alena162
19.02.06,19:10
Prosím o radu: v 8/2004 lesing na os. vozidlo, v 5/2005 ukončenie živnosti a čo s leasingom, ako ho účtovať a čo s nesplatnou čiastkou leasingu ??? Vozidlo ostalo v podnikaní.
Zdeni
19.02.06,19:00
Prosím o radu: v 8/2004 lesing na os. vozidlo, v 5/2005 ukončenie živnosti a čo s leasingom, ako ho účtovať a čo s nesplatnou čiastkou leasingu ??? Vozidlo ostalo v podnikaní.
Ak bol premet leasingu obstaraný v roku 2004 a v 2005 ukonč. živ., nájomca je povinný prepočítať odpisy podľa §27 alebo §28 a len odpisy v tej výške, ktoré by si mohol uplatniť ako vlastník, je možné ponechať v daňových výdavkoch. O nájomné zaúčtované v nákladoch od začatia nájomnej zmluvy do jej ukončenia nie je nájomca povinný upravovať základ dane.
A v akom podnikaní auto zostalo, ak bola živnosť zrušená?
alena162
20.02.06,18:39
Živnosť bola zrušená, ale majiteľ si auto v leasingovej spoločnosti nechal na IČO
Katarina
21.02.06,19:55
Mám tiež tento problém, no nie som si istá či ide o porušenie podmienok leasingu a následnú úpravu odpisov. Mohol by s prosím k tomu niekto vyjadriť.
Ďakujem.
Katarina
08.03.06,19:34
Nerieši náhodou niekto tento problém? Nezdá sa mi , že by išlo o predčasné ukončenie leasingu. Živnosť zrušená 26.2.2005, leasing platený ešte dva mesiace na podnikateľské IČO. Aký je Váš názor?
Katarina
12.03.06,21:30
Nerieši náhodou niekto tento problém? Nezdá sa mi , že by išlo o predčasné ukončenie leasingu. Živnosť zrušená 26.2.2005, leasing platený ešte dva mesiace na podnikateľské IČO. Aký je Váš názor?




Prosím skúste poradiť. Ďakujem
Zita5
12.03.06,21:40
Nerieši náhodou niekto tento problém? Nezdá sa mi , že by išlo o predčasné ukončenie leasingu. Živnosť zrušená 26.2.2005, leasing platený ešte dva mesiace na podnikateľské IČO. Aký je Váš názor?

Podľa môjho názoru najskôr mal počkať ešte dva mesiace ,aby ukončil splátky lízingu , auto odkúpiť a potom mal podnikateľ zrušiť živnosť .Dá sa povedať , že z hľadiska účelu lízingu a zákona o DzP je to možné považovať za porušenie lízingovej zmluvy a podmienok , za ktorých na základe zákona uplatňoval výdavky .

Rozhodne to nie je v poriadku ,čo sa týka uplatňovania výdavkov za predmet lízingu a ukončenie živnosti .
dr.kuko
16.03.06,22:43
Mňa tiež už dlhšiu dobu trápi podobný problém a táto téma je mu najbližšia a tak Vás všetkých prosáňím o radu:

Klient skoncil k 31.12.2005 so zivnostou a k 1.1. zalozil s.r.o. cku. Okrem notebooku, vlastnil osobne auto na leasing, ktore kupil v polovici roku 2003 to prepisal so zivnosti na s.r.o.cku.

Aku operciu mam urobit aby si mohol dat do nakladou aj zvysnu cast nedoodpisovanej akontacie+splatok?
Mam auto predat so zivnosti do s.r.cky, alebo existuje nejako bezplatne to tam previest?
A bude odpisovat odznova 4 roky, alebo bude pokracovat v odpisoch?
Uctovanie leasingovych odpisov bude ako keby kupil nove auto, alebo nejako inac?

Velmi pekne dakujem, za akukolvek pomoc.
dr.kuko
17.03.06,06:33
Prosim, dajte mi vedieť, či sa s tym niekto stretol???
DušanČ
17.03.06,06:42
Doporučujem uzavrieť s leasingovou spoločnosťou zmluvu o pokračovaní leasingu s FO ako nepodnikateľom.
renča1
17.03.06,06:50
Mňa tiež už dlhšiu dobu trápi podobný problém a táto téma je mu najbližšia a tak Vás všetkých prosáňím o radu:

Klient skoncil k 31.12.2005 so zivnostou a k 1.1. zalozil s.r.o. cku. Okrem notebooku, vlastnil osobne auto na leasing, ktore kupil v polovici roku 2003 to prepisal so zivnosti na s.r.o.cku.

