onam
17.08.12,19:08
moj pracovny tyzden je zvycajne pondelok - piatok. pocas dovoleniek vsak zastupujem dvoch kolegov, ktorí sa navzájom striedaju. oni pracuju v rezime dva dni po sebe od 12.00 do 22.30 potom dva dni volno (vtedy pracuje ten druhy) a opat dva dni praca (priklad: prvy robi pondelok-utorok a piatok-nedela, vtedy druhy robi streda-stvrtok a dalsi tyzden sa vymenia). ja teraz zaskakujem za toho, co ma dlhy tyzden, cize robim pondelok-utorok a piatok-nedela (v sobotu volno), od pondelka by som mal nastupit na svoju zvycajnu poziciu. nebudem mat teda cez vikend dva dni nepretrziteho odpocinku (mal som streda-stvrtok) a vychadza to sest pracovnych dni nepretrzite po sebe.
buchač
17.08.12,18:26
NIE som ani účtovník a ani personalista ...takže sa ani len nesnažím odpovedať na otázku , čo môže alebo nie ...
Som LEN NORMÁL jedinec ...a preto sa opýtam :

TY si už dovolenku mal , alebo budeš ešte len mať ???
Čo myslíš , bude niekto za Teba zaskakovať ???

...ozaj .....moja dcéra ťahá 7 ( SEDEM dní ) za sebou .......12 - ky ......to len na okraj ....
onam
17.08.12,18:45
mily buchac, tvoju dceru zneuziva zamestnavatel, mala by sa poradit, tak ako ja tu
ivka70
18.08.12,02:48
§ 93
Nepretržitý odpočinok v týždni

(1) Zamestnávateľ je povinný rozvrhnúť pracovný čas tak, aby zamestnanec mal raz za týždeň dva po sebe nasledujúce dni nepretržitého odpočinku, ktoré musia pripadať na sobotu a nedeľu alebo na nedeľu a pondelok.

(2) Ak povaha práce a podmienky prevádzky neumožňujú rozvrhnúť pracovný čas zamestnanca staršieho ako 18 rokov podľa odseku 1, poskytnú sa dva po sebe nasledujúce dni nepretržitého odpočinku v týždni v iných dňoch týždňa.

(3)Ak povaha práce a podmienky prevádzky neumožňujú rozvrhnúť pracovný čas podľa odsekov 1 a 2, zamestnávateľ môže zamestnancovi, ktorý je starší ako 18 rokov, po dohode so zástupcami zamestnancov alebo, ak u zamestnávateľa nepôsobia zástupcovia zamestnancov po dohode so zamestnancom, rozvrhnúť pracovný čas tak, aby zamestnanec mal raz za týždeň najmenej 24 hodín nepretržitého odpočinku, ktorý by mal pripadnúť na nedeľu s tým, že zamestnávateľ je povinný dodatočne poskytnúť zamestnancovi náhradný nepretržitý odpočinok v týždni do ôsmich mesiacov odo dňa, keď mal byť poskytnutý nepretržitý odpočinok v týždni.

(4) Ak povaha práce a podmienky prevádzky neumožňujú rozvrhnúť pracovný čas podľa odsekov 1 až 3, zamestnávateľ môže zamestnancovi, staršiemu ako 18 rokov, po dohode so zástupcami zamestnancov alebo, ak u zamestnávateľa nepôsobia zástupcovia zamestnancov, po dohode so zamestnancom, rozvrhnúť pracovný čas tak, aby zamestnanec mal raz za týždeň najmenej 35 hodín nepretržitého odpočinku, ktorý pripadne na nedeľu a na časť dňa predchádzajúceho nedeli alebo na časť dňa nasledujúceho po nedeli.

(5) Ak povaha práce a podmienky prevádzky neumožňujú rozvrhnúť pracovný čas podľa odsekov 1 až 3, zamestnávateľ môže zamestnancovi staršiemu ako 18 rokov po dohode so zástupcami zamestnancov, alebo ak u zamestnávateľa nepôsobia zástupcovia zamestnancov po dohode so zamestnancom, rozvrhnúť pracovný čas tak, aby zamestnanec mal raz za dva týždne 24 hodín nepretržitého odpočinku v týždni, ktorý by mal pripadnúť na nedeľu s tým, že zamestnávateľ je povinný dodatočne poskytnúť zamestnancovi náhradný nepretržitý odpočinok v týždni do štyroch mesiacov odo dňa, keď mal byť poskytnutý nepretržitý odpočinok v týždni.
buchač
18.08.12,16:01
mily buchac, tvoju dceru zneuziva zamestnavatel, mala by sa poradit, tak ako ja tu
milý onen ....

