janahercogova
17.08.12,09:43
Dobry den,

chcela by som Vas velmi pekne poprosit o radu - manzel si zalozil tento rok zivnost - poskytuje IT sluzby, celkove prijmy ma 2400e za 3 vystavene faktury + dalsich 4000e bola dotacia z uradu prace, okrem zdravotneho poistenia nema ziadne ine vydavky.
Kedze este nema v uctovnictve vela poloziek, chceme jednoduche uctovnictvo viest samy. Mozem dotaciu zauctovat ako prijem ovplyvnujuci zaklad dane a v pen.denniku ho dat medzi ostatne polozky?
Kedze na podnikanie pouziva osobny ucet, je na nom strasne vela osobnych vydavkov (nakupy v potravinach, drogerii,...) - musim v jednoduchom uctovnictve uctovat aj o tychto osobnych vydavkoch?
Nestaci ak zauctujem iba prijem z dotacie, prijem za 3 faktury a vydavok na zaplatene zdravotne poistenie? Ako pociatocny stav v penaznom denniku uvadzam nuly, kedze je tento rok prvy rok podnikania?

Prosim poradte. Vopred velmi pekne dakujem.

Jana
KEJKA
17.08.12,08:02
nuž neviem - nie je v podmienkach, že prostriedky z UP mali byť na inom účte? aby sa preukázalo, že sa tieto prostriedky nevyužívajú na iné účely, než je dohodnuté?
O účtovaní v PD - ak ide o osobný účet - je na Porade veľa návodov, postupov, názorov............takže stačí vyhľadať a preštudovať.
janahercogova
17.08.12,08:11
Dakujem za odpoved. Na urade prace nas na ten specialny ucet neupozornili - idem si tie podmienky lepsie prestudovat.
Ja sa na porade neviem az tak dobre orientova, prosim, poviete mi prosim iba, ci musime uctovat okrem tych 3faktur aj o vsetkych osobnych vydavkoch? ak ano tak ucto isto nebudeme robit samy ale si niekoho najdeme...
Vopred dakujem.
KEJKA
17.08.12,08:18
ak ide iba o tri položky z mnohých, tak vlastne účtuješ len príjmy - tie vyznačíš a hotovo. To by ako-tak bolo prijateľné.
Ale ak sú tam aj výdavky - tak pri mnohých položkách bude ťažšie dokazovať, ktoré áno, ktoré nie, nebude sedieť zostatok účtu, ak súkrpomné pohyby vynecháš..... a ak tam budú nebodaj ešte dalšie kreditné položky - dokazovať, že nemajú nič spoločné s podnikaním..........
nezávidím ani tebe a ani účtovníčke.
janahercogova
17.08.12,08:21
No prijmy boli len tieto 3 a danovo uznane vydavky okrem zdravotneho poistenia neboli ziadne. Ale na bankom ucte strasne vela osobnych vydavkov - potraviny, drogeria... och asi to radsej zverim do ruk odbornikovi, lebo tie osobne vydavky sama uctovat nezvladam...

Este raz velmi pekne dakujem za rady. Pekny vikend.
ivustek
17.08.12,08:22
Je ten osobný účet nahlásený na daňovom úrade?
janahercogova
17.08.12,08:27
Ano ucet je nahlaseny - nam bolo povedane, ze manzel ako zivnostnik nemusi mat aj podnikatelsky ucet, ale staci mu jeden ucet.
ivustek
17.08.12,08:36
Ak je nahlásený na DÚ tak treba účtovať aj o súkromných položkách, musí sedieť konečný stav účtu vo výkazoch.
janahercogova
17.08.12,08:41
uf, no veru musime najst nejaku uctovnicku - a moc jej nezavidim, milion malych osobnych platieb...

este raz dakujem za rady!
ivustek
17.08.12,08:47
horšie je to, že účtovníčke za každú položku zaplatíte - aj za súkromný pohyb.
dogicka
17.08.12,09:06
Ak je nahlásený na DÚ tak treba účtovať aj o súkromných položkách, musí sedieť konečný stav účtu vo výkazoch.

