lubka0907
17.08.12,09:55
Dobrý deň,
mám nasledujúci problém:
dodávateľ vykonával pre odberateľa práce. Na miesto výkonu práce sa cestovalo autom odberateľa. Odberateľ chce toto cestovné odpočítať od fakturovanej sumy. Je na to nejaký špeciálny postup, alebo stačí vypočítať: spotrebované hmoty na jeden kilometer a vynásobiť počtom kilometrov? Ja osobne by som to urobila tak. Viem že existuje zákon o cest. náhradách, ale to sa vzťahuje na zamestnanca. Odberateľ chce odpočítať aj amortizačnú časť.
Vie mi niekto v tomto poradiť?
Ďakujem
Xanti
17.08.12,08:05
No divné,
a vy keby ste cestovali na miesto výkonu práce vlastným vozidlom, nefaktúrovali by ste cestu? Určite áno.
Takže tá faktúra by bola vyššia o jazdné. Tak neviem čo chce odberateľ odratávať.
lubka0907
17.08.12,08:16
No teraz neviem či som sa ja zle vyjadrila, alebo sme sa nepochopili. Išlo sa autom odberateľa a nie dodávateľa. Dodávateľ vykonával práce pre odberateľa a jazdil na jeho aute. V podstate sa na miesto výkonu dostal zadarmo, pretože odberateľ hradil aj PHM. Alebo inak firma A vykonávala pre firmu B práce. Firma B hradila cestovné ale to firma A nevzala do úvahy (neodpočítala to a ani nehradila PHM) a preto chce firma A znížiť cenu o PHM a amortizáciu.
Myslím, že teraz je to zrozumiteľnejšie.
Tweety
17.08.12,08:21
No teraz neviem či som sa ja zle vyjadrila, alebo sme sa nepochopili. Išlo sa autom odberateľa a nie dodávateľa. Dodávateľ vykonával práce pre odberateľa a jazdil na jeho aute. V podstate sa na miesto výkonu dostal zadarmo, pretože odberateľ hradil aj PHM. Alebo inak firma A vykonávala pre firmu B práce. Firma B hradila cestovné ale to firma A nevzala do úvahy (neodpočítala to a ani nehradila PHM) a preto chce firma A znížiť cenu o PHM a amortizáciu.
Myslím, že teraz je to zrozumiteľnejšie.
Firma B má nárok na zníženie ceny, kompenzáciu, alebo inak o vysporiadanie náhrad cestovného, ak na prepravu poskytla MV. Záleží len na dohode, buď A bude fakturovať náhrady za MV, alebo firma B zľaví z ceny.
Xanti
17.08.12,08:21
Dobre si to napísala,
ak dodávateľ by šiel svojím autom ... tak faktúruje napr.: materiál, prácu, jazdné ..
kedže šiel autom odberateľa .. tak dodávateľ faktúruje napr. : materiál a prácu ..

Nefaktúrujete jazdné vôbec?
lubka0907
17.08.12,08:31
My sme tým odberateľom. Dodávateľ jazdné nefakturuje a z tohto pohľadu by to nebol problém ak by na cestu prispel. Fakturuje iba prácu, ale na cestu neprispel a v podstate jazdil zadarmo. Preto chceme aby sa to týmto spôsobom vysporiadalo.
Tweety
17.08.12,08:40
My sme tým odberateľom. Dodávateľ jazdné nefakturuje a z tohto pohľadu by to nebol problém ak by na cestu prispel. Fakturuje iba prácu, ale na cestu neprispel a v podstate jazdil zadarmo. Preto chceme aby sa to týmto spôsobom vysporiadalo.
Všetko je to v rukách obchodníkov, na čom sa dohodnú. Je to čisto len na nich obidvoch.
lubka0907
17.08.12,08:49
OK, ďakujem. Takže nie je nejaký predpísaný spôsob ako vypočítať toto cestovné? môžem to urobiť tak ako som napísala vyššie? Čiže spotrebované hmoty na jeden kilometer a vynásobiť počtom kilometrov + 0,183 x počet km?
Tweety
17.08.12,08:59
OK, ďakujem. Takže nie je nejaký predpísaný spôsob ako vypočítať toto cestovné? môžem to urobiť tak ako som napísala vyššie? Čiže spotrebované hmoty na jeden kilometer a vynásobiť počtom kilometrov + 0,183 x počet km?
Môžeš, záleží fakt na dohode.