lukyp
17.08.12,13:00
Dobry den,

v roku 2011 som vyhral vecnu cenu v cene 681 EUR, podal som danove priznanie typu B, vyhru som uviedol do danoveho priznania podla paragrafu 8 ako ostatny prijem (pismeno i, j) a danovy nedoplatok (129.5 EUR) riadne zaplatil.

Teraz som vsak obdrzal ziadost o zaplatenie nedoplatku Rocneho zuctovania zdravotneho poistenia. Pri vypocte vymeriavacieho zakladu mi zaratali aj tuto vyhru (teda iny prijem).

Teraz odo mna pozaduju 14% z tejto sumy, teda 95.34 EUR. Predpokladam, ze kedze som uz tuto vyhru raz zdanil, tak uz ziadne "poplatky" platit nemusim. Predpokladam, ze som zle vyplnil danove priznanie.


Ako mam prosim postupovat?

Dakujem,
Lukas

http://www.dovera.sk/platitel/tema-rocne-zuctovanie-po-novom/a526/co-hovori-vyhlaska-k-rocnemu-zuctovaniu-2011
http://www.vszp.sk/platitelia/rocne-zuctovanie-poistneho/
Andyke
17.08.12,16:50
§10b zákona o zdravotnom poistení : Ods. 1 písm.d :
d) dosahovanie príjmu z ostatných príjmov podľa osobitného predpisu, 23)


23)§ 8 zákona č. 595/2003 Z. z. v znení neskorších predpisov.)

Takže v zmysle zákona treba doplatiť zdravotné poistné.


Pozri aj túto stránku : dole ostatné príjmy
http://www.health.gov.sk/?clanok-2
Mila123
17.08.12,17:34
v roku 2012 doplatíš RZZP a tento doplatok ti potom za rok 2012, (v roku 2013) sa ponížiš daňový základ.....
kika14
28.08.12,03:41
Dostala som zo ZP výsledok roč. zúčtovania ZP. Zamestnanec, ktorý má nedoplatok už nie je u nás zamestnaný. Ako vysporiadať jeho nedoplatok ? Oznamuje ZP aj poistencom, alebo je to moja povinnosť oznámiť mu, aby si to vysporiadal.
MarcelkaT
28.08.12,05:22
Dôchodca - SZČO - predal pozemky a príjem uviedol v DP tak ako treba. Zaplatil z toho daň z príjmu. Teraz pri ročnom zúčtovaní ZP mu tento príjem započítali aj do základu pre zdrav.poistenie následkom čoho mu vyšiel veľký nedoplatok. Celý postup možno má oporu v zákone ale sa mi zda nelogicky, lebo mi to pripomína zrušenú povinnosť platiť zdrav.poistenie z prenájmu bytu. Pri predaji pozemku, ktorý bol kúpený zo zdan.peňazí sa tento príjem započítal do zákl. dane z príjmu FO. Navyše ešte raz "odmenime" slušného človeka ktorý tento príjem priznal aj zvyšeným odvodom do zdrav.poistenia. Nie je tých daní a odvodov trochu veľa?
Reco
28.08.12,06:18
Zdravim, nechcem zakladat novu temu, tak pisem sem. Ako vyssie spominani maju problem s rocnym zuctovanim v nasej uzasnej poistovni, mam ho aj ja.
Som student denneho studia a popri tom som pracoval na dohodu + este nejake veci mimo a samozrejme som to vsetko uviedol do DP. Prekvapenie ma dostihlo vcera, ked som si precital, ze mam nedoplatok vo VSZP. Zaujimave na tom je, ze penazi, ktore som zarobil na dohodu sa ani nedotkli, ale co som uviedol iny prijem - podla §8 z toho si peniaze narokuju. Chcem sa opytat - ked ani stat si nedovoli z toho pytat DPH, ako si poistovna moze dovolit z toho pytat 14% na poistne? A ci to musim zaplatit, pretoze ak za mna plati zdravotne poistenie stat, nemali by to vymahat od neho (ked uz)? Alebo nabuduce radsej nemam podavat danove priznanie resp. nemam uvadzat pravdive udaje, aby mi nestrhavali taketo "banality"? Moj prijem bol dokonca nizsi nez je zivotne minimum, takze mi to pride ako zderstvo.
tictac7
28.08.12,06:30
Zdravim, nechcem zakladat novu temu, tak pisem sem. Ako vyssie spominani maju problem s rocnym zuctovanim v nasej uzasnej poistovni, mam ho aj ja.
Som student denneho studia a popri tom som pracoval na dohodu + este nejake veci mimo a samozrejme som to vsetko uviedol do DP. Prekvapenie ma dostihlo vcera, ked som si precital, ze mam nedoplatok vo VSZP. Zaujimave na tom je, ze penazi, ktore som zarobil na dohodu sa ani nedotkli, ale co som uviedol iny prijem - podla §8 z toho si peniaze narokuju. Chcem sa opytat - ked ani stat si nedovoli z toho pytat DPH, ako si poistovna moze dovolit z toho pytat 14% na poistne? A ci to musim zaplatit, pretoze ak za mna plati zdravotne poistenie stat, nemali by to vymahat od neho (ked uz)? Alebo nabuduce radsej nemam podavat danove priznanie resp. nemam uvadzat pravdive udaje, aby mi nestrhavali taketo "banality"? Moj prijem bol dokonca nizsi nez je zivotne minimum, takze mi to pride ako zderstvo.