Ak spĺňa podmienky, môže využiť ustanovenie §6/14, vtedy sa nepovažuje za účtovnú jednotku, a stačí evidovať príjmy a výdaje (daňovo uznateľné) v časovom slede, teda nemusí sa zaoberať súkromnými platbami na účte:
(14) Daňovník vykonávajúci podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť alebo dosahujúci príjmy z použitia diela a použitia umeleckého výkonu podľa odsekov 1, 2 a 4 za podmienok, že túto činnosť vykonáva samostatne bez zamestnanca, dosiahol z tejto činnosti v bezprostredne predchádzajúcom zdaňovacom období príjmy (výnosy) nepresahujúce sumu 170 000 eur a uplatňuje pri týchto príjmoch (výnosoch) preukázateľné daňové výdavky, môže viesť počas celého zdaňovacieho obdobia daňovú evidenciu o
a) príjmoch a daňových výdavkoch v časovom slede vrátane prijatých a vydaných dokladov, ktoré spĺňajú náležitosti účtovných dokladov, 1)
b) hmotnom majetku a nehmotnom majetku, využívaných na podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť,
c) zásobách, pohľadávkach a záväzkoch.
ivustek
17.08.12,10:11
ano, ale zadávateľka písala, že chcú viesť jednoduché účtovníctvo
Zita5
17.08.12,10:17
uf, no veru musime najst nejaku uctovnicku - a moc jej nezavidim, milion malych osobnych platieb...

este raz dakujem za rady!

Ak si preštudujete Poradu, je tu veľa príspevkov o súkromných účtoch - a taktiež odpovedí, či tieto účty používať či nepoužívať na podnikanie .
JAJA11
17.08.12,10:24
ano, ale zadávateľka písala, že chcú viesť jednoduché účtovníctvo

ale možno nevie, že nemusí viesť jednoduché účtovníctvo. V tomto prípade si myslím, že je výhodnejšie postupovať podľa §6/14 :o
dogicka
17.08.12,10:26
ano, ale zadávateľka písala, že chcú viesť jednoduché účtovníctvo

Áno, súhlasím. Ja som však z jej otázok som pochopila, že nie je veľmi zbehlá v tejto oblasti, tak som jej len ponúkla ďalšiu možnosť, o ktorej zrejme nevie.
Katy a R
17.08.12,10:35
Ano ucet je nahlaseny - nam bolo povedane, ze manzel ako zivnostnik nemusi mat aj podnikatelsky ucet, ale staci mu jeden ucet.
janka, bol taký veľký problém založiť nový účet:confused: ... veď teraz sú bez poplatkov, spravíš to raz-dva .. a nemáš problém s účtovaním súkromných položiek - a dobrý prehľad máš ..
- už je tu o tom toľko popísané :)..
JAJA11
17.08.12,11:03
janka, bol taký veľký problém založiť nový účet:confused: ... veď teraz sú bez poplatkov, spravíš to raz-dva .. a nemáš problém s účtovaním súkromných položiek - a dobrý prehľad máš ..
- už je tu o tom toľko popísané :)..

