Economic
17.08.12,16:26
Zdravím Vás milí poraďáci, potrebujem veľmi Vaše rady a názory. Mám takýto problém :
Môj klient je právnická osoba neplatiteľ DPH, registrovaný podľa 7a a má pridelené SK.......
Tomuto môjmu klientovi vyfakturuje neplatiteľ DPH nemecký podnikateľ službu bez DPH. On uvedeie môjho klienta v SV ako príjemcu služby v rámci EÚ.
Môj klient fakturuje služby anglickej právnickej osobe, platiteľovi DPH. Samozrejme služba je bez dane, nemá postavenie platiteľa, uvedie tú anglickú právnickú osobu do SV.

Ale čo zaujíma mňa je otázka. Keď neplatiteľ DPH slovenská sročka dostane taktúto FA od nemeckej FO podnikateľa neplatiteľa, ktorý ho dá do SV, slovenská sro ju musí túto FA samozdaňovať ? Musím podávať aj DP k DPH ? Ešte raz opakujem, ani ten podnikateľ, ani moja právnická osoba nie sú platitelia DPH. Jedná sa poskytnutie služby.

Veľmi pekne ďakujem za všetky návody.
KEJKA
17.08.12,17:10
najskôr mimo témy...... zobrazovanei príspevkov sa zarovnáva vpravo a pri rolovaní vyskakuje akoby duplicitné okno porady,......:eek:
k otázke:
registrácia 7a) znači, že pri poskytovaní a prijímaní služieb podľa §15/1 vystupuje firma ako platiteľ DPH
1. ak poskytuje službu do EU, tak bez DPH, príjemca v EU ju dodaní, podávaš SV.
2. ak prijíma službu z EU, tak tiež bez DPH, ale ju musí dodaniť - pozor nie samozdaniť. Podá DP DPH, vypočítanú DPH za daný mesiac uhradí a tým to končí. SV k tejto službe nepodáva.
Economic
17.08.12,17:17
najskôr mimo témy...... zobrazovanei príspevkov sa zarovnáva vpravo a pri rolovaní vyskakuje akoby duplicitné okno porady,......:eek:
k otázke:
registrácia 7a) znači, že pri poskytovaní a prijímaní služieb podľa §15/1 vystupuje firma ako platiteľ DPH
1. ak poskytuje službu do EU, tak bez DPH, príjemca v EU ju dodaní, podávaš SV.
2. ak prijíma službu z EU, tak tiež bez DPH, ale ju musí dodaniť - pozor nie samozdaniť. Podá DP DPH, vypočítanú DPH za daný mesiac uhradí a tým to končí. SV k tejto službe nepodáva.

Ďakujem krásne....
Mimo témy : V Googlechrome mi to tiež tak ukazuje v pravo a zle, v mozile mi to ukazuje v poriadku.
Priekak, aj tu mi to už ukazuje takto zle...
srska
17.08.12,17:24
Ďakujem krásne....
Mimo témy : V Googlechrome mi to tiež tak ukazuje v pravo a zle, v mozile mi to ukazuje v poriadku.
Priekak, aj tu mi to už ukazuje takto zle...mimotemy ie = ff = pravičiari už asi 3 hodiny
Economic
17.08.12,18:47
najskôr mimo témy...... zobrazovanei príspevkov sa zarovnáva vpravo a pri rolovaní vyskakuje akoby duplicitné okno porady,......:eek:
k otázke:
registrácia 7a) znači, že pri poskytovaní a prijímaní služieb podľa §15/1 vystupuje firma ako platiteľ DPH
1. ak poskytuje službu do EU, tak bez DPH, príjemca v EU ju dodaní, podávaš SV.
2. ak prijíma službu z EU, tak tiež bez DPH, ale ju musí dodaniť - pozor nie samozdaniť. Podá DP DPH, vypočítanú DPH za daný mesiac uhradí a tým to končí. SV k tejto službe nepodáva.

Predsa sa len ešte raz pre uistenie opýtam. Neplatca DPH nemec vyfakturuje napríklad 4 800.- eseročne registrovanej podľa 7a na SK kde vo FA DPH nie je vyčíslená, lebo nie je platiteľ DPH a z tohto teda je 800 Eur a ZD je 4000.- Eur. Slovenská sročka má zaplatiť 800.- Eur na slovenský DÚ, hoci tá služba sa ďalej prefakturuje anglickej spoločnosti platiteľovi DPH, kde slovenská sro fakturuje bez DPH. No slovenská sro podáva SV. Riešim toto prvý krát, preto som taká opatrná....
ccokoladecka
20.08.12,08:38
ahojte, chcem sa spytat, ak osoba, ktora je registrovana podľa §7a a dodáva služby aj do zahraničia aj na slovensko, vystavuje do ČR faktúry bez DPH, tak je správne, že aj na Slovensko ich vystaví bez DPH? som si istá, že áno, ale chcela by som si to nechať potvrdiť.

