kompi
16.08.12,20:49
Zdravím je v poriadku ak mi tatra banka dovolila zalozit si ucet bez rodicou a mam iba 17?
viem ze sa to da z rodicovskym suhlasom v inych bankach je to bez povolenia rodicou legalne?

ps: nasi otom vedia a dovolili len ma zauima ci je to pravne v poriadku....
pepsikova
16.08.12,18:56
..účet v banke sa otvára na základe dokladu totožnosti, čím je tu občiansky preukaz..ten máš,takže aký problém?..
kompi
16.08.12,18:58
priznam sa ze by som sa nedtym nezamyslal bol som vyprovokovany známym
Ice dive
16.08.12,19:03
priznam sa ze by som sa nedtym nezamyslal bol som vyprovokovany známym

prečo by to nemalo byť košér... ja som mal v TB účet od 15 rokov... a keď som riešil otázku bývania, tak mi ako klientovi s 10 ročnou históriou dali také podmienky, že sme ukončili spoluprácu:D:D:D a prešiel som ku konkurencií...

skôr by som sa obával, čo tým ten známi sledoval, že ťa vyprovokoval založiť si účet... aby si nemal skôr problémi, z toho, že ten známi ten účet na niečo použije... (ak si mu ho umožnil využívať...)
kompi
16.08.12,19:04
nepochopil si on ma vyprovokoval rozmyslat ci je to koser....
Ice dive
16.08.12,19:22
pozri niektoré banky vyžadujú súhlas zákonného zástupcu... niektoré nie... v podstate neposkytli ti úverový produkt, ktorý by ťa k niečomu zaväzoval.... väčšina študentských účtov je zdarma, a produktov pre deti a mladistvých je neúrekom... takže banka tým nič neporušila... skôr by mohli mať možno problém ak by povedzme za vedenie toho účtu účtovali dajaký poplatok, na účte by si mal nulu... vznikol by ti záväzok, a s tým by mohli mať problém, že ako ho od teba vymôžu... resp. by sa do toho mohli obuť rodičia, že ti také niečo banka umožnila vytvoriť si záväzok...
kompi
16.08.12,19:32
skoda ze si neviem zobrat hypoteku :(
misomiso
16.08.12,20:11
V mnohych krajinach sobasia 4-rocne deti a teba trapi, ze ti v 17-tich otvorili ucet.
weby
16.08.12,20:30
Bud rad. Mne nechceli otvorit ucet v zahranici v 21. :) Nie, nevidim v tom problem. Tiez mozes uzatvarat kupne zmluvy. Do obchodu predsa chodis kupovat rozky ci nie?
mlisa
17.08.12,06:36
Občiansky zákonník
§ 8

(1) Spôsobilosť fyzickej osoby vlastnými právnymi úkonmi nadobúdať práva a brať na seba povinnosti (spôsobilosť na právne úkony) vzniká v plnom rozsahu plnoletosťou.
(2) Plnoletosť sa nadobúda dovŕšením osemnásteho roku. Pred dosiahnutím tohto veku sa plnoletosť nadobúda len uzavretím manželstva. Takto nadobudnutá plnoletosť sa nestráca ani zánikom manželstva ani vyhlásením manželstva za neplatné.
§ 9
Maloletí majú spôsobilosť len na také právne úkony, ktoré sú svojou povahou primerané rozumovej a vôľovej vyspelosti zodpovedajúcej ich veku.

Banka asi vyhodnotila, že otvorenie účtu je právny úkon, na ktorý si dostatočne rozumovo a vôľovo vyspelý.
Tie predchádzajúce vyjadrenia na môj vkus príliš zovšeobecňujú, dokladom totožnosti nie je len občiansky preukaz ale aj pas,ktorý majú aj dvojročné deti, pochybujem že im s ním otvoria účet v banke. A kúpne zmluvy tiež nie sú rovnaké pri nákupe rožkov a napr. pri kúpe nehnuteľností. Takže trochu rozlišovať :)