no neviem, či sú podnikateľské účty bez poplatkov.... možno nejaké tie internetové.... ja som práve preto podnikateľský účet zrušila. Ale mám osobný účet na podnikanie a druhý osobný účet mám na osobné platby.... momentálne za obidva dohromady platím cca 3 Eurá .... takže som spokojná....
dogicka
17.08.12,11:11
tiež mám dva osobné účty a jeden používam len na podnikanie,poplatky na podnikateľských účtoch sú o dosť vyššie
Katy a R
17.08.12,11:12
no neviem, či sú podnikateľské účty bez poplatkov.... možno nejaké tie internetové.... ja som práve preto podnikateľský účet zrušila. Ale mám osobný účet na podnikanie a druhý osobný účet mám na osobné platby.... momentálne za obidva dohromady platím cca 3 Eurá .... takže som spokojná....
.. ja platím dohromady za moje účty 0 eur ... už dosť dlho:). Je pravda, že nemám nejakú embosovanú kartu;) a ani nejaké špeciálne služby nevyužívam .. obyčajné debetné karty, prevody, platby, výbery ... a aj v zahraničí ;)
ponuka je - dá sa vybrať :)
JAJA11
17.08.12,11:20
takýmto bankám treba robiť reklamu :o ja o takých neviem
saminka6
17.08.12,11:50
Dobry den,

chcela by som Vas velmi pekne poprosit o radu - manzel si zalozil tento rok zivnost - poskytuje IT sluzby, celkove prijmy ma 2400e za 3 vystavene faktury + dalsich 4000e bola dotacia z uradu prace, okrem zdravotneho poistenia nema ziadne ine vydavky.
Kedze este nema v uctovnictve vela poloziek, chceme jednoduche uctovnictvo viest samy. Mozem dotaciu zauctovat ako prijem ovplyvnujuci zaklad dane a v pen.denniku ho dat medzi ostatne polozky?
Kedze na podnikanie pouziva osobny ucet, je na nom strasne vela osobnych vydavkov (nakupy v potravinach, drogerii,...) - musim v jednoduchom uctovnictve uctovat aj o tychto osobnych vydavkoch?
Nestaci ak zauctujem iba prijem z dotacie, prijem za 3 faktury a vydavok na zaplatene zdravotne poistenie? Ako pociatocny stav v penaznom denniku uvadzam nuly, kedze je tento rok prvy rok podnikania?

Prosim poradte. Vopred velmi pekne dakujem.

Jana

No neviem, neviem, ale dotácia je príjem neovplyvnujúci základ dane. ;)
Zita5
17.08.12,11:56
takýmto bankám treba robiť reklamu :o ja o takých neviem

Niekedy si to zregulujeme osobne. Ja ak robím platby mesačne cez platobnú kartu , tak poplatok mám 0, inak by som platila 5 eur .
a_je_to
17.08.12,17:51
Niekedy si to zregulujeme osobne. Ja ak robím platby mesačne cez platobnú kartu , tak poplatok mám 0, inak by som platila 5 eur .

... a vy s kým bankujete ? ... :)
Mila123
17.08.12,17:52
TB
demeter
17.08.12,20:05
chcem sa spýtať ak som učet nezahlasil na daňovy urad hrozí mi pokuta,čislo učtu pišem vždy na daňové priznanie..
ivustek
20.08.12,05:19
nestačí iba vpísať do DP, účet musí byť nahlásený
Zita5
20.08.12,05:57
Milka presneee :)
dafy
21.08.12,09:18
ak ste prijali dotáciu od ÚP, tak musíte viesť účtovníctvo. Ako ju zaúčtovať napovedá http://www.kros.sk/index.php?s-cv-contentID=11265&s-cv-submitted=1&s-cv-product=10921&s-cv-date=1335788848&s-cv-fulltext=dot%E1cia
demeter
21.08.12,19:29
Ja som ho pisal do tlačiva, ked som sa stal platcom DPH stači to ,alebo ho musím isť nahlasiť ešte extra.Ďakujem!!!!
alohamercy
10.02.13,08:48
už som písala do viacerých tém, ale ako sa hovorí viac hláv, viac rozumu :D
takže.... SZČO na daňovom úrade ohlásila podnikateľský účet, ale príspevok z úradu práce si nechala poslať na svoj osobný účet, z ktorého sa hradili všetky výdavky spojené s príspevkom.
1. ako mám zaúčtovať dotáciu z osobného účtu, aby sa mi dostala do účtovníctva?
2. Mám aj osobný účet uviesť v DP?
3.Je potrebné aj tento účet dodatočne hlásiť na daňovom úrade?
Mila123
10.02.13,08:51
1/ mohla by si cez ID, ale tie sa účtujú iba na konci zdaň. obd.
2/ neriešila som, ak by som musela najskôr cez ID
3/ možná sankcia zo strany DÚ.....
kukučka
10.02.13,08:56
Rozhodni sa podľa toho, či má na ňom pohyb? Kde má tržby? Aký zostatok?
Čo dáš do výkazu o majetku? Pomôž si interným dokladom.
A nepíš do viacerých tém...
alohamercy
10.02.13,09:06
tržby má na podniktateľskom účte, ale výdavky, ktoré sú výdavkami z dotácie mu idú z osobného účtu, takže ako mám riešiť túto situáciu?
veronikasad
10.02.13,09:12
tržby má na podniktateľskom účte, ale výdavky, ktoré sú výdavkami z dotácie mu idú z osobného účtu, takže ako mám riešiť túto situáciu?
prečo riešiš tú istú problematiku v troch témach ?
avalik
10.02.13,09:13
tržby má na podniktateľskom účte, ale výdavky, ktoré sú výdavkami z dotácie mu idú z osobného účtu, takže ako mám riešiť túto situáciu?