...ako je už vyššie spomínané (a aj v iných témach), robia to v zmysle platného zákona, takže si nepomôžeš...
...štát si dovolí pýtať len to, čo je v zákone, mimochodom VšZP patrí "štátu", a štát si aj Ty....
...Ty si mal príjem, Ty musíš platiť....

...a aby Ti nebolo ľúto - od 1.1.2013 si z dohody o brigádnickej práci študentov zaplatíš aj nemocenské a invalidné poistenie (7%) a z dohody o vykonaní práce všetky poistenia do sociálnej aj zdravotnej poisťovne (13,4%). Z ostatných príjmov podľa §8, tak, ako doteraz - zdravotné poistenie (14%)....
mario.spusta
12.09.12,09:07
Dobry den, chcel by som sa opytat na vymeriavaci zaklad. Z danoveho priznania mi vysiel zaklad dane 12028,36, teda VZ 5620,72, ale po odpocitani danovej straty za predchadzajuce zdanovacie obdobia mi vysiel zaklad dane 3559,30 teda minimalny VZ. Ktory VZ resp ktory zaklad dane sa pocita do rocneho zuctovania. Vopred dakujem za odpoved.
mario.spusta
17.09.12,11:28
Nevie niekto poradit???
dakujem
tictac7
17.09.12,11:53
VZ = príjem a nie ZD....
fefefe3
21.09.12,08:27
v roku 2012 doplatíš RZZP a tento doplatok ti potom za rok 2012, (v roku 2013) sa ponížiš daňový základ.....

Tiež mi prišiel nedoplatok z výhry 200 eur- zaplatit 28 eur. Ako ich dam do danového priznania na budúci rok a znížim danový základ. DAkujem
nibiru
21.09.12,08:42
Manžel dostal taktiež nedoplatok na RZZP za to, že pri odchode zo zamestnania mu bolo vyplatené odstupné. Je pravdou, ako som čítala hore vyššie, že tento nedoplatok si môže v DP r. 2012 odpočítať zo základu dane?
nibiru
21.09.12,08:48
Manžel dostal taktiež nedoplatok na RZZP za to, že pri odchode zo zamestnania mu bolo vyplatené odstupné, a vtedy hovorili, že z toho sa neplatí ZP. Je pravdou, ako som čítala hore vyššie, že tento nedoplatok si môže v DP r. 2012 odpočítať zo základu dane?
veronikasad
21.09.12,08:49
Manžel dostal taktiež nedoplatok na RZZP za to, že pri odchode zo zamestnania mu bolo vyplatené odstupné, a vtedy hovorili, že z toho sa neplatí ZP. Je pravdou, ako som čítala hore vyššie, že tento nedoplatok si môže v DP r. 2012 odpočítať zo základu dane?
počkaj na schválenie novely zákona o DzP. Pripravujú sa zmeny aj v tejto oblasti (zatial viem len o uplatňovaní odpočtu poistného pri NČZD na manželku)
nika.sum
03.10.12,11:11
Ahoj, ako je to s preddavkami na ZP. Klient ma prijmy z §6 a tiez mal v r.2011 prijem z §8. Vysiel mu samozrejme nedoplatok. Ale chcem sa spytat, ak mu chcem vypocitat preddavky na ZP, ktore ma platit od 1.1.2013 neviem ci mu pocitam do ZD pre vypocet preddavkov aj prijem z §8?
hinault
05.10.12,07:29
[QUOTE=Andyke;2126075]§10b zákona o zdravotnom poistení : Ods. 1 písm.d :
d) dosahovanie príjmu z ostatných príjmov podľa osobitného predpisu, 23)


23)§ 8 zákona č. 595/2003 Z. z. v znení neskorších predpisov.)

Takže v zmysle zákona treba doplatiť zdravotné poistné.


Pozri aj túto stránku : dole ostatné príjmy
http://www.health.gov.sk/?clanok-2[/QUOTE

Dáva Vám ten citovaný text zákona zmysel? "dosahovanie príjmu z ostatných príjmov podľa osobitného predpisu", to je co za hlúposť? čo by pod to malo spadať? neviem si predstaviť ako sa dajú činnosťou založenou právnym vzťahom dosiahnuť príjmy z príjmov zdaňovaných podľa § 8 zákona o dani z príjmov. Majú vôbec zdravotné poisťovne právo na základe takéhoto zmätočného ustanovenia zaraďovať do vymeriavacieho základu automaticky všetky príjmy podľa § 8? neplatí, že majú právo konať len to, čo im dovoľuje zákon?

A ďalšia otázka, čo ak ide len o jednorazový úkon, t. j. nejde o "dosahovanie" ale "dosiahnutie" príjmu z jedného úkonu. Tiež to patrí do vymeriavacieho základu?