Moju dcéru nik nezneužíva ( keď už , tak využíva ...) ...ja len , že takto pracuje ....týždeň maká , týždeň voľno má ....

...a čo sa týka toho poradenia ...holt , mňa má a ja mám Poradu ( keď už ...)
Ibaže moja neužitočná otázka platí aj naďalej ....

TY si už dovolenku mal , alebo budeš ešte len mať ???

...a ak si ju nepochopil , tak sa vlož do myslenia kolegov svojich , že či aj oni takto zmýšľajú ...
...veď je to normálne ( malo by byť ) v tých pracovných vzťahoch ...
...že Ty využiješ a keď niekto druhý potrebuje ???...takže , chudáčik ..." nebudem mat teda cez vikend dva dni nepretrziteho odpocinku " ....

...kua , serie ma takéto užitočné myslenie mysliteľov ....
onam
19.08.12,11:55
mily suchač,
ked som mal dovolenku ja, firma zobrala brigadnika, cize ziadny zo spominanych ani nespominanych kolegov ma nezaskakoval. kedysi pracovalo na rovnakej pozicii (ako som ja a spominani kolegovia) sedem ludi, teraz sme zostali traja. cela praca sa rozdelila medzi nas, bez zvysenia platu alebo inych kompenzacii. vysledkom je sest dni prace v kuse. kedze mam novonarodene dieta, radsej by som travil cas s nim, ako v robote. ale podla teba je zrejme normalne, ked firma zdiera ludi z koze a porusuje pri tom zakonnik prace.

kua, serie ma taketo pindanie pseudomudralantov
misoft
19.08.12,12:03
mimotemy
No onam sorry, ale mal by si prijať sebareflexiu - buchač sa ťa pýtal, či si už mal dovolenku (lebo ak nie, asi by ťa zastupovali tí druhí) - ty si sa sťažoval na pracovný čas, že zaskakuješ dovolenkujúcich, ale si už nespomenul, že zamestnávateľ počas tvoje dovolenky najal náhradu - dosť podstatný fakt, ktorý si "akosi zabudol poznamenať" - takže

kua, serie ma taketo pindanie pseudomudralantov
- zober toaleťák a poutieraj ten neporiadok, ktorý si sám spôsobil.
buchač
19.08.12,12:52
mily suchač,
ked som mal dovolenku ja, firma zobrala brigadnika, cize ziadny zo spominanych ani nespominanych kolegov ma nezaskakoval. kedysi pracovalo na rovnakej pozicii (ako som ja a spominani kolegovia) sedem ludi, teraz sme zostali traja. cela praca sa rozdelila medzi nas, bez zvysenia platu alebo inych kompenzacii. vysledkom je sest dni prace v kuse. kedze mam novonarodene dieta, radsej by som travil cas s nim, ako v robote. ale podla teba je zrejme normalne, ked firma zdiera ludi z koze a porusuje pri tom zakonnik prace.

kua, serie ma taketo pindanie pseudomudralantov
ODPOVEĎ JE VTEDY DOLEŽITÁ , AK JE SPRÁVNE POLOŽENÁ OTÁZKA .....

mimotemy
No onam sorry, ale mal by si prijať sebareflexiu - buchač sa ťa pýtal, či si už mal dovolenku (lebo ak nie, asi by ťa zastupovali tí druhí) - ty si sa sťažoval na pracovný čas, že zaskakuješ dovolenkujúcich, ale si už nespomenul, že zamestnávateľ počas tvoje dovolenky najal náhradu - dosť podstatný fakt, ktorý si "akosi zabudol poznamenať" - takže

- zober toaleťák a poutieraj ten neporiadok, ktorý si sám spôsobil.