je povinnost drzat dotaciu na ucte?
ak nie, dotaciu vlozit do pokladne a odtial vyplacat vydavky ... + prilozit kopiu vypisu z osobneho uctu (ak je to potrebne)
veronikasad
10.02.13,09:23
je povinnost drzat dotaciu na ucte?
ak nie, dotaciu vlozit do pokladne a odtial vyplacat vydavky ... + prilozit kopiu vypisu z osobneho uctu (ak je to potrebne)
Skôr by som položila otázku, či je možné kupovať zariadenia v hotovosti (blok z ERP), alebo je nutné uhrádzať faktúru z BU.
alohamercy
10.02.13,09:28
je povinnost drzat dotaciu na ucte?
ak nie, dotaciu vlozit do pokladne a odtial vyplacat vydavky ... + prilozit kopiu vypisu z osobneho uctu (ak je to potrebne)
tak podmienka tam nie je
takže môžem o tom účtovať takto: doteraz čerpanú dotáciu zaúčtujem cez ID, aby sa mi dostala do účtovníctva, na osobnom účte zrealizujem výber zvyšnej časti dotácie, aby som mala potvrdenie o vklade do pokladne a tým sa problém osobného účtu pre mňa stáva už nepodstatným a všímam si iba podnikateľský účet? V roku 2013 budem následné čerpanie dotácie účtovať cez VPD (nákup na FA) a na konci roka cez ID dám do príjmu výšku prečerpanej dotácie za rok 2013?
avalik
10.02.13,09:38
ano je potrebne sa drzat podmienok v zmluve o poskytnuti dotacie
mondes
10.02.13,09:50
je povinnost drzat dotaciu na ucte?
ak nie, dotaciu vlozit do pokladne a odtial vyplacat vydavky ... + prilozit kopiu vypisu z osobneho uctu (ak je to potrebne)

áno, dotácia musí byť na účte a čerpá sa z účtu. Avšak ak potrebuje uhradiť niečo v hotovosti, tak môže vybrať požadovaná suma, ale zároveň ihneď uhradiť, resp. do 24 hod. Aspoň nám to tak vraveli na školení v PO. Ale neverím, že každý to takto dodržiava.
avalik
10.02.13,10:15
áno, dotácia musí byť na účte a čerpá sa z účtu. Avšak ak potrebuje uhradiť niečo v hotovosti, tak môže vybrať požadovaná suma, ale zároveň ihneď uhradiť, resp. do 24 hod. Aspoň nám to tak vraveli na školení v PO. Ale neverím, že každý to takto dodržiava.