Aku operciu mam urobit aby si mohol dat do nakladou aj zvysnu cast nedoodpisovanej akontacie+splatok?
Mam auto predat so zivnosti do s.r.cky, alebo existuje nejako bezplatne to tam previest?
A bude odpisovat odznova 4 roky, alebo bude pokracovat v odpisoch?
Uctovanie leasingovych odpisov bude ako keby kupil nove auto, alebo nejako inac?

Velmi pekne dakujem, za akukolvek pomoc.

ja by som to riešila nasledovne:
SZČO by predal os.auto do s.r.o., kedže je na lízing, trebalo by ísť na lízingovku a oznámiť to tam, aby prepísali zmluvu. SZČO by si u seba zdanil príjem /za odstúpenie lízingu/ . Za nákupnú cenu by s.r.o. zaradila si auto do majektu a pokračovala ..., tu však treba postupovať aj na základe lízingovej spoločnosti, pretože lízing.spoločnosť je majiteľom auta. Najskôr sa treba snimi dohodnúť či je to možné, záleží ako je zmluva postavená a až potom riešiť dalšie veci.
Zita5
17.03.06,06:54
ja by som to riešila nasledovne:
SZČO by predal os.auto do s.r.o., kedže je na lízing, trebalo by ísť na lízingovku a oznámiť to tam, aby prepísali zmluvu. SZČO by si u seba zdanil príjem /za odstúpenie lízingu/ . Za nákupnú cenu by s.r.o. zaradila si auto do majektu a pokračovala ..., tu však treba postupovať aj na základe lízingovej spoločnosti, pretože lízing.spoločnosť je majiteľom auta. Najskôr sa treba snimi dohodnúť či je to možné, záleží ako je zmluva postavená a až potom riešiť dalšie veci.

Súhlasím s renčou , vyriešiť to postúpením lízingu . Ovšem ak ste to už tak nespravili .
dr.kuko
17.03.06,09:50
Dakujem za rady. Ono je uz prepisane na PO. S tym nebol problem ale ako to dostat do nakladov? Myslim to co som este neodpisal. Teda navrhujete postupit auto za ciastku, ktoru som este neodpisal (tym padom nezplatim ziadnu dan prijem - vyradovacie odpisy /predaj/)?
Otazka je ze aku dobu bude PO tu ciastku odpisovat? musi odznova 4 roky?

Este raz dakujem vsetkym, za pomoc.
renča1
17.03.06,17:49
Dakujem za rady. Ono je uz prepisane na PO. S tym nebol problem ale ako to dostat do nakladov? Myslim to co som este neodpisal. Teda navrhujete postupit auto za ciastku, ktoru som este neodpisal (tym padom nezplatim ziadnu dan prijem - vyradovacie odpisy /predaj/)?
Otazka je ze aku dobu bude PO tu ciastku odpisovat? musi odznova 4 roky?

Este raz dakujem vsetkym, za pomoc.

Záleží aj na tom, kedy bol lízing u prvého nájomcu obstaraný. Ak k uzavretiu lízing.zmluvy došlo pred r. 2003 nadobud.novelizácie , tak postupovať sa bude podľa predpisov platných do 31.12.2003. Ak lízing.zmluva bola nadobudnutá po 31.12.2003 , tak budú platiť platné predpisy účtovania pod 1.1.2004. Tak v ktorom období?:)
dr.kuko
17.03.06,18:17
leasing bol v roku 2003, ale ako dalej?
renča1
18.03.06,08:03
Treba si uvedomiť čo bude výhodnejšie. V prípade, že dôjde k postúpeniu nájomnej zmluvy, nájomca nie je povinný upravovať základ dane, ak postúpenie na nového nájomcu /čiže jedná sa stále o tú istú osobu/ sa vykoná za rovnakých podmienok, aké boli dohodnuté v pôvodne uzavretej nájomnej zmluve ( to zn. pri postúpení nájomnej zmluvy sa podmienky zmluvy nesmú meniť a za zmluvu ako celok musí byť dodržaná po dobu trvania nájmu.) Vo vašom prípade by som si zvolila túto cestu. Ale môžete aj , čítajte nasledovný odstavec:

Pri postúpení lízingovej zmluvy sú však bežné prípady, že pôvodný nájomca pri postúpení lízingu si môže voči novému nájomcovi vyúčtovať tzv. "odstupné", ktoré môže byť v rôznej dohodnutej výške a ôže byť odlišné od sumy neodpísanej časti istiny (pri nových zmluvách), resp. sumy nerozpustenej časti zálohy na splátky ( pri "starých zmluvách").

ak ide o postúpenie lízingu bez "odstupného", tak s.r.o. bude pokračovať v odpisovaní podľa § 26 ods.3 ZDP a SZĆO nebude upravovať základ dane, ale má nárok si uplatniť odpis v mesiacoch v ktorých ešte v danom roku nedošlo k postúpeniu lízingu podľa § 26 ods.9 ZDP. Ak by však došlo pri postúpení nájomnej zmluvy za "odstupné", tak toto odstupné sa odpisuje, ako súčasť vstupnej ceny, podľa § 26 ods.8 zákon o dani z príjmu. Volila by som prvú možnosť a to bez "odstupného".:) Nie je to komplikované, zmluva bude tiež na poriadku. V zmluve netreba potom robiť žiadne zmeny, a s.r.o. si s os.autom. uplatní ostatné odpisy zo zostatkovej ceny.
Zita5
18.03.06,08:13
Renča , myslím , že to prijaté odstupné je zadniteľným príjmom .Neviem či sa mýlim , ale tak mi to vychádza .
renča1
18.03.06,09:05
Prijatá úhrada za odstupné u SZČO je zdaniteľným príjmom, ale u s.r.o. je to navýšenie vstup.ceny.
dr.kuko
18.03.06,16:07
Dámy ja Vás stále sledujem, teda Vaše názory a niecomu rozumiem, ale niecomu nie, mozme to skusit prakticky (mozno to lepsie pochopim).
Stav aky je:

SZCO - jednoduche ucto - k 31.12.2005 ukoncil zivnost-na zivnosti mu ostalo leasingove auto, ktore sa odpisuje podla noveho sposobu, nakolko ho kupil roku 2003 - auto ma na odpisovych kartach este 600.000 neodpisanych

FIRMA s.r.o. - podvojne ucto - vznikla k 1.1.2006 - ma pokracovanie leasingovej zmluvy

Prevedenie auta - uctovno-ekonomicke:

a) Bezplatne ho prevediem, vyhodim s evidencie k 31.12.2005 v SZCO a neodpisanu cast prevediem na s.r.o. a ta ho doodpisuje (2 roky),

b) Bezplatne ho prevediem, vyhodim s evidencie k 31.12.2005 v SZCO a podla novej zmluvy (kde este budem splacat 500.000) nahodim aktualnu sumu a tu budem odpisovat (4 roky), cize 500 tisic budem odpisovat 4 roky


Ktora z moznosti je spravna, ak nechcem "odstupne"?
renča1
18.03.06,16:40
správna je možnosť a), ved som ti napísala v jednej vete, že na SZČO to nebude mať žiadny dopad na základ dane a s.r.o. pokračuje v odpisovaní...:)
S.r.o. nemôže znova začať odpisovať 4 roky, nechala som ti aj odkaz na parag.:)
dr.kuko
18.03.06,17:01
Dakujem Renca, nejak som tie paragrafy prehliadol, vsetko mi je jasne....v podstate sa nic nezmeni. Prevediem z evidencie SZCO do evidencie SRO, ako keby sa nic nezmenilo doodpisuj ho, ako som odpisoval v SZCO. Velmi pekne dakujem, za ochotu.
renča1
18.03.06,17:03
nie je zač, doodpisovať by si ho musel aj tak, aj keby zmluva bola za "odstupné".
dr.kuko
18.03.06,17:27
ale odstupné by som musel zdaniť a tam zase odpisovat, zbytocna kommplikacia
est raz dakujem