...nie ...nie je to normálne s tým , čo sa deje medzi zamestnávateľmi a zamestnancami v poniektorých prípadoch , to je fakt ....
Ako misoft povedal , nedostal som odpoveď na otázku ...od toho sa odvíja predsa aj iné ...
Ja som nebral ale v potaz ZP , ale iba to akože ľudské hľadisko ...že výpomoc medzi kolegami ...
Napríklad manželka bude mať 2 týždne dovolenku ...čo asi myslíš , že kto bude za ňu makať ???....a následne naopak ???
Myslíš si , že zamestnávateľovi trhá žilami ???...prevádzkar povie zamestnancom ...." nejako sa dohodnite medzi sebou a dajte mi potom vedieť .."....a biznis ide ďalej ....
Tak mi tu neoperuj ZP , nakoľko ten je v dnešnej dobe niekedy len na jednu vec dobrý ...
Ulice sú plné ľudí bez práce , začneš skákať a oháňať sa paragrafmi a hneď máš na krku jedno napomenutie , potom druhé ...a ani sa nenazdáš , už Ti ani na Sunar nezvýši ....

...a že máš novonarodené dieťa ????......kua , nie si prvý a ani posledný .....
...a ozaj ...radšej by si trávil čas s malým dieťaťom ako sa v robote onačil ???....pekné , krásne , chvályhodné ...no poznám ( či nepoznám z tej šiestej veľmoci ) aj také prípady , že ocko by rád , kua a ako rád , do zamestnania šiel ....len keby nejaké bolo...

...a len tak na margo ...Tebe sa len ešte narodilo dieťa ...ja som už aj vnučke prdel utieral ...tak najemnúčko ...


Len tak na záver poznámočka k tomu pseudomdrlantstvu...TO , čo som ja už zabudol , bude Tebe asi ešte dlho trvať , pokiaľ sa to naučíš ....

Capisci ???
onam
19.08.12,13:46
ospravedlnujem sa buchačovi. aj misoftovi a kazdemu, koho to poburilo.
ale musim sa branit a poznamenat, ze sa nestazujem na kolegov, ani na to, ze ich v lete musim zaskakovat, ked su dovolenky.
ked ma hociktory kolega poprosi o pomoc, nemam s tym problem. tiez rozumiem tomu, ze kazdy si musi oddychnut a iny za neho urobi tu pracu.
stazoval som sa na to, ze pre chybu v systeme pracovnych zmien to vyslo tak, ako som popisal hore.
sito
19.08.12,13:51
moj pracovny tyzden je zvycajne pondelok - piatok. pocas dovoleniek vsak zastupujem dvoch kolegov, ktorí sa navzájom striedaju. oni pracuju v rezime dva dni po sebe od 12.00 do 22.30 potom dva dni volno (vtedy pracuje ten druhy) a opat dva dni praca (priklad: prvy robi pondelok-utorok a piatok-nedela, vtedy druhy robi streda-stvrtok a dalsi tyzden sa vymenia). ja teraz zaskakujem za toho, co ma dlhy tyzden, cize robim pondelok-utorok a piatok-nedela (v sobotu volno), od pondelka by som mal nastupit na svoju zvycajnu poziciu. nebudem mat teda cez vikend dva dni nepretrziteho odpocinku (mal som streda-stvrtok) a vychadza to sest pracovnych dni nepretrzite po sebe.

A skutočne si tých šesť dni za sebou odpracoval?
heja3
20.08.12,07:52
Ja neviem o čo ti ide - týždeň pred záskokom si pracoval normálne ako pracuješ po-pia, so+ne voľno,
týždeň záskoku - po+ut práca, str+štv - voľno, pia+ned. práca, sob-voľno - mal si 2 dni po sebe voľno v tomto týždni? Mal §93 ods.2 môžu byť voľné aj iné dni po sebe+ešte aj sobota...... :)
Ďalší týždeň normál ako pracuješ - máš voľno sob+nedeľa....
Ide ti o to, že robíš v kuse od nedele po piatok, ale nesťažoval si sa, keď si mal voľno so+ned a potom si robil len 2 dni a zase 2 dni voľno?
onam
20.08.12,10:07
ide mi o to, ze by sa so mnou jednalo inak ako s ostatnymi, rozumies? iny ked robi dlhy tyzden, ma po nom narok na dva dni volna, ja by som mal 5 dni roboty. to sa ti zda spravodlive?
teraz pointa: isiel som za sefom a povedal mu to, dal mi dva dni volno - v stredu a stvrtok. keby som dal na vase rady a drzal hubu a krok, tak robim tych 6 dni v kuse.
tie dva dni volna mi dal, lebo som na ne mal narok, pocujete? podla zakonnika prace §93 ods.2, ktory citujes, ale mu nerozumies.
treba sa ozvat, lebo inak budete aj vy robit 6 dni, sef kukne a povie si: ticho su, budu radi ked budu moct pracovat kazdy den.
to sa vam moze stat len zo strachu ozvat sa. ale ked sa neozvete kvoli tomu, na co mate narok, stratite ho. a potom clovek, ktory si bude ziadat len to, co mu patri, vyzera ako nemoralny lenivec.
bikam
20.08.12,10:32
mimotemy

