam kolkovaná žiadosť, takže najprv treba prediskutovať s Vaším správcom dane.
evuš
03.09.12,11:48
O odpustenie pokuty nemáte šancu, DÚ neodpúšťa, skúste požiadať o zníženie pokuty. Podľa § v liste si nájdi, aká je minimálna pokuta za váš "prešlap" a skúste žiadať túto najnižšiu sadzbu. Pokiaľ sa dobre pamätám, ide tam kolkovaná žiadosť, takže najprv treba prediskutovať s Vaším správcom dane.

..viem, že neodpúšťa, ale topiaci sa i slamky chytá... Ďakujem všetkým za rady !
atka4
03.09.12,13:30
suhlas, prepocitajte, ci sa vam to oplati-nam znizili pokutu o 50% z povodnej...za nepodanie suhr.vykazu v lehote. prediskutuj so spravcom-vie lepsie zvyklosti daneho DU /odvolajte sa, ze ste este nepochybili, pravidelne platite, podavate.....
luckkka
24.10.12,16:36
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, viete mi prosím povedať, aká hrozí pokuta v prípade, že ide od FO, platca dph, a oneskorene podal štvrťročnú dph? Dakujem
Zita5
24.10.12,16:42
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, viete mi prosím povedať, aká hrozí pokuta v prípade, že ide od FO, platca dph, a oneskorene podal štvrťročnú dph? Dakujem
Preštudujte zákon


Sankcie

§ 155
Pokuty

http://www.porada.sk/t184188-danovy-poriadok-563-2009-od-01-01-2012-a.html
Mila123
24.10.12,16:45
nie, že hrozí, ale DÚ musí poslať rozhodnutie o udelení pokuty- musí Vás pokutovať......