na všetky faktúry uvádza ič dph, ale vystavuje ich bez DPH.... ina tie vystavené do ČR uvedie, že osoba prijímajúca službu má povinnosť odviesť DPH podľa § 15?
KEJKA
20.08.12,08:48
Predsa sa len ešte raz pre uistenie opýtam. Neplatca DPH nemec vyfakturuje napríklad 4 800.- eseročne registrovanej podľa 7a na SK kde vo FA DPH nie je vyčíslená, lebo nie je platiteľ DPH a z tohto teda je 800 Eur a ZD je 4000.- Eur. Slovenská sročka má zaplatiť 800.- Eur na slovenský DÚ, hoci tá služba sa ďalej prefakturuje anglickej spoločnosti platiteľovi DPH, kde slovenská sro fakturuje bez DPH. No slovenská sro podáva SV. Riešim toto prvý krát, preto som taká opatrná....Nemec musí byť tiež registrovaný pri službách podľa §7a-teda obdoba v DE,
ak fakturuje 4800, tak to je ZD a krát 20% vyjde slov. DPH, ktorú zaplatí SR firma v SR..
Na Slovensku fakturuje bez DPH, ale na fa nedáva ičDPH-lebo je neplatiteľ ale dáva len DIČ, lebo je neplatiteľ.
podľa mňa sa mu neoplatí byť reg. §7a sa nehodí, ak fakturuje krížom krážom.....
KEJKA
20.08.12,08:49
ahojte, chcem sa spytat, ak osoba, ktora je registrovana podľa §7a a dodáva služby aj do zahraničia aj na slovensko, vystavuje do ČR faktúry bez DPH, tak je správne, že aj na Slovensko ich vystaví bez DPH? som si istá, že áno, ale chcela by som si to nechať potvrdiť.

na všetky faktúry uvádza ič dph, ale vystavuje ich bez DPH.... ina tie vystavené do ČR uvedie, že osoba prijímajúca službu má povinnosť odviesť DPH podľa § 15?predchádzajúcu odpoved som zmiešala - mala som to napísať sem.
teda v SR-len DIČ
do EU ičDPH, do EU dáva odkaz o prenose DP
na fa do SR dáva poznámku, že je neplatiteľ /nepovinne/
ccokoladecka
20.08.12,08:59
dakujem, takze do sr vystavi fakturu s uvedenim, ze nie je platca DPH. ako si v predchadzajucom prispevku uviedla "podľa mňa sa mu neoplatí byť reg. §7a sa nehodí, ak fakturuje krížom krážom....." tak si to asi nemysllela k mojmu prispevku vsak?
predchádzajúcu odpoved som zmiešala - mala som to napísať sem.
teda v SR-len DIČ
do EU ičDPH, do EU dáva odkaz o prenose DP
na fa do SR dáva poznámku, že je neplatiteľ /nepovinne/
KEJKA
20.08.12,10:50
áno, tak zmiešala som to.......ty si vyber, čo je odpoved pre teba, ved som to aj zrekapitulovala
Economic
20.08.12,12:16
Nemec musí byť tiež registrovaný pri službách podľa §7a-teda obdoba v DE,
ak fakturuje 4800, tak to je ZD a krát 20% vyjde slov. DPH, ktorú zaplatí SR firma v SR..
Na Slovensku fakturuje bez DPH, ale na fa nedáva ičDPH-lebo je neplatiteľ ale dáva len DIČ, lebo je neplatiteľ.
podľa mňa sa mu neoplatí byť reg. §7a sa nehodí, ak fakturuje krížom krážom.....

Ešte raz vďaka KEJKA. Nechala som ten príspevok môj úmyselne so zlými číslami, aj keď už som sa dočítala a doštudovala v zákone, že tá suma je ZD. Tiež som si to vyhodnotila ako nie dobrý spôsob takejto práce... a hlavne nevýhodné pre môjho klienta. Aj s klientom sme to poriešili, že na zatiaľ to takto robiť nebude...

Ale ešte jedna otázka, KEJKA, moja milá, ak môžem pre uistenie sa.
keby ten jeho FO - nemecký podnikateľ bol platiteľ DPH
on ako eseročka platiteľ DPH
prijímateľ služby v anglicku platiteľ DPH Teda všetci platitelia DPH

On ako eseročka fakturuje bez DPH (angličan samozdaňuje ?) a pri predaji služby ďalej odvádza DPH v anglicku
na službu, ktorú by mu FO nemecký podnikateľ vyfakturoval by uplatnil môj klient samozdnanie ? Teda z tej prijatej služby pri tomto režime by nemusel tú DPH platiť ?

Jednoznačne súhlasím, že 7a nie je dobré, keď fakturuje krížom krážom... Toto som už aj ja tak isto vyhodnotila...

Vopred ďakujem.
KEJKA
20.08.12,13:58
áno, pokiaľ je plnenie v zmysle §15/1, tak medzi platiteľmi /s nárokom na odpočítanie DPH/, všetky zúčastnené strany samozdaňujú, teda dPH je nulová. DPH sa odvedie až pri fakturácii konečnému príjemcovi, ktorý - pokiaľ je platiteľ DPH, si ju tiež odpočíta, aj ked už by v ramci jednej krajiny nešlo o samozdanenie.
DPH platí len konečný príjemca=občan=spotrebiteľ.
Economic
20.08.12,14:24
SUPERKY, veľikánska vďaka...