je to niekde v zakone, ze dotacia musi byt az do vycerpania na ucte? ... z dohod publikovanych na nete vyplyva, ze dotacia bude poskytnuta na ucet ... o tom, ze sa nesmie nasledne vlozit do pokladne podnikatela nie je ani zmienka ... podstatne je opravnene cerpanie dotacie a zbytok mat k dispozicii - ci uz na ucte alebo v pokladni
kukučka
10.02.13,10:47
Pochybujem, neviem aké podmienky majú v zmluve o dotácii, ale tiež pochybujem, že je tam podmienka viazanosti.
Niekedy v počiatkoch poskytovania dotácií sa dalo nakupovať aj na kúpne zmluvy od fyzických osôb, neskôr iba na doklady z obchodu.
Prax bola vo veľa prípadov taká, že dotáciu hneď previedli do pokladne a účet zrušili.
Katarina-fa
13.02.13,13:16
prosím o pomoc, ako mám postupovať v tomto prípade:
FO má od marca 2012 živnostenské oprávnenie na sprostredkovateľskú činnosť, 1xmesačne dostáva úhradu za sprostredkovanie predaja, táto úhrada je však pripisovaná na účet matky tejto fyzickej osoby (tiež nechápem prečo, ale už s tým teraz nič neurobíme), na DÚ nenahlasovali žiadny podnikateľský účet.

Bude správne riešenie, ak FO vystaví každý mesiac PPD a priloží k nemu kópiu výpisu z účtu na ktorý platba skutočne došla?

A ešte otázka, tieto platby chodia na účet od januára 2012 ale živnostenské oprávnenie je až od marca 2012, od akého dátumu je správne evidovať príjmy zo živnosti?

veľmi pekne ďakujem za pomoc
JanaSys
17.02.13,20:15
je to niekde v zakone, ze dotacia musi byt az do vycerpania na ucte? ... z dohod publikovanych na nete vyplyva, ze dotacia bude poskytnuta na ucet ... o tom, ze sa nesmie nasledne vlozit do pokladne podnikatela nie je ani zmienka ... podstatne je opravnene cerpanie dotacie a zbytok mat k dispozicii - ci uz na ucte alebo v pokladni
Len pre info, budem čoskoro žiadať o dotáciu. Povinnou prílohou k žiadosti je (neviem či po novom) zmluva s bankou u uzatvorení účtu. Akéhokoľvek, aj osobného. Zodp. pani to vysvetlila tak, že ešte nikto nemôže mať teraz podnikateľský účet, keďže o živnosť sa bude žiadať až potom a že ten v JU ani nemusí byť. Takže mi dotácia (ak mi ju schvália) príde na osobný účet. Len dúfam, že ak si budem zakladať podnikateľský (či ďalší osobný), tak to tam budem môcť previesť.
avalik
17.02.13,21:01
Len pre info, budem čoskoro žiadať o dotáciu. Povinnou prílohou k žiadosti je (neviem či po novom) zmluva s bankou u uzatvorení účtu. Akéhokoľvek, aj osobného. Zodp. pani to vysvetlila tak, že ešte nikto nemôže mať teraz podnikateľský účet, keďže o živnosť sa bude žiadať až potom a že ten v JU ani nemusí byť. Takže mi dotácia (ak mi ju schvália) príde na osobný účet. Len dúfam, že ak si budem zakladať podnikateľský (či ďalší osobný), tak to tam budem môcť previesť.

je to pre to, ze dotaciu vyplacaju len na ucet a nie v hotovosti cez pokladnu alebo postou na adresu ... a tak ten co nema ucet si ho musi zalozit aby ju mohol prijat
JanaSys
07.04.13,18:59
Až na to, že v čase podávania žiadosti ten účet ešte založený nebol, takže sme mali uviesť akýkoľvek (klasický osobný). Keď sa podpisovalo, už som účet mala, ale že by to bolo komplikované meniť, takže si mám tie peniaze z osobného na ten používaný na podnikanie previesť potom sama.