to sa vam moze stat len zo strachu ozvat sa. ale ked sa neozvete kvoli tomu, na co mate narok, stratite ho. a potom clovek, ktory si bude ziadat len to, co mu patri, vyzera ako nemoralny lenivec.
S týmto na 100% súhlasím, bola som v podobnej situácii, tiež som sa ozvala, šéfka na mňa pozerala ako na exota, že to si vraj ešte nikto nedovolil, lebo každý si prácu váži. Ja si však viac vážim svoje zdravie a rodinu, tak som dala výpoveď, a za mnou ďalší 2 kolegovia, tak si šéfka musela robiť našu prácu vyše mesiaca sama, kým našla náhradu za nás.A keďže som tam od vtedy nebola, tak neviem, čo si šéfka v tej chvíli vážila viac - našu prácu alebo svoje zdravie a osobné voľno
Pidgey
20.08.12,10:44
no, bud si isty, ze ty co ti tu radili vedia o com hovoria.
Ze si sa ozval a dal to dva dni volno je OK. Nik nevie, kde pracujes (zamestnanost, pocet moznych uchadzacov na tvoju profesiu, vyska ohodnotenia, vztahy s nadriadenymi a pod). Zial na slovensku je situacia taka, ze drviva vacsina ludi je rada ze ma pracu, kde ma istotu ze o nu nepride a dokaze z platu zaplatit vsetky ucty a uzivit rodinu. Ty ktori si toto neuvedomuju, su bud bez zavazkov,alebo maju take vedomosti, ze si mozu kedykolvek zmenit zamestnavatela. To tiez ale neznamena ze vsetci musia drzat hubu a krok ( co su radi ze maju pracu). Kazdy najlepsie vie co si moze dovolit a co nie, resp ci to za to stoji a hlavne aky "ton"zvolit ked sa ides na to pytat. Robis tam pravdepodobne dost dlho,ale svojho sefa asi moc dobre nepoznas, inak by si sa na to hadam ani nepytal. Osobne ak by nieco take chcel po mne sef, ani by som to neriesil, a proste urobil co je potrebne. Viem ze mi to v buducnosti vrati aj s urokom, bez potreby ho o to ziadat. Ale zaroven to ani jeden z nas nepovazuje za samozrejmost, iba nam ide o to, aby sa firme darilo, a budeme sa mat vsetci OK
Pidgey
20.08.12,10:53
mimotemy
S týmto na 100% súhlasím, bola som v podobnej situácii, tiež som sa ozvala, šéfka na mňa pozerala ako na exota, že to si vraj ešte nikto nedovolil, lebo každý si prácu váži. Ja si však viac vážim svoje zdravie a rodinu, tak som dala výpoveď, a za mnou ďalší 2 kolegovia, tak si šéfka musela robiť našu prácu vyše mesiaca sama, kým našla náhradu za nás.A keďže som tam od vtedy nebola, tak neviem, čo si šéfka v tej chvíli vážila viac - našu prácu alebo svoje zdravie a osobné voľno

Ale ved to je ok, ak si to mozes dovolit. Osobne zarobim dost , aby sme boli odkazany na manzelkin prijem, a teda vzdy ked bola v nejakom zamestnani, som jej vravel, nech nenecha zo sebou zametat, ze to nepotrebujeme. Ak ste na tom financne tak, ze vam tie peniaze chybat nebudu, resp ze si za take peniaze najdete hocikedy inu pracu, tak neni o com. Z predstavy zo som nenahraditelny vo firme som sa prebral uz hooodne davno. Ziadna firma nieje postavena na jednom , ani na troch zamestnancoch, dovolim si povedat na ziadnom zamestnancovi. Maximalne na chvilku urobite vrasky sefovi (majitelovi),ale ten si na to za dva dni ani nespomenie. Zivot, firma, ide dalej. A Sefka si pravdepodobne pripisala vasu mzdu k svojej, takze smutna dlho nebola....